mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dancio    4

Miałem to samo pszenzycie jarym poszedł chisel 60g/ha i jest czysto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

z tym żółknięciem owsa to chyba największą zagadka rolnictwa. w tym roku owies na dwóch nowych kawałkach, na jednym od wielu lat sam azot dywany i siane żyto. ja dałem kredę i obornik, efekt owies żółty. drugi kawałek to karczowany nieużytek sosnowy, jakoś 15 letni, nie nawoziłem niczym, efekt owies zielony, prawie czarny. wychodzi na to że to nie wina niskiego pH. magnezu też raczej w tych szyszkach sosnowych nie ma. tylko termin siewu mi zostaje bo ten po lesie siany później

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Zlałem dosłownie dziś te żółte place siarczanem magnezu i mikro.

Ogólnie przypomina mi się taka sytuacja. Własna działka 10ha i 1ha zawsze żółkną po 3 liściach. V klasa, wydma ciagnik się topi. Jakiś czas temu dany obornik, następne lata ziemia z szlamem z rowów, nastepnie torf, a kreda granulowana, zwykła czy wapno magnezowe oprowo.Teraz tam raps nie odróżnia się od roślin z mocniejszej gleby, a rok wcześniej jęczmień zielony przez caly okres wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

wczoraj opryskałem owies ciekawe spostrzeżenie:

 

1. Po orce wiosennej i poplonie bardzo mało chwastów

2. Wcześna orka zimowa, wiosną dwa razy agregat wysyp rdestów

 

ogólnie na VI klasy ziemi jak zwykle w tej fazie braki magnezu, dorzuciłem siarczan i w następnym tygodniu poleci saletra kędzierzyńska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22
Napisano (edytowany)

Panowie czy w tym przypadku konieczne będzie skracanie? Bo chyba za duża obsada po tym rzutowym, nawet sie zastanawiam czy tutaj jest sens pryskać na chwasty bo tak zagłuszyło te chwasty , że one sie chyba nie przebiją

post-55090-0-62541100-1494749230_thumb.jpg

post-55090-0-99198700-1494749283_thumb.jpg

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ist    39

kiedy +- planujecie skracanie ccc w owsie sianym w marcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A ja sie zastanawiam, czy wystarczy samo CCC czy dołożyć Moddusa. Siałem około 200-220kg Bingo, w zeszłym roku co prawda rzadziej zasiałem ale ustało bez skracania przy około 90N bo przespałem fazę skracania i już odpuściłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Ja zważywszy na pogodę (sporo deszczów) przez którą owies ma idealne warunki zrezygnowałem z rozsiewania nawozów, tylko przed siewem poszło 100kg mocznika. Dokarmię 2x dolistnie odżywki+siarczan+mocznik i powinno być dobrze. Najprawdopodobniej zrezygnuję też z antywylegacza. Owsa mam 12ha - Bingo. W zeszłym roku przy nawożeniu 100kg mocznik i później ok 200kg saletrzak wyłożyło ponad połowę, a owies sypnął ponad 5t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Przecież deszcze nie zastąpią ci nawozów więc ja na twoim miejscu jeszcze parę kilogramów N bym dorzucił. Ochrona przed wyleganiem nie kosztuje jakoś dużo więc warto się i nad tym zastanowić, nawet w najniższych dawkach. Ja tak będę robił bo wolę poświęcić kilkadziesiąt złotych niż później podziwiać zwalcowane pole. A warunki do rośnięca ma dobre, sporo deszczów, wczesny siew i jeszcze będę poprawiał azotem więc usztywnianie musi być grane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ja na calosc kupilem stabilan tylko, niestety takie finanse. Ozime pszenzyto dopiero tak naprawde ruszylo porzadnie, a azotu poszlo, ze ho ho, ale szalu nie ma, wiec mysle ze starczy. A owies i pszenzyto jare dostalo po 150 poli6 i 150 mocznika przedsiewnie. W owsie chcialem na druga dawke max 150 saletry (wiekszosc swoje bingo juz pare lat po wymianie), w pszenzycie max 200saletry +  chyba jeden oprysk(odzywki, mocznik, siarczan, skracanie, cos na grzyba). Myslicie, ze sam stabilan starczy? Czy ograniczyc druga dawke azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Dzisiaj zrobiłem rundkę drogami polnymi przez  kilka wsi popatrzeć na jare i owies i mieszanki słabiutkie jak na 15 maja ,te wcześnie siane po pożółknięciu zaczynają zazieleniać się ,a te póżniejsze też dopada żółknięcia teraz ,wyjątkowo niekorzystny rok na jare ,w tygodniu pryskałem dolistnie siarczan plonvit ,jeszcze raz poprawię dla spokojności a oprysk na chwasty po 20 maja ,o wyjątkowości tej wiosny świadczy termin oprysków na chwasty ,zawsze był to koniec kwietnia pierwsze dni maja WLKP, w innych rejonach kraju macie to samo czy rewelacyjne ktoś ma zasiewy ,.Co ciekawe bardzo ładnie rosną oziminy zwłaszcza pszenżyta na dzisiaj z wyglądu najlepsze z ostatnich 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Witam!Mam pytanie siałem owies 25 marca (dopiero dało się wjechać na pole) przedsiewnie poszło 200kg Polifoski 6.Teraz mam zamiar posiać jakiś N zastanawiałem się nad 120kg (saletrzak węgierski genezis)+100kg mocznika.Jakieś porady?Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aszbor    0

witam Panowie. Mam pytanie odnośnie herbicydu- mam sporo rzepaku w owsie. był on na jesieni jako poplon, w teorii przed zimą głęboko przyorane, ale powychodził teraz pięknie i można powiedzieć że owies mi pięknie kwitnie na żółto w tym roku:) jedną kwaterę potraktowałem nowym chiselem 60gr/ha tak mi akurat zostało z zeszłego roku. pytanie czy kontynuować na reszcie, czy polecicie coś "lepszego" na ten rzepak.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2362

Na lubelszczyznie to samo szczegolnie na slabych ziemiach na nowym kawalku 6 klasa ziemi nie wiem czy pozbiera sie mieszanka owies z jeczmieniem. Mial pojsc obornik ale zabraklo a napewno troche by podratowal i wapno by w spokoju sial a tak po zbiorze jak bedzie co wapno scierniskiwiec a przed orka siewna obornik .


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ist    39

jednowodny 23%MgO 46%SO3 słabiej się rozpuszcza
siedmiowodny 16% MgO 32% SO3 rozouszcza się bardzo dobrze.
Cenowo za czysty skladnik wychodzi bardzo podobnie, więc lepiej dać więcej siedmiowodnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

U mnie siedmiowodny i jednowodny tak samo wychodzi więc wole tem który się lepiej rozpuszcza bo szybciej to soe robi i bez zabawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

lepszy siedmiowodny lepiej się rozpuszcza nawet jak jest zbrylony.

 

Dałem pod owies tylko 100kg saletrzaku i 150 polifoski 6  dlatego napewno będę siał ok 200kg saletry oraz skracanie CCC + mangan, owies już odchwaszczony 


Panowie czy w tym przypadku konieczne będzie skracanie? Bo chyba za duża obsada po tym rzutowym, nawet sie zastanawiam czy tutaj jest sens pryskać na chwasty bo tak zagłuszyło te chwasty , że one sie chyba nie przebiją

 

obserwuj chwasty ale wygląda że raczej się nie przebiją, ładny owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19724

witam Panowie. Mam pytanie odnośnie herbicydu- mam sporo rzepaku w owsie. był on na jesieni jako poplon, w teorii przed zimą głęboko przyorane, ale powychodził teraz pięknie i można powiedzieć że owies mi pięknie kwitnie na żółto w tym roku:) jedną kwaterę potraktowałem nowym chiselem 60gr/ha tak mi akurat zostało z zeszłego roku. pytanie czy kontynuować na reszcie, czy polecicie coś "lepszego" na ten rzepak.pozdrawiam

np granstar, helmstar na samosiewy rzepaku siekiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aszbor    0

No to jedziemy z tym rzepakiem, mam nadzieje ze nie będę miał spaceru po polu z kosą żeby go wyciąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265
Napisano (edytowany)

W tamtym roku pszenica po wymarznietym rapsie. Granstar i grodyl po 20g i nie padł w 100%.
Tzn. odbił potem.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Siany 23 marca ,połowie kwietnie pożółkł z dwa tyg temu dostał odżywki dolistnie ,i co dziennie place żółte giną i pole już dość ciemno zielone ,pozostały małe placyki pożółkłe ,czekać jeszcze czy lecieć już chwastox turbo bo chwasty już ostro rosną ,czy czekać aż te place zazielenią się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj