Skocz do zawartości

Zdjęcie

kupno ziemi z przetargu od ANR

127 odpowiedzi na ten temat

#41 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 10:21

jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha?

dokładnie nie wiem, ale u mnie na wski chłopaczek kupił grunt z ANR tylko z przetagu nie z dzierżawy i wywoławcza za 12,5ha była 150tyś, a z sąsiadem sie licytowali i ostatecznie dał 550tyś. to oprócz tych 12,5ha jest wpis na hipotece że zabezpieczeniem są grunty które posiadał wcześniej swoje jakieś może też 12ha i podane są nr ksiąg współobciążonych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kupno ziemi z przetargu od ANR Dzisiaj, 03:46
  •  

#42 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 03 grudzień 2012 - 12:10

kupno ziemi z przetargu od ANR Ja bym rozumiał te przepisy następująco:
"Zabezpieczeniem każdej umowy sprzedaży nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego z rozłożeniem ceny sprzedaży na raty (w mierniku pieniężnym) jest:
- hipoteka zwykła na nabywanej nieruchomości w wysokości pozostałej do zapłaty ceny sprzedaży", - czyli nieruchomość warta 400 tys zł - 40 000 tys zł (wpłata własna) - obciążają kupowaną nieruchomość na 360 tys zł
- hipoteka kaucyjna na nabywanej nieruchomości do kwoty stanowiącej oprocentowanie w wysokości dwukrotności redyskonta naliczonego od niespłaconego kapitału za okres 2 lat i dodatkowe koszty, - czyli tu chodzi o te oprocentowanie 2% od kwoty 360 tys zł (wychodzi za dwa lata około 14 tys zł) czy też dwukrotność redyskonta weksli (tu wychodziłoby 2 razy 4,75% czyli (% od kwoty 360 tys za 2 lata - czyli około 65 tys zł)
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stosownie do art. 777 § 1 pkt 5 kpc do kwoty, która stanowi sumę hipoteki zwykłej, hipoteki kaucyjnej i odsetek ustawowych naliczonych od kwoty hipoteki zwykłej za okres 3 lat. - czyli tu doszłyby odsetki ustawowe 13% liczone przez 3 lata od kwoty 360 tys zł - czyli około 140 tys zł

W tym przypadku musiałbym mieć zabezpieczenie na 360 tys + 140 tys + 14 tys lub 65 tys zł - czyli albo 515 tys zł albo 565 tys zł - czyli oprócz nieruchomości kupowanej dodatkowo 115 tys lub 165 tys zł
Byłbym wdzięczny za wyjaśnienia o co chodzi z tym redyskontem
W drugim przypadku rozumiem to tak:
Zabezpieczeniem każdej umowy sprzedaży nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego z rozłożeniem ceny sprzedaży na raty (w mierniku naturalnym) jest:
- hipoteka kaucyjna na nabywanej nieruchomości do kwoty stanowiącej równowartość w złotych pozostałej do spłaty ceny sprzedaży i odsetek ustawowych od tej kwoty naliczonych za okres 3 lat i dodatkowe koszty, - czyli hipoteka na 360 tys zł i 13% od tej kwoty przez 3 lata czyli 140 tys zł i dodatkowe koszty( czyli tu wchodziłoby oprocentowanie 2 % czy też coś innego?) - czyli razem zabezpieczenie na około 500 tys zł (liczone bez tych dodatkowych kosztów - bo nie wiem co one obejmują)
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stosownie do art. 777 § 1 pkt 5 kpc do kwoty, która stanowi równowartość hipoteki kaucyjnej
Czyli jeśli wybrałbym ten miernik naturalny to miałbym przeliczoną kwotę 417 tys zł (360 tys zł i odsetki 2% liczone przez 15 lat które dają około 57 tys zł) Tą kwotę przy cenach pszenicy wg GUS z I półrocza 2012 - czyli 85,06 zł zamienionoby na 490 ton pszenicy - i co roku miałbym płacić równowartość według GUS około 33 ton pszenicy (490 ton podzielone na 15 lat)?
Czy dobrze rozumiem te zapisy czy też gdzieś popełniłem błąd? Ktoś kto ostatnio kupował ziemię z ANR mógłby coś poradzić w tym zakresie?

Po edycji:
Zgłębiając dalej ten temat dotarłem do następującego zarządzenia prezesa ANR http://www.anr.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=c59bbaf0-09b4-4919-ae51-8e5530fc576b&groupId=84157 w którym jest mowa że podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka umowna na nabywanej nieruchomości - minimalna kwota to wskaźnik 1,5 w odniesieniu do ceny sprzedaży minus wpłata własna - czyli w moim przykładzie kwota 400 tys zł dałaby wysokość 360 tys x 1,5 = 540 tys zł I tu moje pytanie - oni zamierzają na ziemi wycenionej na 400 tys zł wpisać w hipotekę 540 tys zł ? Bo w zdaniu wcześniejszym jest wyrażenie ze hipoteka ta ma być ustanowiona na NABYWANEJ NIERUCHOMOŚCI Dodatkowe zabezpieczenie ma wynosić równowartość jednej raty i oprocentowania w wysokości stopy dyskontowej liczonej od niespłaconej kwoty za jeden rok Czyli dałoby to około 28 tys i 5,91% x 360 tys = 22 tys zł - razem około 50 tys zł Czyli w tym przypadku musiałbym dać im tylko dodatkowo w zastaw ziemię o wartości 50 tys zł? A co z tym wcześniejszym wskaźnikiem 1,5 i kwotą 540 tys zł - czy to oznacza ze oprócz kupowanej nieruchomości o wartości 400 tys zł musiałbym dać w zastaw 140 tys zł i te dodatkowe 50 tys zł czy jak?

Edytowany przez maroon, 04 grudzień 2012 - 19:10.

#43 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:wóda, koks, tajski boks

Napisany 04 grudzień 2012 - 23:05

Witam Podłączę się do tematu bo interesuje mnie kupno ziemi z tym że dzierżawionej z ANR Interesuje mnie jakie musi być zabezpieczenie bo na razie nie kumam za dużo z tego linku podanego przez kissmy Co oznaczają te definicje jak miernik pieniężny i naturalny i czym to się różni w praktyce? I czy jak ktoś kupował to może mi konkretnie określić - jeśli chcę kupić od ANR na raty np 25 ha za około 400 tys zł to jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha? Czy są jakieś dodatkowe koszty oprócz tego oprocentowania 2% - oczywiście oprócz notariusza? Jak ustanawia się hipotekę to czy coś to kosztuje i ewentualnie ile? Wiem że dowiem się konkretnie części z tych rzeczy w swoim oddziale ANR ale na razie muszę wstępnie przemyśleć sprawę i z góry dziękuję za waszą pomoc i jakieś wstępne rozeznanie

Pokaże Ci to na moim przypadku. Kupujesz pole od Agencji na 2% do końca grudnia tego roku (odnosnik w temacie "cena ziemi") Cena wywoławcza to 400 tys zł. wpłacasz wadium w wysokości 40 tys zł. Przetarg kończy się twoją wygraną za te 400 tys. Zgłaszasz od razu po przetargu że chcesz nabyć to na te wyżej wymienione raty. 40 tys jest w tym przypadku jednym z wymagań na rozłożenie - wpłata min. 10% wartości. Reszta jest rozkładana na 14 rat max. ANR wpisze się do hipoteki (koszt to o ile się nie mylę 220 zł od działki!). Dalej chcą od Ciebie zabezpieczenia - jak tłumaczył mi Facet z ANR albo 3 raty zablokowane na koncie na ich rzecz (w tym przypadku to będzie około 32 tysiące - to jest jedna rata. I ta suma 32 tys razy 3 - czyli około 96 tys zablokowane na koncie dla nich.) Jak sam to określił nie ma sensu. Można też o ile się ma, wpisać do hipoteki swojego pola ANR (i tutaj zabezpieczenie w wysokości 96 tys to będzie wg cen GUS-u 3 hektary pola klasy 3A może 3B - 3A wg GUS to 39 tys zł.) Czyli dokonujesz wpisu w hipotece swojego pola że to zastaw ANR na okres spłaty, a jak zbankrutujesz zabiorą te 3 hektary plus reszte... Takie informacje dostałem w swoim oddziale ANR.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 08:40

kupno ziemi z przetargu od ANR OK No to widzę że bez wizyty u ANR nie da się choćby w przybliżeniu ustalić ile zabezpieczenia zażądają bo jak widać te wytyczne o które się niby opierają w twoim przypadku nie były stosowane - a przynajmniej nie dokładnie tak jak są opisane Czyli za nieruchomość wartą 400 tys zł trzeba dać zabezpieczenie około 500 tys zł Tyle mniej więcej należy się spodziewać? Czy ktoś kto kupował niedawno od ANR może to potwierdzić? A co do rat to teraz wpłacasz tylko 10 % a pierwszą ratę za rok - tak?

#45 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 21:07

kupno ziemi z przetargu od ANR co do raty to za rok - tak, do 30 listopada każdego roku - odsetki płatne razem z ratą. Co do zabezpieczenia to jak to policzysz to tak łącznie bedzie to pole kupione czyli już 400 tys plus to co mówiliśmy około 100 tys. Mimo wszystko to i tak najlepsze warunki chyba, jak sie slyszy co na kredyty młodego rolnika się wymaga to oferta ANR nie jest zła (żyranci, zabezpieczenie pola, plus maszyna w dowodzie wpisana dla banku, a nawet słyszałem o czekasz "in blanko")

#46 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 22:19

kupno ziemi z przetargu od ANR A tak gwoli ścisłości - to na koszty składają się następujące rzeczy - cena sprzedaży pola, oprocentowanie 2% od części ceny rozłożonej na raty i ewentualnie opłaty za zabezpieczenie (wpis w hipotekę,gwarancje bankowe, itp.) oraz notariusza czy też coś jeszcze trzeba doliczyć? I czy można jeszcze wybrać ten miernik naturalny czy też już tego nie stosują?

#47 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 00:03

kupno ziemi z przetargu od ANR do kosztów możesz dodac (oprócz tego co wymieniłeś) możliwość wytyczenia granic na twój koszt przez ANR. Co do miernika to powiem szczerze nie wiem, nie poruszałem tej kwestii.

#48 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 00:13

kupno ziemi z przetargu od ANR 1

Edytowany przez redek, 03 styczeń 2013 - 00:30.

#49 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 18:06

kupno ziemi z przetargu od ANR aczy pracownik ARiMR może być jednocześnie rolnikiem i wziąść udział w przetargu ograniczonym? to jest normalnie paranoja

#50 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 14:38

kupno ziemi z przetargu od ANR A jeśli spełnia warunki to niby dlaczego nie może wziąć udziału? W czym ci to przeszkadza?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:17

kupno ziemi z przetargu od ANR Przede wszystkim ANR i ARiMR to inne agencje...

#52 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 11:19

kupno ziemi z przetargu od ANR a przeszkadza bo ziemia miała być dla rolników z mojego terenu a nie dla cwaniaczków z innej gminy do tego każda instytucja ineczej rozumie pojęcie rolnika

#53 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 14:03

Tak, ale może być przetarg bez wadium.

Źle kombinujesz. Jeśli na przetargu będzie jedna osoba i nie złoży oferty to przetarg zostaje zakończony bez wygranej oferty, a wadium zostaje zwrócone. Wadium przepada jeśli złożysz ofertę a później nie dotrzymasz warunków umowy czyli się wycofasz.

Tu kolega nie miał racji - jeżeli wpłacisz wadium i nie dasz jednego postąpienia na przetargu na którym nawet tylko ty jesteś obecny to wadium nie będzie ci zwrócone

#54 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 15:40

kupno ziemi z przetargu od ANR Dokładnie. Jak jesteś tylko ty na przetargu i nie dostąpisz do niego to wadium przepada. Musisz kupić, lub stracić wadium.
Kolega tak kiedyś 2 a może nawet 3 kombajny kupił, a chciał jednego, wpłacił, a nikogo nie było na kombajny.

#55 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:28

Tu kolega nie miał racji - jeżeli wpłacisz wadium i nie dasz jednego postąpienia na przetargu na którym nawet tylko ty jesteś obecny to wadium nie będzie ci zwrócone

No ale obecność na przetargu musi być jakoś potwierdzona - czyli sprawdzenie np. z dowodu albo pokazanie dowodu wpłaty wadium czy też w inny sposób - myślę że jemu raczej o to chodziło - być fizycznie na przetargu ale formalnie do niego nie przystąpić

#56 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 26 styczeń 2013 - 20:26

kupno ziemi z przetargu od ANR witam
ponawiam temat
nie będe zakładał nowego tematu bo też bedzie on związany z kupnem ziemi tylko od urzędu gminy

moje pytanie jest takie
czy idąc na przetarg do urzędu gminy i wygrywając go przykładowo musze płacić gotówką czy jest możliwość rozłożenia na raty
dodam ze nie jest to grunt ANR czy moge ubiegać się o kredyt z dopłatą do oprocentowania od ARiMR po wygraniu przetargu
jak to jest na co można liczyć ze strony gminy????

Prosze o odpowiedz

#57 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 26 styczeń 2013 - 22:03

kupno ziemi z przetargu od ANR Na twoim miejscu poszedłbym do banku- gmina nie ma możliwości prawnych aby rozłożyć na raty niskooprocentowane a więc i tak musisz najpierw dowiedzieć się w banku czy w ogóle mają już/jeszcze kasę na takie kredyty

#58 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 05:29

kupno ziemi z przetargu od ANR Gminy raczej nie rozkładają na raty. Najlepiej kredyt ale tam są masakryczne warunki i ciężko go dostać.

#59 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:23

kupno ziemi z przetargu od ANR Witam mam pytanie własnie sie dowiedziałem że obszarowiec muisial zdac 30% ziemi na rzecz ustawy z dnia 16.09.2011. Nikt po to się nie zgłosił, wiec mają nadal to w dzierzawie do 2016r. Czy istniej obecnie mozliwość wykupu, dodam że intersuje mnie wykup ok 40 ha od agencji.
Tematy połączone

Edytowany przez danielhaker, 19 luty 2013 - 11:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:53

kupno ziemi z przetargu od ANR po odłączeniu 35 dni mają dawni spadkobiercy którym ziemia została odebrana przed 92' rokiem na potwierdzenie oferty kupna, jeśli się nie zdecydują następny w kolejce jest dzierżawca a później przetarg ograniczony na taką powierzchnię dla rolników indywidualnych według ustawy UKUR - a najlepiej zapytać w ANR na którym etapie jest aktualnie sprawa