Mateuszxx

Obornik pod qq i ziemniaki wiosną. Orać, czy nie?

Polecane posty

Mateuszxx    0

Witam. Potrzebuję porady, bo jak wiadomo przy obecnych cenach nawozów każda zła decyzja może spowodować duże straty. 

W styczniu udało mi się nabyć dość spore ilości obornika bydlęcego. Planuję go dać w dawce 40t/ha pod kukurydzę i ziemniaki. Pola zaorałem jesienią, jeszcze wtedy nie wiedziałem że będę dysponował obornikiem, a sytuacja z nawozami zrobi się chora.

Klasa ziemi IIIa, gleba dość zwięzła. Ostatnio spadło dużo deszczu ze śniegiem, planuję wjechać z rozrzutnikiem w pole jak tylko będzie to możliwe. Nawozy potasowe/fosforowe posiane 2 tygodnie temu (oczywiście dawki okrojone o 50-60% ze względu na obornik) Siew kukurydzy planuje na drugą połowę/koniec kwietnia, podobnie jak ziemniaki. 

Początkowo ze względu na obawy przed wiosenna orka planowałem wymieszanie talerzowka najgłębiej jak się da nawet na dwa razy, niestety sprzętem jaki posiadam i tak nie zrobię zbyt głęboko bo na max 15cm (talerzowka 1.8 "V" bez wału) i podejrzewam że część gnoju i tak będzie na wierzchu co przyniesie straty. Dodatkowo obornik który będzie znajdował się zbyt płytko może działać jak gąbka zabierając wilgoć i osłabiając wschody. Sąsiad też namieszał mi trochę w głowie twierdząc, że kukurydza ze względu na swój głęboki system korzeniowy musi mieć gnój w spodzie, aby to miało jakikolwiek sens. Inaczej, składniki nie będa dla rośliny dostępne. Podobnie jest z ziemniakiem. Orka wiosenna wiadomo-przesusza glebę, ale gdyby tak najpierw wymieszac na raz talerzowka, później płytko zaorać na jakieś 20cm i od razu zwalowac pole? Później przed siewem tylko azot i kultywator? O ile w qq wydaje mi się ma to sens, to w ziemniaku z kolei boję się, że gdy zbyt płytko zaoram to przy sadzeniu znów wywalę radelkami ten obornik do wierzchu. 

 

Proszę o poradę bardziej doświadczonych, co zrobilibyscie na moim miejscu, ponieważ nie mam doświadczenia w aplikacji nawozów naturalnych, w naszym gospodarstwie nie ma hodowli już ponad 20 lat. Pozdrawiam.

Edytowano przez Mateuszxx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661

Pod ziemniaki to chyba już trochę za późno. Potem bulwy mogą chorować ale to niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą. Co do zabierania wody przez obornik to nie do końca tak jest. Tak jak piszesz, działa jak gąbka więc zatrzymuje wilgoć. Co do głębokości to ja osobiście po żniwach talerzuje obornik podobna talerzowką i potem płytka orka max 20 cm. Ja na twoim miejscu rozwalił bym obornik jak najdrobniej się da a potem na max talerzówka i jakiś wał żeby wiatr nie rozpylił ziemi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Ja stosowałem po orce obornik pod kuku, to poza tym ze cieżko było rozwozić bo sie topił rozrzutnik na tej orce to kukurydza była super. Miałem na 1 polu orka zimowa i pozniej na to obornik i na drugiej stronie orka wiosenna obornika, to ta na potalerzowanym oborniku większa o około 0,5 metra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj