DamianO1996

[aronia] pod zbiór kombajnowy

Polecane posty

DamianO1996    2

Witam, czy ktoś z was miał do czynienia z uprawą aroni czarnoowocowej dostosowaną do zbioru kombajnem do porzeczek?

Edytowano przez dogberry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
puciupuciu    0

Aronia jak najbardziej nadaje się do zbioru kombajnowego najlepsze do tego celu są kombajny ze specjalną głowicą aroniową (mają nieco większą amplitudę drgań) na rynku dostępne są wersje cało rzędowe jak i pół rzędowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Podobno żeby dobrze zbierać Aronie kombajnem musi być gęsto posadzona,żeby kombajn nie szarpał,łamał krzewów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

w mojej miejscowości jest takie gospodarstwo mają podobno sporo ha, 2 kombajny, samojezdny zabiera cały rządek oraz podczepiany do ciągnika na 0.5 rzędu którego rzadko teraz używają a samojezdnym obkaszają okolice tak do 30km :)

Edytowano przez Massey1993

kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lyzio    0

ja mam aronie już kilka lat robię kombajnem z Weremczuka pół rzędowym niestety jak sadziłem to za duże odstępy zrobiłem to na początku i końcu krzaków zostają owoce jakieś 3 lata temu posadziłem dwa rządki praktycznie krzak obok krzaka i na razie po zbierze kombajnem zostają tylko doły więc wydaje mi się że rozsada co 35 cm jest dobra nie wiem jak będzie jak urośnie duży krzak. Stare aronie mam krzaki ponad 2 metry i na tych pędach najwyżej też zostają owoce 3 lata temu przyciąłem same czubki i na drugi rok było już dobrze z czubkami, ogólnie jestem zadowolony ze zbioru kombajnowego zwłaszcza jeśli powoli jedzie kombajn (do zbioru wynajmuję kombajn) w tym roku robił mi brat i było bardzo dobrze ale jechał bardzo wolno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Według mnie co 35 cm to jest trochę za gęsto, pod zbiór mechaniczny zalecają raczej sadzić co 0,6-0,7m. Rzadziej posadzisz, to kombajn będzie niszczył rośliny, gęściej, to zrobi się żywopłot i raczej plony będą słabszy, a także będzie ciężej z cięciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lyzio    0

Ja posadziłem 2 rządki co 35 cm praktycznie jedna na drugiej myśle że to dobrze poniważ nie będzie tak szybko rosła (II klasa ziemi) krzaki mają metr wysokości robiłem kombajnem w tym roku nie powiem że idealnie ale lepiej niż te stare posadzone rzadko, z tym że do takiej rozsady to międzyrzędzia powinny mieć co najmniej 4 metry w starych miałem 3,5 metra i teraz ledwo mieści się ciągnik (C 330) w ty,m roku wyciąłem 2 rządki starej aronii w pas tzn na wysokość 50 cm zobaczymy co z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Jeżeli chcecie kompleksowej porady co do sadzenia, uprawy, zbioru aronii zapraszam na swiataronii.pl

 

Mamy ponad 40 ha aronii, więc znamy się już na tym dość dobrze :D wszystko pod zbiór kombajnowy, chętnie pomożemy zgłębić temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Słyszałem o rozmnażaniu aroni z nasion czy jest to prawda i jak się sprawdza w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MacManus    2

Słyszałem o rozmnażaniu aroni z nasion czy jest to prawda i jak się sprawdza w praktyce?

 

Jak najbardziej jest to możliwe z tym, że "produktywność" takiej plantacji spada dość znacząco dlatego powinno stosować się sadzonki rozmnażane wegetatywnie. 

Trochę odkopuję temat zważywszy iż nie znalazłem na forum zbyt dużo podobnych. Od 15 lat mamy ok 0,4 ha aronii, wszystko zbierane ręcznie. Doszliśmy do wniosku, że chcemy na jesień obsadzić dodatkowe 1,6 ha typowo pod kombajn. Obecna plantacja rośnie generalnie na żwirowni nigdy nie widziała nawozu i oprysku - 100% ekologicznie, kolejna ma powstać na nieco lepszej ziemi IV-V i jakieś 0,3 ha piachy. Zastanawia mnie jednak czy pięknie przytaczana produkcja 10-15t z ha będzie tu realna? Rekord z obecnej to 2t, no może trochę wiecej bo ile poszło na wina, nalwewki i dżemy dla sąsiadów nigdy nie liczymy. 

@Mlooody możesz dopowiedzieć coś w temacie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MarcinC360
      Napiszcie wszystko co wiecie o uprawie tej rosliny,jaka cena kilograma owoców,jaki plon z hektara itp itd..........
    • Przez Edin
      Wiecie jak a w tym roku będzie cena jednego kilograma świeżej aronii?
    • Przez kamilus1025
      Czy ktoś użytkuje takie kombajny do zbioru jagodowych ( aronia, porzeczka i w przyszłości agrest takie jak JOANNA 4 z weremczuka, aronoic z karmaszu czy AREK 3 z sfamaszu ? Jak one sprawują się Wam, jak dokładnie zbierają.
    • Przez AROSkierniewice
      Witam 
       
       
       
            Sprawa przedstawia się następująco:
      Rodzice przepisali na mnie działke budowlaną 1,5hektara i rolną 2hektary.
      Na rolnej obecnie została wsadzona aronia dzięki zakupionej sadzarce w Hortmaszu, 
      jak każdy wie nie jest to mały wydatek. Obecnie sadzarka wykonała swoje zadanie i czeka
      na wiosnę.
       
           Nasuneła mi się myśl o wynajmie maszyny dla innych rolników których nie stać na zakup sprzętu.
      Obecnie mam zagwostke na temat rozliczenia się z Zus-em i w jakiej formie wynajmować maszyne czy na umowe ???
       
      Czekam na propozycje.
      Pozdrawiam Krzysiek
       
       
    • Przez Zbyszekkieliszek
      Witam, Zastanawiam się nad zakupem, kombajnu połówkowego do zbioru Aronii. A mianowicie nad 3 maszynami:1.Marek 2 - Firm Dom-Wid.2.Lisicki - FMR Lisicki.3. Arek 3 - SFAMASZ Zależy mi na opiniach, na pewno w grupie znajdą sie posiadacze owych maszyn  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj