Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#1021 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 08 maj 2014 - 08:11

Nawożenie ziemniaków

Pawelo wiem czytałem mam zamiar saletre dać i nawozy dolistne :)

A potas którego ziemniak potrzebuje ok 50kg na 10 ton?
Masz tu cytat o zapotrzebowaniu ziemniaka na składniki pokarmowe. Saletra nie rozwiązuje problemu bo azot to za mało. Link do poczytania: http://polifoska.pl/..._75.html.html
Wymagania pokarmowe ziemniaka to ilość składników pobierana przez rośliny i tak z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobierane jest: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-75 kg potasu (K2O), 6 kg wapnia (CaO), 6-8 kg magnezu (MgO), 6 kg siarki (S), 25 g boru (B ), 20 g miedzi (Cu), 70 g manganu (Mn), 1 g molibdenu (Mo) i 65 g cynku (Zn).

Edytowany przez danielhaker, 11 maj 2014 - 15:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 03:25
  •  

#1022 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 08 maj 2014 - 09:09

Nawożenie ziemniaków Dziś wysypałem przed ostatnim redleniem mocznik. Nie wiem czy nie dałem zbyt malo azotu bo ogólnie poszło 20kg z Polifoski, 55kg z Canu i 45kg z mocznika czyli łącznie ok 120kg. Odmiana Vineta. Fosfor 60kg, potas 170kg.

W tym roku jakoś ostrożnie do azotu podchodzę tym bardziej z mocznika bo wiele teorii głosi że od mocznika ziemniaki czarnieją a w kończącym się sezonie miałem z tym trochę problem.

#1023 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 08 maj 2014 - 11:47

Nawożenie ziemniaków

Witam potrzebuje porady co myślicie o takiej uprawie ziemniaków tajfun. Po żniwach chcę rozsiać wapno dolomitowe ok 3 t/ha i zasiać łubin jako poplon ok 150 kg/ha. Przed orką zimową chcę rozrzucić pomiot kurzy(sama kupa) w ilości 10 t/ha przejechać gruberem żeby zniszczyć poplon i wymieszać obornik zaorać na zimę. Wiosna chcę dać 300 kg/ha saletrzaku Canwil z magnezem i 300 kg/ha soli potasowej. Póżniej przy ochronie przed zarazą jakąś odżywka+mocznik+siarczan magnezu. Co myślicie o takiej uprawie??? Gleba raczej ciężka 3-4 klasa. Pozdrawiam.

Tajfun to plenna odmiana, wytrzymuje suszę. Jedyny minus to delikatna skórka - wrażliwe na uszkodzenia i przy mokrym roku tendencja do gnicia. Zasypałem raz piwnicę i po miesiącu trzeba było sortować i sprzedawać. W smaku dobre, słodkie ale są gusta i guściki. Tyle o odmianie.

Łubin jako poplon jak najbardziej tyle że to wapno... w jakim celu? Ziemniak lubi glebę lekko kwaśną i kwaśną. Tylko parcha możesz sobie zafundować wapnowaniem. Pomiot kurzy - znów walisz azot bo i z łubinu jak będzie ładny dużo azotu wniesiesz. Obyś nie przedobrzył. Jak Ci się da gruberem zrobić pole - ok, jak nie to proponuję talerzówkę. Orka przed zimą jak najbardziej. Co do nawożenia: azotu chyba za dużo... 300kg soli - niech będzie chociaż ja bym zszedł do 200kg. Zapomniałeś o fosforze. To też potrzebne 15kg na 10ton. Zakładając 40ton potrzebujesz 60kg. Wypadałoby dać jakiś fosforan. Ile razy planujesz chronić ziemniaka? Zaraza to nie jedyna choroba, jest jeszcze alternarioza. Wskazane ok 5 zabiegów. Do tego jaką technologią chcesz uprawiać ziemniaki? Sadzenie a potem formownica i oprysk od chwastów czy starsza metoda: sadzenie, po kilkunastu dniach rozbronowanie, potem redlenie, kolejne redlenie i oprysk od chwastów? Odżywki i mocznik dolistnie możesz stosować ale uważaj na suszę bo spalisz... No i na koniec... gleba. Ciężka 3-4 klasa nie wróży dobrego plonu. Ziemniak woli gleby lekkie. Sam mam mozaikę na polu i wiem że np na glinie plon jest 50% mniejszy niż na wilgotnej lekkiej ziemi. Wszystko zależy też od warunków bo jak Ci naleje w tą ciężką ziemię i beton się zrobi to plon raczej marny. Proponowałbym orkę wiosenną zastosować żeby ziemia była bardziej pulchna. U mnie sadzenie na orce zimowej nie zdaje egzaminu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1024 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 08 maj 2014 - 20:43

Nawożenie ziemniaków ja sieje mocznik i to mysle ze nawet duże ilości i nie mam problemu żeby mi czarniały .. hmmm

#1025 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 09 maj 2014 - 11:46

Nawożenie ziemniaków

Tajfun to plenna odmiana, wytrzymuje suszę. Jedyny minus to delikatna skórka - wrażliwe na uszkodzenia i przy mokrym roku tendencja do gnicia. Zasypałem raz piwnicę i po miesiącu trzeba było sortować i sprzedawać. W smaku dobre, słodkie ale są gusta i guściki. Tyle o odmianie.

Łubin jako poplon jak najbardziej tyle że to wapno... w jakim celu? Ziemniak lubi glebę lekko kwaśną i kwaśną. Tylko parcha możesz sobie zafundować wapnowaniem. Pomiot kurzy - znów walisz azot bo i z łubinu jak będzie ładny dużo azotu wniesiesz. Obyś nie przedobrzył. Jak Ci się da gruberem zrobić pole - ok, jak nie to proponuję talerzówkę. Orka przed zimą jak najbardziej. Co do nawożenia: azotu chyba za dużo... 300kg soli - niech będzie chociaż ja bym zszedł do 200kg. Zapomniałeś o fosforze. To też potrzebne 15kg na 10ton. Zakładając 40ton potrzebujesz 60kg. Wypadałoby dać jakiś fosforan. Ile razy planujesz chronić ziemniaka? Zaraza to nie jedyna choroba, jest jeszcze alternarioza. Wskazane ok 5 zabiegów. Do tego jaką technologią chcesz uprawiać ziemniaki? Sadzenie a potem formownica i oprysk od chwastów czy starsza metoda: sadzenie, po kilkunastu dniach rozbronowanie, potem redlenie, kolejne redlenie i oprysk od chwastów? Odżywki i mocznik dolistnie możesz stosować ale uważaj na suszę bo spalisz... No i na koniec... gleba. Ciężka 3-4 klasa nie wróży dobrego plonu. Ziemniak woli gleby lekkie. Sam mam mozaikę na polu i wiem że np na glinie plon jest 50% mniejszy niż na wilgotnej lekkiej ziemi. Wszystko zależy też od warunków bo jak Ci naleje w tą ciężką ziemię i beton się zrobi to plon raczej marny. Proponowałbym orkę wiosenną zastosować żeby ziemia była bardziej pulchna. U mnie sadzenie na orce zimowej nie zdaje egzaminu.

Przechowywaniem i gniciem się nie przejmuję bo zawożę do zakładu wszystko tego dnia którego kopię. Wapnować chcę bo na tej ziemi nie było bardzo dawno wpanowane a bez wapna składników nie bedzie pobierać z ziemi(pierwszy mój rok na dzierżawie). O oborniku myślałem dlatego że w nim tez jest dość dużo fosforu i w ten sposób chcę go wnieść do ziemi. Chronić chcę wg potrzeb przeważnie wychodzi od 4-7 razy na zmiane pyton contenso z infinito. Nie używam formownicy ponieważ nie nadaje się na moje gleby używam obsypnika i po nim oprysk. Ze ścisłością gleby to do opanowania bo mam głębosza to ziemniaków i po takiej uprawie ziemia jest super pulchna nawet glina :) Dałeś mi troche do myślenia z tym azotem myślisz ze będzie zbyt dużo??? Dzięki za odp:)

#1026 Share Wokos

Wokos

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 09 maj 2014 - 17:30

Nawożenie ziemniaków No w Sróde Zabronowałem ziemniaczki Jutro dam nawóż przed opsypaniem a za 2 -3 tyg spryskam powschodowo na chwast . U mnie ziemniaczki już wychodzą sadzone 19 Kwietnia .

Edytowany przez Wokos, 09 maj 2014 - 17:30.

#1027 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 09 maj 2014 - 19:29

Nawożenie ziemniaków to nie wiem jak ty płytko sadzisz ja sadziłem 30 marca i ze 4 dni temu wyszły dopiero

#1028 Share Wokos

Wokos

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 09 maj 2014 - 19:46

Nawożenie ziemniaków No ok powyzej 10 cm pod pow ziemi . A mam problem wyszedł perz i skrzyp polny a ziemniaczki już wschodzą czym mam to spryskac i kiedy ?

Myślałem Linurexem lecz ten oprysk jest do stosowania przedwchodowo ? Moze titus z sencorem ale kiedy go się stosuje jak jaką wysokośc maja krzacki ziemniaków proszę o porade ?

#1029 Share rafalus8

rafalus8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 10 maj 2014 - 21:29

Nawożenie ziemniaków na perz np. Leopard a na skrzyp trzeba PH wyregulować

#1030 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 11 maj 2014 - 10:22

Nawożenie ziemniaków

Przechowywaniem i gniciem się nie przejmuję bo zawożę do zakładu wszystko tego dnia którego kopię. Wapnować chcę bo na tej ziemi nie było bardzo dawno wpanowane a bez wapna składników nie bedzie pobierać z ziemi(pierwszy mój rok na dzierżawie). O oborniku myślałem dlatego że w nim tez jest dość dużo fosforu i w ten sposób chcę go wnieść do ziemi. Chronić chcę wg potrzeb przeważnie wychodzi od 4-7 razy na zmiane pyton contenso z infinito. Nie używam formownicy ponieważ nie nadaje się na moje gleby używam obsypnika i po nim oprysk. Ze ścisłością gleby to do opanowania bo mam głębosza to ziemniaków i po takiej uprawie ziemia jest super pulchna nawet glina :) Dałeś mi troche do myślenia z tym azotem myślisz ze będzie zbyt dużo??? Dzięki za odp:)

Co to za zakład i na jaką cene liczysz?
Ziemniak nie lubi wysokiego ph więc odradzam to wapnowanie - albo sypnij 1/3 dawki skoro się uparłeś. Sam sadziłem na działce gdzie wapna i sensowego nawożenia 20 lat nie było a plony miałem świetne i bez wapna. Fosfor proponuję wnieść nie tylko obornikiem ale i poprzez dostarczenie w formie nawozu. Np Amofosmag 3,5 N, 12P, 20K - daj 300kg na ha i zmniejsz ilość soli do 200kg. Co do ochrony - różne szkoły są jednak dwa środki jak dla mnie to za mało. Całą gamę masz: Ridomil, Revus, Altima itp. Ale pytona i infinito polecam bo sam stosuję.Czy warto pryskać 7 razy? Dobrze policz koszty bo proponuję przyjąć cenę 0,35zł/kg ziemniaka żeby się nie rozczarować. Jeśli chodzi o ścisłość gleby to dobra uprawa nie jest problemem - chodzi o to że zlewny deszcz powoduje osiadanie i kilka dobrych uderzeń a potem susza i masz beton - ale to od warunków zależy dlatego mówię - ryzyko większe na cięższej ziemi. Azotu jak na moje oko za dużo. Nawożenie musi być zbilansowane. Znajomy robił doświadczenie i zasiał podwójną dawkę każdego nawozu - plon nie był wyższy bo ziemniak pobierał w obu przypadkach tyle ile mu potrzeba a nie tyle ile było w ziemi. To tak jakby Ci ktoś 3 obiady pod nos podstawił a wiesz że zjeść możesz tylko jeden. Jeszcze raz podkreślę: zbilansowane nawożenie a nie sypanie na oślep.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1031 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 maj 2014 - 12:16

Nawożenie ziemniaków A ten Twój znajomy słyszał o prawie Liebiga? Bo jak nie to niech wróci do szkoły a potem robi doświadczenia.

#1032 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 11 maj 2014 - 13:01

Nawożenie ziemniaków Słyszał. Tylko chodzi o to że dwu czy trzykrotne zwiększanie dawek nawozów nic nie da. Tak jak po 100kg lubofoski i 300kg mocznika nie można spodziewać się dobrej jakości i wysokiego plonu tak i wywalenie 500kg soli, 200kg fosforanu i 500kg saletrzaku nie przyniesie wymiernych korzyści.

#1033 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 maj 2014 - 13:17

Nawożenie ziemniaków

Co to za zakład i na jaką cene liczysz?
Ziemniak nie lubi wysokiego ph więc odradzam to wapnowanie - albo sypnij 1/3 dawki skoro się uparłeś. Sam sadziłem na działce gdzie wapna i sensowego nawożenia 20 lat nie było a plony miałem świetne i bez wapna. Fosfor proponuję wnieść nie tylko obornikiem ale i poprzez dostarczenie w formie nawozu. Np Amofosmag 3,5 N, 12P, 20K - daj 300kg na ha i zmniejsz ilość soli do 200kg. Co do ochrony - różne szkoły są jednak dwa środki jak dla mnie to za mało. Całą gamę masz: Ridomil, Revus, Altima itp. Ale pytona i infinito polecam bo sam stosuję.Czy warto pryskać 7 razy? Dobrze policz koszty bo proponuję przyjąć cenę 0,35zł/kg ziemniaka żeby się nie rozczarować. Jeśli chodzi o ścisłość gleby to dobra uprawa nie jest problemem - chodzi o to że zlewny deszcz powoduje osiadanie i kilka dobrych uderzeń a potem susza i masz beton - ale to od warunków zależy dlatego mówię - ryzyko większe na cięższej ziemi. Azotu jak na moje oko za dużo. Nawożenie musi być zbilansowane. Znajomy robił doświadczenie i zasiał podwójną dawkę każdego nawozu - plon nie był wyższy bo ziemniak pobierał w obu przypadkach tyle ile mu potrzeba a nie tyle ile było w ziemi. To tak jakby Ci ktoś 3 obiady pod nos podstawił a wiesz że zjeść możesz tylko jeden. Jeszcze raz podkreślę: zbilansowane nawożenie a nie sypanie na oślep.

W tamtym roku sprzedawałem średnio po 515 zł za tone. Przyjmują wszystko pow 3 cm więc prawie wszystko z pola się sprzedaje ale parcha nie może być i odmiany też tylko preferowane przez zakład :) Z ochrona przed zarazą to jest różnie bo niektórego roku wystarczy nawet 3 razy ale jak nieraz trzeba to trzeba i tego nie przeskoczy. Stosujesz pod ziemniaki ten amofosmag?? jakie efekty? jakie odżywki stosujecie? ja najczęściej kristalon zielony.

#1034 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 11 maj 2014 - 14:09

Nawożenie ziemniaków Nie ważne czy stosujesz amofosmag, unifoskę, lubofoskę czy amofoskę. Grunt żeby były składniki zbilansowane bo czy to ma taką nazwę czy inną to nie ma większego znaczenia. Lubofoska ma 12P i 12K więc dajesz trochę więcej soli i masz to samo co amofosmag. Odżywek wcale nie stosuję.

To chyba dobra cena jaką Ci zaoferowano :) Ja bellarosę 4,5+ sprzedałem po 830zł w listopadzie.

Edytowany przez pawelol111, 11 maj 2014 - 14:11.

#1035 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 maj 2014 - 14:42

Nawożenie ziemniaków Moim zdaniem trochę ponad 500 zł to nie takie złe pieniądze. Ale pewnie w woreczki musiałeś? No i pewnie jeszcze trochę zgniło? Z jadalnymi to też trochę loteria bo nieraz i po 3 zł za woreczek się sprzedawało a tutaj jest umowa:) W tym roku cena ma być jeszcze wyższa ale zobaczymy jesienią:) U nas (kuj-pom) teraz po 12-13 zł za denara płacą.

#1036 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 11 maj 2014 - 15:05

Nawożenie ziemniaków Worki moje a zgnitych wiaderko :) A że tak skromnie zapytam: skąd kolega wie że cena ma być wyższa?

#1037 Share Wokos

Wokos

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 11 maj 2014 - 15:11

Nawożenie ziemniaków rafalus8

Na perz zastosuje Leopard już się w niego zaopatrzyłem . Lecz dopiero zastosuje go za ok 2 tyg .
Bo za tydzień dam dawkę nawozu gran ulowego pod obsypnik myślę mocznik + Saletrzak .

#1038 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 11 maj 2014 - 15:20

Nawożenie ziemniaków

W tamtym roku sprzedawałem średnio po 515 zł za tone. Przyjmują wszystko pow 3 cm więc prawie wszystko z pola się sprzedaje ale parcha nie może być i odmiany też tylko preferowane przez zakład :) Z ochrona przed zarazą to jest różnie bo niektórego roku wystarczy nawet 3 razy ale jak nieraz trzeba to trzeba i tego nie przeskoczy. Stosujesz pod ziemniaki ten amofosmag?? jakie efekty? jakie odżywki stosujecie? ja najczęściej kristalon zielony.

czyżby Stolon a może Solan?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#1039 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 maj 2014 - 16:23

Nawożenie ziemniaków

Worki moje a zgnitych wiaderko :) A że tak skromnie zapytam: skąd kolega wie że cena ma być wyższa?

No ale pewnie trochę pracy było przy woreczkowaniu:) Bo w tym roku w kontrakcie dali wyższą cenę podstawową :)

przemol87 Solan w Głownie też odstawiasz?

Edytowany przez pala92, 11 maj 2014 - 16:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1040 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 11 maj 2014 - 18:29

Nawożenie ziemniaków Znam tę firme,mam podpisaną umowe

Nie wiem kto ci wcisna taką bajke, że w tym roku będą drozsze...przeczytaj jeszcze raz umowe. Biorąc pod uwage fakt iz byli "zawaleni" nowymi producentami obstawiam cene na ten sezon ok 27gr netto przy wolnorynkowej 40gr

Ile masz dopłaty do tony oraz ile masz km do zakładu
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ