max33hd

Ile posiadam faktycznie ziemi?

Polecane posty

max33hd    0

Witam

 

 

Ostatnio zostały darowane mi grunty i z tego powodu składałem wniosek o przystąpienie do ubezpieczenia w KRUS. Oprócz posiadania kilku pełnych działek, posiadam udziały w działkach. Wiem, że jeżeli jest współwłaśnośc liczona jest całość tych działek. W moim przypadku jest taki problem, że te grunty faktycznie użytkowane są jako drogi dojazdowe do pól. Kazdy posiada jakis tam niewielki udzial. W akcie notarialnym nawet mam napisane, że działki o tych numerach są drogami dojazdowymi. W żaden sposób ich nie uprawiam, nie jest prowadzona na nich działalność rolnicza. Głównie chodzi o to, że doliczają dodatkowe hektary, jeszcze jakbym to uprawiał to rozumiem.

 

Po przewertowaniu Internetu znalazłem kilka artykułów i publikacji dotyczących tego tematu. Korzystając z tego: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=0E80EB97

 

   Jednak jeżeli stan faktyczny jest inny, tzn. jeżeli każdy ze współwłaścicieli prowadzi działalność rolniczą wyłącznie w oparciu o swój udział we współposiadanym gospodarstwie, można starać się obalić domniemanie wynikające z art. 38 ww. ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedstawiając dowody przeciwne. Ustanowione domniemanie prawne nie może być bowiem traktowane jako element definiujący ostatecznie prowadzenie działalności rolniczej, od której uzależniona jest m.in. wysokość składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne rolników. Takie stanowisko potwierdza utrwalone orzecznictwo sądowe. Poza tym należy zaznaczyć, że zarówno obowiązek ubezpieczenia społecznego rolników, jak i obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego rolników są powiązane z faktem prowadzenia działalności rolniczej, a nie z samym faktem posiadania czy dysponowania własnością gospodarstwa rolnego, zdefiniowanego na podstawie ww. ustawy o podatku rolnym. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 4 ww. ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników za gospodarstwo rolne uznaje się każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej.

   W związku z tym po ustaleniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne przez prezesa KRUS każdemu rolnikowi przysługuje możliwość zakwestionowania tego wyliczenia poprzez przedstawienie dowodów na istnienie odmiennego stanu faktycznego niż wynikający z przyjętego domniemania. W przypadku gdy przedstawione przez rolnika dowody na poparcie swoich argumentów nie wpłyną na zmianę stanowiska prezesa KRUS, wydana zostanie decyzja, od której przysługiwać będzie odwołanie do sądu. W postępowaniu przed sądem ponownie będzie istniała możliwość udowodnienia swoich racji na podstawie dostępnych dowodów (dokumentów lub np. zeznań pozostałych współwłaścicieli lub świadków), że prowadzona działalność rolnicza we współposiadanym gospodarstwie rolnym ogranicza się jedynie do posiadanego udziału. Jeżeli sąd uzna przedstawione argumenty, wysokość składki zostanie ustalona w oparciu o wielkość udziału we współposiadanym gospodarstwie rolnym.

   W związku z powyższym, jeżeli rolnik posiadający użytki rolne we współwłasności z innymi rolnikami prowadzi działalność rolniczą, wykorzystując jedynie swój udział we współposiadaniu, powinien to udowodnić i wówczas do celów ubezpieczenia zdrowotnego KRUS przyjmie powierzchnię gruntów odpowiadającą posiadanemu udziałowi.

 

Właśnie chodzi o to domniemanie: http://www.krus.gov.pl/niezbednik/slownik-pojec/dzialalnosc-rolnicza/

Co byście poradzili w takiej sprawie?

Edytowano przez max33hd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

witam ale te hektary są zapisane notarialnie na ciebie a stawka liczona jest od hektarów przeliczeniowych  tam nic nie pisze że to musi być ziemia orna  a drogi dojazdowe są gminne czy twoje prywatne  jeżeli gminne to możesz wystąpić a wyłączenie tej powierzchni gruntów własnych  ale wtedy zmiejszy ci się dopłaty z agencji  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max33hd    0

Udzialowcami tych drog jest wiele osób, ze 20 co najmniej. Kazdy ma dajmy na to 4/100 plus minus z powierzchni calej dzialki. Dopłaty na to nie nikt nie składa, bo udział wychodzi jakieś 2-3 ary- działka-droga ma z 50 arów. Problem może jest tutaj taki, że ta działka jest użytkowana jako droga, ale w ewidencji widnieje jako działka-użytek gruntowy.

 

 

z ustawy: Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że:
1) właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich
gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków,
prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach;

Edytowano przez max33hd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj