Lukas85

Amazone AD303 za dużo wysiewa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukas85    37

Koledzy, mam problem z wysiewem w siewniku amazone AD303. Problem polega na rozbieżności między próba kręcona a faktycznym wysiewem. Robimy próbę kręcona na 1/40ha kręcąc kołem 22.5 obrotu, zgodnie z ksiazka. W przypadku rzepaku jest praktycznie bezbłędnie może troszkę więcej niż wykrece ale nieznacznie. Problem pojawia się w przypadku zbóż. Różnica między próba kręcona a faktycznym wysiewem sięga nawet 20-30kg. Sieje z prędkością ok 7km/h. Denka w kółkach regulowalem odstęp jak w instrukcji ok 0,5mm od ząbków kółek. Zastanawiające jest to że muszę nastawiać duze wartosci na skali aby uzyskać dany wysiew. Wiadomo że wartości podane w tabeli są orientacyjne i zależą od wielkości i jakości ziaren ale  przykładowo na naklejce w siewniku dla wysiewu rzepaku 3kg/ha nastawa powinna wynosić ok 12 na skali i u siebie mam bardzo podobnie. Dla pszenżyta na naklejce skala 45 to 140kg/ ha u mnie na 45 wychodzi 120. Dla 200kg/ ha muszę nastawić ok 82 na skali. Tak samo dla pszenicy na naklejce skala 40 to ok 200kg/ ha u mnie dla 180kg/ha to skala aż 59.

Może ktoś wie co może być tego przyczyną i gdzie jej szukać? Zrobiłem proste obliczenie wyliczając średnicę koła ostrogowego. Dla 1ha czyli 10000m2 szerokości siewnika 3m na 1/40ha i 22.5obr koła wychodzi że średnica koła powinna mieć 3.7m a mierząc faktyczną średnicę koła w miejscu obręczy wychodzi 3.5m. Siejąc koło ostrogowe opiera się na ziemi właśnie o ten pierścień, więc biorąc do o liczeń średnicę koła 3.5m wychodzi mi że zamiast 1ha czyli 10000m2 otrzymuje 9450m2 więc ok 5% mniej.

Czy to w tym problem? Jeżeli tak to dlaczego w rzepaku wychodzi praktycznie dobrze?


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Ale jak wykręcisz to wychodzi Ci tyle w siewie czy więcej , bo ja musze o dwa numery zmniejszyć wtedy wyjdzie tyle co chcę w stosunku do wykręcanie , na tabele wcale nie patrze, inana odmiana , zaprawa, masa tysiąca nasion i są różnice, 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Na jakiej pozycji klap dennych robisz próbe i siew ? Może to banał ale u mnie jak sieje grubego Patrasa to ustawiam na 2 pozycje a jak drobniejsze to na 1. Bo jak drobne i lekkie ziarno na 2 ustawiam to każda próba wychodzi mi inaczej. Na 1 idealnie co do kilograma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Denka na 1 oczko


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Tak wagowo wychodzi tak samo albo prawie tak samo różnice pomijalne. Wcześniej miałem faktycznie za mocno odsunięte denka teraz wyregulowalem i jest tak samo dalej wysiewa za dużo. Zastanawia mnie fakt dlaczego muszę ustawiać tak duże wartości na skali. Łańcuch jest napięty, olej w przekładni czysciutki


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

Wartości tych nastaw faktycznie wysokie. Szczególnie dla pszenżyta to 82 to jakiś kosmos. A powiedz, mieszadło masz zblokowane, tzn czy się kręci? 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37
21 minut temu, bezbarwny napisał:

Wartości tych nastaw faktycznie wysokie. Szczególnie dla pszenżyta to 82 to jakiś kosmos. A powiedz, mieszadło masz zblokowane, tzn czy się kręci? 

Kręci się wyjmuje zawleczkę tylko dla rzepaku. Nie wiem właśnie czy to coś nie tak ze skrzynią? To co zapisałem z tamtego roku przy próbie kręconej to np pszenżyto skala 60- 160kg/ha, 72 - 208kg/ha pszenica 58-173kg/ha 59-180kg/ha. Raczej wydaje mi się że powinno być dużo mniej


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

Pomijając odczyty ze skali, problem polega na zbyt wysokiej normie wysiewu względem próby kręconej, tak? 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Tak


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Sprawdź przekładnie(w D7 tak sprawdzam): Ustaw na skali 0- rolki maja się nie kręcić, ustaw na 100 rolki maja się obracać ciągle bez przestojów. Jeśli coś odbiega to trzeba wyregulować dźwignie od ustawiania wartości wysiewu. Wartości z tablic powinny być bliżej próby kręconej. 

To jest nowy siewnik dla ciebie czy masz go juz kilka lat? Może ktoś już coś kombinował przy przekładni tak jak u mnie i źle zamocował dźwignie lub się odkręciła.

Jeśli sam z siebie zaczyna zawyżać lub zaniżać wysiew to trzeba myśleć o regeneracji przekładni

Edytowano przez Konrad_Duda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Siewnik jest używany z 2007 roku ale nie jest zmęczony wygląda bardzo dobrze redlice talerzowe nie wytarte. przy wykonaniu próby kręconej kilkakrotnie wynik jest praktycznie taki sam dopiero podczas siewu na polu zawyza


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

A powiedz Lukas jak jest u Ciebie z precyzją siewu? Siewnik od siewnika 12,5 cm, czy może nakładki po dwie redlice się zdarzają? 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

mam znaczniki ustawione na srodek maski, nie zauwazylem nakladek. Szczegolnie dobrze by bylo je widac na grochu, nic takiego nie ma


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    223

Trzeba zrobić inny test. Zrób jedną próbe kręconą, kręcąc powoli, zważ, potem zrób drugą i kręć najszybciej jak Ci się uda. Jeśli wyniki się różnią, to łożyska w przekładni do wymiany. I jest duże prawdopodobieństwo, że tak jest, miałem identyczny objaw, jak siałem wolno, to wychodziło tak jak przy próbie, a im siałem szybciej, tym więcej „przesiewał”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37
14 godzin temu, Rowan napisał:

Trzeba zrobić inny test. Zrób jedną próbe kręconą, kręcąc powoli, zważ, potem zrób drugą i kręć najszybciej jak Ci się uda. Jeśli wyniki się różnią, to łożyska w przekładni do wymiany. I jest duże prawdopodobieństwo, że tak jest, miałem identyczny objaw, jak siałem wolno, to wychodziło tak jak przy próbie, a im siałem szybciej, tym więcej „przesiewał”.

Dzis tak zrobilem, przypadkiem spojrzałem na sterownik jak opjciec krecił i było ok 14km/h a sieje ok 7. Drugi raz wkrecilismy krecac kołem wolniej - wynik bez zmian


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    223

No to dziwna sprawa. Porównaj w takim razie jaką prędkość pokazuje siewnik a jaką ciągnik. Robisz próbę na odpowiednią ilosć obrotów kołem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

prędkości są zbliżone porównywałem z GPS to nawet siewnik pokazuje bliżej tej wartosci niż ciągnik. próba na 22.5 obrotu


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    223

Jedyne co mi przychodzi do głowy to czy liczba obrotow przy próbie jest prawidłowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

nie no do 22 liczyc jeszcze potrafie :) jutro planowany siew pszenicy sprawdzimy jeszcze raz co wyjdzie


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zastanawiam się który zestaw wybrać… 
      sn300 agromasz 
      Fm 400/3 Unia 
      sn agrotom 3 m
      kazdy ma być na aparacie uprawowym biernym,redlice talerzowe, koła kopiujące. Ma to być ciągane DF agrotron 110… 
      sieje głównie facelie, grykę, łubin, groch i czasami jakieś zboże.
      skłaniam się ku Uni bo jest najlżejszy - coś podpowiecie? A może macie jakieś inne swoje typy? Fajny jest gaspardo dama ale na agregacie talerzowym i jest za ciężki 
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
    • Przez Szymi195
      Witam mam pytanie do posiadaczy siewnikow pneumatycznych ciąganych 3metrowych, ciekawi mnie realna wydajnosc siewu zboż siewnikami takiego typu, jaka srednia wydajnosc na godzine lub dziennie moze udac sie wykrecic i jakim koniem?
    • Przez waldemar2401
      Witam. Szukam do Kupienia Siewnika jak ze zdjęcia lub nowszy. Kutnowiak S068/1 Rolmasz. Może ktoś z Koleżanek/Kolegów z Forum wiedzą pocztą pantoflową, bądź mają do sprzedania. Zdjęcie poglądowe. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj