Skocz do zawartości

Zdjęcie

nowa obora

94 odpowiedzi na ten temat

#41 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 04 marzec 2010 - 23:55

nowa obora Tez jestem za tym, mi się wydaje ze na pewno tańszym rozwiązaniem jest hala, zważywszy na to ze jednak od tej różnicy miedzy cena hali a robota trzeba płacić odsetki

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nowa obora Dzisiaj, 21:41
  •  

#42 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 09:31

nowa obora Zawsze będą zwolennicy każdego z rozwiązań i nie ma na to rady ;) dopiero w praktyce zawsze wychodzi, że tanie nie znaczy lepsze bo są zawsze jakieś ukryte koszta. To co piszesz @statek, że jeszcze w Polsce koszta pracy nie są takie wysokie to masz racje - jeszcze nie są. Ale poczekaj jeszcze 5 lat i każdy będzie za dój płacił po 20 za godzinę, wystarczy porównać sytuację z przed paru lat wstecz kiedy ludzie za 3 zeta przychodzili do wideł! teraz zwykłemu łopatologowi muszę dać dychę i to jeszcze z wielkim żalem dlaczego tak mało. Niestety do dojenia zwykłego pijaczka czy kogoś innego tego pokroju nie zatrudnisz - to już za duża odpowiedzialność - zwłaszcza w tak dużym stadzie! Odsetki? policz ile będziesz miał tych odsetek i dopiero wychodź z takimi argumentami. Ukraińca to możesz do fizycznej roboty postawić a nie do dojenia gdzie niestety ale trzeba też trochę myśleć. A dla nich liczy się tylko kasa nie obchodzi ich czy krowy będą walić w somatykę, albo nie wydoją jednej czy pięciu. Maszyna to maszyna! Nee martwisz się że cię okradnie, albo nie będzie jej się chciało wstać. Zresztą dla mnie to jednak trochę chore podejście - dlaczego kupujecie JD skoro ursus to samo pociągnie? Na dojeniu nie ma co oszczędzać jeśli chcesz osiągnąć najwyższe wyniki!
A tamci gospodarują na 700ha, 280 mlecznych, i w planach prawdopodobnie biogazownia za jakiś czas :D

#43 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 17:47

nowa obora Nie wiem jak wy ale według mnie bardziej ekonomiczne i funkcjonalne są roboty udojowe. ;)

#44 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 19:16

nowa obora Dokładnie policzyć montaż hali plus koszt pracownika to starczy na zakup robotów. No i można się uniezależnić w większym stopniu od innych. I dlatego ja jednak jestem za robotem. Chociaż jeszcze rok temu byłem sceptycznie nastawiony do robotów. Jednak tylko krowa nie zmienia poglądów ;) Za wiele plusów przemawia za robotem. I kto umie liczyć zdecyduje się na robota.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#45 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 05 marzec 2010 - 19:20

nowa obora

Z. Ukraińca to możesz do fizycznej roboty postawić a nie do dojenia gdzie niestety ale trzeba też trochę myśleć. A dla nich liczy się tylko kasa nie obchodzi ich czy krowy będą walić w somatykę, albo nie wydoją jednej czy pięciu. Maszyna to maszyna! Nee martwisz się że cię okradnie, albo nie będzie jej się chciało wstać. Zresztą dla mnie to jednak trochę chore podejście

To mi się bardzo podoba. Jestem podobnego zdania. Bo jak mówi mój tata "cudzymi rękami to najlepiej żar z pieca wybierać". Nie chodzi tu o narodowość, poleak też coś zap*****, ale taka jest prawda. :D wiec hala i zatrudnianie ludzi odpada, tzn jakiegoś weterynarza przydało by się zatrudnić, ale taki ktoś zazwyczaj jest inteligentniejszy i"pewniejszy". ;) Robot jest drogi ale przynajmniej zrobi co trzeba dokładnie, a jak się jakaś sztuka nie wydoi to o tym wiesz :D

Kolejna sprawa nakłady pracy trzeba minimalizować, stąd też popieram ruszta, chociaż słoma też ma sporo zalet. B)
Obora ma służyć w celach zarobkowych i za dłuższe, czasami bezsensowne spędzanie czasu w oborze nikt ci nie zapłaci. ;[

#46 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 19:25

nowa obora Z samego 1 mln wziętego na 2% kredytu preferencyjnego jest 160 tysięcy złotych odsetek, wiec to chyba nie jest mało

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#47 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 05 marzec 2010 - 19:38

nowa obora No jasne ale za gotówkę to raczej nic nie zdziała nie te czasy. A poza tym więcej wyda na leczenie zapaleń i niedokładności stworzonych przez pracowników ;)

#48 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 22:27

nowa obora Jak już 20000.

#49 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 22:29

nowa obora Ja nie wiem co wy tak z tymi robotami że lepsze od ludzi itp.
Ale najpierw inna kwestia. Proszę zważyć że DeLaval z swoim cudeńkiem jest na rynku relatywnie od niedawna w porównaniu dajmy na to Astronaurem Lely'a. A zastosowany ty układ gdzie jedno ramie (jeden komputer, jeden soft) odsługuje do 5 sztuk na raz jest bardziej racjonalny.
Wracając do kwestii niezawodności. Czy wy naprawdę uważacie że automat, którego oprogramowanie zostało przygotowane na spotkanie z określona liczbą sytuacji będzie doił lepiej niż homo sapiens (czyli człowiek "zwykle" rozumny)? Przecież jak ktoś już zauważył zatrudnienie dojarzy jest o tyle trudne, że ta posada wymaga odrobiny inteligencji.
Gdy robot spotka się z czymś czego programista nie przewidział po prostu włączy alarm i poczeka sobie na człowieka. I to bez względu na to czy będziesz jadł obiadek czy też o trzeciej w nocy przewracał się na drugi bok.

Jak już liczycie koszty to liczcie wszystkie a nie przy hali koszt zakupu i koszt pracowników. A to co robot przez 15 lat będzie chodził ot tak. No niestety wymagała stałego, częstego i cholernie drogiego serwisowania (ciekawe czemu nikt o tym nie pamięta?) A co z energią (wyższe zużycie robota), wodą (jak w poprzednim), środkami czystości (tu też hala wygrywa)
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#50 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 09:34

nowa obora Tak na szybko napiszę że na pewno co do energii ogromnie się mylisz kolego! Zużycie dobowe w przypadku robota jest obniżone nawet do 60% w stosunku do hali!
Co do awaryjności to również mocno przesadzasz. Pierwsze dwa - trzy miesiące owszem może tak być, z rozmowy z osobami użytkującymi takie systemy wynika, że po tym okresie wszystko się stabilizuje - przyzwyczajają się krowy i ludzie - i maszyna staje się praktycznie bezobsługowa (oczywiście nie mówię o wymianie elementów eksploatacyjnych czy serwisowaniu).
Koszty eksploatacji? Twoje twierdzenie jest równie bezpodstawne. Hala tak samo wymaga serwisu i co za różnica czy wymienisz np gumy strzykowe w robocie - jeden komplet co ok dwa tygodnie czy 10 kompletów co 3 miesiące? Cena takich elementów w obu systemach jest porównywalna z tego co dowiedziałem się od dealera jak i użytkowników

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 06 marzec 2010 - 10:15

nowa obora

Jak już liczycie koszty to liczcie wszystkie a nie przy hali koszt zakupu i koszt pracownika. A to co robot przez 15 lat będzie chodził ot tak. No niestety wymagała stałego, częstego i cholernie drogiego serwisowania (ciekawe czemu nikt o tym nie pamięta?) A co z energią (wyższe zużycie robota), wodą (jak w poprzednim), środkami czystości (tu też hala wygrywa)

Prawda. Ale robotnikowi musisz dać kwaterunek wyżywienie jakieś ciuchy, oczywiście czasem będzie chciał jechać do rodziny, a to zachoruje, a byle kogo na jego miejsce nie wstawisz

#52 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 11:06

nowa obora A biorąc pod uwagę wstawienie robota na 60 sztuk dojnych za około 500tyś to ile w tedy morze kosztować obora? Moim zdaniem to lepiej wybudować słabszy budynek na rusztach(myślę że 500 tyś by starczyło)i kupić robota:D niż postawić nowoczesny budynek z halą za milion:P wychodzi tyla samo:D
Przynajmniej ja tak wyliczyłem że za milion postawiłby budynek z robotem, zgadzacie się ze mną?

#53 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 15:11

nowa obora Byłem zobaczyć robota w Niemczech facet miał 70 krów dojnych no i 1 robota a poprzednio zwykłą halę. pewnego razu miał wypadek samochodowy w którym stracił rękę i to z tego powodu musiał wstawić robota, powiedział ze to była konieczność gdyby nie ten wypadek to nigdy nie zamienił by hali na robota ponieważ teraz musi być dostępny 24 godziny na dobę a poprzednio zrobił co ma zrobić i koniec . Mówił ze jak robot ma już więcej krów to niestety ale musi się ich pozbyć bo robot nie daje rady nawet z tą siedemdzieśiątkę ;)

#54 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 22:45

nowa obora

Tak na szybko napiszę że na pewno co do energii ogromnie się mylisz kolego! Zużycie dobowe w przypadku robota jest obniżone nawet do 60% w stosunku do hali!

Skoro już podajesz konkretną wartość to prosiłbym jakieś źródło. I czemu nic nie wspominaszy o wodzie i środkach czystości?

Co do awaryjności to również mocno przesadzasz. Pierwsze dwa - trzy miesiące owszem może tak być, z rozmowy z osobami użytkującymi takie systemy wynika, że po tym okresie wszystko się stabilizuje - przyzwyczajają się krowy i ludzie - i maszyna staje się praktycznie bezobsługowa (oczywiście nie mówię o wymianie elementów eksploatacyjnych czy serwisowaniu).

Ani słowem nie wspominałem o awaryjności tego sprzętu. A co do bezobsługowości maszyny. Alarm włączy się każdorazowo w przypadku gdy np coś ukosi krowę w strzyk, który troszkę zapuchnie. No i wtedy nie ma zmiłuj, trzeb iść krówkę złapać, i wydoić klasycznie.

Koszty eksploatacji? Twoje twierdzenie jest równie bezpodstawne. Hala tak samo wymaga serwisu i co za różnica czy wymienisz np gumy strzykowe w robocie - jeden komplet co ok dwa tygodnie czy 10 kompletów co 3 miesiące? Cena takich elementów w obu systemach jest porównywalna z tego co dowiedziałem się od dealera jak i użytkowników

A czy uważasz że "servis" sprzętu do udoju sprowadza się tylko i wyłącznie do wymiany gum strzykowych czy tez innych gumowych elementów?
Wiesz od czasu do czasu przydało by się sprawdzić ot choćby sprawność pulsatorów, pompa też wymaga okresowych przeglądów i jeszcze kilka innych drobiazgów

Nie mniej dostrzegam iż się user JoHnyDD poczuł wielce urażony mą opinia inną od wychwalania więc sprecyzuję. Nic nie mam do robotów, wręcz przeciwnie uważam że jest to bardzo ciekawa i atrakcyjna alternatywa dla innych metod doju. Ale póki co jest to jeszcze zbyt niedoskonałe i drogie rozwiązanie.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#55 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 07 marzec 2010 - 10:58

nowa obora No fakt krowie nie przetłumaczysz ze ma iść i się wydoić o tej i o tej. Ale takie przypadki ze krowie się coś stanie zdarzają się rzadko, ale się zdarzają. :blink:

#56 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 13:08

nowa obora No to tak czy inaczej trzeba być dostępnemu
Na Podlasiu jest gościu, Banach. Miał wybór czy do nowej obory wstawiać robota czy hale. Ma teraz 170 dojnych i hale karuzele na 28szt. wydajność rzędu 9tys. Rozmawiałem z nim i stwierdził ze właśnie nie chciał żeby wsadzać aż tyle kasy w robota. TopAgrar z marca. A koniunktura na mleko dziś jest a jutro jej nie ma. Im się szybciej zwróci tym pewniej się będzie działało na rynku. Na wszystko jest argument, ale nie przekonamy się dopóki nie będziemy mieć styczności z 2 rozwiązaniami.

Jak już 20000.

Radze cofnąć się do liceum i policzyć % składany albo wpisać w google kalkulator kredytowy

#57 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 14:31

nowa obora W Piątnicy zawsze jest koniunktura na mleko :blink: Wiesz nie znaczy że jeśli duże gospodarstwo nie kupiło robota to jest to kiepskie rozwiązanie. Dużo zależy od sytuacji w jakiej jest hodowca. Może ma pracowników i dorzuci im parę groszy do wypłaty i poza pracą obowiązkowo wydoją krowy. W takiej sytuacji też wybrałbym hale. Ale jak mam dać 3 tysie 1 osobie za kilka godzin dojenia to troche mnie zniechęca :huh:

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#58 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 14:45

nowa obora

Jak już 20000.

Tak jak pisał @statek-policz sobie dokładnie-to nie są 2 % od sumy tylko 2 % w stosunku rocznym+z pewnością prowizja+rozpatrzenie wniosku+coś sie tam zawsze znajdzie Dodany obrazek ...

#59 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 15:32

nowa obora U niego pracuje dokładnie 5 osób i obrabia jeszcze 200ha. Osoby przy udoju są odpowiedzialne za robienie paszy i jej zadanie, wiec przy takim stadzie robota praktycznie 14h dziennie z udojami

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 18:18

nowa obora Tak poza tematem Banach to ten który oddał najwięcej mleka do Piątnicy?? Jaki ma system utrzymania i co tam robią osoby przez 14h? Doi 2 czy 3 razy?