Skocz do zawartości

Mini galerie

Zaloguj się, aby obserwować  
 • 84
 • 183
 • 402563

Wpisy w tym blogu

agrofoto
blog-flota-ponad-20-specjalistycznych-samochodow-dostarczjacych-koncentraty-oraz-pasze-pelnoporcjowe-luzem-w-promieniu-200-km-od-kazdej-wytworni_1503402315_18601_599c194ba9be7.jpg

10 sierpnia br. w siedzibie Ekoplonu w Grabkach Dużych odbyło się uroczyste zakończenie Wielkiej Loterii dla klientów, którzy zakupili w tym sezonie nawozy lub pasze tej firmy.
 

8 slajdów
 1. Uroczyste rozstrzygnięcie WIELKIEJ LOTERII EKOPLON
 2. Uroczyste rozstrzygnięcie WIELKIEJ LOTERII EKOPLON
 3. Uroczyste rozstrzygnięcie WIELKIEJ LOTERII EKOPLON

Uroczystość otworzył i gości przywitał  Stefan Sajkiewicz właściciel Firmy, który także wręczył 3 nagrody główne szczęśliwym zwycięzcom Loterii.
Nagrodę główną Ford Ranger wylosował pan Marek z Czempina a Fordy Fiesta pan Jan z Gąsawy i pan Marcin ze Żnina, w imieniu którego nagrodę odebrała żona Natalia.

 

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-bizon-z056_1501575159_18601_598037f79291a.jpg
31 lipca 2017 roku mija pierwsza rocznica śmierci głównego konstruktora najpopularniejszego polskiego kombajnu. Bolesław Rostowski został nazwany "ojcem Bizona". Kombajn produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku zyskał przychylność rolników i sławę na całym świecie. 
Szukaliśmy nazwy, która odzwierciedlałaby siłę, potęgę i wydajność tej olbrzymiej maszyny, więc wymyśliliśmy Bizona, bo to jeden z największych ssaków - opowiadał po latach Rostowski.
 
Pierwszy stworzony bizon posiadał hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego - to była ogromna rzadkość jak na tamte czasy. Do tego centralne sterowanie hydrauliczne układami napędów i regulacji bez potrzeby opuszczania stanowiska kierowniczego, co bardzo pomagało w pracy na polu.
 
Jak podają ówczesne źródła: ziarno było czystsze (powyżej 98,5%), a straty w zbiorach znacznie mniejsze. W 1971 r. rozpoczęła się seryjna produkcja kombajnu. Tysięczny egzemplarz wyprodukowano do 1 maja 1972 r.  Jednak w latach 90-tych wstrzymano jego produkcję.
 
 
7 slajdów
 1. BIZON -Najpopularniejsze modele
 2. BIZON -Najpopularniejsze modele
 3. BIZON -Najpopularniejsze modele
Jednak pomimo tego, że kombajny marki Bizon nie są już produkowane. Nadal możemy je podziwiać na polskich polach podczas żniw. Nie jeden rolnik w swoim gospodarstwie posiada kombajn od ponad 40 lat. 
 
A Wy posiadacie Bizona w swoim gospodarstwie?

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-mucha_1500631548_31679_5971d1fcecb82.jpg

Mucha domowa to owad, który uprzykrza życie każdemu, bez wyjątku. Problemem nie jest tylko nachalność much, ale również to, że są nosicielami groźnych bakterii chorobotwórczych. O ile człowiek poradzi sobie z uciążliwym owadem, tak zwierzęta już nie. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, że zapewnić komfort i zdrowie naszych zwierząt hodowlanych.

6 slajdów
 1. Jak skutecznie walczyć z muchami?
 2. Jak skutecznie walczyć z muchami?
 3. Jak skutecznie walczyć z muchami?

O ile człowiek poradzi sobie z uciążliwym owadem, tak zwierzęta już nie. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, że zapewnić komfort i zdrowie naszych zwierząt hodowlanych. 

Oglądaj galerię

agrofoto

Mińska Fabryka Traktorów została założona 29 maja 1946 i przez 70 lat swego istnienia zakład stał się jednym z największych producentów maszyn rolniczych na świecie. I aktualnie zatrudnia blisko 20.000 osób. W całej swojej historii, MTZ wyprodukował ponad 3 miliony ciągników, z czego ponad 500 tysięcy zostało dostarczonych do około 100 krajów.

7 slajdów
 1. Klika ciekawostek o MTZ Belarus
 2. Klika ciekawostek o MTZ Belarus
 3. Klika ciekawostek o MTZ Belarus

Zobaczcie kilka ciekawostek

Oglądaj galerię

agrofoto

Lato nie sprzyja produkcji mleka. Krowa bardzo źle znosi upały. Już temperatura przekraczająca 20 stopni przy wysokiej wilgotności wywołuje u krów stres cieplny, którego następstwem jest spadek produkcji mleka i wiele chorób metabolicznych. 

7 slajdów
 1. Gdy mleko „leci na łeb, na szyję”
 2. Gdy mleko „leci na łeb, na szyję”
 3. Gdy mleko „leci na łeb, na szyję”

Dla siebie, człowiek, montuje w pomieszczeniach lub autach klimatyzatory. Krowom pozostają jedynie wentylatory, stale dostępna woda i odpowiednio zbilansowana dawka żywieniowa, o ile im to zapewnisz!

Oglądaj galerię

agrofoto

Rolnik musi pamiętać o wielu rzeczach – o przestrzeganiu odpowiednich terminów agrotechnicznych, odpowiednim dawkowaniu nawozów i środków ochrony roślin, planowaniu płodozmianu czy prowadzeniu kartoteki pól. Te wszystkie informacje można przechowywać na kartce, można również w aplikacji służącej do zarządzania gospodarstwem, takiej jak VitalFields. 

6 slajdów
 1. Zarządzanie gospodarstwem może być prostsze
 2. Zarządzanie gospodarstwem może być prostsze
 3. Zarządzanie gospodarstwem może być prostsze

Co cechuje tę aplikację?

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-swifterdisc-xo-f-unowoczesnienie-popularnej-brony-talerzowej-swifterdisc-xo-f_1488896260_136332_58bec1043d23d.jpg

Firma BEDNAR FMT jest prężnie rozwijającym się producentem maszyn rolniczych, specjalizującym się w maszynach do uprawy, siewu, nawożenia i rozdrabniania. Dzięki bliskim i silnym relacjom z rolnikami, BEDNAR FMT jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów gdzie projektowane i produkowane są maszyny o wysokiej wartości docenianej przez rolnika. Na 2017 rok wprowadza liczne nowości i innowacje w swojej ofercie. Zobacz najważniejsze z nich.

7 slajdów
 1. Nowości w produktach BEDNAR FMT na rok 2017
 2. Nowości w produktach BEDNAR FMT na rok 2017
 3. Nowości w produktach BEDNAR FMT na rok 2017

TRASH CUTTER – WAŁEK DO CIĘCIA RESZTEK POŻNIWNYCH

 

Wałek Trash Cutter to nowość w akcesoriach dla bron talerzowych SWIFTERDISC XO_F oraz bron do słomy STRIEGEL-PRO. Wałek posiada ostre krawędzie ułożone śrubowo wokół profilu. Posiada małą średnicę 310 mm, co daje dużą prędkość kątową i dużą wydajność cięcia długich resztek pożniwnych takich jak rzepak, słonecznik czy zamarznięty poplon. Zastosowanie wałka Cutter, zapewnia lepszą jakość obróbki resztek pożniwnych przed dalszą kultywacją.

 

 

UNOWOCZEŚNIENIE POPULARNEJ BRONY TALERZOWEJ SWIFTERDISC XO_F

 

Brona talerzowa SWIFTERDIC XO_F przeszła kilka znaczących zmian. Unowocześniona konstrukcja ramy pozwala na dozbrojenie brony talerzowej w hydrauliczną włókę Crushbar do uprawy przedsiewnej oraz wałka Trash Cutter do uprawy i pocięcia ścierniska.
Nowe zawieszenie tylnych wałów doprawiających na równoległoboku oraz nowy układ podkładek na siłowniku hydraulicznym, sprawiają że proces ustawiania głębokości całej brony jest prostszy. Kolejnym udoskonaleniem jest  zabezpieczenie śrub pomiędzy talerzami roboczymi, łożysk i słupic. Śruby zabezpieczone są przed poluzowaniem za pomocą nakrętek antywibracyjnych.

 

TRASH-FAN – STAŁE OCZYSZCZANIE POWIERZCHNI

Aby sprostać zapotrzebowaniu klientów, do mulczerów zaprojektowano też nowe wyposażenie dodatkowe Trash-Fan. Duża ilość kurzu i wysoka temperatura pracy, mogą być niebezpieczne nie tylko dla maszyny, ale także dla operatora. Dlatego bardzo wydajna dmuchawa rozwiązuje ten problem.
Trash-Fan jest urządzeniem do ciągłego oczyszczania powierzchni maszyny. Głównym elementem urządzenia jest dmuchawa, która wytwarza silny strumień powietrza, kierowany do miejsc zagrożonych nadmiernym zbieraniem się niepożądanych odpadów. Urządzenie to przynosi znaczne oszczędności związane z brakiem poniesionych kosztów na czas, który spędzilibyśmy na czyszczeniu maszyny, oraz podnosi bezpieczeństwo operatora. Dmuchawa zamontowana jest centralnie, co daje nam kompaktowość maszyny zarówno podczas pracy jak i transportu.  Urządzenie jest napędzane hydrauliką ciągnika, co umożliwia operowanie dmuchawą bezpośrednio z kabiny.

 

 

 

 

Oglądaj galerię

agrofoto

22-23 listopada odbyło się Spotkanie Klubu Afimilk, organizowane przez firmę Alima-Bis Sp z o.o.

14 slajdów
 1. Nowoczesny system zarządzania stadem
 2. Nowoczesny system zarządzania stadem
 3. Nowoczesny system zarządzania stadem

Przedstawiono nowoczesny system zarządzania stadem, który usprawnia codzienne prace w oborze, dzięki dokładnemu wykryciu rui, analizie mleka w czasie rzeczywistym, szybkim wykrywaniu chorób metabolicznych oraz mastitis.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-jak-uniknac-strat_1477576831_153152_5812087f5ac80.jpg

Technologia produkcji kiszonki polega na stworzeniu i utrzymaniu beztlenowego środowiska do przeprowadzenia fermentacji mlekowej. Pamiętaj, że tlen znajdujący się w kiszonce zawsze powoduje straty ekonomiczne! Podpowiadamy, jak ich uniknąć!

8 slajdów
 1. Jak uniknąć strat przy przygotowywaniu kiszonki?
 2. Jak uniknąć strat przy przygotowywaniu kiszonki?
 3. Jak uniknąć strat przy przygotowywaniu kiszonki?

Technologia produkcji kiszonki jest wieloetapowym procesem unikania strat. Nie ma bowiem możliwości „nadrobienia” jakości po ścięciu kukurydzy.

 

Najczęstszym powodem strat kiszonki jest rozwój grzybów pleśniowych i bakterii gnilnych. Najczęściej obserwujesz zepsutą kiszonkę albo w wierzchniej części, albo przy ścianach. Są to błędy wynikające z nieszczelności lub niepoprawnego sposobu okrywania.

 

Musisz zatem zadbać, aby Twój silos był szczelny! Pierwszy skuteczny sposób uzyskania szczelności to podwójne zabezpieczenie kiszonki folią podkładową i okrywową, np. stosując folię COMBI-SILO+ lub folie DEMETER 120 + DEMETER 40. Drugi sposób to folia barierowa SILO2BLOCK. Na tym jednak nie koniec! Obejrzyj slajder i dowiedz się więcej!

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-ulatwienia-dla-uzytkownikow_1466165260_174872_5763e80c85e9f.jpg

Coraz więcej użytkowników przekonuje się, że system VitalFields jest niezbędnym narzędziem do planowania codziennej pracy na roli. Ostatnio zostały wprowadzone ulepszenia, które mają pomóc gospodarzom w jeszcze dokładniejszym zarządzaniu czasem i zadaniami. A że żniwa za pasem i prac na polu nie zabraknie, warto przyjrzeć się zmianom w VitalFields.

ulatwienia-dla-uzytkownikow_1466431374_1
7 slajdów
 1. VitalFields wprowadza dodatkowe ułatwienia
 2. VitalFields wprowadza dodatkowe ułatwienia
 3. VitalFields wprowadza dodatkowe ułatwienia

Z każdym tygodniem pracy na polu będzie coraz więcej, ale użytkownicy VitalFields mogą być spokojni przy planowaniu konkretnych zadań i rozdzielaniu obowiązków wśród pracowników. Jak dodaje pani Paulina: –VitalFields planuje kolejne ulepszenia i nowe opcje w systemie.

Wszystko po to, by był przydatnym narzędziem dla każdego gospodarza. 

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie VitalFields.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog--_1464085617_153152_57442c7187598.jpg

Na południu Polski trwa zbiór traw z pierwszego pokosu. Sezon kiszonkarski można uznać za rozpoczęty. O jakości kiszonek decyduje jednak nie tylko jakość zebranego materiału, na którą wpływa m.in. faza rozwojowa, w jakiej znajdują się roślinny w momencie cięcia.

-_1464765145_153152_574e8ad920848.jpg
7 slajdów
 1. Co zrobić, aby zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania kiszonki w silosie?
 2. Co zrobić, aby zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania kiszonki w silosie?
 3. Co zrobić, aby zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania kiszonki w silosie?

Aby proces kiszenia, czyli konserwacji pasz objętościowych, przebiegał prawidłowo, należy m.in. zadbać o właściwy sposób przechowywania. Zapewnienie kontrolowanych warunków beztlenowych dla fermentacji bakteryjnej pozwala na obniżenie pH i uzyskanie najwyższej wartości pokarmowej zakiszanego materiału.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog--_1460120523_153152_5707abcb97f6e.jpg

Inwestycje w podnoszenie innowacyjności gospodarstw prowadzą do większej konkurencyjności i opłacalności prowadzonej hodowli. Przy obecnej sytuacji na rynku rozważne i przemyślane decyzje dotyczące zakupu sprzętu rolniczego nabierają jeszcze większego znaczenia.

 

 

-_1460120523_153152_5707abcb97f6e.jpg
6 slajdów
 1. Jak mądrze wykorzystać środki unijne z programu Modernizacja PROW 2014–2020?
 2. Jak mądrze wykorzystać środki unijne z programu Modernizacja PROW 2014–2020?
 3. Jak mądrze wykorzystać środki unijne z programu Modernizacja PROW 2014–2020?

Jednym z możliwych kierunków wydatkowania środków pochodzących z budżetu unijnego są wozy paszowe, czyli urządzenia rolnicze przygotowujące kompletną dawkę żywieniową dla krów.

Oglądaj galerię

agrofoto

W natłoku codziennych obowiązków uzupełnianie księgi pól schodzi na dalszy plan, co w konsekwencji może oznaczać problemy podczas kontroli, gdy wymagane jest podanie informacji dotyczących chociażby środków wykorzystywanych w trakcie prowadzenia upraw. Takich nieprzyjemności możemy uniknąć, korzystając z systemu VitalFields. Jedno kliknięcie wystarczy, by zawsze mieć gotową ewidencję użytych środków ochrony roślin dla PIORIN-u. Warunek jest jeden, dane należy uzupełniać na bieżąco. VitalFields w znaczący sposób to ułatwia. Jak?

pamietaj-o-karcie-pol_1455698427_153152_
6 slajdów
 1. Zarządzanie gospodarstwem proste jak nigdy dotąd!
 2. Zarządzanie gospodarstwem proste jak nigdy dotąd!
 3. Zarządzanie gospodarstwem proste jak nigdy dotąd!
System VitalFields powstał, by ułatwić pracę rolnikom, szczególnie tym, którzy korzystają z unijnych dotacji, i tym, którzy chcą się o nie starać. Stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Jest również świetnym „wirtualnym organizerem” dla wszystkich gospodarzy ceniących w swojej pracy porządek i systematyczność. 
 
VitalFildes jest ponadto systemem całkowicie podporządkowanym pracy rolnika, stworzonym z myślą o uproszczeniu jego codziennych obowiązków. Dla rolników posiadających gospodarstwa do 40 ha VitalFildes jest całkowicie darmowy. Natomiast dla gospodarzy z większym areałem opłata za rok wynosi jedynie 5 zł za hektar na rok. Co ważne, w razie jakichkolwiek problemów szybko można skorzystać z pomocy obsługi klienta, która udzieli odpowiedzi na wszystkie nasze pytania.

Oglądaj galerię

agrofoto

W trakcie ogólnopolskiej konferencji firmy Blattin prof. dr hab. Zygmunt Kowalski pokazał hodowcom, jak w prosty sposób z użyciem sit mogą sprawdzić jakość przygotowanego w wozie paszowym TMR-u, a także porównał mieszanki przygotowane w dwóch rodzajach wozów: z systemem pionowym i poziomym. Rozdrobnienie i stopień wymieszania poszczególnych składników mieszaniny TMR wpływa bowiem na to, w jaki sposób krowy będą pobierać paszę. Przy nierozdrobnionym TMR-ze zwierzęta nie będą jadły „równo i od góry jak leci”, tylko będą wybierać smakowitsze elementy zadanej paszy. 

wszystko-zalezy-od-skladu-mieszaniny_145
7 slajdów
 1. Jak sprawdzić jakość przygotowanego TMR-u?
 2. Jak sprawdzić jakość przygotowanego TMR-u?
 3. Jak sprawdzić jakość przygotowanego TMR-u?

Sytuacja na polskim rynku mleka sprawia, że hodowcy są zmuszeni stale szukać optymalnych rozwiązań w żywieniu bydła mlecznego. Aby więc hodowca mógł się dowiedzieć, jak przygotować dobry TMR, a także jaki wóz paszowy powinien posiadać w swoim gospodarstwie, firma Blattin zorganizowała już XVI odsłonę Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego.

 

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Optymalizacja produkcji TMR-ów. Technologie tworzenia”, a odwiedzający wydarzenie hodowcy mogli zarówno wysłuchać wykładów prof. Kowalskiego, jak i przyjrzeć się pracy wozów paszowych z dwoma systemami – pionowym i poziomym – oraz porównać wyniki ich pracy.

Oglądaj galerię

agrofoto

Wóz paszowy to jedna z nielicznych maszyn w gospodarstwie mająca decydujący wpływ na wyniki naszej hodowli, jak również zdrowotność naszego stada. Oprócz tego trzeba zaznaczyć, iż jest on jedną z niewielu maszyn, które pracują przez cały rok.

Tak więc, wbrew pozorom, zakup wozu paszowego to skomplikowana i odpowiedzialna decyzja, a na jego wybór składa się bardzo wiele czynników. Oto one!

9przygotowanie-tmr-u-dla-niewielkich-gru
11 slajdów
 1. Na co zwracać uwagę podczas zakupu wozu paszowego?
 2. Na co zwracać uwagę podczas zakupu wozu paszowego?
 3. Na co zwracać uwagę podczas zakupu wozu paszowego?

.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-0848590001453754838.jpg

Ochrona fungicydowa w minionym sezonie wymagała szczególnego podejścia i stosowania preparatów o wydłużonym działaniu. Przy relatywnie wysokim porażeniu zbóż już wczesną wiosną należało wykonać wczesny zabieg czyszczący lub zastosowanie wysoko efektywnych fungicydów w standardowym
terminie. Dodatkowo był to rok o wysokim porażeniu przez łamliwość podstawy źdźbła.

univo-xpro-nowatorskie-rozwiazania_14537
22 slajdów
 1. Jak chronić pszenicę, jęczmień, żyto?
 2. Jak chronić pszenicę, jęczmień, żyto?
 3. Jak chronić pszenicę, jęczmień, żyto?

W takich warunkach doskonale sprawdził się system podwójnej ochrony fungicydowej Univo Xpro firmy Bayer CropScience.
W systemie tym do pierwszego zabiegu stosowano Aviator® Xpro 225 EC, a do drugiego Fandango®
200 EC. Dzięki korzystnemu oddziaływaniu na wysokość plonów, wysoką skuteczność przeciwko septoriozom i wydłużonemu działaniu system został doceniony przez wielu producentów zbóż.
Firma Bayer jednak stara się dostarczać rolnikom coraz to lepsze rozwiązania czego efektem jest oferowany w sezonie 2015 nowy ulepszony system Univo Xpro.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-zbieraj-opakowania_1448534941_153152_5656e39d52384.jpg

System Zbiórki Opakowań PSOR działa! Od 2004 do końca 2014 roku udało się zebrać 13 163 tony opakowań po środkach ochrony roślin, a liczba osób oddających zużyte opakowania wciąż rośnie… i każdy może do nich dołączyć!

zbieraj-opakowania_1448534941_153152_565
7 slajdów
 1. Co zrobić z opakowaniami po ŚOR?
 2. Co zrobić z opakowaniami po ŚOR?
 3. Co zrobić z opakowaniami po ŚOR?

Jesteś właścicielem sklepu? Przyjmujesz puste opakowania po środkach ochrony roślin i w ten sposób pomagasz rolnikom dbać o środowisko? Teraz możesz wziąć udział w konkursach Systemu PSOR i wygrać cenne nagrody! Nie zwlekaj i dowiedz się więcej!

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-czerwony-to-kolor-zycia-energii-i-wytrwalosci_1443437669_18601_56091c656ac8b.jpg

Czy wiesz, że większość z nas odbiera kolor czerwony jako stymulujący i uwielbiają go ludzie poszukujący przeżyć oraz pragnący osiągnąć sukces? Czerwony symbolizuje też odwagę, witalność i wytrwałość. Dodatkowo czerwień jest ponadczasowa niemal we wszystkich epokach była uważana za nowoczesny i wyjątkowy kolor, a słabość do niej ma również płeć piękna. Pracownicy brneńskiej fabryki ZETOR brali te aspekty pod uwagę, kiedy zastanawiali się, w jaki sposób nadać tradycyjnym czerwonym traktorom wyjątkowy charakter. Rozwiązanie nasunęło się samo. Dlaczego nie pomalować na czerwono także kół, które dotąd były szare?

czerwony-to-kolor-zycia-energii-i-wytrwa
8 slajdów
 1. Czerwony to kolor życia, energii i wytrwałości. A ZETOR z czerwonymi kołami jest tego dowodem
 2. Czerwony to kolor życia, energii i wytrwałości. A ZETOR z czerwonymi kołami jest tego dowodem
 3. Czerwony to kolor życia, energii i wytrwałości. A ZETOR z czerwonymi kołami jest tego dowodem

W ten sposób czeski producent maszyn rolniczych, firma ZETOR TRACTORS a.s., od września 2015 roku rozpoczął produkcję wszystkich modelowych serii traktorów w wersji z czerwonymi kołami. Jako pierwszy z rodziny ZETOR z czerwonymi kołami w czerwcu zaprezentowany został nowy model ZETOR CRYSTAL.

 

Według licznych badań czerwony kolor wywołuje u ludzi pasję i niezłomność. W przypadku traktorów ZETOR czerwone koła symbolizują pragnienie wytrwałej i niezłomnej pracy w każdych warunkach, mówi Margaréta Víghová, kierowniczka Działu Komunikacji Korporacyjnej ZETOR TRACTORS a.s.

 

W czerwcu tego roku ZETOR zaprezentował swój najnowszy i najmocniejszy model traktora CRYSTAL, który jako pierwszy model ZETOR w historii posiadał czerwone koła. Pozostałe modele z portfolio produktów doczekały się zmian od 1 września. Pierwsze traktory z czerwonymi kołami, które są obecnie w produkcji, trafią do klientów w ostatnim kwartale tego roku, dodaje Adam Žert, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu.

 

O marce ZETOR

 

ZETOR, to tradycyjna czeska marka maszyn rolniczych, która istnieje na rynku od 1946 roku i jest obecna w wielu krajach na całym świecie. Do tej pory firma sprzedała ponad 1,2 miliona ciągników. Traktory Zetor w znaczący sposób ułatwiają ich użytkownikom pracę oraz pozwalają zaoszczędzić energię i środki finansowe. Dzięki własnemu centrum produkcji i rozwoju w Brnie ciągniki poddawane są nieustannemu procesowi modernizacji. Oferowane ciągniki prezentują doskonałe połączenie siły i mocy silnika, prostej konstrukcji oraz najwyższej efektywności pracy. Maszyny są wyposażone w silniki produkowane przez firmę DEUTZ AG. i rodzime silniki ZETOR.  ZETOR TRACTORS oferuje w chwili obecnej cztery serie modelowe: Major, Proxima, Forterra i Crystal. Bardziej szczegółowe informacje o marce ZETOR oraz produktach firmy można znaleźć na stronie internetowej www.zetor.com

 

Źródło: Materiały prasowe Zetor Polska 

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-chcesz-wiedziec-jeszcze-wiecej_1442217645_153152_55f67ead05c5c.jpg

Dla wszystkich jasne jest, że podstawową gałęzią rolnictwa jest uprawa. I że nie mogłaby istnieć bez gleby. Rolnicy zapominają jednak, że dbanie o intensywnie eksploatowany grunt powinno mieć miejsce nie tylko od wewnątrz (poprzez chociażby prawidłowe nawożenie), ale też od zewnątrz. Aby zatem zadbać o glebę podczas prac polowych, należy zaopatrzyć maszyny w odpowiednie opony.

chcesz-wiedziec-jeszcze-wiecej_144221764
6 slajdów
 1. Czy odpowiednie opony mogą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze?
 2. Czy odpowiednie opony mogą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze?
 3. Czy odpowiednie opony mogą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze?

Dzisiejszy świat zmienia się bardzo gwałtownie – szybko wzrasta zaludnienie, a nasza planeta jest coraz mocniej eksploatowana i przez to wyniszczona. W związku z tym coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska.

 

Na pierwszej linii tych gwałtownych przemian znaleźli się właśnie rolnicy, którzy obecnie przy swojej codziennej pracy muszą zwracać uwagę na takie kwestie jak zmieniające się wzorce konsumpcji czy rygorystyczne kontrole środowiskowe. W dodatku wszystko to sprawia, że nacisk na rolników dotyczący ciągłego zwiększania produkcji jest silniejszy niż kiedykolwiek.

 

To z myślą o nich firma Bridgestone, największy na świecie producent opon i gumy, opracowała VT-TRACTOR, zaawansowane technicznie opony rolnicze klasy premium. Produkt ten pozwala rolnikom na zapewnienie ochrony ich najcenniejszego dobra: żyznej ziemi. Ale nie tylko! Opony VT-TRACTOR to także szybsze prowadzenie prac, przewożenie większych ładunków i zwiększenie plonów, a nawet zmniejszenie zużycia paliwa. Dzięki temu rolnik oszczędza jednocześnie pieniądze oraz swój drogocenny czas. To jednak nie koniec.

Oglądaj galerię

agrofoto
blog-stacja-pogodowa_1441374503_153152_55e9a127a1019.jpg

Mianem narzędzia rolniczego określane są urządzenia techniczne używane w rolnictwie w celu ułatwienia lub mechanizacji produkcji rolnej. W świadomości ludzkiej zaliczane są do nich cięższe sprzęty, takie jak pług, kultywator, czy nawet kombajn lub ciągnik. Co jednak z mniejszymi urządzeniami dedykowanymi dla rolników i producentów żywności?

stacja-pogodowa_1441791119_153152_55effc
10 slajdów
 1. Co jeszcze może się przydać w gospodarstwie?
 2. Co jeszcze może się przydać w gospodarstwie?
 3. Co jeszcze może się przydać w gospodarstwie?

Niezależnie od tego, czym się zajmujemy, stale jesteśmy otoczeni przez wciąż rozwijającą się technologię, mającą usprawnić naszą pracę i ułatwić wykonywane czynności. Na polskim rynku można znaleźć tysiące przeróżnych narzędzi pomiarowych oraz akcesoriów do domu, ogrodu i budynków gospodarskich. Rolnicy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że wiele z nich mogłoby zdecydowanie ułatwić im codzienne obowiązki.

 

W sklepach można bowiem zaopatrzyć się nie tylko w urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych i glebowych, takich jak wilgotność, temperatura czy pH, ale także w kompleksowe instalacje do obserwacji i pomiarów, na przykład stacje pogodowe czy kamery termowizyjne.

 

Rynek jest bardzo bogaty, a oferty producentów bardzo szerokie. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie. Przedstawiamy więc kilka najpopularniejszych urządzeń, mogących ułatwić prace w gospodarstwach rolnych. Wszystkie produkty oferuje firma Conrad Electronic.

Oglądaj galerię

agrofoto

Co daje zaprawianie nasion?

Zaprawianie nasion jest czasami jedynym sposobem zwalczania niektórych chorób grzybowych przenoszonych w i na nasionach. Zabieg ten może być niezwykle skuteczny w zwalczaniu wczesnosezonowych szkodników i chorób, nawet przy użyciu znacznie mniejszych dawek niż w przypadku alternatywnych środków ochrony roślin stosowanych nalistnie lub doglebowo.

dobra-zaprawa-daje-dobry-efekt_144179129
10 slajdów
 1. Co daje zaprawianie nasion?
 2. Co daje zaprawianie nasion?
 3. Co daje zaprawianie nasion?

Do pierwszych odnotowanych w historii zapraw nasiennych należały stosowane w starożytnym Egipcie i Rzymie: sok z cebuli i wyciąg z cyprysa. Nowe sposoby pojawiły się dopiero w połowie XVII wieku, kiedy zaczęto używać zapraw z wody morskiej. Produkty na bazie miedzi opracowano ponad 100 lat później. Wraz z nimi w zaprawach rozpoczęto stosowanie arszeniku (wykorzystywano go w latach 1740–1808) oraz rtęci (którą posługiwano się od 1915 aż do 1982 roku).

 

Obecnie niemal wszystkie produkty do zaprawiania nasion wytwarzane są na bazie wody i stosowane w bardzo niewielkich dawkach, co wymaga używania do tego zabiegu coraz precyzyjniejszych maszyn. Co ważne zaprawianie materiału siewnego zapewnia nie tylko lepszą zdrowotność roślin i wzrost plonów, ale także jednolity termin wschodów.

Oglądaj galerię

agrofoto

W 2015 roku Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu realizuje II etap zadania pod  nazwą „Konserwacja silników stacjonarnych” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2. – Wspieranie działań muzealnych. Projekt  dofinansowany jest ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W tym roku do zabiegów konserwatorskich i ponownego usprawnienia technicznego wytypowano 6 silników: polski silnik spalinowy Machczyński z 1890 r., niemiecki silnik parowy Lauchhammer z lat 1900-1905, niemiecki silnik spalinowy Sendling D10A z lat 1932-1939, niemiecki silnik spalinowy Deutz MA 416 z 1929 r., ukraiński silnik spalinowy Diesel z lat 1931-1941, niemiecki silnik spalinowy Deutz MAH 914 z 1941 r.

drugie-zycie-zabytkowych-silnikow-stacjo
15 slajdów
 1. Drugie życie zabytkowych silników stacjonarnych
 2. Drugie życie zabytkowych silników stacjonarnych
 3. Drugie życie zabytkowych silników stacjonarnych

Wybrane do konserwacji silniki są bardzo cennymi zabytkami z zakresu techniki rolniczej w Polsce. Stanowią one część jednej z największych w tej chwili muzealnych kolekcji silników stacjonarnych w Polsce. Cała kolekcja liczy obecnie 37 obiektów wyprodukowanych w latach 1890 - 1988. Składa się na nią 11 silników polskich, 13 niemieckich, 6 czeskich, 1 radziecki, 1 szwajcarski, 1 rosyjski, 1 ukraiński i 1 jugosłowiański. Wszystkie silniki znajdujące się w muzealnej kolekcji były w minionych latach używane na terenie Polski. Najstarszym w kolekcji jest silnik z 1890 r. wyprodukowany w warszawskiej Fabryce Motorów Gazowych i Naftowych Rajmunda Machczyńskiego. Najmłodszym polski silnik S320 ER wyprodukowany w 1988 r. przez Wytwórnię Silników Wysokoprężnych "Andoria" w Andrychowie. Niektóre z wytypowanych do konserwacji silników są bardzo rzadkimi okazami, jedynymi zachowanymi na terenie naszego kraju, np. polski silnik firmy Machczyński czy niemiecki silnik parowy Lauchhammer. Firma Machczyńskiego istniała w Warszawie w latach 1885-1906 i przez cały okres swej działalności wyprodukowała kilkaset silników (nie więcej niż 1000) o różnych mocach. W latach 80. i 90. XIX w. reklamowała się jako „pierwsza w kraju fabryka najnowszych motorów gazowych i naftowych oraz lokomobil naftowych”. Silnik tej firmy jest również jednym z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszym, zachowanym silnikiem spalinowym w Polsce. Natomiast stacjonarny silnik parowy Lauchhammer został wyprodukowany na początku XX w. przez niemiecką Hutę Lauchhammer w miejscowości Lauchhammer w Branderburgii. Jest to potężny silnik, ważący ok. 3 t., który pierwotnie poruszał urządzenia gorzelniane. Przy konserwacji tego silnika odtworzono instalację parową z wytwornicą pary, aby móc zademonstrować jego pracę. Jest to pierwszy czynny stacjonarny silnik parowy w polskich muzeach. Bardzo ciekawym konstrukcyjnie i historycznie jest silnik ukraiński pozostawiony przez Rosjan w okolicach Ciechanowca po czerwcu 1941 r. Służył on żołnierzom radzieckim do przemiału zboża na mąkę w jednym z młynów za czasów tzw. pierwszego Sowieta. Tereny wokół Ciechanowca były, bowiem, od września 1939 do czerwca 1941 r. pod okupacją radziecką.

 

Dotychczas po zabiegach konserwatorskich i usprawnieniu do Muzeum powróciło 5 spośród 6 silników. W pracowni konserwatorskiej pozostaje nadal najstarszy silnik Machczyńskiego. "Przywrócenie zabytkowych silników do życia" poprzez ich usprawnienie i nadanie obiektom pierwotnego, fabrycznego wyglądu znacząco poprawiło ich stan zachowania. Takie działanie wpłynie istotnie na uatrakcyjnienie oferty programowej Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Silniki będą wykorzystywane do pokazów pracy w trakcie organizowanych cyklicznie w Muzeum imprez, np. majowej Nocy Muzeów, sierpniowego Podlaskiego Święta Chleba czy wrześniowym festynie "Jesień w polu i zagrodzie". Turyści odwiedzający nasze Muzeum będą mogli obejrzeć i zobaczyć w pracy stacjonarne silniki, które wykorzystywali nasi przodkowie do prac w rolnictwie. Najbliższe pokazy ich pracy odbędą się 16 sierpnia w trakcie XV Podlaskiego Święta Chleba, a następnie 20 września br. w czasie festynu „Jesień w polu i zagrodzie”. Serdecznie  zapraszamy wszystkich miłośników techniki do ich obejrzenia!

 

 

Marek Wiśniewski

 

Kustosz Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


 

Oglądaj galerię

Zaloguj się, aby obserwować  
×