Zaloguj się, aby obserwować  
Bialy

Modernizacja obory

Polecane posty

Bialy    0

Mam pomysł by zasiedlić oborę bydłem opasowym w systemie wolnostanowiskowym, do zrobić również wybieg dla bydła. Obora ma wymiary 25mx9m, ale do zasiedlenia byłoby dostępne ok. 25mx9m ponieważ na tamtych 4m było zrobione inne pomieszczenie oddzielone przesuwnymi metalowymi wrotami. Posadzka w środkowej części jest niżej usytuowana od boków (są też nierówności bo wyrwanych korytach, jak również przy samych ścianach kanały którymi był łańcuchowo usuwany obornik. Cielaki myślałem trzymać w pomieszczeniu 5x9m (coś koło tego). Problemem są małe wrota (szerokośc chyba 2,5m a wys. niecałe 2,5m planuję rozkuć wylewkę pod nimi wybrać ziemi i ogólnie powiększyć wrota o jakieś 20-30cm wys. oraz spróbować je poszerzyć. Wysokość do stropu to 3m.

Aha areał jakim dysponuję to 19ha gruntów ornych.

1. Ile mogę trzymać bydła w takiej oborze?

2. Myślałem o programie rolnośrodowiskowym by trzymać krowy polskie czarno białe lub czerwono białe do których są dopłaty ok. 1000zł od sztuki. Co o tym sądzicie?

3. Myślałem o obsianiu 2,5ha koło domu lucerną lub jakąś mieszanką traw na kiszonkę, a także o zasianiu żyta ozimego jako poplon potem skoszeniu i również zakiszeniu i w tym samym roku zasianiu jakiegoś zboża jarego.

4. Jako paszę treściwą kupowałbym z młyna otręby oraz takie połówki pszenicy w cenie ok. 300zł/t (przy ostatnich cenach zboża po 400zł kosztowały one bodajże niecałe 200zł/t)

5. Na początku zakupiłbym 15-20 cielaków najlepiej mieszańców z LM, później zobaczył i po 6-12 miesiącach dokupił znowu 15-20

 

Bardzo proszę was o rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Chów będzie na głębokiej ściółce, więc obornik będę usuwać raz na 1-2 miesiące. Większość czasu będą spędzać w zagrodzie, nawet tam chcę umieścić koryta, więc nie będzie żadnego problemu z usuwaniem. A w środku, to TURem tylko pierw muszę powiększyć wjazd bo inaczej ciągnik nie wejdzie. Chyba, że kupię gdzieś przechodzonego TURa do 60tki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anticius    0

Po zrobieniu kiszonki z żyta radzę siać kukurydzę.

A co do budynku gospodarskiego to wydzieliłbym jedną stronę na byki które utrzymywane byłyby metodą uwięziową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjd6100    3

Witam boksy raczej zrób mniejsze i mniej sztuk w nie wejdzie a od razu nie kupuj tylu sztuk tylko np boksy po 6-7 sztuk i zapełnij jeden boks i będziesz widział po paru miesiącach co i jak i mam pytanie czy masz jakieś doświadczenie w chowie bydła mięsnego bo z mojego doświadczenia Lm to dobre byki ale mają swoje wymagania i są dość wrażliwe ja bym ci proponował herefordy i simentale na początek przyrosty niewiele gorsze a jak popełnisz jakiś błąd żywieniowy to one będą miały większą tolerancje na niego ;[ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o hodowlę. W ilości typu 5 sztuk nie chcę się bawić bo roboty będzie niewiele mniej jak przy tych 15-20. Sugerujesz, ze mniejsze boksy będą lepsze? Tylko potem np. po połączeniu ich mogą się nie tolerować zbytnio... Chów uwięziowy od razu odrzucam, chce je mieć na wybiegu.

I nie mam zamiaru kupować byków czysto rasowych, tylko mieszańce. Z tego co słyszałem LM są bardzo odporne na warunki atmosferyczne.

Możecie się ustosunkować do reszty moich pytań ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pomyśl o cielakach - trzeba je poić każdego osobno. Owies z jęczmieniem siej na paszę, zasiej kukurydzy na kiszonkę, lucerna też dobra tylko skąd siana weźmiesz? Bez sianka ani rusz... Kiszonki to nie wszystko. Tur obowiązkowo. Zastanów się jak będziesz brał z boksów gnój - byki trzeba gdzieś wygonić żeby nie przeszkadzały. Razem lepiej ich nie wypuszczać bo będzie wojna ;[ Kup wypalarkę do rogów bo się pozabijają:)

To dane z rolslaru: bydło opasowe do 300 kg - 1,3 m2/szt., bydło opasowe 300-450 kg - 1,6 m2/szt., bydło opasowe > 450 kg - 2 m2/szt. W przypadku utrzymywania zwierząt na głębokiej ściółce wymiary kojców powinny być co najmniej o 30% większe.

Podziel na 3 boksy i kupuj cielaki co 6 miesięcy - przeganiasz z jednego boksu do drugiego a duże sztuki na samochód :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj