Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

MartineZ    14

Panowie temat gęstości siewu jest jak dla mnie bardziej złożony. Gęstość wysiewu będzie zależała od klasy ziemi, jej rodzaju, utrzymywanego pH(to wpływa na krzewienie rośliny), samego terminu siewu, MTZ, aktualnych warunków pogodowych i innych specyficznych czynników, które na jednym polu można zaobserwować, a dwie wioski dalej już nie. My po długich dyskusjach z ojcem i rozważaniu wszystkich rzeczy po kolei zdecydowaliśmy się zawyżyć normę wysiewu o jakieś 20 kg, ze względu na ogromną suszę jaka panuje. Czekamy na deszcz ale na razie gleba przypomina mąkę. Boimy się, że część nasion może w ogóle nie powschodzić. Drugi czynnik, który mocno wpłynął na to decyzję, to zwierzyna łowna przebiegająca przez nasze pola i żerująca na uprawie w późniejszym okresie. Część  nasion zostanie wdeptane tak głęboko w ziemie, że nie będą miały szans na skiełkowanie. Siew na poziomie powyżej 200 kg wydaje się abstrakcyjny dla niektórych(dla mnie też) ale nie mamy często napisane do gleby o jakim pH ziarno trafiło, czy występują szkody, jak mocno krzewi się odmiana i przede wszystkim czy to kwalifikat czy z własnego rozmnożenia. Dlatego wchodząc w dyskusję pt: "czy za gęsto, czy za rzadko" należałoby powiedzieć kilka rzeczy. Zdaje sobie, że nie zawsze jest czas i ochota ale tylko konstruktywna krytyka daje szanse na poprawę stanu rzeczy. Pozdrawiam i miłego weekendu  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Moim zdaniem zasada jest prosta, im słabsza ziemia tym gęściejszy siew. Na najlepszych działkach sieje jęczmień na 120 kg/ha, pszenżyto na 130 kg/ha. Na słabszych pszenżyto maksymalnie na 180 kg/ha i sprawdza mi się to bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Jak kwas w głębię to się sieje żyto/owies/łubin czy grykę. Jak warunki niekorzystne 10-15% zwiększamy obsadę i tyle.
@royal nie czytałeś chyba wcześniejszych postów, co z tego ze gęściej na słabszej jak ona jest w wszystko uboga.
Ty masz z ziarka jeden pęd kłosonośny, a Ja mam 2 i napewno bogatsze w zawartość niż jeden Twój.
Mam nadzieje ze teraz poszło na chłopski rozum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Będziecie jeszcze wykonywać jakieś zabiegi na pszenżyto przed zimą? Jakieś odżywki można podawać na jesieni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

royal261 

oczywiście, że tak. Tylko wystarczy, że ta lepsza ziemia będzie zakwaszona, a ta słabsza będzie w normie i może się okazać, że optymalna gęstość siewu dla tych dwóch klas ziemi jest taka sama.  :)  Musimy pamiętać, że to wszystko jest rzeczą bardzo upłynnioną.

Tomek90

według mnie musisz wziąć pod uwagę jeszcze zdolność krzewienia na lepszej i gorszej ziemi, a także charakterystykę odmiany pod tym kątem. Na słabszej ziemi zboża zawsze będą się krzewić gorzej, jeśli dojdzie do tego nieoptymalne pH to masz mała obsadę. Myślę, że kolega wyżej głównie kieruję się tym. Ty natomiast myślisz już dalej, bo chodzi o wykarmienie ziarna w kłosie i chęć uzyskania "niewygłodzonych" ziarniaków. Tylko, że najpierw trzeba uzyskać optymalną ich ilość i tu wracamy do siewu.

 

Ja w tym roku miałem sytuacje taką, iż mimo gęstego siewu(180kg/ha), odpowiednią zasobność w składniki pszenżyto jare było rzadkie(niestety nie badałem pH ale mogło być poniżej optymalnego). Efekt taki: grube ziarniaki ale mało i plon był słaby.Ogólnie była susza więc roślina pewnie odrzuciła boczne pędy kłosonośne ale łan od początku był za rzadki. Temperatura w okresie krzewienia też bardzo ważna. Ogólnie rzecz biorąc nigdy do końca nie wiadomo jak się dobrze zrobi.

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Krzewienie tak, ale jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu to na ciężkiej glebie wschody będą słabsze niż na słabszej, także mniej czasu na krzewienie. Pszenzyto jare sieje się gęściej z reguły i z 2 lat które sieje nie schodziłem poniżej 190kg/ha plon 5-6t. Słabiej się krzewi najwidoczniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adnext    0

Witam, chciałbym spytać czy nie jest juz za późno na wysiew pszenżyta region małopolska. Jeśli nie to o ile należy zwiększyć normę wysiewu. Czy ktoś siał o tej porze? Jakie efekty ? a może ich brak ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Teraz  jest  już  ciemno-  jak  chcesz  siać... :)     a  tak  poważnie to  siałem  2  tyg.  temu i nic  nie  wschodzi,  susza.   Tak  że  nie wiem  co z tego będzie,   ja bym  zwiększył   normę  wysiewu o 10  %  i   w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel807    102

Witam . Napisze tu. 

Zobaczcie co mu jest ? Zeszło idealnie, nawóź pod korzeń dostało, po siewie opryskałem gleanem. I teraz wygląda tak. 

http://pokazywarka.pl/uxxqfx/

Pole jest przy lesie. Czyżby przymrozek mu zaszkodził ? Będzie coś z niego ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14
Tomek90 

co do ciężkiej gleby to nie mam doświadczenia na takowej więc nie będę się wypowiadał. Racja pszenżyto jare słabo się krzewi, aczkolwiek to też kwestia odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Pszenżyto Borowik, kwalifikat siane 29.09, byłem wczoraj na polu bardzo ładnie zeszło, pole dość ,, zapuszczone" mam je teraz 2 rok, z powodu suszy i nieuregulowanego ph zwiększyłem normę wysiewu, z racji wysokiego mtz ( 50g) siałem 220kg/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Witam . Napisze tu. 

 

Zobaczcie co mu jest ? Zeszło idealnie, nawóź pod korzeń dostało, po siewie opryskałem gleanem. I teraz wygląda tak. 

 

http://pokazywarka.pl/uxxqfx/

 

Pole jest przy lesie. Czyżby przymrozek mu zaszkodził ? Będzie coś z niego ? 

 

jak jest żółte to albo ph albo magnez albo coś innego (teraz są chłodne dni może to przez to)

poczytaj sobie tutaj

http://nowoczesnafarma.pl/Dlaczego-oziminy-zolkna-.html#.Vh6bSysjAjI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

nie listopad a październik jeszcze :) Będę siał po kuku pszenżyto Twingo swoje nasiona  zwieksze wysiew do 200kg  i wzejdzie pewnie razem z tymi wcześniej sianymi jak popada wkoncu mocniej , na ciężkich ziemiach sianych koło 20 września wzeszło może 30% reszta ziaren  lezy w polu, po poplonach 3 pazdziernika wysuszyły glebe w pył  ze nic absolutnie do dzis nawet kiełka nie pusciło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim sezonie siałem pszenicę 7 listopada i była bardzo ładna. Czemu nie spróbować pszenżyta ? Tym bardziej, że Fredro ma w specyfikacji podane, że nadaje się do późnego siewu po qq...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Pszenzyto to nie pszenica. Nigdy nie siałem go w listopadzie i raczej nie bd siać. Pszenica z szpilki wiosna zbuduje plon, pszenzyto i reszta nie.
Jak nie pszenica, to lepiej coś jarego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Pszenżyto musi się rozkrzewić jesienią, takie moje zdanie. Tak jak kolega wyżej pisze- pszenica to nie pszenżyto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

niech spróbuje jak nie wyjdzie bedzie miał na przyszłosc nauczke ,mnie czeka jeszcze siew pszenicy po 20 pazdziernika ale to jest pszenica wiec powinno byc ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

to niech podniesie mtz na metrze i po sprawie, nie rozkrzewi to będzie miał kłosy ze szpilki.

Widzisz i nie grzmisz :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    219

też mam jeszcze 15 ha pszenżyta  do siania  i były lata że  siałem(200kg/ha) o tej porze i było dobrze , częściowo  rozkrzewi sie na jesieni , w lutym doć dobrą  dawkę azotu  i sie dokrzewi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlored    1

Witam! Ja mam posiane prawie dwa hektary pszenżyta ozimego na mocno zaperzonym polu. Na wiosnę planuję oprysk Attribut 70SG w dawce 100g/ha i potrzebuję porady. Jaki środek zastosować na dwuliścienne i w jakiej dawce? Czy łączyć oba środki czy lepiej wykonać dwa zabiegi? Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

nie listopad a październik jeszcze :) Będę siał po kuku pszenżyto Twingo swoje nasiona  zwieksze wysiew do 200kg  i wzejdzie pewnie razem z tymi wcześniej sianymi jak popada wkoncu mocniej , na ciężkich ziemiach sianych koło 20 września wzeszło może 30% reszta ziaren  lezy w polu, po poplonach 3 pazdziernika wysuszyły glebe w pył  ze nic absolutnie do dzis nawet kiełka nie pusciło.

 

Witam dzis posiałem 24 ha pszenzyta właśnie Twingo z centrali, przedstawiciel zalecił mi wysiew 190 kg/ ha i tak zrobiłem a jak gadałem potem z sasiadem to też kiedys siał ta odmiane pózno i tylko 160/ha bo podobno bardzo mocno sie krzewi jak u was wyglada uprawa tej odmiany??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj