tstanek

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy

Polecane posty

radzio445    0

@KRISTOFORn DZIĘKI :) za podanie tematu może coś znajdę.

Edytowano przez radzio445

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich posiadam ciągnik zetora 80 km i chce kupic pługi jake są lepsze 3 obrotowe czy 4 zagonowe jakie polecacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Zalerzy jakie masz pola. Jak długie i wąskie to zagonowe jak nijakie tzn. kwadratowe, nie foremne to oczywiście obrotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Trochę mi się przypomniało ze studii apropo oporu stawianego przez pług , i tak we wzorze Goriaczkina nie uwzględniając kształtu i kątów natarcia lemiesza i odkładnicy, rodzaju gleby, zwiększenie szerokości orki powoduje proporcjonalny wzrost oporu, natomiast prędkość jest w kwadracie, czyli zwiększenie prędkości dwukrotnie powoduje wzrost oporu czterokrotnie. Sam orałem zagonówką 4x35 Kvernelanda na resorze, teraz kupiłem Rabewerka obrotowego 4x35 na zabezpieczeniach sprężynowych i przyznaję, że do zagonówki nie wrócę. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Co za różnica, obrotowy czy zagonowy na opory jakie stawia pług? Dobiera się odpowiednią szerokość orki i typ odkładni do danej gleby i mocy konia pociągowego. Wadą zagonowego jest ta bruzda na polu ( i to jest jego największa wada), natomiast zalety to prosta budowa, lekka konstrukcja ( choć dobrze aby pług swoje ważył). Jak ktoś ma bardzo wąskie pola to ze względu na tą bruzdę lepiej obrotowe, no i wszelkie niekształtne lub bardzo szerokie pola.

Dla kolegi @piotrekm1987 - jaki to zetor, jak starszy to możesz mieć problemy z podnośnikiem przy obrotowym. Ja bym Ci polecał tak czy tak 3 skibowy pług, tylko 3x16" ( 3x40cm). Wiem że zetor 7245 ma problem z lekkim lemkenem obrotowym 3x35 - no jeszcze daje radę ale na ciężkiej ramie to już zapomnij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjor    0

Witam

Czytając jaki rodzaj pługa wybrać nikt nie poruszył kwestii kosztów utrzymania obrotowego względem zagonowego....jak na to się zapatrujecie lub jaką macie w tym temacie wiedzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Koszt utrzymania... Lemiesz w pługu zagonowym i obrotowym tej samej firmy wytrzyma tyle samo. W obrotowym wymiana części roboczych liczy się x2 ale i dwukrotnie więcej nim zaorzesz. Koszty wzrastają gdy siądzie obrotnica - jeszcze łożysko pół biedy ale jak się urwie oś...

 

Co do zwiększonej paliwożerności ciągnika w przypadku orki pługiem obrotowym: dajmy na to że na 1ha ciągnik wychla 3l paliwa więcej - 15zł. Jako że orzemy raz koło razu eliminujemy minimum 2 bruzdy. Jak wiadomo w bruździe zawsze marniej rośnie bo a to śnieg zalega, a to ziemia słabsza. Owe 15 zł to na dzień dzisiejszy 20kg pszenicy. Myślę że spokojnie plon wzrośnie o 20kg gdy skasujemy "doły" na polu.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Ja miałem na próbę kvernelanda ab100 4 skiby , splanie miałem 11 l hektar , kupiłem obrotówkę 3-skiby kverneland spalanie takie jak w czwórce , ale czas zaorania ha nie zmienił się bo jeżdżę ok 8-8.5 Km na godz . Komfort pracy obrotowym bez porównania..

 

Odnośnie utrzymania , mamy mokrą jesień więc orka lekko idzie , zaorałem prawie 20 ha i dłuto zużyło się dosłownie poł centymetra . W komplecie z kvernelandem dostajesz 6 lemieszy zapasowych i 6 dłut , jest to wliczone w cene ale taki mają chwyt . B)

Edytowano przez vicia1223

wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjor    0

Przejąłem gospodarstwo po teściu który orał grudziądzem i pierwszy rok Ja też orałem tym pługiem ale kiedy kupiłem większy traktor to pora była zmienić pług i teść namówił mnie na obrotówkę z demobilu z niemiec teraz widzę jaka różnica w kosztach utrzymania (kosmos) i zastanawiam się nad kupnem zagonowego polskiej produkcji bo nie przemawiają do mnie argumenty jakości orki, jak tu pawelolo111 policzył za wiele się nie traci na tej bruździe a i czas orki wydłuża się jedynie na zagonach chyba że zagon też zrobi się np. w skład......teraz rodzi sie pytanie jeśli zagonowy np. produkcji polskiej to jakiej firmy wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj