Skocz do zawartości
Krzysiek19

Wzbogacenie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

tomek73    188

Ile dasz za ciągnik tyle się wzbogacisz. Proste.

A może o coś innego ci chodzi?

radex    3

pewnie chodzi Ci czy musisz odprowadzić podatek od wzbogacenia do Urzędu Skarbowego?

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek73    188

Ale nie ma, i nie było czegoś takiego jak podatek od wzbogacenia.

Jest podatek od czynności cywilno prawnej,jeśli o ten chodzi. To 2%, tak jak przy samochodach. Od faktury vat i handlarzy nie płaci się.

Thomas2135    1211

Jeśli kupujesz od osoby fizycznej, czytaj inny rolnik nie będący na Vat to płacisz w Urzędzie Skarbowym wspomniane 2% od czynności cywilno-prawnych. Natomiast jeśli kupujesz od handlarza ciągników(dealera) to nie płacisz wtedy nic, poza oczywiście ceną ciągnika . On płaci podatek do US a tobie wystawia fakturę VAT. Zadzwoń i dowiedz się czy jest rolnikiem, czy handlarzem.

Edytowano przez Thomas2135

jaro30    10

Mogę się mylić ale od maszyn rolniczych nie płaci się wzbogacenia.W każdym bądz razie ja jak kupowałem ciągnik od niemieckiego rolnika osobiście tylko na umowę nic nie płaciłem w Polsce,tylko sama rejestracja.

tomek73    188

Ale tam jest mowa o maszynach rolniczych, a nie o ciągnikach.Chyba że nie doczytałem? Ciągnik jest rejestrowany więc jestem ciekaw jak to się ma do ciągników.

Jaro a byłeś w urzędzie skarbowym i się pytałeś czy masz coś zapłacić ?

Ja też kupiłem ciągnik z zagranicy ale od handlarza i na fakturę i coś płaciłem w US.

saherb    28

Jeżeli byś wygrał ten ciagnik na loterii lub ktoś by ci go podarował to musiałbyś zapłacić 10% podatku (od jego wartości).

piotr034    0

Ale tam jest mowa o maszynach rolniczych, a nie o ciągnikach.Chyba że nie doczytałem? Ciągnik jest rejestrowany więc jestem ciekaw jak to się ma do ciągników.

Jaro a byłeś w urzędzie skarbowym i się pytałeś czy masz coś zapłacić ?

Ja też kupiłem ciągnik z zagranicy ale od handlarza i na fakturę i coś płaciłem w US.

:rolleyes: B) :D

tylko najlepiej kolego napisz co zapłaciłeś bo podatek od CCP płaci sie od umow z Polski jezeli umowa jest z poza polski to na pewno nie zapłaciłeś 2 %

ale co innego jest z vatem pozdrawiam :rolleyes:

tomek73    188

Musiał bym poszukać co płaciłem. Mi firma rejestrowała, samemu nie chciało mi się bawić, bo jeszcze samochód rejestrowałem. Nie jestem pewny ale za wszystko zapłaciłem koło 500 zł i dziewczyna dowód i tablice do domu przyniosła.

Na pewno te 2% nie płaciłem. Jakiś podatek 180-200 zł. Ale to był chyba stały podatek. Nie ważne od jakiej sumy. Bo w tamtym roku zmieniły się podatki i rolnik coś musi zapłacić. Dwa lata temu tego nie było.

goralus19    0

witam jeżeli kupujesz od rolnika to nie płacisz nic bierzesz kopie nakazu płatniczego rolnika od którego kupujesz ciągnik chyba że coś się zmieniło od nowego roku

Krzysiek19    2

Dzwoniłem i to jest ciągnik od rolnika, trzeba zapłacić wzbogacenie(2% cz 10%) czy w ogóle nie płacić bo teraz to już nie wiem ...

Thomas2135    1211

10% nawet nie bierz pod uwagę, bo to jest podatek od wygranej. Wiesz co najlepiej zadzwoń do swojego US i dopytaj, bo temat można ciągnąć a dalej nie będziesz wiedział czy płacić czy nie. Jak już czegoś się dowiesz to napisz na koniec w temacie, to będzie informacja na przyszłość.

Filipoo    14

musisz zapłacić w US te 2% od kwoty na umowie sam płaciłem jak kupowaliśmy c-385 a dltego ze to pojazd z homologacją tzn ze do rejestracji tam mi powiedzieli a np jak kupisz rozrzutnik to nie zapłacisz bo na to zazwyczaj nei robisz umowy a nawet tego nie rejestrujesz :)

jaro30    10

Nie byłem w US tylko przegląd ,tłumaczenie dowodu i umowy.Ciągnik został od razu zarejestrowany .Nie wiem jak to się ma do ciagnika kupionego w Polsce i na polskich blachach ale nie powinno być żadnego podatku.Co innego od samochodu wtedy jest 2 % jeżeli nie mamy faktury.Ja nie byłem w US i nie pytałem wiem tylko tyle że nie mając np.faktury cz kwitu ze skarbowego o opłacie 2% nie zarejestrują samochodu co do ciągnika nie było jakich kolwiek pytań.

tomek73    188

To że się nie pytali to nie znaczy że nie musiałeś odwiedzić US. Ja też nie raz coś rejestrowałem i tylko niekiedy pytali się czy byłem w US, lub mówili że mam iść do US. A o tym podatku wiem bo jak kupowałem ciągnik to handlarz mi powiedział że w styczniu coś weszło i muszę zapłacić chyba 180 zł. Nawet dziewczyna co mi to robiła to nic o tym nie wiedziała.

A co do ciągnika kupowanego w Polsce to zawsze płaciło się te 2%. Może teraz coś zmienili. Ciągniki, przyczepy to zawsze opłacałem 2% w US.

Edytowano przez tomek73

Krzysiek19    2

Witam,

Przepraszam, za tak późno odpisuje, ale byłem niecały miesiąc temu w US i musiałem zapłacić 2%, co dziwnie nie mieli tego ciągnika w katalogu...

Davidastra    0

Ja jak rejestrowałem ciągnik to płaciłem 2 % ale w starostwie o to nie pytali czy płaciłem czy nie

bartek500    7

A jak kupuje kombajn zbożowy to płaci się jakieś wzbogacenie?

szymon09875    106

Od samochodów, ciągników i przyczep ( wszystkiego co sie rejestruję) placi sie podatek o wartosci 2% ceny w umowie. Z placenia podatku zwalnia faktura vat oraz cena nizsza lub rowna 900 zl.

maroon    63
Napisano (edytowany)

To nie jest żadne wzbogacenie tylko podatek od czynności cywilnoprawnych a więc tak naprawdę zalicza się tu m.in. kupno każdej rzeczy nie tylko tej rejestrowanej ale choćby i używanego telewizora czy każdej innej rzeczy Oczywiście w większości przypadków każdy to olewa ale w przypadku kupna auta czy ciągnika nie da się tego obejść bo te rzeczy podlegają rejestracji więc zostaje ślad po zmianie właściciela Kombajnu się nie rejestruje więc takiego śladu nie będzie - ale teoretycznie należy i w tym przypadku opłacić podatek 2% od czynności cywilnoprawnych Utarło się że to kupujący opłaca ten podatek ale chyba w prawie nie ma takiego zapisu - jest to rzecz umowna miedzy kupującym a sprzedajacym

Edytowano przez maroon

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni