Skocz do zawartości

Trwają prace konserwacyjne. Logowanie jest zablokowane.
Zdjęcie

Czy warto kupowac nasiona w centrali?


448 odpowiedzi na ten temat

#361 Share Lukasz1987

Lukasz1987

  Scania king of the road

 • Members
 • PipPipPip
 • 1915 postów
 • Płeć:Nie powiem
 • Lokalizacja:Jestem, jestem
 • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 09 wrzesień 2011 - 15:08

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Janek on nie ma bladego pojęcia o czym pisze, a chce zabłysnąć jak spora część świeżaków. ;) Jak takie dobro płynie z grup producenckich to dlaczego sam takowej nie założysz z żoną dziećmi rodzicami wujami ciotkami babkami dziadkami i kim tam jeszcze chcesz przecież tyle kasy byś brał :lol:
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 07:25
 •  

#362 Share farmermf

farmermf

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2170 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlasie

Napisany 09 wrzesień 2011 - 19:12

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

dobra chłopaki jak wam się opłaci to OK
ja liczę i wychodzi mi, że bez amortyzacji itp. przy intensywnej prod. zyskowność to ok. 47% (przy 7,5t /ha), przy średniointensywnej ok. 58% (5,5 t z ha) a przy ekstensywnej ok. 54% ( 3 t z ha), czyli najwyższa rentownosć jednak przy średniointensywnej występuje, choć oczywiście sumaryczny zysk może być większy- teoretycznie tak.
Co do wychodzenia na swoje to jest jak jest jasne, że z dużego areału nazbierać się powinno więcej suma sumarum ale tak po prawdzie to trzeba patrzeć na to wszystko trochę głebiej.
Żadko który mały rolnik jest zadłużony, ma obciążone hipoteką ziemie, maszyny w leasingu itp. i jakoś żyje a duży odwrotnie, żadko który nie ma długów po uszy, nie spłaca kredytu kolejnym wyższym kredytem, nie bierze środków do prod. na krechę itp.
Duży nie ma dość kasy na nawozy i paliwo na wiosnę i już zapindala do banku bo musi pod zastaw coś kupić a mały nie - po prostu kupuje za tyle ile ma i ma spokojną głowę będzie dobra pogoda to zbierze a jak gorsza to też da radę a duży płacze później jak w tym roku, że władował w błoto tyle kasy a tu rzepak dał 800kg z ha a bank chce spłatę długu po żniwach i znowu leci i stęka o rolowanie długu.
To czego ja mam zazdrościć ja cenię sobie spokój i wolną rękę- robię co chcę i jak chcę i jakoś żyje bez rarytasów ale za to spokojnie.
A ziemie mam nie za dobre klasowo ale w dość dobrej kulturze- tylko faktycznie brak zmianowania ale nie chce mi sie bawić w okopowe czy rzepak zbyt zawodne i kłopotliwe uprawy.

farmerm nie pomyślałem, że z ciebie taki altruista i po tym polu zapindalasz na te biedne dzieci z Afryki ale popatrz zapindalasz od rana do nocy, podnoszisz tą wydajność a one dalej głodne i umierają jak muchy. Piękną ideologie sobie dorobiłeś ale niestety nieprawdziwą.
Masz satysfakcję to super ale ten system nie działa, gdzieś się wykopyrtnął i na końcu kolejne tysiąc dzieci w tym tyg umrze choćbyś miał i 150 t z ha. Ale to nie twoja wina broń boże tylko chorego systemu, chciwości i pazerności, która dusi ten świat od setek lat.

Wiesz, nie wiem co ci odpisać. Myslę że, bez obrazy , ale ty jesteś za ciemny żeby ogarnąć w głowie zasady działania dużych gospodarstw. Boisz się kredytów. Podam ci taki przykład. Kolega ma 1mln na lokacie w banku. Negocjuje oprocentowanie na około 6%. Kupuje kombajn za 1mln, 20% wkład własny reszta na kredyt 2%. Spłaca 15 lat. I co? Trzepie kase na różnicy odsetek ,a taki tuman z boku chodzi po wsi i wysmiewa że zadłużony po uszy. :D
Tak na marginesie, to uprawa rzepaku wymaga mniej przejazdów opryskiwacza jak uprawa pszenicy konsumpcyjnej.
Co do reszty twych postów to @JJ je wyczerpująco skomentował. Pozdrawiam.

#363 Share Zombi330

Zombi330

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 300 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 09 wrzesień 2011 - 19:48

Czy warto kupowac nasiona w centrali? zaraz koledzy to co ja nie jestem w żadnej grupie i wiem jaką kase się dostaje przez pierwsze 5 lat- cała prod. tj przychody idą na wspólne konto - niby taki ala pseudo handlowy twór typu spółka złoło pod tytułem np Rol-sruttutu- Pol, co jest banalnie proste i niedrogie. Rozliczacie się z tego obrotu, składacie odpowiedni wniosek z zał. i po weryfikacji dostajecie od 5 do chyba 3 % od tego obrotu - to się nazywa dofinasowanie do obrotu czy jakoś tak.
Ludzie jak wy tego nie wiecie to po h.. zakładacie toto- jaki inny sens ekonomiczny w tym macie, równie dobrze moglibyście sobie w kółeczku różańcowym wspólnie pośpiewać. Zwroty z inwestycji to osobny, zbyt głęboki temat żebym go tu dogłebnie poruszał, choć fakt nie zawsze jest aż 70% czasem może 40%( zależy do czego i jaka grupa) nie pamietam tego z głowy a szukać tych informacji teraz mi się nie chce. Widziałem już nie jeden PDU więc nie ściemniajcie koledzy.
W każdym razie z daleka pachnie to przekrętasami w majestacie prawa a możliwości jest wiele i nie zgrywajcie niewiniątka na pewno z nich korzystacie na maksa.
Co do ogarniania to ja tam nie wiem co wy ogarniacie jak nawet tego nie wiecie- łomatko.
Nic nie mam przeciw zrzeszaniu się chłopów bez przymusu ale dopłaty do tego wnerwiają mnie okrutnie - jestem zwolennikiem braku dopłat do czegokolwiek bo to jest chore i rodzi patologie jak ch...a.
Dlaczeo niby rolnik ma dostawać dopłatę a powiedzmy właściciel innej firmy np. czeszącej pieski nie bo co niby?
Ceny powinny być tak skalkulowane żeby opłacało się bez żadnych chorych dotacji czy dopłat produkować - nie da się powiecie, ależ da się koledzy tylko ta pierniczona unia wmawia wszystkim, że nie da się. Po kiego grzyba co roku głupole walą kilkaset miliardów ojrasów w błoto ( w skali uni ofkos). Ja się tym nie najem bo te kilka tys. zł guzik zmienia ale macie racje jak weszła unia to ludzie z kasą zgłupieli zaczeli kupować ziemię jako lokatę i tylko dla dopłat- to jest chore bo właśnie zaburza normane rynkowe relacje.
Mówienie że jest się zwolennikiem tzw. wolnego rynku i popieranie jednocześnie dopłat z budżetu do produkcji to dla mnie jest schizofrenia w najczystszym wydaniu - niestety ale jest to jak widzę choroba już powszechna.
P.S.
szczególnie zwrot pewnie boisz się kredytów rozbawił mnie do łez - dobre, naprawdę mocne koledzy, dawajcie więcej takich sloganów

Edytowany przez Zombi330, 09 wrzesień 2011 - 20:01.


#364 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 09 wrzesień 2011 - 20:20

Czy warto kupowac nasiona w centrali? dalej wszystko aby pięknie było
Rozdział 4

Pomoc finansowa
Art. 19. 1. Pomoc finansowa dla grupy, o której mowa w art. 3, wynosi:
1) w pierwszym roku - 5%,
2) w drugim roku - 4%,
3) w trzecim roku - 3%,
4) w czwartym roku - 2%,
5) w piątym roku - 1%
udokumentowanych rocznych przychodów ze sprzedaży produktów, z uwagi na które grupa została utworzona i wytworzonych w gospodarstwach jej członków, przy czym pomoc ta nie może przekroczyć kosztu założenia grupy i rocznego kosztu jej działalności administracyjnej.
Kwota pomocy przewidzianej dla grupy producentów rolnych nie może przekroczyć
równowartości w złotych kwoty:

1) 100.000 EUR w pierwszym i drugim roku;
2) 80.000 EUR w trzecim roku;
3) 60.000 EUR w czwartym roku;
4) 50.000 EUR w piątym roku.
więc gdzie 5% przez 5 lat?
Poza tym rozliczaj się z podatku liniowego 19% a nie rolnego to zobaczysz jak się na tym cudownie wychodzi. Polecam grupy producenckie gdzie tylko mogę bo to przyszłość, ale jak czytam takie bzdety jak piszesz to mnie śmiech rozwala
Nie wspominając już o tym, że maszyna kupiona z dofinansowaniem ( więcej jak 20% na buraka i qq nie dadzą) musi wydać urzędnik ;) suszarnie stały bezczynnie cały sezon koszenia qq zanim sobie o nas przypomnieli.

Edytowany przez Profil usunięty, 09 wrzesień 2011 - 20:28.


#365 Share gwozd

gwozd

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2280 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:powiat lubelski
 • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 09 wrzesień 2011 - 20:41

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nie chcesz bawić się wmianowanie a chcesz ograniczyć ładowanie w pole pieniędzy? Chyba nie tędy droga. W monokulturze bez wysokiego nawożenia i drogich ŚOR za kilka lat będziesz zbierał tyle ile zasiałeś. Również prowadze średniointensywnie uprawy i nawet nie myślę żeby osiągnąć wydajność 9 czy 10t pszenicy. Odpowiednie zmianowanie utrzymuje glebę w dobrej kulturze i podwyższa plon. Śmiem twierdzić że zwyżka plonu pszenicy na stanowisku po łubinie wyniosła blisko 1.5t
Masz rację trzeba mieć umiar, trzeba wiedzieć kiedy przyrost plonu nie pokryje poniesionych wydatków

#366 Share Lukasz1987

Lukasz1987

  Scania king of the road

 • Members
 • PipPipPip
 • 1915 postów
 • Płeć:Nie powiem
 • Lokalizacja:Jestem, jestem
 • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 10 wrzesień 2011 - 20:24

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

z jakiej tak naprawdę niby racji dostajesz kasę z budżetu jako członek grupy, kasę o której zwykły rolnik czy prowadzący inną działaność nierolniczą może pomażyć


ale dopłaty do tego wnerwiają mnie okrutnie - jestem zwolennikiem braku dopłat do czegokolwiek bo to jest chore i rodzi patologie jak ch...a

.
dopłaty bezpośrednie bierzesz? przecież one idą z budżetu!!!
są grupy producenckie, związki, spółdzielnie na nie też idzie kasa i nie mówię tutaj o sektorze rolnym.
Dlaczego masz problem do kogoś, że umie korzystać z dobrodziejstw współczesnego świata? bo tobie nie jest to dane? jakaś grupa wywaliła cię ze swoich szeregów? zdaje się, że tak; a biorąc, że teraz przez 10 lat nie możesz być w żadnej grupie to cię trafia.:blink:
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#367 Share milanreal1

milanreal1

  Nie zadzieraj z moderatorem :D

 • Moderator Forum
 • PipPipPip
 • 9236 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Rypina (kuj-pom)
 • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 wrzesień 2011 - 22:26

Czy warto kupowac nasiona w centrali? 3 dni na forum nie było i już was deko ponosi. Proponuje przed napisaniem posta zobaczyć tytuł tematu i przemyśleć czy to co napiszecie będzie się z tytułem zgadzało. Następnie radzę się zastanowić czy kłótnie są potrzebne, bo np dla @Zombii330 % by szły i to masowo. Więc radzę wrócić do tematu, następny raz taryfy ulgowej nie będzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#368 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 12 wrzesień 2011 - 06:20

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

taaa kolejna sciema osoby bez wiedzy, udowodniłeś komuś kłamstwo? Ojciec ziemię na której teraz gospodaruję kupił za 300zł ha I klasa czarnoziem w 1992 roku, tak w rezerwie. dopiero w 2005 zakończyli orać ugory, a chłopy z PGRów teraz psioczą, że my nakradliśmy i pierdzielą od rzeczy jak ty. Kto bronił brać setki ha za grosze? psioczyć w tym kraju potrafi każdy gospodarzyć prawie nikt :blink: Kto dużemu zabroni stosować mało chemii? Piszesz aby pisać


To samo przerabiał mój ojciec. Kupując PGR wszyscy sie smieli, że po co mu na poczatek taki areał, że nie da rady itd... teraz jest rzecz odwrotna...wszyscy gadają że miał układy i nakradł ziemi za bezcen... dodam że były PGR na którym teraz gospodarujemy znajdował się 160km od mojej rodzinnej miejscowosci, także zmuszeni bylisy do przeprowadzki. Ale...tutaj, jak i tam ludzie podobnie gadają...kiedyś, że nie da raady, ze glupi, ze za duzo.... a teraz ze układy, nakradzione itd:P

#369 Share Zombi330

Zombi330

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 300 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 wrzesień 2011 - 09:45

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Zostawmy już GP w spokoju tylko jeszcze jedna dygersja skoro wam tak w nich źle to się z nich wypiszcie to nie unia możecie to zrobić w każdej chwili i nie ściemniajcie, że nie jesteście w nich tylko dla dopłat, których gdzie indziej nie ma.
A teraz wracam do tematu zasadniczego: co polecacie z tych nowych odmian pszenic- musi spełnić kreteria: przydatna do monokultury i opoźnionego siemu, odporna na susze i dość plenna na ziemiach średniej jakości.

#370 Share adamj24

adamj24

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 402 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:dziki zachód
 • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 12 wrzesień 2011 - 14:54

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

- musi spełnić kreteria: przydatna do monokultury i opoźnionego siemu, odporna na susze i dość plenna na ziemiach średniej jakości.


Jeszcze takiej odmiany nie wynaleziono. :D Spróbuj z muszelką. Dość plenna na słabszej ziemi.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 07:25
 •  

#371 Share Lukasz1987

Lukasz1987

  Scania king of the road

 • Members
 • PipPipPip
 • 1915 postów
 • Płeć:Nie powiem
 • Lokalizacja:Jestem, jestem
 • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 12 wrzesień 2011 - 18:26

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

To samo przerabiał mój ojciec. Kupując PGR wszyscy sie smieli, że po co mu na poczatek taki areał, że nie da rady itd... teraz jest rzecz odwrotna...wszyscy gadają że miał układy i nakradł ziemi za bezcen... dodam że były PGR na którym teraz gospodarujemy znajdował się 160km od mojej rodzinnej miejscowosci, także zmuszeni bylisy do przeprowadzki. Ale...tutaj, jak i tam ludzie podobnie gadają...kiedyś, że nie da raady, ze glupi, ze za duzo.... a teraz ze układy, nakradzione itd:P


hahaha Hubert tylko różnica pomiędzy Ojcem JJ a Twoim Ojcem polegfa na tym, że jego Padre kupił mniej niż ma większość twoich pół ;)

Ktoś wie gdzie Lubelskim jest jakieś gospodarstwo produkujące pszenżyto dla centrali?

Nam w GP dobrze tylko szlak człowieka trafia jak ktoś pisze a nie wie do końca o czym ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#372 Share ciastek12

ciastek12

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 336 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 wrzesień 2011 - 18:56

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Koledzy to nie ten temat!! tu chodzi o kwalifikowany materiał siewny...

#373 Share jaro

jaro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 5087 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 12 wrzesień 2011 - 18:56

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nie znam historii zakupów waszej ziemi ale z autopsji znam takie wałki że hej-pamiętam jak kupowaliśmy 2 ha łąki za summa summarum 20 tys zł (ładnych parę lat temu)-za tą sumę mój znajomek kupił w tym samym czasie 50 (!) ha łąki-znacznie lepszej-a dlaczego w tej cenie ?-bo trzeba mieć znajomości-to jego słowa.

#374 Share bialy2005

bialy2005

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4541 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:lubelskie okolice Łukowa
 • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 wrzesień 2011 - 19:17

Czy warto kupowac nasiona w centrali? jest w ubelskim pan niewegłowski okolice łukowa ale juz praktycznie wszystko rozsprzedane miał jakies resztki pszezyta atletico i leontino, pszenicy ludwig,

#375 Share Lukasz1987

Lukasz1987

  Scania king of the road

 • Members
 • PipPipPip
 • 1915 postów
 • Płeć:Nie powiem
 • Lokalizacja:Jestem, jestem
 • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 12 wrzesień 2011 - 19:22

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Koledzy to nie ten temat!! tu chodzi o kwalifikowany materiał siewny...

większość kwalifikowanego materiału siewnego produkują prywatne gospodarstwa rolne ;)
Jaro my dopiero w 2005 pierwszy raz kupiliśmy coś od ANR, wcześniej od prywatnych rolników ;) Kiedyś w sprawie dla reportera była akcja jak komornik z zamościa w podzamojskiej wsi łakę sprzedał przy trasie między miastowej ( łąka z przeznaczeniem na działkę budowlaną) za 1000 zł :blink: co najlepsze 600 zł to koszty komornicze a 400 poszło na spłatę długu :mellow: także dziwny jest nasz kraj
Biały wysłał byś na PW jakiś namiar do niego?
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#376 Share Zombi330

Zombi330

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 300 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 wrzesień 2011 - 14:40

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Podobno JENGA jest super ale nie wiem gdzie ja można kupić więc chyba wybiorę odmianę SKAGEN - co o niej sądzicie?

#377 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 13 wrzesień 2011 - 16:43

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jenga! Podlasie, sroga zima wypadłą bardzo słabooo!

#378 Share Sebastian

Sebastian

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 791 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Łódzkie
 • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 13 wrzesień 2011 - 19:37

Czy warto kupowac nasiona w centrali? z info od znajomego Skagen młócił się bardzo ciężko ale jako jedyna mimo koszenia na koncu opad powyżej 300

#379 Share prometeusz

prometeusz

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 514 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:kuj pom
 • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 18 wrzesień 2011 - 18:41

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

hehe
z tym cytowaniem - ja po prostu daję odpowiedz, bo chyba po to jest ta opcja :))))

farmermf;
Jeśli kupiłeś Cubusa w Dalgety - to chyba nie za 2100. Też go chcę i mam ofertę na 2290. Może mi coś zejdą, ale nie do 2100.

siałeś już tego Cubusa? po ile na ha?

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 07:25
 •  

#380 Share farmermf

farmermf

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2170 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlasie

Napisany 18 wrzesień 2011 - 18:48

Czy warto kupowac nasiona w centrali? się rypnąłem z tym Cubusem, kupiłem po 2250 netto, a porypało mi się z inną pszenicą nie z Dalgety.Sorki.

Podobne tematy