solek01

Rozdzielenie gospodarstw

Polecane posty

solek01    217

Mam z żoną dwa gospodarstwa (jedno jej po rodzicach, drugie moje) na terenie dwóch województw, oddalone  o około 180km. Mamy obecnie nadany jeden numer ewidencyjny i chielibyśmy to rozdzielić na dwa  numery bo będę się budował za jakiś rok i jedno gospodarstwo chciałbym sprzedać a na drugie chciałbym wziąść 60tyś na restrukturyzację i nie blokować sobie możliwości sprzedaży części pól.

W ODR mówią że ARiMR nie będzie chciał rozdzielić gospodarstw, ktoś może już przerabiał podobny temat?

Zaznaczam od razu dociekliwym że nie chcę brać 2 dotacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mezik0    64

Nie wiem czy nie musisz zrobić z żoną rozdzielczości majątkowej i wtedy ty masz swój ona swój to samo tyczy się z gospodarstwem mój znajomy tak robił jak brali PROW jeśli masz radce prawnego w okolicy czasami warto spytać o poradę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A tu jest opisane co i jak i można jak najbardziej mieć dwa nr gosp ... Ale są warunki do spełnienia.

 

" W  związku z wydanym orzeczeniem TK dokonano nowelizacji przepisów dotyczących krajowego systemu ewidencji producentów i z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa nowelizująca zakwestionowane przepisy. Aktualnie zatem ze zmienionego przepisu wynika zasada, że małżonkowie (a także współposiadacze gospodarstwa rolnego) mogą otrzymać tylko jeden numer identyfikacyjny. Przepisy nie czynią wyjątku dla małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, posiadających gospodarstwa rolne w majątkach osobistych czy też prowadzących oddzielne, niezależne od siebie gospodarstwa rolne, w ramach własnej działalności gospodarczej.

 

Od dnia 1 stycznia 2015 r. w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy gospodarstwa, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę. Jednocześnie jednak wprowadzono wyjątek, w ramach którego małżonek może uzyskać odrębny od współmałżonka numer identyfikacyjny, jeżeli prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. W rezultacie umożliwia to rolnikom - małżonkom, gospodarującym oddzielnie, w niezależnych od siebie gospodarstwach rolnych, ubieganie się o płatności z funduszy w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej na prowadzone przez nich osobno gospodarstwa rolne."

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

a  nie możesz po prostu sprzedac tamtego gospodarstwa i zostanie Ci jedno?? Bez komplikacji..

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    217

Nie zdążę go sprzedać do końca maja ( termin naboru na restrukturyzację), bo mam zasiane, mam kilka dzierżaw od sąsiadów to muszę im powiedzieć i co najważniejsze to muszę znaleźć dobrego kupca co by chciał dobrze zapłacić .

Myślę że to co podał ogarek to może się uda przepchnąc bo te gospodarstwa są w dwóch województwach, tylko potrzebny dobry doradca od wniosków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Romik3
      Możesz  przejrzeć dowolną Księgę Wieczystą, poznać nazwisko właściciela nieruchomości , numer KW. Wydrukować  każdą   Księgę Wieczystą nieruchomości anonimowo. Wystarczy Ci tylko sam adres nieruchomości (mieszkania, domu, działki).  Czasami warto w razie chęci kupna mieszkania, nawet od developera, lub też wynajęcia. Przejrzysz  nie tylko wpisaną hipotekę, ale również prawa osób trzecich, np. tak zwane „dożywocie” . Dzięki dobrej wyszukiwarce wyniki wyszukiwań otrzymasz natychmiast. Wystarczy tylko adres lub numer geodezyjny działki.  Wydrukujesz też Urzędowe dokumenty takie jak Opis, Wyciąg lub Zaświadczenie, które będą miały taką samą moc prawną jak te otrzymane w Sądzie w Wydziale Ksiąg Wieczystych.
      https://albertkredyty.pl/kw/odpis/
    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj