lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

pedro2    7226

Nic. Tylko musisz najpierw wyjść z KRUS i do ZUS złożyć. W zusie chyba 7dni masz 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Rejestrujesz się do ZUS. Jeśli nie minęło 24msc od rozpoczęcia działalności pozarolniczej to do tego czasu jesteś na preferencyjnym. 

Potem zgłaszasz ZUS od dochodu. 

Chyba... bo już może nie wszystko pamiętam 2 lata minęły. 

Żeby skorzystać z ulg musisz być minimum 60 dni na ZUS w poprzednim roku. 

KRUS z momentem wyrejestrowania nic nie ma do Ciebie 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napieriii    5

Czy jak już otworzyłem firmę jako vatowiec mogę z niego zrezygnować? Wiem, że wiązało by się to z dużą zmianą w biznesplanie ale czy jest to w ogóle możliwe czy przez 5 lat muszę być na vacie? Dodam, że nie dostałem jeszcze 1 raty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
pedro2 napisał:

Rejestrujesz się do ZUS. Jeśli nie minęło 24msc od rozpoczęcia działalności pozarolniczej to do tego czasu jesteś na preferencyjnym. 

Potem zgłaszasz ZUS od dochodu. 

Chyba... bo już może nie wszystko pamiętam 2 lata minęły. 

Żeby skorzystać z ulg musisz być minimum 60 dni na ZUS w poprzednim roku. 

KRUS z momentem wyrejestrowania nic nie ma do Ciebie 

Dzięki. a wielkość składki gdzieś podają ile do opłacenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Nie. Trzeba wyliczyć. Mi księgowa ogarnia. Nawet dopłaty nie chciała za zusy


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

jak ktoś jest na vacie to przychody liczone brutto czy netto? przychód liczony tylko z działalności z kodów PKD na którą jest dotacja czy na wszystkie przychody z firmy gdzie część przychodów jest z innego PKD niż dotacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156
pedro2 napisał:

Pamiętajcie o oświadczeniu o przychodach kto składał wniosek o drugą ratę po 22 stycznia 2022r. 

Za nieosiągnięcie przychodów minimum na pokrycie kosztów ubezpieczenia 10% zwrotu pomocy

Za samo niezgłoszenie do 30.01.24r  0.5% 

https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-aplikacyjne22 

Punkt 11. Informacja i formularz

@danielhakerjakbyś mógł podpiąć komentarz u góry to było by fajnie 

Sam będziesz składał czy księgowa zrobi Ci to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226
4 godziny temu, dirk41 napisał:

jak ktoś jest na vacie to przychody liczone brutto czy netto? przychód liczony tylko z działalności z kodów PKD na którą jest dotacja czy na wszystkie przychody z firmy gdzie część przychodów jest z innego PKD niż dotacja?

Nie jest to konkretnie napisane czy netto czy brutto. Przychody.

Tylko te na które jest dotacja

4 godziny temu, krychu napisał:

będziesz składał czy księgowa zrobi Ci to?

Sam, ale dopiero w 2025r. A co księgowa ma do ARiMR 🤔 

Od księgowej bierzesz z kpir ile było przychodu i wpisz w tabelkę. Żadnej filozofii przecież tam nie ma. Tak samo na swoim koncie ZUS pue masz za cały rok kwoty składek.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156

Ja to wiem ale większość osób ma z tym problem 😁 Teraz mamy do wszystkiego dostęp przez internet na szczęście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stanisławw    0

Cześć jakiś czas temu złożyłem wniosek o wypłatę II raty dofinansowania 6.2 i otrzymałem telefon ze zostałem wytypowany do kontroli - czy ktoś mógłby napisać dwa zdania jak taka kontrola wygląda? Czy to bardziej formalność, na co zwracają szczególną uwagę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam pytanie czy wam tez sprawdzali wniosek dopiero po złożeniu wniosku o płatność pierwszej raty ?

Strasznie mnie to denerwuje bo dostałem akceptacje dofinansowania. Załozyłem działalnośc leci piąty miesiąc a oni teraz się zastanawiają czy urządzeniejest okej. 
płace księgowej, płace zus kasa leci a urządzeń jak nie było tak nie ma. 
I teraz czy to tak powinno wyglądać czy tylko moja agencja nie grzeszy prędkość pracy?

Czy jest jakaś podstawa prawna jak powinno wyglądać rozpatrywanie wniosku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156

Przygotuj się dobrze do tego. U brata były mendy takie że o wszystko pytali. Ta kontrola miała miejsce już przed wypłatą pierwszej raty. Na końcu kontroli zapytałem dlaczego przed zakupem czego kolwiek już wytypowali brata. A oni na to że podejrzewali oszustwo 😳 Niby dużo pieniędzy wpadło w ręce oszustów właśnie przez to że kontroli było zbyt mało. Pierwsza rata nie została wypłacona ale i tak sprawdzali, gdzie biuro będzie się znajdowało czy jest osobne przyłącze prądu, kto będzie pełnił rolę księgowej, jaka forma opodatkowania. Ogólnie dziwne pytania zadawali. Mieli biznesplan przed sobą a pytali się tak jak by nie potrafili czytać. Oczywiście zapowiedzieli się z kolejną wizyta podczas wypłaty drugiej raty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZKOPSSON    41

U mnie byli na kontroli jak złożyłem wniosek o wypłatę drugiej raty, na kontrol jedzą dopiero od lipca bo wcześniej był stan epidemi Covidu i nie jeździli. Generalnie spoko, zrobili zdjęcia zakupionych maszyn i księgi przychodów i rozchodów oraz faktor potwierdzających zysk oraz zarządali druków z ZUS potwierdzających rejestracje i opłacanie składanek nie ma się czego bać po drugiej stronie tez są ludzie. Cała procedura trwała 5 miesięcy od złożenia wniosku po uzupelninia i kontrole na miejscu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Pracuje ktoś z was na etacie i prowadzi pozarolniczą? Mam kilka pytań 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
21 godzin temu, SZKOPSSON napisał:

U mnie byli na kontroli jak złożyłem wniosek o wypłatę drugiej raty, na kontrol jedzą dopiero od lipca bo wcześniej był stan epidemi Covidu i nie jeździli. Generalnie spoko, zrobili zdjęcia zakupionych maszyn i księgi przychodów i rozchodów oraz faktor potwierdzających zysk oraz zarządali druków z ZUS potwierdzających rejestracje i opłacanie składanek nie ma się czego bać po drugiej stronie tez są ludzie. Cała procedura trwała 5 miesięcy od złożenia wniosku po uzupelninia i kontrole na miejscu.

U mnie byli w kwietniu w tym roku. Ale tak samo jak u Ciebie spoko ludzie, chcieli to samo:  faktury sprzedażowe, zaświadczenia z zus że się płaci składki, zdjęcia sprzetów porobili, sprawdzili numery seryjne. Wyszedł u mnie czeski błąd vin w skodziance ale powiedzieli że ok bo to tylko pomyłka pisarska. Pogadaliśmy, kawę wypiliśmy i pojechali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Sprawdzają- wszelkie maszyny ktorych przebieg można odnieść do faktur. Proste że jak np koparka ma 2 tys mth a faktur na 10 tys to cos jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Oczywiście. Przy samochodzie zrobili zdjęcie jak wygląda a drugie to zdjęcie licznika. 

17 godzin temu, pedro2 napisał:

Przebieg sprawdzają?

Więc musisz ogarnąć jak korygować licznik albo do tyłu albo do przodu w zależności w jakiej sytuacji jesteś :P 

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szoscio    1

Czy jest tu ktoś kto rozliczył już premie i zamknął działalność po 5 latach?

Premia na 250 tysięcy dwa etaty.

Pierwsza rata grudzień 2020, druga rata po kontrolach styczeń 2023. Do dnia dzisiejszego przychody i pracownicy są. W tym roku jakieś zlecenia będą i powinno być ok.

Dwa etaty muszą być utrzymane do stycznia/lutego 2025 i działalność utrzymana do grudnia 2025 aby spać spokojnie.

 

Pytanie jest takie czy od lutego 2025 do grudnia 2025 potrzebuję dalej tych 2 etatów czy może zostać samozatrudnienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156
pedro2 napisał:

Pamiętajcie o oświadczeniu o przychodach kto składał wniosek o drugą ratę po 22 stycznia 2022r. 

Za nieosiągnięcie przychodów minimum na pokrycie kosztów ubezpieczenia 10% zwrotu pomocy

Za samo niezgłoszenie do 30.01.24r  0.5% 

https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-aplikacyjne22 

Punkt 11. Informacja i formularz

@danielhakerjakbyś mógł podpiąć komentarz u góry to było by fajnie 

O drugą ratę składałem przez wniosek przez internet natomiast oświadczenia nie idzie. Chyba że źle szukam. Składał ktoś przez stronę agencji to oświadczenie? Chciałem dziś to wysłać a tu klops.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj