yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

miwigos    3532

Na glinie ta metoda nie sprawdza się bo jest za mokro, wiosną wólkowanie , uprawa i siew , wystarczy aby wierzch się nie mazał , sprzet lekki to nie ubije , po buraku ,rzepaku to niem sensu orać,

Strip-tiil za drogi i nie przyjadą kiedy by sie chciało , chyba że ktoś ma 200 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2101

Sąsiad miał w tym roku wszystko w bezorce.

i rozłożyło się to tak że miał działki od 40 ton do 80 ton. Na słabszych glebach lipa totalna na mocniejszych rewelacyjne buraki. Przez miedze jego sąsiad w orce na słabszych miał 60. 
 

I teraz trzeba byłoby znac przebieg pogody na rok do przodu żeby wybrać odpowiednia metodę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    68

U nas ( PSZ ) strip tilu coraz więcej i to zarówno na dużych jak i na małych plantacjach. Na drugi rok robię próbę to się przekonam na własnej skórze, jak każda metoda ma swoje plusy i minusy, więc nie rozumiem o co ta gówno-burza

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yooo    53

Zostało parę ton do odbioru wysłodki i teraz można już robić formularz zakończenia dostaw bo i tak cukrownia to bierze czy czekać aż cukrownia sama to rozliczy na e-plantator ? Ksc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
9 godzin temu, Mateusz1q napisał:

Plantatorzy z terenów Pfeifer & Langen Polska S.A. systematycznie przekonują się do tej metody. – W 2013 roku zaczynaliśmy w Polsce od około ośmiuset hektarów w uprawie strip till, w roku 2021 jest już ponad 11 tysięcy - mówi dr Henryk Ławiński.

Wzrost o ponad 1000% pewnie dlatego że się nie opłaca 

Jak podejść do buraków w ST?

Po żniwach zbożowych poplon, jesienią mulczer i na wiosnę ST? 

Ile nawozów się daje żeby buraki nie były głodne a nie zasoliło gleby?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    68

Ja ST po żniwach PK według zasobności i ścierniskowiec. Koniec sierpnia obornik orka i siew poplonu (gorczyca+facelia+rzodkiew)  agregatem uprawowo siewnym warto jechać  ze ścieżkami Wiosną mam plan na tydzień przed siewem glifosat wysiew N i siew  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    118

Moim zdaniem jeśli ST ma być metodą na oszczędności to tylko przy wielkich areałach.

Osobiście wolę wydać 100 zł/ha na paliwo do orki zimowej i wiosną zasiać buraka własnym starym ale sprawdzonym siewnikiem w optymalnym terminie niż płacić za siewST - nie wiem ile - 200/300 zł ha? I to w terminie wybranym przez usługodawcę. Wiem z doświadczenia że na plon bardzo wpływa optymalny termin siewu i obsada.

Uważam, żeprzy moim arelae 10 ha buraka to optymalne rozwiązanie.

Pewnie gdybym miał 500-1000 ha myślałbym inaczej.

Moje buraki jeszcze tydzień czekają na odbiór, Leżą niestety już od 12 listopada. A pogody różne bywały, nawet do -10.

Ciekawe jak wyjdzie cukier i plon.

  • Like 1

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1829

Oszczędność paliwa to jedno, dochodzi jeszcze czas i wysiew dwóch nawozów na różnych głębokościach w jednym przejeździe dla jednych ważniejsze dla drugich mniej, dla mnie najważniejsza jest ochrona przed erozją wietrzna, praktycznie cała Wielkopolska i Kujawy to tereny z tendencją do wiosennych susz co w połączeniu z wiatrem poprostu wycina młode siewki albo je przysypuje. Jeśli ktoś nigdy tego nie doświadczył to nie zrozumie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Z tą erozją wietrzną to raczej średni argument za strip-till-em. Może byłby dobrym argumentem gdyby wszyscy naokoło stosowali sposób uprawy ograniczający erozję wietrzną (i to na bardzo dużym obszarze). U Ciebie może nic nie zostanie wywiane ale wycinanie i przysypywanie jest dalej możliwe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Jak ma piaski lotne to ST jest OK, jak mu zasypie od sąsiada to ile 2-5  góra 10 metrów, i musi być obok zasiana kuku lub też buraki , jeśli zbożę to już nie zawieje, ja myśle tak jak kolega Alio, mam gliny i średnie gleby lekkiej  ziemi gdzie kurzy  z 10 % , więc ST to porażka dla wschodówna glinach , rzepak raz   zasiałem na glinie w ST , gdybym zasiał tak płytko jak chciał usugodawca to by wschody były by tragiczne, wole sam zrobić bezorkowo i zasiać niż robić to strip-tiil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Strip till jest raczej na wielkie arealy aby zaoszczędzić czas na przejazdach a co za tym idzie pieniądz. Przy okazji wybadali że gleba się nie degraduje tak jak przy tradycyjnej uprawie, nie ucieka woda no i ta erozja i nawóz włożony bezpośrednio przy systemie korzeniowym. U nas ja nie widzę oszczędności przy tym sposobie siewu ponieważ przed tym strip tilem jeżdżą nawet po 4 razy talerzowkami itp. Lepiej się nie męczyć, nie kombinować i zasiąść tradycyjnie. Przy strip tilu więcej dodatkowo robactwa jest. Nie niszczy się tego dobrego ale i tego złego. No i myszy tak samo jest więcej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Aktualna cena w KGS. Do stawki z tabeli trzeba dodać 13 euro (niezależnie od polaryzacji) i mamy cenę końcową za burak...

img058.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Napisz dlaczego, dzisiaj byłem w Dobrzelinie otrzymałem tą tabelę i pytałem się czy te 13 euro zależy od polaryzacji, więc raczej jest tak jak napisałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

To nie o to chodzi.

Jezeli za 16% masz 37 euro  a za 17% masz 40,33

To  przy nowe stawce nie bedziesz mial 40,33+13 euro za 17% tylko 40,33/37*50= 54,5

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ale on tak napisał wkleił tabelkę z cena za polaryzację + 13 euro i masz cenę końcową. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

Dalej nie rozumiesz, wkleil tabelke dla starej ceny. Zaleznosci miedzyz awartoscia cukru a cena to sa zaleznosci procentowe, wiec po zwiekszeniu ceny nie mozna tego sobie ot tak dodac, tylko tzreba przemnozyc przez wspolczynnik. Chodziles wgl do szkoly bo to jest zadanie na poziomie szkoly podstawowej

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Nie rozumiem o co Ci chodzi - 13euro jest "sztywne", nie zależy od polaryzacji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

jezeli bedzie tak jak moowisz to bedzie too niesprawiedliwe, wiecej zyskaja CI z cukrem ponizej 16% a a ci powyzej 16% tylko straca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

I tu już by trzeba troszeczkę policzyć bo może się okazać że "niemieckie" cukrownie płacąc 46 czy 47 (przy polaryzacji 16 %) i oferując bezpłatny załadunek i transport mają lepszą cenę końcową za burak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj