ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Gość   
Gość

Jak ktoś Tomasz chcę Ci wymłócić. w mojej okolicy to trudno o taki kombajn a to w tych lepszych co zarobkują nie mają sit do bobu.

To prawda że sporo kosztów odpada ale waga też 😁

większość ludzi co sprzedaje nasiona to poprostu nie zdążyła zebrać na zielono. A ci co produkują dla firm nasiennych to mają czym zebrać i mało detalują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5621

A co za koszt sobie kupić sita do bobu ;) Albo zwykłe, żaluzjowe, dolne otwierasz tyle ile trzeba a górne demontujesz ;) I bób jakoś idzie ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może koło krakowa to sobie ktoś może kupić takie sita bo i znajdzie klientów na młockę bobu ale nie w moim regionie gdzie tego bobu nie ma dużo a ten gdzie się pojawia to jest na zielono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5621

Tylko takie sito to kosztuje 1000zł, więc nawet jakbym miał kawałek dla siebie na nasiona i swój kombajn to w takie sito bym zainwestował, lepiej zapłacić trochę i zrobić kombajnem niż bawić się ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to prawda jeśli ktoś ma swój kombajn a tak to nikogo nie namówisz żeby kupił coś na czym nie zarobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vaapor    0

Posiadam na sprzedaż około tony nasion bobu odmiany Figaro drugi rok po centrali cena 9zl/kg chyba że ktoś weźmie całość to można coś pomyśleć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
Dnia 8.01.2021 o 08:29, damian55 napisał:

Rozsade bobu w jakim rozstawie sadzicie?

Wiadomo każdy dobiera pod swoje maszyny itd.

żeby ciapek albo ruski wszedł do kropienia ewentualnie pielenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A co to jest pielenie bobu ?😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Panowie pewnie wielu z was przez to przechodzilo. Czy łuskarka z wałkow z frani zdaje egzamin na mały areał dla detalisty? Jeśli nie to jaką tanią a dobrą byście doradzili?

Edytowano przez Maro05

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to zależy jaką chcesz uzyskać wydajność w jakim czasie. jedna osoba przepuszczająca strąki i tak nie jest w stanie obsłużyć dłuższe wałki niż te we frani

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
Dnia 12.01.2021 o 17:42, racyl napisał:

A co to jest pielenie bobu ?😁

u nas się tak na plewienie albo wycinanie chwastów mówi. Cześć osób woli u nas ciupać niż kropić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5621
Dnia 12.01.2021 o 17:42, racyl napisał:

A co to jest pielenie bobu ?😁

U mnie w tym roku 3 osoby przez 6 godzin pochodziły i powyrywały co większe, sucho bardzo z wiosny było i herbicydy coś tam przepuściły. Ale na upartego i bez tego by się obeszło, raczej pieliły z tego powodu, że już przyjechały na truskawkę i nie miały co robić, a jak nie dasz im roboty to za rok już tak chętnie nie chcą przyjeżdżać, nie lubią się nudzić ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

Czyt corum mozna pryskac Bob jesli zrywwamy na zielono? Na opakwoaniu psize tylko ze w przypadku gdy uprawiamy na suche nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian55    12

Ma ktoś doświadczenie o ile później wychodzi nasionko siane jak najwcześniej i przykryte włókniną od rozsady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
Dnia 21.01.2021 o 10:00, damian55 napisał:

Ma ktoś doświadczenie o ile później wychodzi nasionko siane jak najwcześniej i przykryte włókniną od rozsady?

nie da się dokładnie tego powiedzieć, bo zależy od warunków i gleby. Jedno jest pewne że jest późniejsze od włóknin. U jednych tydzień u innych 2.

Dnia 15.01.2021 o 21:58, Maro05 napisał:

Panowie pewnie wielu z was przez to przechodzilo. Czy łuskarka z wałkow z frani zdaje egzamin na mały areał dla detalisty? Jeśli nie to jaką tanią a dobrą byście doradzili?

pewnie że da rade :) moja pierwsza maszyna kilka lat temu, ale powiem że tylko sezon z tym wytrzymałem. Mam do sprzedania swój automat bo zamówiłem większy jeśli Cie interesuje coś w dobrych pieniądzach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeszcze raz powtórzę, jedna osoba jak ręcznie przepuszcza przez wałki czy nawet jak kładzie na taśmie strąki to więcej jej nie trzeba niż ta szerokość wałków od frani.

przy wałkach o długości 60 cm i takiej samej taśmie to mają co robić 2 osoby. we frani masz coś koło 30cm. A wydajność to kwestia też tego co przepuszcza. jeden na łuskarce bez taśmy boi się o paluchy i powoli przepuszcza pojędyńczo inny garściami

 

wydajność to zawsze też kwestia wielkości strąków danej odmiany, np taką samą objętość strąków rambosa, topa zrobisz dużo szybciej niż figaro, monica, jankiela, dragona

 

Inna kwestia to w ile osób chcesz ten bób łuskać ?,  bób po łuskaniu wałkami   nigdy nie jest już gotowy tak jak po ręcznym łuskaniu , trzeba go przebrać, wypłukać i zważyć

to jest robota dla  co najmniej 2 osób to wtedy możemy mówić o jakieś wydajności 30-50kg

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

U mnie to wyglada tak że w 3 osoby zrywamy strąki, a nastepnie w 3-4 luskamy ręcznie, więc frania i 2 osoby do niej to na luzie mam.  Ilość mała bo chce z 6-10a z 4 odmian- topbob, bizon, figaro, bachus. W miarę zbytu na nastepne lata chcę zwiększać, ale na ten rok 6,35 /100 włóknina. Więc myślałem o samoróbce z frani bo wałki już mam 2 szt. Do tego spawarka trochę materiału, silnik Koła pasowe i coś z tego będzie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no to nie jest jakiś duży areał i taki wynalazek z wałków od frani czy dłuższych spokojnie ci starczy. zaznajomisz się z tematem to zrobisz albo kupisz sobie większe. no chyba że kupisz coś gotowego bo i takie coś można spotkać za parę stówek

U mnie nawet jeszcze stoi nieużywany taki wynalazek z dwóch par wałków od frani

napędzasz poprzez przekładnię dolny wałek a potem z dolnego górny. górny będzie regulowany w zależności od dojrzałości ziarna.

Najważniejsze to czym będziesz napędzał górny wałek. wstawiasz 2 koła zębate o wysokich zębach na wałkach aby się zazębiały albo koła łańcuchowe i łańcuchem

No i oś jednego walka musisz wydłużyć aby przeszła przez łożysko a za nim mocujesz koło pasowe . możesz też dać do napędu motoreduktor, dobre to rozwiązanie ale droższe

 

Obroty z silnika też dobrze zredukuj żeby sokiem nie waliło po twarzy

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez roślinka_ja99
      Witajcie!
      Chciałbym zostać rolnikiem, tzn. mam w planie wziąć na początek działkę rolną w dzierżawe( aby opłacać krus, bo na razie nie mam możliwości posiadać działki na własność) i zrobić rozsadę warzyw w tunelach czy to foliowych czy w poliwęglanie, żeby móc ją sprzedawać na rynku. Podpowiedzcie proszę, co myślicie o tym planie? Jak się dokładnie za to zabrać, czy lepiej być wtedy "zwykłym" rolnikiem czy od razu wejść do krus jako rolnik działów specjalnych? Chciałbym być może postawić ogrzewaną mini szklarnię, aby te rozsady miały gdzie kiełkować. Czy do postawienia takiej szklarni potrzebny jest właśnie dział specjalny w krus czy jako rolnik można to inaczej "wykombinować"? Zastanawiam się czyw przyszłości nie dołącze (o ile wszystko wypali zgodnie po mojej myśli)  do rozsady warzyw np. kwiatów doniczkowch czy balkonowych? 
      Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na ten temat, jakiś doradca zawodowy czy instytucja?
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj