Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Mam jeszcze jedno pytanie, na jednej działce mam posiane pszenzyto rotondo, ostatnio gdy je miałem w żniwa nie sięgało kolan, czy jest sens je tam skracać? 

Dodam że w tamtym roku dostało ono wtedy 90 kg N, a w tym roku chcemy dać 130 kg N. 

Edytowano przez Krystian6830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

na żyto 100 N i jedno skracanie to legnie, za dużo azotu. Są różne szkoły skracania i fungi razem, jedni mówią osobno drudzy razem. Ja lecę razem, szkoda przejazdów, z pogodą może być różnie, więc trzeba wszystko wykorzystywać. Przy nawożeniu 120-130 N na moich działkach legło pszenżyto. Dopiero 2 krotne skracanie je trzyma. Pamiętajmy że został nam azot w glebie z tamtego roku także te dawki będą większe.

@Krystian6830 w temacie żyta się nie wypowiem odnośnie skracania, proponuję literaturę w internecie poszukać a coś znajdziesz. Czy ta działka co takie niskie było pszenżyto nie jest na piachach ? pH znane ? kultura gleby ?

Te mikro i mocznik możesz do grzyba dorzucić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
21 minut temu, Krystian6830 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie, na jednej działce mam posiane pszenzyto rotondo, ostatnio gdy je miałem w żniwa nie sięgało kolan, czy jest sens je tam skracać? 

Dodam że w tamtym roku dostało ono wtedy 90 kg N, a w tym roku chcemy dać 130 kg N. 

Rotondo przy takim nawożeniu powinno spokojnie ustać, sieję tę odmianę ładnych parę lat i ustała nawet przy 170kg N

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Jeśli pszenżyto kładzie się przy 130kgN i skracaniu, to albo gleba jest bardzo zasobna albo za duża obsada jest. Jak dla mnie coś tu nie pasuje.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, rolnik31 napisał:

@Krystian6830Czy ta działka co takie niskie było pszenżyto nie jest na piachach ? pH znane ? kultura gleby ?

Ta działka to IVa i trochę III Takrze nie tak źle 😉

Ph to około 6.3. 

Ono było niskie, a nie słabe. 

Sypalo około 5 ton

36 minut temu, krilan06 napisał:

Rotondo przy takim nawożeniu powinno spokojnie ustać, sieję tę odmianę ładnych parę lat i ustała nawet przy 170kg N

Ale skracasz je czy nie, bo jeśli nie to jeszcze więcej nawozu będę sypał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

to był akurat mój błąd, stanowisko po łubinie i obornik dawany, a badań na N nie robiłem, z obsadą nie szaleję bo już się nauczyłem że lepiej rzadsze niż za gęste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
56 minut temu, Krystian6830 napisał:

Ta działka to IVa i trochę III Takrze nie tak źle 😉

Ph to około 6.3. 

Ono było niskie, a nie słabe. 

Sypalo około 5 ton

Ale skracasz je czy nie, bo jeśli nie to jeszcze więcej nawozu będę sypał. 

Były lata, że skracałem ale też zdarzało się, że nie. 150kg N bez skracania wg mnie możesz spokojnie dać.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

Rzad nakłada na nas obowiązki,utylizacje ,papiery itd,a przecież można to zrobić jak ze środkami-każdy kto sprzedaje coś jest zobowiązany odebrać odpad z tego,opakowanie itd.Wiadomo że i tak za to zapłacimy,ale nie będzie problemu gdzie i komu to oddać itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol0134    28

A z Gringo jak z wyleganiem?? przy jakim nawożeniu skracacie może ktoś wypowiedzieć się kto miał Gringo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie

Posiadam opryskiwacz biardzki 800l chciałbym zastosować rsm, macie może jakieś patenty jak go napełnić?

Zaznaczam że nie posiadam ładowacza czołowego ani niczego czym mogłbym podnieść mauzer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemoooo    22

Witam panowie mam problem bo mam mnóstwo miotły zbożowej i perzu ogólnie po zimie bardzo zachwaszczone pole i jaki środek mam zastosować lancet huzar czy może jakieś inne propozycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie nawożenie stosujecie na pszenżyto gdzie ph nieuregulowane w  granicach 5, jaka ochrone stosujecie i jakie plony uzyskujecie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16
5 godzin temu, statham7 napisał:

A jest gdzieś jakieś zdjęcie podglądowe jak to jest zamontowane?? to się montuje na stałe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181
10 minut temu, Szczerbatek902 napisał:

co stosujecie na chwasty w pszenzycie na wiosne,chodzi mi głównie o zwalczenie miotły,chabra,fiołka i przytuli????

U mnie lancet plus pójdzie , tylko trzeba czekać na cieplejsze noce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie co myślicie o mieszance tebu z propico w zalecanych dawkach, na pierwszy strzał w pszenżycie. Zostały mi z ubiegłego sezonu te fugi i chce je zagospodarować na t2 planuje cosik innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Byłem dzisiaj w sklepie z środkami po ccc, i jak tak czekałem w kolejce to się dziwiłem co ten sprzedawca wciska klientom. Gość mówi, że chce coś na t1 w pszenicy, a sprzedawca - dobrze, najlepszy będzie tebukonazol, na t2 - soligor itp., itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Spokojnie to nie tylko u ciebie tak jest, firmy im płacą lub zalega im towar to wciskają nieświadomym ludziom. Mi sprzedawca chciał paka na samo T1 wcisnąć za 220 zł na hektar z czego nawet podstawy źdźbła nie kasuje i z rdzą średnio radzi to go wyśmiałem. Z nimi trzeba krótko i na temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj