Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bubki    0

Witam. Mam zamiar zasiać kukurydzę Filippo z kws na V i VI klasie. Co sądzicie o tej odmianie?

Edytowano przez bubki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

To zależy od odmiany jak kiedyś pisałem. W ofercie agroloku przykładowo na 78 dostępnych tylko 22 mogą byćzaprawione. W agropolu też tylko kilka odmian z pośród kilkunastu. Jeśli chodzi o polskie odmiany to teraz tak robią, że niektóre z tych odmian są tylko na wyłączność. Też uważam, że nie powinno się kupowac starych odmian i częśc z nich powinna być wycofana. Kłopot w tym, że ludzie boją się lub nie chcą kupować nowych odmian. Jak wujek we wsi mówił ja tam biorę tę najtańszą i widac później plon. Jak już wspomniano 15 lat to ogromna przepaść w hodowli i myślę, że nowe polskie odmiany mogą dorównywać niektórym zachodnim.

 

To zależy również, a może przede wszystkim, od tego, że teraz poprostu to już ostatni dzwonek na zamówienie dobrej odmiany bo poprostu wyczerpują sie zapasy tych popularnych/ tych, których nasion z jakiś powodów w tym roku jest mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubki    0

U mnie w zaszłym roku też Ułana dziki nie ruszyły ale nigdzie nie ryły, za to San żarły jak oszalałe jak bym nie pilnował całe noce to by zjadły wszystko. Jeden + dla Ułana :P

Ja w zeszłym roku mniałem subito ułana i witrasa. Dziki subito i ułana nie ruszyły, a witrasa wyryły całego. Edytowano przez bubki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

jaka odmiane polecacie na kiszonke gleby IVklasy zastanawiam się nad glejtem buranem i cedro.Ile na hektar siejecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert11    0

mam pytanie co sądzicie  o odmianie Fabrikant    ? ktoś  ją siał   jak rosnie i plonuje  , warto ją siac ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Witam! Zakupiłem na kiszonkę odmiany fabell i danubio. Czy ktoś miał do czynienia z tymi odmianami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyta ktoś posty? Ile można pisać o odmianie? O Danubio już pisałem mambją w galerii a o Fabell też były posty i też z resztą ją miałem w minionym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wymień te o których sporo piszę. Tak się składa, że w minionym roku miałem Danubio, Fabell, Eduardo, Ułan. W poprzednim roku blask i redutę a lata wcześniej Prosnę i Wiarusa i Kosmo. Piszę tylko o tych które miałem lub widziałem jak rosł y jak było pytanie o Ambrosisni na słabej ziemii. Nie myl odmian których cenę podałem z tym co mi zarzucasz. Irytuje mnie trochę lenistwo niektórych. Sporo osób pisze o jakiejś odmianie, cenie podaje namiary na sprzedawców a stronę dalej ktoś znów pyta się o tę odmiane. To chyba mój ostatni post w tym temacie na ten rok. Odmiany wybrane, zamówione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Wyniki analizy kiszonka z kukurydzy. Odmiany Sudor 50% powierzchni - rośliny wysokie, kolba średnia. Sunmark 40% - najlepsza z tych trzech, rośliny wysokie kolba ładna. Palazzo 10% - najniższa z tych trzech, kolba ładna. Wszystkie 3 odmiany drobne nasiona, 12 - 13 kg 50000 nasion. Dosyć słaby start początkowy. Zbiór 22 wrzesień.


sucha masa - 37,35%


białko ogólne - 8,66%


Tłuszcz - 5,19%


Włukno surowe - 17,3%


NEL MJ - 6,65


ph - 4


Skrobia - 37,55%


W tym roku zakupione danubio i fabell zobaczymy jak wyjdzie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A miał ktoś takie odmiany jak

Toninio

Severo

Amonette

Casillas

 

Zastanawiam się nad nimi ale sporo drożej wychodzą od np.silvestre z której jestem zadwolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

 

Wyniki analizy kiszonka z kukurydzy. Odmiany Sudor 50% powierzchni - rośliny wysokie, kolba średnia. Sunmark 40% - najlepsza z tych trzech, rośliny wysokie kolba ładna. Palazzo 10% - najniższa z tych trzech, kolba ładna. Wszystkie 3 odmiany drobne nasiona, 12 - 13 kg 50000 nasion. Dosyć słaby start początkowy. Zbiór 22 wrzesień.

sucha masa - 37,35%

białko ogólne - 8,66%

Tłuszcz - 5,19%

Włukno surowe - 17,3%

NEL MJ - 6,65

ph - 4

Skrobia - 37,55%

W tym roku zakupione danubio i fabell zobaczymy jak wyjdzie.

 

 

witam,u ciebie też danubio ma wagę 32kg-worek 80tyś nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Nie, o ile dobrze pamiętam 27,9 kg 80000 nasion a fabell 19,4 kg 50000 nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123456    54

Ja juz zamowiłem kukurydze Fabell zobaczymy co z niej wyrośnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darecki2005    0

Koledzy którą z odmian lepiej wybrać na wysokoenergetyczną kiszonkę: LG 30.238 czy 32.58?? Planuje w tym roku zasiać Danubio i którąś z tych tylko niewiem która lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesio1992    0

Witam czy warto kupić kukurydze San w cenie 150 zł\j i Nimbe za 138 zł\j bo znalazłem aukcje na allegro i moje pytanie czy warto, jest u mnie jeden gościu który sprzedaje nasiona ale co roku słono sobie liczy:\

http://allegro.pl/kukurydza-siewna-nimba-wydajna-kiszonka-fao-260-i5081117582.html

http://allegro.pl/kukurydza-siewna-san-zawsze-pewny-plon-fao-240-i5081118037.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Czy warto? może i warto, ja płaciłem za san 163 zł w ubiegłym roku ale ze Smolic, ta jest z innej firmy no i zawsze dojdzie koszt kuriera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

Wymień te o których sporo piszę. Tak się składa, że w minionym roku miałem Danubio, Fabell, Eduardo, Ułan. W poprzednim roku blask i redutę a lata wcześniej Prosnę i Wiarusa i Kosmo. Piszę tylko o tych które miałem lub widziałem jak rosł y jak było pytanie o Ambrosisni na słabej ziemii. Nie myl odmian których cenę podałem z tym co mi zarzucasz. Irytuje mnie trochę lenistwo niektórych. Sporo osób pisze o jakiejś odmianie, cenie podaje namiary na sprzedawców a stronę dalej ktoś znów pyta się o tę odmiane. To chyba mój ostatni post w tym temacie na ten rok. Odmiany wybrane, zamówione.

kolego nic tobie nie zarzucam tylko zwróciłem uwagę że duzo pomagasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Witam szanowne grono Rolników!!! B)

Ponieważ jestem żółtodziób w rolnictwie zwracam się do was z prośbą o waszą opinie!

Mianowicie w tym roku po raz pierwszy chciałbym zasiać kukurydze na kiszonkę dla krów mlecznych na 1,5 ha na ziemi kl IIIa IIIb.

I tak trochę poczytałem, poszperałem i znalazłem takie odmiany jak CASSILAS,  RONALDINIO, KWS 5133 ECO jest jeszcze parę odmian o ciekawych parametrach, ale te producent w katalogu 2015 nazwijmy to "zachwala".

Mam do was pytanie:

1. Ile jednostek kupić na te 1,5 ha? (zastanawiam się nad trzema)

2. Czy lepiej już kupić jedną odmianę czy po jednostce po innej (wydaje mi się że jak pomieszam odmiany to może trochę lepiej wpłynie na zbilansowanie wartości odżywczych      kiszonki, tylko nie wiem czy dobrze kombinuje <_< )

3. Ile ziaren wysiewacie na ha z przeznaczeniem rośliny na kiszonkę dla krów?

4. Jaki rozstaw w rzędach i jaka odległość między ziarnami jest efektywny w siewie (co później wpływa na jakość kukurydzy)

5. Jaką odmianę WY jako fachowcy siejecie dla krów mlecznych z której jesteście zadowoleni pod kątem wysokości qq i ilości kolb ( co ma swoje późniejsze odzwierciedlenie w wartościach odżywczych kiszonki qq dla krów)

6. I ciekawi mnie bo mam dosyć rozbieżne informacje ile tak teoretycznie wychodzi masy z ha?

7. Co myślicie o w/w odmianach? Są one dobre czy może ktoś z was ma już jakąś odmianę z której jest zadowolony w żywieniu krów mlecznych? Zauważyłem że UŁAN(dużo masy mało wart. odżywczych) nie jest zbyt dobry jeżeli chodzi o kiszonkę.

Liczę na waszą pomoc i doświadczenie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

witam zamówiłem Archimedesa bo sieje go od 3 lat i jest super ale w tym roku okazało się że jednostka waży 34kg przy 80000 tyś (poprzednio ważyła  24 kg)nasion tzn. że jest mocno gruba i jej nie wziłem bo mój siewnik UNIA DELTA nie poradzi sobie z nią .Co polecacie w zamian tej odmiany klasa 3 b oraz 4 i 5 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55

Witam szanowne grono Rolników!!! B)

Ponieważ jestem żółtodziób w rolnictwie zwracam się do was z prośbą o waszą opinie!

Mianowicie w tym roku po raz pierwszy chciałbym zasiać kukurydze na kiszonkę dla krów mlecznych na 1,5 ha na ziemi kl IIIa IIIb.

I tak trochę poczytałem, poszperałem i znalazłem takie odmiany jak CASSILAS,  RONALDINIO, KWS 5133 ECO jest jeszcze parę odmian o ciekawych parametrach, ale te producent w katalogu 2015 nazwijmy to "zachwala".

Mam do was pytanie:

1. Ile jednostek kupić na te 1,5 ha? (zastanawiam się nad trzema)

2. Czy lepiej już kupić jedną odmianę czy po jednostce po innej (wydaje mi się że jak pomieszam odmiany to może trochę lepiej wpłynie na zbilansowanie wartości odżywczych      kiszonki, tylko nie wiem czy dobrze kombinuje <_< )

3. Ile ziaren wysiewacie na ha z przeznaczeniem rośliny na kiszonkę dla krów?

4. Jaki rozstaw w rzędach i jaka odległość między ziarnami jest efektywny w siewie (co później wpływa na jakość kukurydzy)

5. Jaką odmianę WY jako fachowcy siejecie dla krów mlecznych z której jesteście zadowoleni pod kątem wysokości qq i ilości kolb ( co ma swoje późniejsze odzwierciedlenie w wartościach odżywczych kiszonki qq dla krów)

6. I ciekawi mnie bo mam dosyć rozbieżne informacje ile tak teoretycznie wychodzi masy z ha?

7. Co myślicie o w/w odmianach? Są one dobre czy może ktoś z was ma już jakąś odmianę z której jest zadowolony w żywieniu krów mlecznych? Zauważyłem że UŁAN(dużo masy mało wart. odżywczych) nie jest zbyt dobry jeżeli chodzi o kiszonkę.

Liczę na waszą pomoc i doświadczenie!!!

Lepiej jedną odmianę, jak więcej odmian to o jednakowym fao jeśli chcesz kosić razem, siać tak samo jak na ziarno żędy co 75 cm i co ok 15 cm , powinno wyjść 85-90 tyś. na/h, odmiany co podałeś mogą być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

a Mas 28.F z Maisadour miał koś albo Angelo z Saatbau bo przedstawiciel ma i poleca a ja ich nie siałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Kolego ppiotr dzięki za twoją cenną opinie!!! 

A Twoim zdaniem którą z tych trzech odmian posiać  (ja zastanawiam się między ronaldinio a cassilas) a jaką ty siejesz? A jakby tak 2 x ronaldinio i 1 x cassilas? 

dobrze by tak było???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj