bankierpl

kupno ziemi z przetargu od ANR

Polecane posty

Witam, ja mam zapytanie do forumowiczów. Mianowicie mam 18 lat i chciałbym stanąć do przetargu ANR na zakup zimi (działka 7 ha), ale nie wiem czy mogę wystartować, ze względu na kwalifikacje rolnicze oraz wykształcenie, gdyż jestem w II klasie technikum agrobiznesu. Dowiadywałem się odnośnie egzaminów ekstermistycznych, ale ciężko było by mi wyrobić się z czasem, ponieważ należy zapisać się 4 miesiące przed podejściem... Czy znacie jakieś inne możliwości pozwalające mi wziąść udział w tym przetargu ?? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Myślisz że warto??? ja też chciałem startować ale jak w ciągu roku nie będzie naboru na młodego rolnika to sie mija z celem więc ja osobiście czekam.... a poza tym na założenie nowego gospodarstwa nie trzeba mieć później odpowiednich zabezpieczeń???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

Rolnik_Kujawy

Myślę, że w moim przypadku warto zawalczyć, ponieważ właśnie staram się kupiś 20 ha od prywatnego rolnika na kredyt preferencyjny (linia nKZ), no i przydało by się pare hektarów więcej... A co do naboru wniosków na "Ułatwianie Startu Młodym Rolnikom", to w tym roku najprawdopodobniej tego wcale nie będzie. Na rozmowie w banku pani, która prowadzi moją sprawę doradzała mi abym się spieszył, ponieważ jeżeli zdąże skorzystać z Modernnizacji Gospodarstw to otzrymam max. 300 tys. dofinansowania (bylo by na maszyny, ewentualnie jakiś budynek iwentarski), a więc nawet pomijając już premie 75tys., to w najlepszym wypadku będę 225tys. "do przodu" ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a no widzisz u Ciebie jest nabór na modernizację gospodarstw a u mnie niestety już nie ma czyli i tak zonk i tak zonk... a po ile kupujesz tą ziemię te 20ha i skąd jesteś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

Ziemie kupuje 100 m od domu :) od znajomego. Cena to 20000zł/ha głównie III klasa, ale to jest na zasadzie takiej, że znajomy chce tylko mi sprzedać... Co do cen ziemi w moim regionie to wahają się w przedziale od 15000/ha do 25000/ha. A jakie ceny zemi są u Ciebie Rolnik_Kujawy ?? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh u mnie w przetargach hektara poniżej 30000 zł nie kupisz;) i to IV lub V klasę III mało;-) a tak w prywatnym obrocie to i do 40000zł dobija także wiesz perspektywa nieciekawa;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

heh u mnie w przetargach hektara poniżej 30000 zł nie kupisz;) i to IV lub V klasę III mało;-) a tak w prywatnym obrocie to i do 40000zł dobija także wiesz perspektywa nieciekawa;-)

no to naprawdę nie zaciekawie, ale za niedługo u mnie to samo będzie. Na ostatnim przetargu jeden rolnik kupił ziemie IV i V klasa po połowie za 29000zł/ha... wg. mnie ludzie warjują na punkcie ziemi i znacznie przesadzają....

A co do perspektyw, to wiem że w lubelskim i miejscami w zachodniopomorskim jest sporo dobrej ziemi w stosunkowo dobrej cenie, więc może tam warto udeżyć ;) ja osobiście sam nad tym myślałem, ale najpierw skończe szkołe i dorobie się trochę, że jak już pojadę, to trochę więcej ziemi kupić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to naprawdę nie zaciekawie, ale za niedługo u mnie to samo będzie. Na ostatnim przetargu jeden rolnik kupił ziemie IV i V klasa po połowie za 29000zł/ha... wg. mnie ludzie warjują na punkcie ziemi i znacznie przesadzają....

A co do perspektyw, to wiem że w lubelskim i miejscami w zachodniopomorskim jest sporo dobrej ziemi w stosunkowo dobrej cenie, więc może tam warto udeżyć ;) ja osobiście sam nad tym myślałem, ale najpierw skończe szkołe i dorobie się trochę, że jak już pojadę, to trochę więcej ziemi kupić :)

Ale spójrz na to z drugiej strony jeśli masz mieć nieruchomości po kilkadziesiąt kilometrów od gospodarstwa trzeba zrobić kalkulacje opłacalności bo paliwo za darmo nie jest.... a jak juz to musza być odpowiednie działki mówię oczywiście o areale;-) zobaczymy jaka będzie opłacalność tego biznesu ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

Rolnik_Kujawy zgadzam się z Tobą, czas pokaże czy to będzie opłacalne. Co do odległości to myślałem sobie tak, że jak był by odpowiedni areał to bym tam zamieszkał, a to co tutaj uzbieram, zostawię bratu, w każdym razie coś się by wymyśliło. Ale najpierw, to tak jak już wspomniałem, trzeba skączyć technikum i zacząć jakieś studia (prawdopodobnie zaocznie) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Niedługo bede stawał w przetargu na ziemie z agencji, tylko że jak przeczytałem jakie agencja chce zabezpieczenia na rozłożenie na raty to nie wiem czy nie przesadzaja. W plikach są skany z ogłoszenia.

Czy u was wymagaja też aż tyle?

post-3529-0-92851900-1364047137_thumb.jpg

post-3529-0-84743600-1364047149_thumb.jpg

post-3529-0-30399400-1364047162_thumb.jpg

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Nie wiem skąd te wymagania ale na pewno nie dotyczy to rolnika,albo chodzi ci o ziemię z przetargu nieograniczonego Od 16 stycznia jest nowe rozporządzenie wydane po strajkach rolników w Szczecinie - http://www.anr.gov.p...5&groupId=84157 Tak więc zapytaj się w ANR o co chodzi i czy do ciebie zastosują to rozporządzenie - tylko pamiętaj że oni tam nie wszyscy wiedzą po co siedzą albo tylko tak udają - przykład z mojego OT ANR - sąsiad był i jedna osoba o tym wiedziała a druga wmawiała mu że nic takiego nie ma Jak będą kręcić to żądaj rozmowy z ich przełożonym i niech wyjaśnia skąd ewentualnie te wymagania

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Wcześniej nie zauważyłem, ale masz racje to jest przetarg nieograniczony, tylko nie wiem czemu bo bedzie sie odbywał pierwszy raz. W tygodniu podjade do ANR i sie dowiem czegoś więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi16l    2

Witam, mam zamiar przystąpic do przetargu o dzierżawe 73 ha z ANR, dzierzawa ma byc do wrzesnia 2015 roku. Czy przez te 2 lata dzierzawy bede miał prawo pierwokupu w przyszłości??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Trzeba mieć bodajże 3 lata dzierżawę aby nabyć to prawo - poszukaj sobie ustaw i ustępu o prawie pierwokupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi16l    2

mam jeszcze jedno pytanie odnosnie zakupu ziemi od ANR. W oswiadczeniach jakie nalezy złożyć do przetargu muszę potwierdzić ze prowadzę gospodarstwo od 5 lat, a niestety prowadze je od roku, co w związku z tym?? nie mogę podejsc do przetargu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

mam jeszcze jedno pytanie odnosnie zakupu ziemi od ANR. W oswiadczeniach jakie nalezy złożyć do przetargu muszę potwierdzić ze prowadzę gospodarstwo od 5 lat, a niestety prowadze je od roku, co w związku z tym?? nie mogę podejsc do przetargu??

 

dołączam się do pytania....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Mam pytanko do zorientowanych-jeśli przetarg na ziemię jest nierozstrzygnięty to cena jest obniżana sukcesywnie aż do - 50%. Co się dzieje dalej jeśli nikt się nie zgłosi do przetargu. Pytam bo mam upatrzone 2 działeczki ale w tej chwili nie posiadam funduszy na zakup, podejrzewam że za góra 4 miesiące będę miał pieniądze ze sprzedaży innej ziemi ... co się dzieje w ofertą -czy będzie można kupić działki w trybie bezprzetargowym?

pozdrawiam

 

 

odgrzebuję pierwszą wypowiedź tego tematu ;)

Jest najbardziej odpowiedni do mojej sytuacji.

Jest sobie 0,19ha, przy moim, pasek o szerokości 11m więc nawet opryskując trzeba by wyłączać sekcję, a siejąc nawozy obsiewać pola sąsiednie. Dojazd z asfaltu, działka poza wioską, taki tam pasek który zostawił sobie ktoś na ziemniaki jako dożywocie. Działką obecnie zarządza ANR. Kiedyś 2 razy wystąpiłem o sprzedaż tego bo leży przy moim. Obecnie jest siedliskiem chwastów.

Zaproponowano wtedy dość zaporową cenę, nie było chętnego w dwóch okresach gdzie w każdym było po 3 przetargi. Nie obniżono też ceny na moją prośbę.

Ostatnio ANR sprzedawała podobnej klasy ziemię i puściła to taniej za hektar niż kilka lat temu krzyczeli za te 19arów.

Wystąpiłem teraz ponownie o sprzedaż tej działki. Zapewne będzie w przetargu w formie licytacji ustnej. Jak znam życie to nikt tego nie weźmie. Jednak nie wiem jak wymagać od ANR żeby zeszła z ceny w kolejnych przetargach.

Macie jakieś pomysły?

 

Idzie o to że kupując 0,19ha poniosę koszt notariusza (1-1,3tys pln) oraz geodety (min 500-600zł) bo ANR robiąc wcześniejsze przetargi nie wstawiała słupków. Czyli na dzień dobry mam 2 tysie więcej. Te 2 tysie przy zakupie np 2-3 lub więcej hektarów to pikuś jednak przy tak małej powierzchni to trochę jest i na razie dokupowałem inne grunta ale obecnie zastanawiam się czy tego siedliska chwastów nie wykupić. Tylko jak zbić cenę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W przetargu na który startowałem była działka 1,5ha, cena wywoławcza była 60tys za całość, po czterech przetargach ograniczonych nie było chętnego to obniżyli do 31tys i przetarg nieograniczony. Na przetaru byłem Ja, dotychczasowy bezumowny dzierżawca i gosciu co ma ponad 400ha ale nie z tej wiosce co była ta działka. Działkę kupił ten co ja wcześniej uzytkował ale zapłacił za nią prawie 50tys, bo "obszarowiec" też sie o nią licytował. Teraz wszyscy w powiecie sie z niego pazernosci nabijają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

czyli o ile mogą zejść z ceny z pierwszego przetargu (zgodnie z przepisami)?

Jak wymóc na nich aby zeszli maksymalnie z ceny?

 

Jak to jest obecnie ze słupkami granicznymi w przetargach ANR? ANR wyznacza poprzez geodetę który wygrał u nich przetarg czy po zakupie musiałbym sam to zrobić?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U nas było cały czas że nowy właściciel sam wzywał geodete i za niego płacił. Chyba ze dużą działke dzielili na mniejsze to wtedy były naniesione nowe słupki graniczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

U mnie Agencja po przetargu na którym nie było chętnych na kawałek Ziemi schodziła z ceny chyba 10-15% i było tak że po kilku ogłoszeniach z 23tys zeszli na 13tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no to zeszli prawie o połowę w przetargach.

U mnie w 6 czy 7 przetargach zeszli o 15-20% jak kiedyś liczyłem i nie sprzedali tego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Bede startował w przetargu i jednym z wymogów jest złozenie wniosku o zakwalifikowanie do przetargu. Ma moze ktos takie coś lub wie co powinien taki wniosek zawierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a jak to jest z naliczaniem czynszu w przypadku dzierżawy? jak ANR wylicza po ile kwintal pszenicy jest i kiedy sie płaci za dzierżawe? słyszałem ze w tym roku przed zniwami policzyni po 1000zl/t pszenice....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warmiak-3    0

Witam. Mam pytanie. Czy jest jakaś realna możliwość zablokowania przetargu na zakup ziemi z zasobów ANR, w którym to przetargu mam pewność że będzie uczestniczyć podstawiona osoba, która ma kupić tą ziemię w imieniu dużego obszarnika? Wspomnę jeszcze, że będzie to przetarg ograniczony dla rolników posiadających do 300 ha, na powiększenie gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj