yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

SawekBraczyk    496

Patrzeć za jakimś deszczem i siać przed deszczem. Co ci tu da że na forum ktoś coś powie jak to kiedy chcesz jechać to jest tylko indywidualna decyzja twoja 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1320
14 minut temu, przemek28_28 napisał:

To co trzeciej dawki nie dawać w pszenicy? 

Bo będę głupkiem co sieje nawóz w maju?

Siej, byle przed deszczem. Azot to nie fosfor, on spyla w powietrze. Jeden mi mówił, że pszenica ten uciekający (denitryfikacja) liściem pobierze i nic się nie marnuje. Jednak na poparcie tej tezy nie znalazłem żadnego ani jednego dowodu, za to że potrafi poparzyć liście już tak. Nie ucieka w dwa dni, ale po 10 dniach upałów i suchej gleby już jest po ptakach. 

33 minuty temu, karino25 napisał:

 

Ten wykluwający się listek to flagowy czy podflagowy? Jak Wy to rozpoznajecie? Liczy się od któregoś kolanka czwarty w górę to podflagowy?

messenger_creation_53cf6436-086d-401a-8bc8-b7320105daa9.jpeg

Ja patrzę na pokrój rośliny, gdzie jest kłos. Jak przetniesz źdźbło to zobaczysz kłos wysoko i nie będzie już liścia weterynarz to ten na czubku jest flagowy. Ale zdarza się, że we źdźble jest jeszcze liść, który można rozwinąć, to wtedy ten na czubku jest dopiero podflagowy. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1320
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Z gotowych to dobre proleaf albi agrii cumn z dobrym składem. Green dobry ale tylko na wczesny zabieg i tak się daje. 

Średnio dostępne dla mnie, prawie nie do kupienia albo źle szukam, ale skład mocny, przyznam 

8 minut temu, przemek28_28 napisał:

Eh…. Sreh….😂😂😂😂😂

Nie pomyślałeś, że jak ktoś nie rozumie tego co chcesz przekazać, to może nie jest to wina odbiorcy, tylko z przekazem jest coś nie tak? Eh sreh jeszcze bardziej to komplikuje, bo dalej nie wiem co miałeś na myśli a przyznam, że wolę unikać ludzi, którzy wyrażają swoje myśli standardowym "domyśl się" bo ja mam poświęcać swój cenny czas na domysły co autor miał na myśli. W sumie już go poświęciłem psia krew 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    860
7 godzin temu, Piffpaff napisał:

rozumiem że siać saletrę 2-3 nawet 4 dni przed pewnym spodziewanym deszczem ale nie w momencie jak wiezchnia warstwa gleby jest przesuszona a deszczu nie widać na choryzoncie tylko słońce i wiatr

 

7 godzin temu, ravoj napisał:

Albo się nauczą albo do śmierci głupcem będą, 

Nic, siej ile wlezie

 

7 godzin temu, Tomek90 napisał:

W tym roku chyba przysuszy okres na 3 dawkę, a później to juz nie efektywna. 

Wy nie macie pojęcia o innych rejonach kraju, myślicie że jak u was jest źle z wodą to wszędzie tak jest. Wczoraj jeździłem kultywarorem po polach żeby je przesuszyć i na jednym dostać buraki a na drugim gorczyce a chycha zostawię te 10a na ugór bo dalej robią się kolejny. Jak pryskałem jęczmień to woda stoi w ścieżkach.

7 godzin temu, przemek28_28 napisał:

To co trzeciej dawki nie dawać w pszenicy? 

Bo będę głupkiem co sieje nawóz w maju?

Zawsze sieje trzecia dawkę bez względy na to czy pada czy nie, saletra rozpuści się w rosie, w zeszłym roku siałem i białko ponad 14 a pszenica w zeszłym tygodniu sprzedana po 950zł/t netto i kto jest głupkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2292

Może się rozpuści w rosie, ale skąd ta rosa skoro wczoraj w nocy nie było na ziemi w rzepaku? Musiałem włączać napędy bo traktor siadał, tylko co z tego ze to miejscowe? Pod kukurydzę jeździłem agregatem 250km i 3m bo mniejszy nie przeskoczyłby, ale co z tego jak to tylko miejscowe 1ha?

Na 10 dni u mnie nie podają deszczu, nie popada nie przemieści się azot, jak popada jak będzie kłos na wierzchu to co ci z tego? Skąd wiesz ze białka niemasz z drugiej dawki jeśli nie pada? 

2ha rzepaku jeszcze bez azotu, bez chemi, nawet kukurydzy nie posieję pewnie bo woda nie stoi. Mówisz z wilgocią lepiej u ciebie? 

Ale co z tego jak w zbożu wierzchnia warstwa będzie sucha zanim pojedziesz z azotem. 

Osobiście to bym też czekał coś przed deszczem rzucić, ta co leży i tak będzie czekać aby się przemieścić wgłąb profilu. 

W tym roku mam rsm, rsm z ureaza i rsm + bakterie 

Na drugą dawkę zobaczymy który sposób zrobi lepsze parametry. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1320

Ja nie wiem, może faktycznie liście ciągną azot, że bez deszczu pszenica go pobiera, można zwariować normalnie z tym azotem 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    860
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Może się rozpuści w rosie, ale skąd ta rosa skoro wczoraj w nocy nie było na ziemi w rzepaku? Musiałem włączać napędy bo traktor siadał, tylko co z tego ze to miejscowe? Pod kukurydzę jeździłem agregatem 250km i 3m bo mniejszy nie przeskoczyłby, ale co z tego jak to tylko miejscowe 1ha?

Na 10 dni u mnie nie podają deszczu, nie popada nie przemieści się azot, jak popada jak będzie kłos na wierzchu to co ci z tego? Skąd wiesz ze białka niemasz z drugiej dawki jeśli nie pada? 

2ha rzepaku jeszcze bez azotu, bez chemi, nawet kukurydzy nie posieję pewnie bo woda nie stoi. Mówisz z wilgocią lepiej u ciebie? 

Ale co z tego jak w zbożu wierzchnia warstwa będzie sucha zanim pojedziesz z azotem. 

Osobiście to bym też czekał coś przed deszczem rzucić, ta co leży i tak będzie czekać aby się przemieścić wgłąb profilu. 

W tym roku mam rsm, rsm z ureaza i rsm + bakterie 

Na drugą dawkę zobaczymy który sposób zrobi lepsze parametry. 

U mnie 2 dawka azotu idzie w końcowej fazie krzewienia i nie ma szans żeby to wystarczyło do budowy białka. Jeszcze się nie zdarzyło żebym miał słaba gęstość pszenicy, raz miałem słabe białko 12,5 ale plon 10t (tylko w odmianie symetria w 2022 roku). W kwietniu spadło ponad 60l a tydzień temu 35l w ciągu doby. U mnie od poniedziałku zapowiadają deszcze więc narazie nie ma ci się o to martwić.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1320
6 godzin temu, suffeks napisał:

saletra nie mocznik, ona się nie ulatnia 

A to nie jest tak, że przypadkiem forma amidowa przechodzi w amonowa i potem w azotynową i spyla do atmo a w saletrze jest już gotowa azotynowa i spyla szybciej? 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    358

@poosa21 u mnie w marcu i w kwietniu spadło w sumie 40l więc jak piszemy o N3 to kazdy pisze na podstawie tego ci widzi u siebie a nie w drugim końcu kraju. Oj przydał bi mi się taki deszcz 35l w ciągu doby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2292
1 godzinę temu, poosa21 napisał:

U mnie 2 dawka azotu idzie w końcowej fazie krzewienia i nie ma szans żeby to wystarczyło do budowy białka. Jeszcze się nie zdarzyło żebym miał słaba gęstość pszenicy, raz miałem słabe białko 12,5 ale plon 10t (tylko w odmianie symetria w 2022 roku). W kwietniu spadło ponad 60l a tydzień temu 35l w ciągu doby. U mnie od poniedziałku zapowiadają deszcze więc narazie nie ma ci się o to martwić.

Jeśli będzie opad to co innego. A co dajesz na drugą dawkę? 

U mnie rsm ogólnie całość, w tamtym roku białko ponad 14, 3 dawki nigdy nie robiłem, a w tym roku przeciągnę ureaza troche. 

Gestosc zawsze łapie 78-84.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sim95    376

Czy jest sens jeszcze pryskać to zielsko, które widać na ścieżce, czy to teraz bezpieczne? 

IMG_20240430_161821.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1550

U mnie sucho na piaskach już 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    860
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

@poosa21 u mnie w marcu i w kwietniu spadło w sumie 40l więc jak piszemy o N3 to kazdy pisze na podstawie tego ci widzi u siebie a nie w drugim końcu kraju. Oj przydał bi mi się taki deszcz 35l w ciągu doby...

To wcześniej ktoś pisał że nie warto bo u niego sucho. Dlatego napisałem że nie wszędzie tak jest.

1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Jeśli będzie opad to co innego. A co dajesz na drugą dawkę? 

U mnie rsm ogólnie całość, w tamtym roku białko ponad 14, 3 dawki nigdy nie robiłem, a w tym roku przeciągnę ureaza troche. 

Gestosc zawsze łapie 78-84.

 

W tym roku, na części mocznik 15 marca, ale na większości  saletra 25 marca. W poprzednich latach saletra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    581

Ja przy 180 kg azotu  w RSM nie ma sensu dawać 3 raz na kłos, To samo potwierdzają doradcy. U mnie po badaniach gleby w 3  poziomach wyszło że pola są przeazotawane. 

W tamtym roku  140 dałem  z  inhibitorem  plony mocno zawyżone w stosunku do poprzednich lat, Białko  od 11,5  w górę. Jako jeden  z nielicznych załapywałem się na konsumpcje   w okolicy. Dwa lata temu miałem na jednej odmianie 14 i gestosć 81 to na skupie nie wierzyli że taka pszenica jest, W okolicy Jawora nikt takiej nie miał. co ciekawe pszenica była na 4-6 klasie i kamień, a najlepsze plony wyszły bo nie spaliło. Mocne górki. 

Ale ja pryskam siarczanem potasu 4 kg i jak mam to dodaje 5 kg mocznika, w fazie jak kłos wychodzi z pochwy, ten opryska  bardzo mocno podnosi parametry, zagęszcza soki komórkowe, i bardzo pozytywnie wpływa na niedobór wody. Niestety  z brakiem wody mam najwiekszy problem. 

Szwagier daje saletrę na 3 raz i delikatnie lepsze parametry uzyskał, o 0,5  białka lepiej mu wyszło średnio. No i jego wioska słynie z bardzo mocnych parametrów na pszenicę. Na skupie  dosłownie  rezerwują zbiornik tylko dla  jego wioski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    496

Ja miałem w zeszlym roku problem i z gęstością i białkiem i plon też szału nie było. Dla tego w tym roku azot na 3 dawki i zwiększyłem trochę nawożenie. Zobaczymy co będzie. Zaczolem od jesieni bo i normę wysiewu zmniejszyłem i inne odmiany są. Żniwa zweryfikują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    581

A ja w tym roku o 20 kg azotu więcej. W tamtym roku bardzo mocne plony więc pole wyciągnięte z azotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yooo    53

Co to za choroba rdza żółta? Dtr?

IMG_20240430_185659.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1016
13 godzin temu, ravoj napisał:

Średnio dostępne dla mnie, prawie nie do kupienia albo źle szukam, ale skład mocny, przyznam 

Nie pomyślałeś, że jak ktoś nie rozumie tego co chcesz przekazać, to może nie jest to wina odbiorcy, tylko z przekazem jest coś nie tak? Eh sreh jeszcze bardziej to komplikuje, bo dalej nie wiem co miałeś na myśli a przyznam, że wolę unikać ludzi, którzy wyrażają swoje myśli standardowym "domyśl się" bo ja mam poświęcać swój cenny czas na domysły co autor miał na myśli. W sumie już go poświęciłem psia krew 

Nie ma co narzekać że ktoś robi nie do końca ze sztuką bo dzięki takim rolnikom mamy mniej zboża na rynku . Przyjdą holdingi jak na Ukrainie i każdemu będzie sypać po 10 ton to ceny nigdy nie będzie 😁


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boogie7    509
18 godzin temu, Piffpaff napisał:

Skoro zaoszczędziłeś na t1 to możesz zrobić droższa mieszankę, polecam 1l priaxor i 0.5l protendo da fajny efekt zieloności a protio ma właściwości wyniszczające. Chyba że po taniości to azoksar 0.5l i tebu 0.5l

Jak cenowo teraz wyjdzie taka mieszanina ?  mam Priaxora z "zapasów", ale wtedy kosztował coś ok. 760 /5l brutto. Nie lepiej było by Ascrę, jeśli już ma być "z grubej rury" ? 🤔

14 godzin temu, Piffpaff napisał:

rozumiem że siać saletrę 2-3 nawet 4 dni przed pewnym spodziewanym deszczem ale nie w momencie jak wiezchnia warstwa gleby jest przesuszona a deszczu nie widać na choryzoncie tylko słońce i wiatr

Dla kogo to takie "prognozy", dla stepu w Kazachstanie ???  W przyszłym tygodniu wyraźne ochłodzenie i przelotne opady..

1 godzinę temu, yooo napisał:

Co to za choroba rdza żółta? Dtr?

IMG_20240430_185659.jpg

Ani jedno, ani drugie. To nie choroba, tylko fito.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552
16 godzin temu, karino25 napisał:

 

Ten wykluwający się listek to flagowy czy podflagowy? Jak Wy to rozpoznajecie? Liczy się od któregoś kolanka czwarty w górę to podflagowy?

messenger_creation_53cf6436-086d-401a-8bc8-b7320105daa9.jpeg

Tu wychodzi podflagowy

15 godzin temu, ravoj napisał:

Siej, byle przed deszczem. Azot to nie fosfor, on spyla w powietrze. Jeden mi mówił, że pszenica ten uciekający (denitryfikacja) liściem pobierze i nic się nie marnuje. Jednak na poparcie tej tezy nie znalazłem żadnego ani jednego dowodu, za to że potrafi poparzyć liście już tak. Nie ucieka w dwa dni, ale po 10 dniach upałów i suchej gleby już jest po ptakach. 

Ja patrzę na pokrój rośliny, gdzie jest kłos. Jak przetniesz źdźbło to zobaczysz kłos wysoko i nie będzie już liścia weterynarz to ten na czubku jest flagowy. Ale zdarza się, że we źdźble jest jeszcze liść, który można rozwinąć, to wtedy ten na czubku jest dopiero podflagowy. 

Policz dobrze to jest podflagowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj