Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

jeśli ktoś chce zrezygnować z TUZ-ów lub drastycznie ograniczyć trwałe użytki, to niech to zrobi w tym roku bo potem będzie ciężko ...Polskę limit obowiązuje ale nam rolnikom ten rok jako rok przejściowy daje tu chyba swobodę (o ile minęło 5 letnie zobowiązanie)?

Edytowane przez kozulek2
Opublikowano
TUZ- to trwały użytek zielony a to że w tym roku nie ma pz to nie zmienia to w żaden sposób nazwy TUZ ...po za tym warto nadal deklarować TUZ ,bo w nowej strategii będzie to miało znaczenie co do wymogów tzw. zazielenienia

http://www.arimr.gov...niosku_2014.pdf

gdzie tutaj jest napisane o zazielenieniu?

Druga sprawa czy trawa na ornym nie łapie się pod zazielenienie?

Czy koniczyna biała do której jest dopłata do strączkowych (ST) nie łapie się pod zazielenienie?

 

 

jeśli ktoś chce zrezygnować z TUZ-ów lub drastycznie ograniczyć trwałe użytki, to niech to zrobi w tym roku bo potem będzie ciężko ...Polskę limit obowiązuje ale nam rolnikom ten rok jako rok przejściowy daje tu chyba swobodę (o ile minęło 5 letnie zobowiązanie)?

Właśnie myślę aby ograniczyć ciut TUZ a raczej zrobić z tego JPO,ST z k.białą. W tym roku zadeklarowałbym jako trawę na gruncie ornym a za rok bym to wyorał i posiał koniczynę białą. Jak zadeklarować taką trawę na gruncie ornym? Bydła nie ma.

Opublikowano (edytowane)

trudno żeby w instrukcji do wniosku była opisana nowa strategia ;)

nawet dokładnie nie pamiętam czy było to zazielenienie czy dywersyfikacja upraw

czy się łapie ? dobre pytanie tylko odpowiedzi na dziś brak - też mnie to interesuje

trawy na ornym deklarujesz jako JPO a jak wsiejesz koniczynę to JPO,ST

 

damian40000

 

podałem wyżej link ,radze poczytać i zrobić tak jak w instrukcji

Edytowane przez kozulek2
Opublikowano

OD 2014 roku nie ma dopłat UPO. Na wniosku pisze się JPO a na mapach zaznacza się przerywaną linią i podpisuje zboża: żyto, owies, jęczmień, pszenica- tylko tyle. Nie ma płatności zwierzęcej (dodatkowej do TUZ) ale nadal piszemy JPO-TUZ, nadal jest dopłata ST oraz do krów (ale nie w każdym województwie to było).

Do mieszanek traw z motylkowatymi nie ma dopłaty ST.

Opublikowano (edytowane)

Na dzień dzisiejszy możesz napisać JPO i nawet nie pisać że trawa na g.o. Jak napiszesz to w armir będą wiedzieć co tam jest i tyle.

Edytowane przez DoradcaKT
Opublikowano

troche z innej beczki. mam możliwość kupienia ziemi ale dopiero na początku maja. moje pytanie jest następujące. czy jest gdzieś napisana data odnośnie stanu obszarowego gospodarstwa posiadanych gruntów rolnych? chodzi mi o to czy ja będe już mógł składać papiery o dopłaty do tej ziemi czy jeszcze dopłaty weźmie aktualny właściciel?

Opublikowano

Witam, co mam zaznaczyć przerywaną linią na mapkach jeśli mam zasiane pszenżyto, jęczmień i owies. Użutków zielonych i trzody ani krów nie posiadam. Wpisuję tylko JPO oraz nazwy uprawianych zbóż?

Opublikowano

obrysowujesz przerywana linią te zboża na mapce i wpisujesz dany rodzaj czyli np. owies- w tym miejscu gdzie on jest na mapie

w tabeli piszesz tylko JPO

 

troche z innej beczki. mam możliwość kupienia ziemi ale dopiero na początku maja. moje pytanie jest następujące. czy jest gdzieś napisana data odnośnie stanu obszarowego gospodarstwa posiadanych gruntów rolnych? chodzi mi o to czy ja będe już mógł składać papiery o dopłaty do tej ziemi czy jeszcze dopłaty weźmie aktualny właściciel?

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB__2014/12._Zasady_przyznawania_platnosci_w_przypadku_przekazania_nabycia__gospodarstwa.pdf

Opublikowano

U mnie we wniosku nic sie nie zmienilo po za uprawami a we wniosku który dostałem jest wpisane zarówno JPO jak i UPO czyli wykreślam z wniosku UPO i po problemie? Mam tylko zboża i rzepak .

Opublikowano
obrysowujesz przerywana linią te zboża na mapce i wpisujesz dany rodzaj czyli np. owies- w tym miejscu gdzie on jest na mapie

w tabeli piszesz tylko JPO....

A jakbyś podszedł do pola które jest jedną działką, są tam:

- koniczyna biała ST

- pszenżyto

- trochę traw która zaraz będzie ścięta i będzie tam facelia dla pszczół?

Jak opiszesz mapkę?

Opublikowano (edytowane)

np. działka - 5 ha

w tym koniczyna 2 ha , pszenżyto 2 ha, trawa 1ha

 

tabela

np. A - JPO 5 ha

A1-ST 2 ha

 

mapa

zaznaczasz (obrysowujesz) cała działkę na której są wszystkie uprawy które podałeś i wpisujesz A/A1

pszenżyto- nie należy do grupy(czterech podstawowych) więc nie musisz obrysować przerywaną na mapie

Edytowane przez kozulek2
Opublikowano
...pszenżyto- nie należy do grupy(czterech podstawowych) więc nie musisz obrysować przerywaną na mapie
właśnie to mnie interesowało bo inne zboża pracownik który robi mój wniosek wypisał na mapach (mam RSy itp i co roku jeden wniosek robi człowiek z ODRu a drugi robię sam).

Na tym polu nic takiego poza oznaczeniem literowym nie wpisał.

Opublikowano (edytowane)

słuchaj a jak jest dokładnie z tymi - ST bez planu RS , nie trzeba czasem oznaczać (obrysować ) na mapie bo niektórzy tak twierdzą ? ja bynajmniej nie znalazłem nic w instrukcji na ten temat i mam przekonanie że nie trzeba

 

 

no i jak ta powierzchnia ST w praktyce będzie weryfikowane przez agencję ?

Edytowane przez kozulek2
Opublikowano

W praktyce jest tak, że jak kontrola będzie u Ciebie (albo kontrola FOTO, albo terenowa) to zweryfikuje to co podałeś do płatności ST. Jeśli nie będzie żadnej kontroli to dostaniesz płatność ST do zadeklarowanej powierzchni. A co do znaczenia materiału graficznego - każdą uprawę oddzielić linią ciągłą na mapach (chyba że jest to zboże).

Opublikowano (edytowane)

jaką każdą ? o czym Ty piszesz ? z planem RS tak , ale bez planu nie ma takiego obowiązku

oznaczamy na mapie grupę upraw a nie każdą uprawę i tu nie jestem pewien z tymi ST,bo skoro deklarujemy oddzielnie jpo lub jpo,tuz i jpo,st to chyba trzeba te ST też oddzielić na mapie ?

Edytowane przez kozulek2
Opublikowano

Wypełnianie wniosku o dopłaty:

 

Działka 1ha- łubin.

Na wniosku: oznaczenie działki A, dopłaty JPO,

oznaczenie A1, dopłaty ST

Na mapie piszemy A/A1

 

Działka 2ha- łubin 1ha, pszenica jara 1ha

Oznaczenie A, JPO pow. 2ha

A1, ST 1ha

Na mapie przerywaną linią odznaczamy pszenicę, podpisujemy "pszenica jara" piszemy A

Na części z łubinem piszemy A/A1

 

 

Działka 4ha- łubin 1ha, pszenica jara 1ha, ziemniaki 1ha, kukurydza 1ha

Oznaczenie A, JPO- pow 4ha

A1, ST-1ha

Na mapie: odznaczamy łubin i piszemy A/A1, odznaczamy pszenicę i podpisujemy "pszenica jara" i na pszenicy, ziemniakach, kukurydzy piszemy A (ale np jak ziemniaki są obok kukurydzy to już nie odznaczamy tych upraw)

 

 

Na przyoranie nie ma dopłaty ST

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez KarolTD90
      Wie ktoś  coś  na ten temat ?? Co za maszyny można kupić  albo co wybudować???
    • Przez Roki212
      Skoro wysartowała nowa kampania to niech będzie i nowy temat z tym związany, nie ma co zaśmiecać tego z 2024 problemami i zapytaniami jeśli chodzi o aktualny nabór  
    • Przez Celownik07
      Panowie i Panie, 23 października rusza wspomniana interwencja.
      Jak ktoś zainteresowany to temat będzie temu służył. Uruchamiam go bo ... Jestem zainteresowany i chętnie będę wymieniał się informacjami. Mnie interesuje zakup rozsiewacza wapna rcw dla gospodarstwa do 10ha a który mógłby posłużyć również na uslugi- u mnie w okolicy ciężko o takowe.  Gospodarstwo na naturze 2000 dodatkowy punkt. Minimalna liczba punktów to 6. W załącznikach co można zakupić. Grupa rolników (min.3) dofinansowanie do 80%, pojedynczy rolnik do 65%. Min. Wartość zakupu 20kPLN.  Biorę po 200zl i słucham Państwa!. 





      Po weekendzie powrzucam informacje jakie uda mi się znaleźć w necie. Dla mnie świeży temat, którym się jeszcze nie interesowałem.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v