Skocz do zawartości

Zdjęcie

zacielanie jałowek

58 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 23:28

zacielanie jałowek Zależy jaką ma masę ciała. Myślę, że ok 14-15 miesięcy. Chyba, że jest duża, wyrośnięta i we wczesnym wieku zaczęła ruję to można w wieku 12 miesięcy, ale lepiej troszkę poczekać. Ona jest mieszańcem czy czysto rasową jałówką??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zacielanie jałowek Dzisiaj, 21:19
  •  

#22 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 lipiec 2012 - 17:05

zacielanie jałowek Jalowki zaciela się nie wcześniej jak 15 miesięcy. Ja zacielam w 17- 18 miesiącu a czasem nawet później i problemu z niewyrostowością nie mam.

#23 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 23:00

zacielanie jałowek Jeżeli zacielasz w wieku 17-18 miesięcy to nie dziwię się, że są wyrośnięte dobrze. Tylko niektóre nie chcą zostawać w późniejszym wieku, więc jeśli ma w wieku 14 miesięcy masę 400 i ruje od 2-3miesięcy regularnie to na co czekać?? Trzeba jasno powiedzieć wyrośnięcie i kondycja ważna, bo jeśli jej nie osiągnie to wtedy duża szansa na problemy przy porodzie itd. Dojrzałość płciowa to nie to samo co hodowlana i o tym trzeba pamiętać.

#24 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 sierpień 2012 - 20:00

zacielanie jałowek Jeżeli jest w takim wieku dobrze wyrośnięta to można kryć, ale ja i tak bym się wstrzymał do 15 -16 miesięcy, bo o ile ja wiem nikt nie poleca wczesnego krycia mimo wyrostowości dobrej. Nawet jak shiuz płucze jałówkę to w wieku co najmniej 16 miesięcy. Mówią że wtedy jest pełna dojrzałość płciowa i w młodszym może nie dać tyle zarodków i mogą one być słabszej jakości.

#25 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 12:14

zacielanie jałowek Jeżeli ktoś ma hf, które ciężko jest za tuczyć to spokojnie może poczekać, ale jak ktoś ma simentale lub ich krzyżówki to raczej na słomie i wodzie nie ma sensu trzymać tylko zacielać w wieku 14 miesięcy, bo do 17 miesiąca może się już zapaść i nie zacielić.

Edytowany przez Mati10, 07 sierpień 2012 - 12:17.

#26 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 08 sierpień 2012 - 09:01

zacielanie jałowek Hf jest rasą wcześnie dojrzewającą więc ja uważam że 14-15miesięcy przy odpowiedniej masie ciała (okolo 350-380kg) jałówki nadają się do krycia bez problemu.

#27 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 08 sierpień 2012 - 11:55

zacielanie jałowek mimo wielu argumentów za wczesnym jestem za tym aby kryć późno. -_- dlaczego? Ponieważ krowa wczesnie wycielona tak dobrze nie wyrasta.

A jeżeli jest duża to: :)
- ma większy żwacz wieć pobiera wiecej paszy
-ma większe narządy, głownie istotna jest wątroba też sprzyja to produkcyjności
-ma więcej krwi
- jeżeli jest dużac porody są łatwiejsze

i nic wiecej na chwile obecną mi do głowy nie przychodzi :huh:

#28 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 08 sierpień 2012 - 15:31

zacielanie jałowek Myślę, że jeśli jałówkę zacieli się w wadze 380kg-400kg to myślę, że ona wyrośnie na dużą sztukę co nie oznacza zawsze, że taką wagę osiągnie w wieku 14-15miesięcy, ale niektóre potrafią. Dzisiaj czytałem wydanie TR (Tygodnik Rolniczy) z 3-5 lat temu i tam było napisane, że najmniej 350kg i minimum 125cm w krzyżu, ale np. jersey takiego wzrostu, ani wagi nie osiągnie przy kryciu. No chyba, że w wieku 24 miesięcy. Trzeba też zwrócić trochę uwagę na wiek w pierwszej rui, bo nikt nie da gwarancji, że jałówka, która ma ruję od 8 miesiąca życia nie wyjałowieje do 17 miesiąca, a czytałem o jałówkach, które mają pierwszą ruję w wieku 6 miesięcy, ale u nas nie pamiętam takiego przypadku.

#29 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 08:16

zacielanie jałowek ale jerseyki potrafia miec ruje w 6-7 miesiacu i czekanie do 17 miesiaca jest napewnio nie wskazane ja jerseyke(znaczy krzyzowke z hf) pokrylem 13 miesieczna brown swissem i porod bez problemu sie odbyl i jalowki hf na wiek nigdy nie patrze tylko na to jak jest wyrosnieta zdarza sie ze kryje 13 miesieczne a sa i 15-16 zalezy od wielkosci i nie zauwazylem zeby jalowki kryte w wieku 13 miesiecy pozniej jako krowy nie wyrosly bo wstadzie rzadko ktora sztuka wazy ponizej 700 a ponizej 650 to ja nie pamietam zebysmy krowe sprzedawali bo nawet mieszanka z jerseyem wazyla 678kg .Jest tylko jeden problem takiego wczesniejszego krycie gubi zeby juz w laktacji a nie przed

#30 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 21:47

zacielanie jałowek No właśnie pisałem o tym wyżej, że jeśli od 6-8miesiąca życia ma ruję to do 17 może już wyjałowieć. O co chodzi Ci z tym ,,gubi,, żeby już w laktacji, a nie przed??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 07:27

zacielanie jałowek no bo jalowki okolo 23-25 miesiaca gubia mleczaki jesli zaciela sie wczesniej to moze to przypasc juz nw laktacji i wtedy slabo pobieraja pasze (najlepiej to widac na pastwisku gdzie pasze przygryzaja ) a jak ocieli sie pozniej to juz ma to za soba i wtedy laktacja przebiega bez zaklucen ale roznie to bywa nieraz jak ocieli sie tak w 23 miesiacu i np juz doi miesiac czy poltora jest dobrze i nagle spadnie mleko ona mniej zaczyna pobierac lapiesz za pysk i sprawdzasz u mnie w tej chwili pierwiastka wycielila sie w maju w wieku 23 miesiecy a teraz dopiero zgubila praktycznie wszystkie i juz jakis tam spadek jest bo nieraz jak to sie zbiegnie z wycieleniem to mozna myslec ze to ketoza i dlatego nie je no tak czy inaczej jesli jest to na poczatku laktacji trzeba dawac jej energie bo przez slabe pobieranie wpadnie w ketoze

#32 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 16:28

zacielanie jałowek Ok źle się wczytałem zamiast czytać zęby to czytałem żeby.

#33 Share delacortez

delacortez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 14:49

zacielanie jałowek Jeżeli chodzi montbeliarde to prawidłowe wycielenie przypada od 30 do 36 miesęcy, więc zacielenie powinno być od 21 do 27 model francuski. U mnie w oborze zacielam od 18 do 24 zależy od masy ciała i wysokości chociaż nie ma reguły miałem przypadek bardzo szybko rosnącej i w wieku 15 zacielałem oraz przypadek 24 pierwsza ruja, tak więc indywidualne predyspozycje piowinny być brane pod uwagę, Ale jestem zwolennikiem póżnieszego krycia wyrośniętych sztuk gdyż potem są mocniesze, bardziej długowieczne i łatwiej się cielą, masz strate gdyż zaczynasz dojić póżniej, ale zyskujesz na większej ilości laktacji i pezproblemowości z daną sztuką.

#34 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 20:14

zacielanie jałowek Dobry Hodowca nr1 2012 styczen -luty tam jest wszystko zwiazane z wplywem wieku pierwszego krycia na rozne rzeczy takie jak wydajnosc czy dlugowiecznosc

#35 Share House

House

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:05

zacielanie jałowek Ma problem z jałówka HO od 10 miesiąca życia ma ruje w 13 miesiącu została zapłodniona i dalej jej nie przeszło, po 6 tygodniach znowu została zapłodniona i dalej jej nie przeszło. Zostanie kiedyś cielna.

#36 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 07:40

zacielanie jałowek musisz weterynarza wezwać żeby sprawdził czy nie ma cyst na jajnikach.

#37 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 09:51

zacielanie jałowek Mam obecnie jałówkę hf w wieku 12mc, podobnie jak u kolegi wyżej od około 10mc ma regularną ruję,dziś ponownie... nie jest za bardzo wyrośnięta +- 320-330kg, zacielać ją za 3tyg [będzie miała 13mc....] dodam że jest z bliźniaczek 2 cieliczek.

#38 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 11:31

zacielanie jałowek jak zalezy ci na szybkim jej zacielniu to zaciel ja jerseyem a jak nie to poczekaj az podrosnie i wtedy ja zaciel , sam mialem przypadek ze do 14 mca p[olowala regularnie co 3 tyg a teraz cisza .... a kolega wyzej nastepnym razem jak bedziesz ja inseminowal to zapytaj osobe ktora wykonuje zabieg czy z nia wszytsko ok w srodku czy nie ma cyst a jak sa to niech da cos na owulacje receptal albo cos innnego smkoro takl ciezko ja zacielic

#39 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 11:59

zacielanie jałowek właśnie obawiam się że czekając z zacieleniem mogą być problemy-brak rui,z reguły zacielam najwcześniej w 15mc wieku. W sumie i tak jest to na sprzedaż nad ocieleniem,lecz na mniejsze potecjalni nabywcy zawsze marudzą. Myślałem o tym jerseyu i pewnie tak zrobie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 12:06

zacielanie jałowek jak chcesz jerseyem to lepiej brown swissem zaciel przy urodzeniu cielak taki sam ale potem lepiej rośnie.