Spotkania polowe z Bayerem w Modzurowie

logo_bayer.gif



Od wielu lat firma Bayer CropScience organizuje pokazy polowe nie tylko dla producentów, doradców rolnych, ale również dla przedstawicieli mediów . Tegoroczne spotkanie odbyło się 25 czerwca w Centrum Doradztwa Technicznego firmy zlokalizowanym na terenie gospodarstwa Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o., Zakład Nasienno-Rolny Modzurów w Modzurowie koło Raciborza.

Efekty w przypadku zarówno pojedynczych preparatów, jak i całych technologii ich stosowania, które już od przyszłego roku będą oferowane polskim rolnikom, zaskoczyły wielu zwiedzających CDT w Modzurowie. Tadeusz Borecki z firmy Bayer CropScience, oprowadzając po poletkach doświadczalnych, zwracał uwagę na takie stosowanie herbicydów i fungicydów, które z jednej strony – ułatwia produkcję i pozwala zoptymalizować jej efekty, co natychmiast powinno przełożyć się na wielkość i jakość plonu, a z drugiej – znacznie zwiększa dochody z prowadzonej uprawy.

Buraki_Modzurow.jpg

Nowym herbicydem polecanym przez firmę Bayer CropScience w uprawie kukurydzy jest Adengo® 315 SC. Jak informował T. Borecki, jest to produkt o bardzo szerokim spektrum działania w zwalczaniu chwastów jedno- i dwuliściennych . Zastosowanie na poletkach kukurydzy w fazie dwóch liści preparatu Adengo 315 SC w dawce 0,33 lub 0,44 l/ha spowodowało, że uprawa była wolna od chwastów.

Na dużych poletkach doświadczalnych w uprawie rzepaku zastosowano nową „złotą”technologię* fungicydową opartą na substancji czynnej fluopyram. Najlepsze efekty uzyskano używając nowego preparatu w tej technologii w dawce 1,0 i 1,2 l/ha – w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku standardami, umożliwił najdłuższe zachowanie zielonej barwy rzepaku, co zapewne przełoży się na wielkość i jakość plonu – mówił T. Borecki. Nowa technologia fungicydowa powinna być stosowana w fazie od kwitnienia do opadania pierwszych płatków kwiatowych (BBCH 57-65), kiedy rozwija się wiele groźnych dla rzepaku chorób. Wizyta w CDT w Modzurowie była także okazją do zapoznania się z nowymi odmianami rzepaku ozimego np. Finesse F1, Herkules F1 , Vectra F1 i Bellevue F1 oraz odmianami rzepaku jarego.

Także w uprawie pszenicy prezentowano nową technologię fungicydową ochrony tej uprawy o nazwie – X-proTM*. Zawiera ona dwie substancje czynne bixafen oraz protioconazol, który bardzo dobrze zabezpieczają pszenicę przed chorobami. Na poletkach tylko z jednym zabiegiem wykonanym w fazie pierwszego kolanka, po prawie 2 miesiącach od opryskiwania obserwowano nieliczne objawy chorobowe i nadal zielone źdźbła. Zastosowanie produktu w w/w technologii mniej więcej 2 tygodnie później powodowało, że w tej kombinacji pod koniec czerwca nadal nie ma chorób, a rośliny są w dalszym ciągu intensywnie zielone – informował T. Borecki.



Modzurow_1.jpg



Głównym celem doświadczenia wdrożeniowego w uprawie buraków cukrowych była ocena efektów stosowania nowego herbicydu Betanal® maxxPro® 209 OD , który dał bardzo dobre efekty w zwalczaniu chwastów. W jednej z kombinacji stosowano go trzy razy w maksymalnej dawce – 1,5 l/ha i mimo tego nie stwierdzano objawów fitotoksyczności, trzeba jednak podkreślić, że preparat był stosowany w optymalnych warunkach, a więc w temperaturze poniżej 20oC. Równocześnie T. Borecki. przestrzegał przed stosowaniem herbicydów w okresie, gdy temperatura jest bardzo wysoka i słońce silnie operuje, gdyż w takich warunkach zabieg może prowadzić do powstania objawów fitotoksyczności na liściach buraków. Bardzo ważna jest również właściwa technika wykonania zabiegu oraz kondycja, w jakiej znajdują się rośliny. Temperatura, w której można stosować herbicydy na plantacjach buraków cukrowych, nie powinna przekraczać 20oC. Dlatego np. w tym sezonie bardzo dobre efekty dawały wieczorne lub nocne zabiegi herbicydowe.

*produkty nowych technologii fungicydowych w ochronie rzepaku i pszenicy będę dostępne na rynku w sezonie 2013

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj