ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Gość   
Gość

a czarne znamię miało ? to wielkością coś w stylu dragon ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Tak czarne znamie jest, ogólnie brzydka odmiana bo znamię jest bardzo widoczne, podobne do dragona tylko bardziej zielone jeszcze. 

Edytowano przez rispekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dragon to bardziej taki seledynowy i też małe ziarna

Jakie masz jeszcze odmiany ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo11    0

Jaką temperaturę  należy utrzymać w dzień  a jaką w nocy przy robieniu rozsady ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

A zadam wam pytanie czy ktoś podejmował się zbioru strągów bobu mechanicznie (jakimś kombajnem np. do zbioru fasolki szparagowej) ? Bo wiem że są co od razu i łuzka takie jak Ploeger BP ale cena jest poza zasięgiem małego i średniego plantatora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

Kolego raz że cena a dwa to wiadomo jak to jest z mechanicznym zbiorem. W zeszłym roku przeszukalem sporo zageanicznych forów i znalazłem chyba na jakimś włoskim filmik ze zbioru strąków bobu jakimś kombajnem( nie pamiętam marki). To były jakieś testy.Tylko jak pokazali efekt tego zbioru to bylo dużo zanieczyszczeń typu łodygi i liście a pozatym te strąki wyglądały na strasznie umęczone( uszkodzone poobijane połamane) i byl wpis jakiegos gościa to pisał ze takie strąki strasznie szybko się psują a i nasiona w nich są nie najlepszej jakości. Także podejżewam ze na świerzy rynek by sie one nie nadawały. Ale podejrzewam ze to kwestia kilku lat jak powstanie jakiś lombajn do zbioru tak jak to miało miejsce w przypadku łuskarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tylko że we włochach innych krajach to bób, groszek  sprzedają w strąkach jak szparagówkę a nie tak jak u nas ziarnka w torbach foliowych

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Wpisójąc w youtubie mechaniczny zbiór bobu wyskakuje kombajn asa lift gb 1000 do fasoli i ciekawe jak by to szło 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

strąki z krzaka fasoli obrywają się nieporównywalnie łatwiej od bobu .  Ja  dwa lata temu kupiłem ten wynalazek i dopiero w tym roku  będę chciał testować , po wcześniejszej wymianie sit na więkrze . Tylko że gdy cena będzie padaka i będzie pasowało strąki do chłodni schować , to ten wynalazek już  nic nie pomoże . Razem ze Szczepanito  postaramy  się  to ustrojstwo rozpracować  . 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bez kombajnów cena w tym roku już się prawie do dawnych czasów zbliżyła  a jakby takich wynalazków i pogoda bardziej łaskawsza to bób byłby po 1zł albo i mniej

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

Mechaniczny zbior to jak pisalem kwestia paru lat z tym ze mam tu na myśli zbiór strąków. Tylko taki zbiór ma plusy i minusy. Plus to wiadomo niezależność od dostepu siły roboczej ( minus koszt zakupu kombajnu) ale na chwile obecna duzym minusem jest to ze material z takiego zbioru ma duzo nizsza zdolność przechowalnicza. A to czesto decyduje o oplacalnosci. Po drugie to juz na wiekszy areal a po trzecie to na raczej rowne pola (nie mozaikowate ) tzn nierownomierne osiaganie dojrzalosci zbiorczej (na pol hektara na juz a drugie pol za 3-4 dni ). A jak tam u was z jakościa nasion. Bo po centralach roznie z tym bywa . Na jesieni zamowilem w spojni bachusa i rambosa to dostalem tylko bachusa.Rambos nie spelnial minimalnej zdolnosci kielkowania. Bachus 95% z.k. a swoje ziarno 96% z.k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, mf235angol napisał:

Nie tak nisko zejść nie może chyba że na pasze to bym się zgodził 🙂

był po 2zł czy 2,50zł ręcznie po cześci obrabiany to mechanicznie nie będzie po 1zł. czym łatwiej zebrać to i więcej chętnych do uprawy

 

to tak jak z burakami. kiedyś ludzie się męczyli kopaczkami, póżniej kombajnami jednorzędowymi a teraz praktycznie się nie dotykają przy zbiorze a jest tańszy z roku na rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co macie sprawdzonego na strąkowca ? oczywiście po za mospilanem 

obojętnie czy legalnego czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

To co jest skuteczne w jednym roku moze w przyszłym już nie byc tak skuteczne. U mnie w miare sprawdza sie mospilan tylko troszke w wiekszej dawce i koniecznie ph wody ok 5. Jak dobrze sie trafi z opryskiem to i pyretroid bedzie odpowiedni. Ja w tym roku bede mial zagwozdke bo bob idzie na dzialki kolo nowo powstalych osiedli i bedzie ciekawie z opryskami( zyczliwi ludzie). Juz w zeszlym roku pobierali mi probki strąków z pola. Na szczescie nic niedozwolonego nie wykryli. Skuteczny byl dwa lata temu proteus lecz w zeszlym roku bylo z nim roznie np stonke na ziemniakach musialem poprawke robic. Znam takich co pryskali na kwitnienie dursbanami czy innymi nurellami czy nawet bi58 lecz mi by troche bylo szkoda pszczół a pozatym pozostalości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to znaczy ile tego mospilanu na ile wody

wszystko można ładnie pryskać do puki nie ma gorąca a jak ciepło to dobrze mieć coś co zadziała

 

Proteus tylko w tym roku już nie odnawiają mu zezwolenia. Nie wiem czym będzie pryskać ziemniaki od stonki czy bob od stronkowca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co siejecie pod bób ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

vitawax był dobry ale już wycofali. poszukaj czegoś podobnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Ruszacie z bobem do gruntu ? U mnie w miare gleba sucha nie ma ciasta korci spróbować posiać z 5 arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to kiedy ty to sadziłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj