Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Otwarcie Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redczu Krukowym.



logo_krukowiak2.jpg



Muzeum powstawało od 2005 roku, od kiedy Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK z Redcza Krukowego przeniosła się do nowej siedziby w Brześciu Kujawskim. Janusz Borkowski twórca fabryki i zaangażowany działacz na rzecz swojego regionu postanowił w starej siedzibie firmy utworzyć muzeum.
Początki były skromne, kilka starych maszyn pozostałych po przeprowadzce i kilkanaście eksponatów podarowanych przez znajomych.
Swoją pasją Janusz Borkowski zaraził nie tylko synów, ale też wielu pracowników.
Odtąd, gdziekolwiek byli, stale rozglądali się za starociami mogącymi wzbogacić zasoby muzeum. Jarmarki, wystawy rolnicze, podróże służbowe, ogłoszenia w prasie, aukcje na Allegro, wyprzedaże to miejsca gdzie stale znajdują ciekawe eksponaty. Inicjatywa stała się znana w regionie i wielu ludzi bezinteresownie lub za pieniądze przekazuje stary sprzęt do muzeum.
Na wczorajsze otwarcie udało się zgromadzić ok. 5 tysięcy przeróżnych eksponatów zwiazanych z pracą i życiem na wsi.
Spacer po muzeum zaczynamy w dawnych halach produkcyjnych gdzie zgromadzono stare maszyny przemysłowe, frezarki, tokarki i narzędzia do produkcji maszyn. Część z nich pochodzi ze starego zakładu, część dokupiono.
Następnie przechodzimy do działu motoryzacyjnego, bardzo licznie reprezentowanego przez motocykle, skutery i stare polskie samochody wypatrzone po stodołach lub zaroślach.

fot1.JPG


fot2.JPG



W kolejnej hali bryczki, kolaski i inne pojazdy konne.

fot3.JPG


fot4.JPG



Idąc dalej widzimy sporą kolekcję starych ciągników, wiele z nich jest nadal „na chodzie”.
Obok nich stoi jeden z pierwszych kombajnów zbożowych, a dalej stare młocarnie.

fot5.JPG


fot6.JPG



Na piętrze, w dawnych pomieszczeniach biurowych, zgromadzony został sprzęt zwiazany z życiem i pracą w gospodarstwie wiejskim: maselnice, szatkownice, dzieże, żelazka na dusze, maglownice ….
Odtworzono wygląd typowej wiejskiej izby na kujawach bogatej w przeróżne meble i akcesoria sprzed 50 lat.
W innych pomieszczeniach można zobaczyć powojenne wyposażenie gabinetu lekarskiego czy apteki, stare mundury wojskowe, stroje ludowe, ale jest też ręczna centrala telefoniczna i zabytkowy sprzęt RTV.

fot7.JPG


fot8.JPG



Na zewnątrz budynku pod wiatą prezentowany jest sprzęt żniwny pługi, kosiarki, snopowiązałki, siewniki i inne.

fot9.JPG


fot10.JPG



W głowie się kręci od ilości i różnorodności . Muzeum rozwija się, eksponaty nie są skatalogowane i często nie opisane, to wymaga jeszcze wiele pracy i nakładów finansowych¬ - mówił Mariusz Pracki dyrektor marketingu w KFMR Krukowiak.
Więcej zdjęć z wizyty w muzeum w galerii Agrofoto pod adresem: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/category/433-muzeum-techniki-rolniczej-i-gospodarstwa-wiejskiego/

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


1 komentarz


Rekomendowane komentarze

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj