Skocz do zawartości
Zdjęcie

25-lecie Targa Super 05 EC lidera w zwalczaniu chwastów jednoliściennych

Napisany przez agrofoto, 08 kwiecień 2013 · 1007 wyświetleń

W tym roku herbicyd Targa Super 05 EC obchodzi swój jubileusz – 25 lat obecności na rynku polskim. Nie często się zdarza, żeby środek ochrony roślin tak długo zajmował czołowe miejsce w sprzedaży i był wysoko pozycjonowany przez rolników. Substancją aktywną tego graminicydu jest chizalofop-p-etylowy, który jest jednym z pierwszych herbicydowych substancji aktywnych zarejestrowanych w kraju.

Załączony obraz

Badania nad tą substancją jeszcze wtedy zakodowaną (NC 302) rozpoczęto w połowie osiemdziesiątych lat ubiegłego wieku. Produkt handlowy pod nazwą Targa pojawił się na rynku po kilku latach i aktualnie obchodzi 25-lecie ciągłej walki z chwastami jednoliściennymi. Producentem preparatu jest japońska firma Nissan Chemical. Targa od początku cieszyła się dużą popularnością w zwalczaniu chwatów jednoliściennych upraw rolniczych i ogrodniczych a obecnie jako jedyny graminicyd uzyskała zezwolenie Polskiego Komitetu Zielarskiego na stosowanie Targi Super 05 EC do odchwaszczania niektórych upraw zielarskich.

Dystrybutorem herbicydu w Polsce jest od początku firma Arysta LifeScience (nazwa aktualna), która zarejestrowała substancję chizalofop-p-etylowy w bardziej stężonej formie również pod nazwą Targa 10 EC i Pilot 10 EC. Na rynku jest również chizalofop-p-etylowy produkowany przez inne firmy i sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi. Targa Super ma jednak rejestrację w największej ilości upraw: rolniczych, warzywniczych i sadowniczych. Duża selektywność tego herbicydu powoduje, że cieszy się on dużym uznaniem wśród producentów rolnych.

Na przestrzeni lat zachodziły istotne zmiany w formulacji Targi. Były one podyktowane dbałością o środowisko, a jednocześnie udoskonalana technologia produkcji pozwoliła na zastąpienie agresywnych składników nowoczesnymi, bardziej przyjaznymi substancjami wspomagającymi, emulgatorami i rozpuszczalnikami. Targa to niezawodny herbicyd, jeśli przestrzega się terminów stosowania i faz rozwojowych zwalczanych chwastów jednoliściennych. W ciągu całego okresu stosowania preparat ten zachowuje niezmiennie wysoką skuteczność zwalczania chwastów, co jest podstawową przyczyną ogromnego zaufania rolników do tego produktu.