Skocz do zawartości


Zdjęcie

BIZON -Najpopularniejsze modele

Napisany przez agrofoto, 01 sierpień 2017 · 2466 wyświetleń

31 lipca 2017 roku mija pierwsza rocznica śmierci głównego konstruktora najpopularniejszego polskiego kombajnu. Bolesław Rostowski został nazwany "ojcem Bizona". Kombajn produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku zyskał przychylność rolników i sławę na całym świecie. 
Szukaliśmy nazwy, która odzwierciedlałaby siłę, potęgę i wydajność tej olbrzymiej maszyny, więc wymyśliliśmy Bizona, bo to jeden z największych ssaków - opowiadał po latach Rostowski.
 
Pierwszy stworzony bizon posiadał hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego - to była ogromna rzadkość jak na tamte czasy. Do tego centralne sterowanie hydrauliczne układami napędów i regulacji bez potrzeby opuszczania stanowiska kierowniczego, co bardzo pomagało w pracy na polu.
 
Jak podają ówczesne źródła: ziarno było czystsze (powyżej 98,5%), a straty w zbiorach znacznie mniejsze. W 1971 r. rozpoczęła się seryjna produkcja kombajnu. Tysięczny egzemplarz wyprodukowano do 1 maja 1972 r.  Jednak w latach 90-tych wstrzymano jego produkcję.
 
 


Udostępnij wpis:
Podziel się opinią:

7 slajdów


Jednak pomimo tego, że kombajny marki Bizon nie są już produkowane. Nadal możemy je podziwiać na polskich polach podczas żniw. Nie jeden rolnik w swoim gospodarstwie posiada kombajn od ponad 40 lat. 
 
A Wy posiadacie Bizona w swoim gospodarstwie?