Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Witam wszystkch. Mam do Was kilkapytan,poniewaz chce zajac sie hodowla świń,i sprzedazą kukurydzy lub ziarna.

II chciałbym wiedziec co sie bardziej opłaca czy kukurydze czy pszenicę? Jestem w małopolskii..

i jak to jest z tą hodowlą świń? po ile są? za ile mozna kupic,za ile sprzedać?

Bardzoo proszę o pomoc:)

Opublikowano

Tematy o cenach płodów rolnych, kosztach uprawy, cenach prosiąt i tuczników są na tym forum od lat, nawet dziecko by znalazło gdyby chciało. A to, że jesteś z małopolski to gucio komukolwiek powie bez znajomości średniego plonowania na danym terenie. Mając do dyspozycji jedynie "proszę o pomoc" to nawet Święty Wincenty nic nie wyczaruje

Opublikowano

nie mam świń już z 5lat tylko bydło ale widzę że zostanie mi zboża i zastanawiam się czy wiosną nie kupić prosiaków. Rozmawiałem z sąsiadem który sprzedaje 50-60 tuczników miesięcznie. (dużych bo średnia zawsze między 130 a 140kg wiem bo mu pomagam ładować). Bez macior wszystko kupowane na targu. On liczy koszty tak zboże 350kg+150zł na dodatki +prosiak 170zł+ 50zł pozostałych kosztów. Wychodzi z tego że przy cenie 5zł +vat zostaje mu ponad 100zł na sztuce. Co myślicie o tych wyliczeniach?

 

no nie wiem co twój sasiad miał z matematyki ale 350kg zboża po 700zł /t = 245 koszt zboża +150+170+50= 615zł

130kg tucznik - 3% =126x5zł =630zł to gdzie mu ta 100zł zostaje no jak jest na ryczałcie to jeszcze vat mu zostanie

 

jak 50zł ze sztuki zostaje to jest super

Opublikowano

Ja osobiście hoduje mniej wiecej 100 tucznikow rocznie od 3 lat moje wyliczenia sa takie :

-prosieta po 8 zł/kg srednio 18 kg maja czyli 144 zł

-pasz starter wychodzi mi po 1172,1 zł/t od 18kg do 45 kg zje około 75 kg czyli 87.90 zł

-pasza grower wychodzi mi po 1007,74 zł/t od 45kg do 70 kg zje około 75kg czyli 77,55 zł

-pasz finisz wychodzi mi po 958,2 zł/t od 70 kg do 130 kg zje około 160 kg czyli 153,31 zł

koszt wychowania tucznika do 130 kg wynosi 462,76 zł

rocznie mam około 4 % ubytków

słoma 21,63

woda 3,20

razem koszty ogólnogospodarcze 2 zł

to na kolor czerwone to brane z http://www.wir.org.pl/kalk/trzoda.html

pod-sumując 489,59zl kosztuje mnie utrzymanie jednego tucznika przy cenie dzisiejszej 4,5 netto z jednego tucznika zotaje mi :

130*0,97=126,1

126,1*4,5=567,45

567,45*1,07=607,17 zł

 

607,17-489,59=117,58 zł

Opublikowano

150 zł mniejwięcej kosztuje wyhodowanie prosiaka 20-pare kilo. Ciekawy jestem co za hodowca sprzedaje si prosiaka po 140 zł?

kolejna rzecz której nie rozumiem to piszesz że masz 4 % upadków a w kalkulacji tego nie uwzględniasz? dlaczego?

Pasze zakładam że robisz sam a w jaki sposób jak prądu nie zużywasz? młotkiem ziarka tłuczesz?

Obornika też nie usuwasz bo ani kosztów paliwa ani sprzętu nie wyszczególnione.

Świnie nie chorują, lekarz nie przyjeżdza? Jesli tak to jest to chyba pierwsza taka chlewnia w Polsce.

No i jak chłopaki wyżej piszą amortyzacja budynków bo może budynki masz jakieś stare ale cały czas trzeba cos poprawić, coś się zepsuje a to kosztuje.

 

Ja nie mówię ze świnie się nie opłacają ale jak już coś wyliczamy to róbmy to rzetelnie a nie tylko pasza i prosiak.

Opublikowano

Te pasze to też z sufitu brałeś. Na finiszerce Ci mniejsze zużycie wychodzi na kg przyrostu niż na starterce. Dolicz to co koledzy pisali i swoją robocizne po 20 zł za godzine i napisz ile Ci z tej 100 zostalo.

Opublikowano

PawelWlkp nigdy nie wlicza się własnej robocizny do kosztów. Przecież robocizna to jest nakład a nie koszt, a tak poza tym to znajdz mi robotę po 20 zł na godz., czyli licząc na szybko bez weekendów przy 20 dniach pracy po 8 godz. to masz 160 godz. w miesiącu a to daje zarobki 3.200 zł :blink: sorry ale takie zarobki w Polsce nie licząć kadr zarządzających w firmach maja jeszcze nieliczni, może z 20% <_< wiem co mowię bo pracuje w banku już prawie cztery lata i przewinęło mi się przez ręce sporo zaświadczeń z pracy i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć ze średnia waha się koło 2.000-2.100 na miesiąc u mnie w opolskim -_-

wracając do tematu to Twój zysk to jest wynagrodzenie za czas poświecony na hodowlę świnek ;)

Opublikowano

no to chyba muszę sciągnąć krawat i zmienić fach ;) bo szczerze to nawet średnio 2.500 nie wychodzę na miesiąc :unsure: lubię świnki i prawie codziennie, zależy od zmiany jaka mam czy na 7 czy na 10 musze przyjść to pomagam tacie w prowadzeniu gospodarstwa i stale powiększamy hodowle świń, bo wiem ze za niedługo przejmę ten cały "biznes świnki" ^^ czekam na jakies konkrety co do prow i może zainwestuje w chlewnie dla macior na około 35-40 szt. + odchowalnię dla prosiąt B)

Opublikowano

Turtojs,a jak Ci wyjdzie strata na hodowli to też będziesz ją nazywał wynagrodzeniem za prace? 20 zł bierze niewykwalifikowany pomocnik murarza, który potrafi pare cegieł ułożyć i umie włączyć betoniarke, bierze też tyle mechanik który lubi się umazać smarem w moim garażem i pokręcić troche moimi kluczmi przy moich maszynach. 11 zł płacą na fermie norek i o nic nie pytają,pewnie dlatego że tam prawie sami ukraińcy pracują i ciężko po polsku ich o coś zapytać. Zacznijmy się troche cenić skoro uważamy się za rozwinięty kraj europejski.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Ja tam swoją pracę liczę 20 ale Euro.

A tak na marginesie osoby które pracują na chlewniach loch dostają i 3 i 5 i 6 tyś na polskich chlewniach w polskich warunkach.

 

 

jakos mi sie w to nie chce wierzyc

Opublikowano (edytowane)

Stawialiśmy siostrze dom i żadna ekipa nie płaciła pracownikowi 20 zł/h.

 

W naszej okolicy taki niewykwalifikowany to w żniwa pracuje za 15 zł/h przy słomie "kostki" (podawanie).

 

Wszyscy piszą że dużo zarabiają ale gdzie ucha nie przyłożyć to każdy płacze że zarobki małe, Żony znajoma pracuje w sklepie za 1300 zł i musi jeszcze dojechać.

 

 

Tak jak pisze kolega @turtojs średnia 2200 zł/168 h=13 zł/h + ubezpieczenie.

Edytowane przez Sadek
Opublikowano

POPRAWKA

Ja osobiście hoduje mniej wiecej 100 tucznikow rocznie od 3 lat moje wyliczenia sa takie :

-prosieta po 8 zł/kg srednio 18 kg maja czyli 144 zł

-pasz starter wychodzi mi po 1172,1 zł/t od 18kg do 45 kg zje około 75 kg czyli 87.90 zł

-pasza grower wychodzi mi po 1007,74 zł/t od 45kg do 72 kg zje około 75kg czyli 77,55 zł

-pasz finisz wychodzi mi po 958,2 zł/t od 72 kg do 130 kg zje około 161 kg czyli 154,27 zł

koszt wychowania tucznika do 130 kg wynosi 463,72 zł

oczywiście doliczyłem koszty prądu do ceny paszy

rocznie mam około 4 % ubytków

czyli 100* 0,04= 4

4*144=576

96*463,72=44512,12

44512,12+576=45093,12

45093,12/96=469,72

słoma 21,63

woda 3,20

razem koszty ogólnogospodarcze(koszty ogólnogospodarcze bez amortyzacji, amortyzacja budynków inwentarskich i wyposażenia, amortyzacja ciągnika (w koszcie pracy ciągnika) 2

praca ciągnika 27,55

 

to na kolor czerwone to brane z http://www.wir.org.pl/kalk/trzoda.html

 

obsługa weterynaryjna 4

prąd 5

 

 

pod-sumując 533,1 kosztuje mnie utrzymanie jednego tucznika przy cenie dzisiejszej 4,5 netto z jednego tucznika zotaje mi :

130*0,97=126,1

126,1*4,5=567,45

567,45*1,07=607,17 zł

 

607,17-533,1=74,07

Opublikowano

Ze 120 zł zostało nagle 70 :D

Chociaż jak miałbym się jeszcze czepiać to bm się przyczepił do tego że twoje upadki były w dniu dostawy bo liczyłeś je po cenie zakupu, a co jak ci padną miesiąc czy tydzień przed sprzedazą? Wtedy bedziesz do tyłu nie 500 zł tylko 2000 zł

Opublikowano

ale można przyjąć ze nic nie padnie i wtedy kalkulacja tez wypadnie inaczej in + i jak nie zachorują tez na weterynarii można zaoszczedzic ale zawsze trzeba liczyc ta srednia bo nigdy nie wiadomo kiedyś u mojego teścia ponad 10 % tucznika padlo na rozyce tak ze porazka totalna a szczepionka koszt 2.50

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam pytanie do rolników którzy mieli już kontrole wedle ASF. jak tam sprawa z siatkami na okna jaskółkami i wróblami. przecież są pod ochroną gniazd nie rozwale a co podczas kontroli. kujawsko pomorskie 
    • Przez gutfi888
      Czy opłaca się hodować 15 sztuk rasy limousine i sprzedawać je na ubuj?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v