Rząd zapowiada nowelizację ustaw dotyczących grup producenckich

blog-0783305001439376779.jpg

Zaledwie 27,6 tysięcy polskich producentów rolnych działa w grupach producenckich. Według CIR to zdecydowanie za mało w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, głównie Niemcami i Francją. Żeby zwiększyć udział rolników w działaniach grupowych, Rada Ministrów opracowała projekt noweli ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz innych ustaw i ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014–2020, przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Rząd uważa, że rolnicy zrzeszeni w grupy są w stanie lepiej sprostać coraz trudniejszym wyzwaniom gospodarki rynkowej dzięki odpowiedniemu dostosowaniu ilości, jakości i asortymentu oferowanych produktów do wymagań konsumentów. Ponadto działanie w grupach ma być skutecznym sposobem na: dopasowanie produkcji do potrzeb odbiorców, korzystną sprzedaż produktów, obniżenie kosztów produkcji, a co za tym idzie osiągnięcie większych zysków.

 

Proponowane zmiany mają przede wszystkim dostosować istniejące przepisy dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1305/2013, odnoszącego się do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dokument zakłada, że od momentu wprowadzenia zmian to Agencja Rynku Rolnego sprawowałaby nadzór nad działalnością grup producentów rolnych, co do tej pory leżało w gestii marszałków województw. Również zadania dotyczące rejestracji oraz nadzoru grup producenckich oraz nadzorowanie związków grup będzie należeć do obowiązków odpowiedniego terenowo dyrektora ARR.

 

W projekcie sprecyzowano także coroczny poziom produkcji oraz sprzedaży przez członków grupy producentów do grupy na poziomie nie mniejszym niż 80% produkcji. W związku z tym maksymalnie 20% produkcji rolnika należącego do grupy producenckiej będzie mogło zostać wprowadzone na rynek indywidualnie, a nie poprzez grupę. W dokumencie doprecyzowano również, że określana w rozporządzeniu ministra rolnictwa minimalna roczna wielkość produkcji towarowej oznacza produkcję wszystkich członków grupy sprzedaną do grupy w danym roku jej działalności.

 

Kolejną proponowaną zmianą ma być obowiązek dołączania planu biznesowego do wniosku o wydanie decyzji o uzyskaniu statusu grupy producentów rolnych. Plan ten ma być opracowywany na co najmniej 5 lat i rozpisywany na formularzu przygotowanym przez ARR i udostępnianym na stronie internetowej Agencji. Jest to niezwykle istotne, gdyż plan biznesowy będzie późniejszą podstawą do udzielenia wsparcia finansowego przez ARR i Unię Europejską.

 

Foto: szymonek

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj