Paula98r

Jak obliczyć dawkę wapna węglanowego?

Polecane posty

Paula98r    0

Dzień dobry. Jak obliczyć dawkę wapna węglanowego? Z tego co wiem dla wapna tlenowego (mając wyniki z stacji chemiczno- rolniczej) odczytujemy z tabeli jaką dawkę się podaję i dokonujemy obliczenia ile ton wyjdzie nam CaO na ha. Jednak moje pytanie odnosi się do CaCO3 czy to jest na tej samej zasadzie czy tabela, z której odczytuje CaO może być tez do CaCO3 czy trzeba przeliczyć z CaO na CaCO3? tu mam przykład dla obliczeń wapna tlenowego np. Załóżmy, że nasza lekka gleba ma pH 5,1, a z tego wynika, że powinniśmy zastosować 1 t/ha CaO (wynika to z tabeli) Do wyboru mamy  nawóz: zawierający 55% CaO i 43% MgO (reaktywność 80%): Załóżmy, że wilgotność obu nawozów jest porównywalna i wynosi ok. 5% i nie będziemy tego czynnika uwzględniać w obliczeniach. Ile zatem musimy kupić nawozu I, aby zastosować wynikające z zaleceń 1 t/ha CaO? no to wtedy wykonujemy obliczenia:

55% CaO + 43% MgO x 1,4* = 55% + 60,2% = 115,2 % w przeliczeniu na CaO, co da nam 1t CaO x 100% / 115.2% = 0,868 t nawozu, a po uwzględnieniu reaktywności: 0,968t x 100% / 80% = 1,085 t/ha

* Z układu okresowego pierwiastków

Masa cząsteczkowa CaO - 56

Masa czasteczkowa MgO - 40

Przelicznik: 56/40 = 1,4

43% MgO odpowiada 60,2 % CaO

W przeliczeniu nawóz ma siłę działania równą zawartości (55% + 43%) 93% czystego CaO 

A jeśli będziemy mieć 55% CaCO3 % i 43 % MgCO3  oraz 100% reaktywności czy liczymy na tej samej zasadzie? Czy musimy dane z tabelki np jak mamy 1t CaO przeliczyć na CaCO3 czyli :

Masa cząsteczkowa CaO - 56

Masa cząsteczkowa CaCO3 - 100

Przelicznik: 100/56 = 1,786

następnie 1t x 1,786 = 1,786

 

 

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula98r    0

No właśnie to wszystko wiem, bo się uczyłam, ale tylko co do tego a jeśli chodzi o wapno węglanowe to nie jestem pewna czy na tej podstawie bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi :( i liczę na to, że ktoś mi podpowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

kupujesz wapno w3glanowo magne3zowe i na fakturce masz podane zawartośc w przeliczeniu na CaO i MgO ot odpowiedz na  całą filozofię wymyśloną p-rzez c iebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

To jest zadanie z prod. roślinnej?

prosta odp 3t na ha:D

a dokładnie to jutro zobaczę , bo mam gdzieś książkę "wapnowanie gleb", a tam chyba to było

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula98r    0
13 godzin temu, artur125 napisał:

To jest zadanie z prod. roślinnej?

prosta odp 3t na ha:D

a dokładnie to jutro zobaczę , bo mam gdzieś książkę "wapnowanie gleb", a tam chyba to było

 

A więc jak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj