Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

Po czym wnosisz ze 200 kg polifoski 6 , przekłada si e na przyrost plonu rzedu 2 ton?

 

"Wysoką efektywność nawożenia potasem i fosforem uzyskuje się pod warunkiem dostosowania dawki do aktualnej zasobności gleby, uregulowania odczynu gleby, odpowiedniego jej spulchnienia i wyboru najlepszych nawozów. Pamiętajmy, że stosowanie nawozów mineralnych na kwaśnych glebach jest nie tylko nieefektywne, ale i nieekonomiczne. Dlatego tak ważne jest regularne wapnowanie gleb. 
W naszych warunkach optimum nawożenia NPK wynosi 150-250 kg/ha w zależności od gatunku, jakości gleb i relacji cenowych. W latach 2007-2009 jednostkowe zużycie NKP/ha UR wyniosło 129 kg, co według badań IUNG pozwala uzyskać wysoką efektywność nawożenia. W przeliczeniu na plon daje to nam około 7 kg ziarna na wysiany 1 kg NPK."

 

 

 
Czyli 1 kg skladniak pokarmowego powinien miec cenę nizszą niż 3,5 zł.   Uwględnaijąc zaś amortyzację sprzętu do wysiewu nawozu , naklady na wysiew , zwiększone koszty zbioru oraz transportu , oraz oczywisty destrukcyjny wplyw wzrostu plonow na ceny spzredantch płodow , 2-2,5 zł za kg stanowi bariere ekonomiczną
Należy też wiedzieć że efektywność pierwszych 30 kgN bądz innego skladnika , jest zupełnie inna jak 30kgN zwiększającego naozenie z 90kgN do 120kgN/ha , 
Edytowane przez xemit
Opublikowano

Tylko jest kolejny problem - urodzaj i nieurodzaj. Przy odpowiedniej pogodzie można sobie na nawozach oszczędzać ale gdy mamy warunki stresowe jednak lepiej sypać do syta. Nie wiadomo co będzie - u mnie pług ciężko wsadzić i być może już z samej wiosny ozimina będzie jak pijak po 2tygodniowej libacji. 

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

Argumentacja drogi kolego jest. Sypiąc sam azot urośnie nam 3-4t, dorzucając polifoskę 6 200kg mamy 2 t więcej. Wychodzi tona zysku z zastosowania nawozu.

 

 

 

Tyle ży my nie żyjemy z ton , lecz z ich spieniężenia. 

I jesli urośnie 3 tony sprzedaż je po 800 zł , a jeśli 6, dostaniesz jedynie 400.. Jeśli z ha zboza utrzymasz 8 swin , ich wartość będzie rownież inna niz z 16 , utrzymanych przy wyższym plonie.

Powód jest prosty , suma srodków finansowych wydanych na zywnosć przez spoleczeństwo ma tendencję malejacą , choćby z uwagi na ubytek ludności w krajach , których spoleczenstwo stać na jej zakup.

W zaden sposób nie zmusisz tam nikogo by zrezygnowal z zakupu nawego samochodu, wczasów bądz telewizora w zamian za zakup żywności. Tym bardziej że 2500 kcal , to wszystko na co stac statystycznego zjadacza chleba.

Czy myslisz że np. Samsung nie znalazł by sily roboczej, środków finansowych , gruntu pod budowę fabryk i technologi by produkować na rynek Polski np 36 mln telewizorów , zamiast tego co obecnie produkuje? 

Samsung wie że problemem jest spzredaż, a nie produkcja.

P.S 

 

 

 

Edytowane przez xemit
Opublikowano

@xemit Twoja argumentacja jest słuszna ale to tylko dyskusja akademicka. W Europie masz kilka milionów rolników więc jak w Polsce, nawet 5% rolników przeczyta twój post i zredukuje produkcję to nic z tego nie będzie. W miejsce ich produktów, przyjadą produkty z państw sąsiednich. Dopóki nie powstaną typowo rolnicze korporacje, które będą same regulowały rynkiem żywności, dopóty możemy tylko marzyć o tym, co by było gdybyśmy produkowali mniej a zarabiali więcej.

  • Like 4
Gość Profil usunięty
Opublikowano

Oczywiscie ze są to rozważania czysto teoretyczne. 

Prawdziwa jazda zacznie się w przypadku powtorki z urodzaju , tak ze trzy razy pod rząd. 

Gość Profil usunięty
Opublikowano

tak ze trzy razy pod rząd. 

 

Krassus , w polskim języku są wyrazy wieloznaczne..

Opublikowano (edytowane)

Tak, przetłumacz " w kinie pierwszy rząd zajmuje rząd" tak aby oddać sens z języka polskiego :D

 

Polifoska 6 z Białegostoku 1500 bigbag 1530 worki okolice Zamościa

Saletrzak 1050 w workach

Edytowane przez jahooo
Gość Profil usunięty
Opublikowano

Polifoska 6=> 1690

Siarczan Magnezu posypowy=> 1000

 

Szydłów powiat Staszów

Opublikowano

Pany po co nawóz kupować kupcie zboże i nadwyżka zniknie z rynku a nie pogrążać się jeszcze bardziej żeby za rok było jeszcze tańsze. Wtedy i nawozy stanieją bo nie będzie zbytu i wróci normalność.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Pomysł byłby  rewelacyjny , gdyby nie to, że zaraz dojedzie następne  i to z każdego możliwego kierunku.  A wszystkiego kupić nie damy rady.

Opublikowano (edytowane)

heh no w sumie pomysł nie głupi po co kupować nawozy i najpewniej dopłacać do produkcji jak mozna by kupić gotowe zboże..., a ile roboty się oszczędzi. Tyle że ja już nawozy kupiłem, ceny po żniwach były jako takie stabilne i wyglądało że najgorsze minęło, a tu takie spadki. Ale jakby tak teraz kupić, a pól nie obsiewać i za rok sprzedać... pomysł niezły;)

 

Edytowane przez grego
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v