ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mds212    2133

Tam u was to w tamtym roku to chyb a w styczniu juz posadzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 24.11.2020 o 20:59, Tomasz0611 napisał:

 

A poza tym w Polifosce masz tylko azot amonowy, a a nie masz azotanowego, w ostatnich latach mogłeś nie zauważać działania bo słabo tego typu azot działa w czasie suszy :).  Trzeba pamiętać że mamy różne formy azotu i każda ma trochę inne działanie :)

Przepraszam, już więcej się nie będę udzielał, są tu inni co wiedzą najlepiej, walą nawozy chlorkowe pod korzeń a potem krzyczą, że niemożliwe, że ktoś ma lepsze plony od nich, bo oni wiedzą najlepiej:)

 

 

Dnia 24.11.2020 o 21:49, Tomasz0611 napisał:

Syp dalej chlor, to jeszcze poczekasz na dobry plon ;) A potem gadaj na forum, że niektórzy to oszuści i nie możliwe, że tyle zbierają.

 

@Tomasz0611  to jak to jest z tym chlorem ?. bób wrażliwy na chlor ? wiem że go klasyfikują jako wrażliwy

 

Ja praktycznie jak się uprawia bób u mnie od blisko 30 lat to zawsze daje polifoskę. kiedyś 4 a od paru lat  6,8

czym dłużej uprawiam wcale nie mam lepszego plonu. kiedyś większy plon osiągałem, dochodząc do 10t a teraz od paru lat lata są suche i praktycznie połowę tego się osiąga .

Ile można zyskać zamieniając nawóz na bezchlorkowy ?

Nie wiem czy jak było więcej opadów przez wegetację to ten chlor lepiej się wypłukiwał ? tylko że ja zazwyczaj nawóz sypałem z nasieniem w rządki

 

Co myślicie o chlorze w bobie ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610

Ja odkąd uprawiam, to zawsze nawozy bezchlorkowe lub o niskiej zawartości chloru, nie mam porównania. Jak zaczynałem uprawiać to doczytałem, że wrażliwy na chlorki i się do tego stosuje. Ta informacja była w jakiejś broszurze czy pdf z Instytutu z Skierniewic o ile dobrze pamiętam. Tam pracują raczej ludzie z dużą wiedzą, i bob był zakwalifikowany jako wrażliwy na chlorki, tak jak np truskawka czy pomidor. 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Ja odkąd uprawiam. Przed siewem idzie polifoska i nigdy nic złego nie zaobserwowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610

A zasiales obok bezchlorek zamiast poli żeby zobaczyć roznicę? Inaczej ciężko to ocenić, trzeba by zrobić doświadczenie na własnym polu i porownywac. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Panowie działaliście coś? U mnie co noc zmarzlina łapie nie da się wjechać tyle co nawóz  rozsiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5

u nas za 2 dni jeśli nie popada to się wjedzie, rozsada w przyszłym tyg do sadzenia. Odnośnie nawozów ktoś już chyba pisał że najlepszy nawóz to woda :)  polifoske przerabiałem, yara mila też była przez chyba 2 albo 3 lata i corn i viking obecnie ultra 8 i najładniejszy bób na tym. Podobno ma najlepiej przyswajalny fosfor  przez rośline a jak jest zimno to wiadomo. W tunelach dajemy kristalony. Polifoska może i chlorkowa jest ale jak się rozbi analizę z zaleceniami to nie wykreślają polifoski, ale pisze żeby rozsiać conajmniej miesiąc wcześniej.

Edytowano przez Kamil92K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Tomasz0611 napisał: A zasiales obok bezchlorek zamiast poli żeby zobaczyć roznicę? Inaczej ciężko to ocenić, trzeba by zrobić doświadczenie na własnym polu i porownywac.  Nie robiłem porównania i chyba nie będę robił bo na polifosce osiagam takie plony że jak w tamtym roku tu napisałem na forum to połowa krzyczała że niemożliwe A pozatym jak wysiewam polifoske pod koniec to zanim bób zacznie ją pobierać to minie spokojnie miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja całe życie sypię chlorkowe i nie mam porównania. ciekawi mnie jak to byłoby na bezchlorkowych.

co ten chlor złego robi roślinom bobu że go sklasyfikowali jako szkodliwy .

 

widziałem ten poradnik ze skierniewic i nie tylko i faktycznie takie są zalecenia.

czy chlor ma wpływ na zawiązywanie, ukorzenianie ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Plon bobu jest uzależniony tylko i wyłącznie od skażenia gleby tą uprawą .  Ja sól potasową sieją pielnikiem z podsiewaczem w pierwszym objeżdżaniu i plony mnie satysfakcjonują . 

Ponoć na Krakusy już ogrom h zasiali w tym sezonie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian55    12

A ja gdzieś wyczytałem że bób nie potrzebuje aż tak częstego zmianowania.

Zawsze ziemię można odkazić nemasolem, ja jesienią robiłem pod truskawke na próbe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610
15 godzin temu, damian55 napisał:

A ja gdzieś wyczytałem że bób nie potrzebuje aż tak częstego zmianowania.

Zawsze ziemię można odkazić nemasolem, ja jesienią robiłem pod truskawke na próbe.

Przyjdzie niższa cena to pieniędzy z bobu na te odkażanie nie starczy ;) W tunelu, gdzie przyspieszysz wzrost na tyle, że weźmiesz dobrą cenę za towar to wyjdzie finansowo ok, ale w polu to nie wiem kiedy wycofasz koszt tego zabiegu.

Nie widzę nigdzie ceny Nemasolu, ale Basamidem to potrzeba około 400-500kg/ha, a woreczek 20kg kosztuje 900zł, czyli za sam środek chemiczny zapłacisz 23tys/ha. Do tego do Basamidu potrzebna folia, a to dodatkowe koszty. To przy 8t/ha bobu, musisz 3zł/kg zarobić, żeby wycofać koszt tego zabiegu.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

takie rzeczy z odkażaniem to nie realne na większym areale.

bobu nikt nie sadzi co roku na tej samej działce, wystarczy że będzie co 3 lata

ciężko mi uwierzyć że ktoś podsiewa salą potasową w czasie wzrostu roślin bardziej to bujna fantazja

 

plon zawsze i tak będzie zależał obsady roślin. dla mnie ważne jest to jak wyglądają krzaki i co na nich jest

ciekaw jestem jak to na bez chlorkowych nawozach  byłoby. gdzie się nie natknę to wszędzie piszą że bób wrażliwy na zasolenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Panowie a może właśnie ktoś wrzucić fotkę krzaka jak rośnie w polu  i jaki był plon? Takiego krzaka conajmniej 6+ t/ha ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

krzaka na czym rosnącego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610
22 minuty temu, racyl napisał:

Ciekaw jestem jak to na bez chlorkowych nawozach  byłoby. gdzie się nie natknę to wszędzie piszą że bób wrażliwy na zasolenie

To zrób jeden rzut w połowie na chlorkowych a w połowie na bezchlorkowych i będziesz miał porównanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam trochę zbędnej polifoski start to chyba się pokuszę. w okolicy nie handlują nawozami z większą zawartością potasu niż 18%

I tak mi trochę rozwaliło pomysł na nawożenie bobu bo dawałem polifoska 6 lub 8 +salmag z borem a jak dawać polifoska start to zbyteczne zdaje się dawanie salmagu

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to już lepiej skoczyć po rosafert 5-12-24 do agrosimexu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225
1 godzinę temu, racyl napisał:

krzaka na czym rosnącego ?

Plantacja 6t+ mnie interesuje jak wygląda krzak bobu ze strąkami, dokładnie ile tych strąków na nim jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian55    12
9 godzin temu, Tomasz0611 napisał:

 

Nie widzę nigdzie ceny Nemasolu, ale Basamidem to potrzeba około 400-500kg/ha, a woreczek 20kg kosztuje 900zł, czyli za sam środek chemiczny zapłacisz 23tys/ha. Do tego do Basamidu potrzebna folia, a to dodatkowe koszty. To przy 8t/ha bobu, musisz 3zł/kg zarobić, żeby wycofać koszt tego zabiegu.

nemasol 12tys/ha netto w zeszłym roku było, więc tragedii nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kto  ładowałby się w takie koszty żeby na tym polu bób uprawiać

 

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez roślinka_ja99
      Witajcie!
      Chciałbym zostać rolnikiem, tzn. mam w planie wziąć na początek działkę rolną w dzierżawe( aby opłacać krus, bo na razie nie mam możliwości posiadać działki na własność) i zrobić rozsadę warzyw w tunelach czy to foliowych czy w poliwęglanie, żeby móc ją sprzedawać na rynku. Podpowiedzcie proszę, co myślicie o tym planie? Jak się dokładnie za to zabrać, czy lepiej być wtedy "zwykłym" rolnikiem czy od razu wejść do krus jako rolnik działów specjalnych? Chciałbym być może postawić ogrzewaną mini szklarnię, aby te rozsady miały gdzie kiełkować. Czy do postawienia takiej szklarni potrzebny jest właśnie dział specjalny w krus czy jako rolnik można to inaczej "wykombinować"? Zastanawiam się czyw przyszłości nie dołącze (o ile wszystko wypali zgodnie po mojej myśli)  do rozsady warzyw np. kwiatów doniczkowch czy balkonowych? 
      Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na ten temat, jakiś doradca zawodowy czy instytucja?
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj