Forumowicz

Płodozmian

Polecane posty

Zigi94    282

chyba ziemniaki po kukurydzy to nie jest najlepszy pomysł, herbicydy, dużo resztek. ja bym zamiast kukurydzy dał łubin a reszta jak wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, Forumowicz napisał:

Witam nie wiedziałem pod jaki temat to podpiąć więc przepraszam. Mam pytanie przejołem po ojcu gospodarke mielismy 30 ha teraz mi doszło i mam 50 ha i mieliśmy słaby płodozmian bo był rzepak i pszenżyto i rzepak ostatnio słabo dawał i chce coś zmienić i zrobiłem sam płodozmian i mógłby ktoś powiedzieć czy on jest dobry na nasze ziemie czyli 4 i 5 klase. Ziemniaki - pszenżyto lub pszenica - rzepak - groch ozimy . Myślałem nad tym czy zamiast ziemniaków dać kukurydze ale chyba bardziej opłacalne są ziemniaki.

Po rzepaku groch nie za bardzo , szkoda stanowiska . Przy tych roślinach co podałeś to płodozmian byłby  : Ziemniaki -  zboże - rzepak - zboże -  groch i z powrotem , tylko nie wiem jak ziemniaki wyszłyby po grochu , ale zawsze groch można wyrzucić . U mnie jest  pszenica - pszenica - rzepak  itd. i na razie nie jest żle  , ale idealnie by było wcisnąć coś pomiędzy pszenice  np . strączkowe , tylko na grochu jakoś biznesu nie widzę ( siałem , nim zacząłem  siać rzepak )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096
1 minutę temu, Zigi94 napisał:

chyba ziemniaki po kukurydzy to nie jest najlepszy pomysł, herbicydy, dużo resztek. ja bym zamiast kukurydzy dał łubin a reszta jak wyżej

Dlaczego? Są środki gdzie nie ma ograniczeń dla ziemniaka, po drugie co maja resztki?  Lecisz mocznikiem, pozniej talerzówka i przed przymrozkami orka na głęboko. I nie widzę problemow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

nie uprawiam ziemniaków ale chyba wymagają starannej uprawy, łodygi kukurydzy nie będą przeszkadzały przy sadzeniu, zbiorze? ja mam płodozmian groch-pszenica-rzepak-pszenica-(prawdopodobnie)kukurydza, ale to na III klasie w dobrej kulturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022
2 godziny temu, Forumowicz napisał:

Ale po kukurydzy co ja posieje ? będe musiał posiac np zboze jare a jare na piachu słabo daje

A kto tak powiedział? Jaki region? Kiedy u was koszą kukurydzę na ziarno? Ja raz ściąłem na ziarno i był to wrzesień. Sporo ludzi kosiła w październiku. W tym roku sporo było niedobitków koszących jeszcze w grudniu. Jednak w większości przypadków po kukurydzy można zasiać oziminy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096
19 minut temu, Zigi94 napisał:

nie uprawiam ziemniaków ale chyba wymagają starannej uprawy, łodygi kukurydzy nie będą przeszkadzały przy sadzeniu, zbiorze? ja mam płodozmian groch-pszenica-rzepak-pszenica-(prawdopodobnie)kukurydza, ale to na III klasie w dobrej kulturze

Jakie łodygi? Jak jest kombajn z dobra przystawka to wszystko zmielone, poprawiasz talerzówka do tego azot na mineralizacje i jest Ok. Po za tym można jeszcze mulczerem zrobic i wogole bajka.

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022

Może facelię. Przy umiejętnej redukcji kosztów może być opłacalna(podobno). 

Co do płodozmianu, to ja mam obornik więc się tak do tego nie muszę tak bardzo przykładać. Po sąsiedzku jednak facet ma ładne pola i sieje tylko trzy uprawy. Buraki, pszenicę i rzepak. Praktycznie nic innego nie uprawia a pola można by umieścić w podręczniku jako wzór agrotechniki. U Ciebie jakby siał te ziemianki, zboże i rzepak też powinno być ok. Jeśli piszesz, że coś jest nie tak, to może pH, czy brak jakiś składników. Słomę sprzedajesz, czy zostawiasz na polu? Wapno dajesz? poplony robisz?

Edytowano przez Leszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
Dnia 29.12.2020 o 19:13, mszk8a napisał:

to se najpierw policz temat do zamknięcia...

A ty liczyłeś koszta uprawy kukurydzy czy na oglądałeś się sromek_mowi?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj