Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

zadzwoniłem do znajomego weta przyjechał w sobotę dał 3 zastrzyki i zostawił dwa, w niedzielę już było lepiej poprawił się apetyt i kaszel ustał, dziś dostał jeszcze te dwa zastrzyki i jest ok. cena 60zł myślę że nie dużo 

Opublikowano

Ciele już mi 2 tygodnie chodzi ze wzdętym brzuchem ale nie żwacz tylko gazy są w trawieńcu i jelitach była myśl że się trochę przytkało ale się wyprużnia jeść coś tam je chyba że coś zjadło i się trochę zatkało miał ktoś podobny przypadek 

Opublikowano

Ja swojego cielaka około 100/150 kg sondowalam 2 razy pod rząd. U mojego znajomego był przypadek kiedy to odsadka sondowal przez dwa tygodnie codziennie. Nikt nie dawał mu szans i skazywał na mięso a jednak się udało. Wyrósł na porządną sztukę

Opublikowano

A ja mam problem. Krowa kaszlała w ciąży, wet mówił żeby nic nie dawać bo to końcówka była. Ocieliła się i po ok tygodniu zaczęła kaszleć cieliczka. Wet był dał 3 zastrzyki, 2 antybiotyki i trzeci pzapalny. Przeszło na chwilkę i nadal kaszlała. był wet badać krowę i mówi  żeby się nie przejmować.  Krowa nadal kaszle sporadycznie a maluch cześciej. Dodatkowo dokupiłam dwa cielaki. Jedna była chora też dostała leki i nie kaszlała troszkę, teraz kaszlą dwie. Mam dość wszystkie kaszlą . Do jakiego weta się zgłosić?  Woj.pomoprskie okolice Kwidzyna. Coś by  pomogło. We wrześniu chcę kolejne cielaki i co też będą kaszlały? To w zimie obora mi się posypie :D hehe
Krowa z cieliczką na polu a dwa kupione w oborze stoją. 
 

Opublikowano

@nokia6002 Lekarz bał się cokolwiek podać tej krowie która była prawie już na końcu ciąży z tego względu że jakiś antybiotyk mógłby zadziałać na płód i wywołać poronienie. Z takimi przypadkami jest zawsze problem. Szkoda tylko że nie zaczekałaś z dokupieniem kolejnych sztuk dopóki te pierwsze się nie wykurują.. Święta zasada. Nie wpuszcza się nowych sztuk jeśli masz epidemie. Między innymi dlatego że wówczas może dojść do pogorszenia u Twoich sztuk i tych nowych. Przywozisz nieznajome drobnoustroje do obory.. ponadto nowe sztuki są zawsze osłabione przez drogę , dodatkowo stres i wszystko się przykleja jak na taśmę. 

Wiesz jakie antybiotyki były podawane ?

Opublikowano

Nie mam pojęcia jakie. Drugi wet dał zastrzyki jakoś na "F" i podawałam raz i drugi po 48h. Zaczynam swoją hodowlę dopiero. I tak wiesz chciałabym wszystko szybko i od razu. A tak się nie da niestety. I teraz jestem w kropce i nie wiem co zrobić. Nie czują się źle są wesołe brykają pobierają paszę bez problemu, tylko ten kaszel. 

Opublikowano

Początki zawsze są trudne :) Zapamiętaj na przyszłość że jeśli coś Ci się dzieje w oborze to trzeba wyleczyć i poczekać najlepiej jeszcze ze 2/3 tyg. zanim wpuści się nowe sztuki. 

Pewnie Floron.. Dobry antybiotyk. Powinno ich puścić jeśli to była świeża infekcja. Jeszcze zapytam. Kaszel jest częsty czy pojawia się po pojeniu np ?

Opublikowano

Witam. Padł mi ostatnio kilkudniowy cielak na płuca.  Za późno rozpoczęte leczenie. Wet stwierdził zalewowe zapalenie pluc. Po kilku dniach następny świeżak trzydniowy posmutnial i zaczął łapać gorączkę.  Wet stwierdził znów zalanie w płucach ale tym razem wcześniejsza diagnoza go uratowała. Przy okazji postanowiliśmy osłuchać  jeszcze trzeciego zdrowego dwudniowego byczka i Wet stwierdził że i ten ma wody w płucach więc dostał leki. Miał ktoś z Was takie przypadki ? Wszystkie trzy krowy są mięsne i cielily się bez problemu same choć pod obserwacją. Cielaki same wstawaly w ciągu ok 3 godz po ocieleniu i doily matki bez problemu a po kilku dniach ujawniło się to zalewowe zapalenie płuc.. .

Opublikowano

Prawdopodobnie wirusa przyniosła krowa, tak z moich obserwacji wywnioskowałam. Krowa kaszle co jakiś czas ślini się też często, kaszle cielak którego urodziła w kwietniu zaczął tuż po urodzeniu, kaszlą też dwa cielaki które dokupiłam jeden taki chory, że ledwo przeżył, i mam jeszcze jednego cielaka(5mies), którego jak kupowałam i Pan mi go przywiózł, powiedział, że był szczepiony na płuca i ten jedyny cielak nie kaszle, nie słyszałam żeby kaszlał, ładnie mi przybiera na wadze, ale tamte 3 sztuki słabo przybierają. Czy mogę je teraz zacząć szczepić czy to już nie ma sensu i należy zlikwidować je wszystkie razem z krową? I zacząć od nowa? 
Gorączki nie mają, nie są apatyczne czy osłabione, tylko kaszlą z taką wydzieliną zółtawą. Niby wet mówi, że szkoda kasy bo i tak nic nie da. Dostawały antybiotyk. Czy spróbować jeszcze raz antybiotykiem je wyleczyć? Sama nie wiem co mam zrobić.   

Opublikowano
21 minut temu, nokia6002 napisał:

Prawdopodobnie wirusa przyniosła krowa, tak z moich obserwacji wywnioskowałam. Krowa kaszle co jakiś czas ślini się też często, kaszle cielak którego urodziła w kwietniu zaczął tuż po urodzeniu, kaszlą też dwa cielaki które dokupiłam jeden taki chory, że ledwo przeżył, i mam jeszcze jednego cielaka(5mies), którego jak kupowałam i Pan mi go przywiózł, powiedział, że był szczepiony na płuca i ten jedyny cielak nie kaszle, nie słyszałam żeby kaszlał, ładnie mi przybiera na wadze, ale tamte 3 sztuki słabo przybierają. Czy mogę je teraz zacząć szczepić czy to już nie ma sensu i należy zlikwidować je wszystkie razem z krową? I zacząć od nowa? 
Gorączki nie mają, nie są apatyczne czy osłabione, tylko kaszlą z taką wydzieliną zółtawą. Niby wet mówi, że szkoda kasy bo i tak nic nie da. Dostawały antybiotyk. Czy spróbować jeszcze raz antybiotykiem je wyleczyć? Sama nie wiem co mam zrobić.   

Jaki antybiotyk dostały?

Opublikowano

Wet a wet.mój wymyślił sam specyfik na takie coś,kisiel taki robi z leków dla bydła i ludzi,do mordy wstrzykuje i czyści płuca fachowo.

ja bym te twoje przeliczył jeszcze penicyliną.To wody dość Wit c i aspirynę (ganadol)np

Opublikowano

Papier nie powinien im zaszkodzić ,niektóre te worki mają nylon to wtedy mógłby być kłopot .U kolegi mały cielak zjadł szmatę wezwał weta na wszelki wypadek dał coś na przeczyszczenie i nic mu nie było .

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Agri23
      Witam chciał bym się dowiedzieć czy można kupić cielaki z gór bezpośrednio od rolników nie od handlarzy jeśli tak to jaka jest cena cielaki mięsne albo mieszańce
    • Przez krowiarz87
      cielak jest chory .Wczoraj byl u niego weterynarz i dowal leki i sam nie wie co mu jest .wypróżnia jest normalnie nie ma biegunki ale  wczoraj  zrobil kupe  z krwia co to moze być . pije ale niechce sie podniesc . Weterynarz mowil aby posmarować denaturatem .  Pomoże mu to . Dać mu mleka z  zbożówką
    • Przez MarcinKoczewski
      Cześć wszystkim 
      Mam dylemat robie remont w oBorze  i  chce  wysłuchać waszych propożycji  
      Jak radzicie mi zrobić kojce dla cieląt z desek   Cży  z rur ?
      Jak wygląda to u was 
      Kojce grupowe czy  osobne 
      Jak grupowe jak  z pojeniem? 
      I czy u was się nie ssą  za uszy i pępki




    • Przez ROLNIKwMarynarce
      witam. mam pytanie jezeli jestem rolbikiem a chce kupic cieleta 300 km od domu to potrzebuje do tego samochod przystosowany w 100 % czy moge kupic dostawczaka i zalozyc wode w nim i to wystarczy ? potrzebuje jakies zezwolenia ?
    • Przez Bananek
      witajcie. wprowadzilem cieleta do kojcow po wiekszych bykach i nie otrafia pic z poidla. tzn pic potrafia, ale maja za male nosy aby je wcisnac. co robic? myslalem, ze jak beda spragnione to same znajda co i jak, a tu stoja i becza. czekaja, az im nacisne i naleje wody. na jezyczek przykrecic talerzyk czy zmienic poidlo na inny typ? mialem kiedys te z plywakiem ale o kant d. je rozbic. ciagle sie zacinal ten mechanizm jak w spluczce.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v