Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

sial ktoś łubin w mieszance ze owsem i jęczmieniem jak tak czy jest jakiś środek na chwasty żeby to opryskać i co z nawożeniem N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    176

@proxy8441 Dla świnek dawałem .Od 40kg ms-masy ciała 5% łubinu 10% koncentratu, od 60kg ms +- po 7% łubinu i koncentratu,od 90kg ms 10% łubinu i 5% koncentratu. I było ok. Bydłu daję od niedawna obecnie 5% ,myślę że do 10 % będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

zbyszek dzięki, dodaje już zbliżone dawki do Twoich.

 

 

marek przy mieszance ze zbożami musiałbyć jakąś dawkę startową dla zbóż zastosowac ok. 30kg N/ha, w siewie czystym łubinu rezygnuje się z nawożenia azotowego.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek175    1

ZBYSZEK jakiej firmy stoszujesz koncentraty czy dodajesz tes srute rzepakowa jak stosujesz łubin z gory dzieki za informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

mnie zdecydowanie wystarczył Afalon Dyspersyjny zaraz po siewie następnie zwykły graminicyd przeciw jednoliściennym przy ok. 15 cm łubinie bo miałem owies głuchy.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Panowie jaki łubin będzie najlepszy na poplon? Ziemie słabe, gospodarstwo ekologiczne bez nawożenia... Chciałbym mały kawałek siać żeby mieć na siew i z tego plonu mieć na poplon.

 

Który będzie najszybciej rósł i miał najwięcej biomasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

jesli ziemie słabe to zdecydowanie łubin żółty. ( nasiona ma kremowe oraz kremowe w czarne plamki)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

na wiosne tez przymierzamy się do zasiania 2ha łubinu żółtego, przeczytałem caly temat i teraz tak:

 

Pod korzeń walimy ok 240kg polifoski na hektar, nasiona zaprawiamy np. Vitavaxem i uzywamy Nitraginy. Potem siejemy ok 200kg/ha co każdą redlice, termin wysiewu koniec marca, początek kwietnia, ale im szybciej tym lepiej? (oczywiscie jesli nie ma przymrozków). Po zasianiu pryskamy Afalonem 1l/ha+ Command 0,2l/ha, ale trzeba uwazac na deszcze, jesli maja byc intensywne to lepiej sie wstrzymac z opryskiem. W fazie 4 lisci oprysk powschodowo na jednoliścienne? Przed kwitnieniem Gwarant 2l/ha, zabieg powtórzyc po około 7 dniach jesli nadal widac poskrecane rosliny od antraknozy. W miedzy czasie oprysk siarczanem Mg nie zaszkodzi

 

może ktoś z was, kto ma wieksze doswiadczenie w uprawie łubinu niż ja sprawdzic czy taka technologia wypali? jesli zle rozumuje to poprawcie mnie, z góry dzięki


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

2lata temu miałem posiany 1ha łubinu wąskolistnego, ziemia IIIa,b, pod korzeń 250kg amofoski corn i 100kg saletrzaku łubin nabyłem w centrali, wysiałem 145kg/ha, opryskany afalonem i później czymś na jednoliścienne, w późniejszym czasie oprysakny zapobiegawczo na antarktoze i odżywka, przed zbiorem huragan + siarczan, naleciało 1000kg.

Ten sam łubin przeleżał cały rok w spichlerzu i na wiosne wysiałem go. Pole 2ha, IV-Vklasa, pod korzeń 250amofoski corn i 100saletrzaku, wysiany 200kg/ha, opryskany afalon i jednoliścienne oraz przed zbiorem huragan, łubin sypał 1600kg/ha.

Był też zaprawiany nitraginą, ale na 2 przejazdy w koło zabrakło mi nasion i wziąłem prosto z pryzmy to żadnej różnicy między jednym, a drugim nie było...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Widzę że po oprysku huraganem w następnym roku znacznie zwiększyłeś normę wysiewu. Miał problemy z kiełkowaniem? Ten saletrzak to konieczny? na IIIklasie powinien dać sobie radę bez startowej dawki N. Plony łubinu wachają się znacznie, pewnie ze względu na pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja w tym roku na łubinie mam mocne plecy :( nawozenie 250kg npk 5-20-25, wysiew poczatek kwietnia 230kg bo po huraganie miał 80% kiełkowania, gwarant na kwiat ale i tak guzik to dało bo mysle ze 70% kwiatów opadło i nie zawiazaly sie strąki :( plon tragiczny zaleznie od działki miedzy 500-800kg az mi sie kosic tego nie chciało :( na łodydze po 2-3 straczki :( Myśle ze to przez to ze podczas kwitnienia było bardzo zimno i padały deszcze i nie zapyliły sie. w ubiegłym roku bez gwaranta było po 1500kg przy podobnym nawozeniu.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

W tym roku łubin dość słabo wypadł 2x gwarant poszedł strąki niby się powiązały ale były puste albo miały poprzysychane ziarno. Wie ktoś może z jakiej przyczyny? Rok temu było znacznie lepiej choć suszej było a w tym to tragedia jeśli chodzi o łubin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

Gwozd- nie sprawdzałem siły kiełkowania, a dawkę wysiewu zwiększyłem z tego względu, że za pierwszym razem wydawał mi się strasznie rzadki i był problem z chwastami natomiast w tym roku pole było czyste do samego zbioru.

Co do saletrzaku, to niby nie trzeba pod strączkowe azotu, a z doświadczenia w groszku zielonym wiem, że lepiej sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

U mnie bez nawożenia tylko oprysk afalonem, gwarantem z działki swojej 0,6ha ok 1000 kg +- 50 kg a na dzierżawie z 2 ha ok 950 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Witam! Łubin wąskolistny Regent dał mi w tym roku 2,76t/ha moim skromnym zdaniem bardzo dobry wynik jak na ten rok.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja na przyszły rok planuję zasiać tylko 0.5 ha łubinu żółtego po ziemniakach. Dam 300 kg polifoski 8 potem odżywki z siarczanem magnezu. Ciekawe ile sypnie. U mnie wąskolistny REGENT sypał 2.5t./ha co uważam za cud bo lipcowe burze go pokładły i potłukły potem poprzerastał jakimś badziewiem że kosę w kombajnie załatwiłem podczas koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja kilka ha zasieje bo czyms trzeba zboza zmianowac :) A u mnie w tym roku tez pokładło go w te wichury czerwcowe no i oprysk afalonem nie daje rady na nizninach bo górki jakos w miare czyste były.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Ja będę siał w przyszłym sezonie ok 4ha łubinu i 10 bobiku. Zaczynają się pytać o niego firmy paszowe by zastępować bardzo drogą soję.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

@Siwy, moglbys odniesc sie do mojego ostatniego posta w tym temacie (dokladnie post #960)? Ocena takiego fachowca jak Ty bardzo by mi pomogła :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

@Matey przyjacielu najpierw chciałbym wiedzieć co za łubin chcesz siać żółty czy wąskolistny? Bo technologie i chemia trochę sie różnią. Także co było przedplonem i przedprzedplonem oraz jakie masz dominujące chwasty na polu.

Edytowano przez Siwy7406

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

No więc tak, chcemy posiac łubin żólty, dwa lata temu rósł tam jęczmień jary, w tym roku było posiane pszenżyto, a po pszenżycie posiana gorczyca na poplon. Co do chwastów to nie jestem pewien a nie mam jak sie wybrac na pole, ale jesli sie nie myle było troche rumianku, chabru, miejscami zaczynał pojawiac sie perz (sprawdze dokładnie nastepnym razem jak pojawie sie na farmie)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Jeśli urósł Ci tam jęczmień i gleba nie jest zbyt zwięzła, to zasiej groch, plon bez porównania. W tym roku Tarchalska sypnął mi 5,1t/ha na IVa IVb, mimo iż wyglądał tragicznie, gdyż basagran przepuścił sporo komosy, więc na przyszły rok dodatek butaxone i może 6 pęknie. I jeszcze antaraktoza nie grozi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

Szczerze nad grochem sie nie zastanawiałem nawet i nie wiem czy znalezlibysmy kupca na niego. @mrobak, a jak wyglada sprawa ze zbiorem grochu? pewnie strasznie lezy i hederem po ziemi trzeba sunac?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj