damiandg

Pług euro- masz Przeróbka

Polecane posty

damiandg    21

Witam zakupiłem na wiosnę pług z firmy Euro-masz na początku było wszystko ładnie do puki nie zacząłem orać ciężkiej mokrej gliny. Odkładnice zaczęły się zaklejać niemiłosiernie i doszedłem do wniosku żeby może zmienić całkiem ich profil i poprawić fabrykę. Znalazłem firmę co robi na zamówienie wszystkie elementy robocze pługa. Czy jest sens zmieniać profil odkładnic żeby inaczej wyglądała ta orka.  Koszt jednej odkładnicy to około 200-250zł. Dodatkowo materiał z którego jest zrobiona fabryczna odkładnica jest taki miękki że lepiej nie mówić dodatkowo to chyba wpływa na przepływ ziemi przez odkładnice. Może ktoś mądry się wypowie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5609
Spróbuj poczekać na optymalne warunki do orki. Mokrej gleby szczególnie gliniastej nie należy orać gdyż niszczysz jej strukturę. A mokra glina ma to do siebie ,że lepić się będzie i wymiana odkładni raczej niewiele tu pomoże.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Ale to nie jest takie mokre tylko gleba jest 3 dni po deszczu więc powinno się to orać w miarę dobrze. Jak jest sucho to nic nie wchodzi nawet kilof.

Edytowano przez damiandg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    241

odkładnice są robione z gównianego materiału swego czasu orałem starym grudziądzem i miałem odkładnice które miały około 20 lat i na nich niewielo co sie lepiło niezależnie od gleby po zmianie na nowe bo stare słabo kryły lepiło sie do nich wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
U mnie w ibisie troche mokrzej i tez od razu glina sie lepi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8543

czyli to powszechne zjawisko u mnie w Krone na starych oryginałach glina się lepiła i na nowych też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Przesyłam zdjęcie odkładnicy. Według mnie one idą za ostro i są za bardzo wygięte do przewracania i dlatego się zapycha.

IMG_20180828_153742332.jpg

IMG_20180828_153830890.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    102

Ten pług ma po prostu zły kąt natarcia i garnie ziemię zamiast ją wywracać. Samą odkładnicą za wiele się nie wykombinuje. Widać po farbie, że nie pracuje na całej powierzchni, może gdyby górę jej odprostować i bardziej pochylić w tył to coś by z tego było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2368
sprubuj może zmienic kat natarcia lemiesza podkladajac pod lemiesz drut 10 ale oblepiania chyba niczym nie wyeliminujesz

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    102

Może będą tam mieli buty z kvernelanda, można by się na nich wzorować, w kv nie ma jako takich problemów z zalepianiem się korpusów. Miałem kiedyś kv 14" teraz mam AB 100 i nic się nie zalepia, a gliny mam pod dostatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21
17 minut temu, samtech84 napisał:

Może będą tam mieli buty z kvernelanda, można by się na nich wzorować, w kv nie ma jako takich problemów z zalepianiem się korpusów. Miałem kiedyś kv 14" teraz mam AB 100 i nic się nie zalepia, a gliny mam pod dostatkiem.

No właśnie jest taki plan żeby zgapić od jakiś markowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    718

Szczerz: to lepiej zmienić pług:)

Aby tu cokolwiek poprawić to zawsze będzie coś za coś. Ewentualnie musisz zmienić cały korpus ale to mało ekonomiczne rozwiązanie.

Jeśli nie zależy Ci na dobrym przykrywaniu resztek to zmień odkładnice na takie jak w starej UG. Jesli chcesz aby dobrze odwracały i się nie lepiły to weź większy ciągnik i zaczep o korzenia lub dużego kamienia, a po tym wszystkim kup dobry pług:)

Sorki nie zauważyłem, że masz na kołki ścinane, to nic nie pomoże:)

Przede wszystkim to wypoleruj odkładnicę, musi się świecić jak psu jajca na wiosnę, nie ma innego wyjścia i zwiększ prędkość orki.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Na razie nie mam funduszy na nowy pług. Może za dwa lata dopiero bym wymienił. Na razie coś trzeba pokombinować.

20 minut temu, akmaly napisał:

Przede wszystkim to wypoleruj odkładnicę, musi się świecić jak psu jajca na wiosnę, nie ma innego wyjścia i zwiększ prędkość orki.

To jest właśnie taki materiał że on się nie będzie świecił. Twardością jest trochę twardszy od ołowiu ale wygiąć się nie chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Miałem ten sam problem z zalepianiem w awe-maku nie szło orac .A ze scinaczami calkiem się kleiło.Sprzedałem dołożyłem 2 k i kupiłem zachodnią używke.W tym są o wiele wieksze odkladnice ale inny kąt inny materiał i leciutko idzie i nic się nie lepi.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    718

"To jest właśnie taki materiał że on się nie będzie świecił"

Przynajmniej spróbuj wyczyścić ta rdzę i resztki farby, na pewno będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0920    443
Mam kV i oralem kiedyś takie błoto na glinie i szło bez problemu. Weź może jedz szybciej albo przesusz tą gline i oczywiście pozbądź się tego gówna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

W sobotę lub poniedziałek jadę do gościa i będziemy myśleć jak powie że nic się nie da zrobić to będę musiał się męczyć te dwa lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maverick    127

Są do kupienia kroje nożowe pod dłuto do kvernelanda za 40 zł, może trochę pomoże. Są też takie "płetwy" przykręcane do odkładnicy żeby przecinały glinę, tylko musisz je wspawać idealnie po trajektorii przemieszczającej się masy ziemi. Przede wszystkim musisz szybciej jechać podczas orki. Miałem kiedyś kvernelanda z małymi prostymi odkładnicami, to na torfie się zapychał strasznie. Obecny ma długie odkładnie i jest elegancko i w dodatku mniejsze opory pracy. Wypoleruj odkładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    718

Zapycha się bo musi :)

Ten typ tak ma, geometria korpusu plus kształt odkładnicy i efekt jest, jaki jest. Zmienili odkładnicę i myśleli, że już będzie super odwracał.

Kroje w pługu stosuje się aby łatwiej było orać pola z dużą ilością resztek organicznych w wierzchniej warstwie, ( to samo wiąże się z najczęściej stosowanym krojem przy tylnym korpusie aby ładnie odcinało, jeśli nie ma kroju to korpus odrywa glebę, resztki ciągną się, część się odrywa, trochę owija na słupicy itd.). Nie ważne jaki ten krój będzie to nie da raczej nic.

Wg. mnie problem widać na zdjęciu po farbie, gdzie się wytarła, tyle powinno być odkładnicy w takim korpusie przy takim kształcie, albo inaczej to taki powinien być zachowany ten kształt bez tego skręcenia u góry. 

Popytaj tego gościa czy nie odwinie ci tej góry aby ziemi nie garnęła. Na prasie to nie powinno być problemem. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj