tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

eMWu    485

Każdy swoje chwali, wachlarzowe u mnie odpadły ze względu na konstrukcję belki, konieczne byłyby przedłużki, co mogło by uniemozliwić obracanie głowic. Ja tam na ESI nie narzekam.

 

Dobierz sobie ten wydatek do prędkości i pamiętaj o przeliczniku 1,15 do RSMu 32 (czyli dla wydatku 200l mnożysz go przez 1,15 - to jest wydatek cieczy do wody, bo RSM ma większą gęstość). Najlepiej, aby dobrac te końcówki do najmniejszych wydatków, np. 55kg N przy 1,5 bar (ok. 130l RSMu 32 - 150l wody), i tak żeby dla tych 200l/ha RSMu (230l wody) ciśnienie wynosiło max 3-3,5 bar (czym mniej tym lepiej) dla prędkości przy której pryskasz.

 

Wydatek ustawiasz na komputerze dla ilości RSMu (tu już nie korzystasz z przelicznika). Aby wybrac rozmiar kryzy poszukaj sobie tabelki albuza w sieci, jak chcesz to moge moją Ci zeskanować i wysłać. Ja sobie wybrałem za małe końcówki, aby dało rade wylewać minimalnie 35kg N pod bobik, muszę sobie dokupić coś większego (przy laniu 200l/ha musze jeździć 4,5-5km/h co jest porażką), ale to najwcześniej za rok, teraz moc wydatków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

dzisiaj przyszły mi końcówki ESI, jak moderator zaakceptuje zdjęcie, to będą w mojej galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Dzwoniłem dzisiaj do Botta i stwierdzili że w moim przypadku najlepszy będzie kolor niebieski. Chciałbym wylewać od 150 do 300L Wcześniej zastanawiałem się czy czasem czerwone nie będą lepsze bo grubsze krople by były. Ale mam chyba troszkę za małą pompe bo 170l i belke 18m. A ja to 300L będę lał tylko na kukurydzę, jedna dawka i tyle. Najwięcej będę lał w granicach 200-220l. I tak nie wiem teraz jaki kolor tych albuzów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

my wzięliśmy czerwone, i zamierzamy wylewać 220-230l/ha RSMu 32 i 28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

No to pompa prawie taka jak moja ale belka sporo krótsza :/ Także chyba ja czerwonymi chyba nie popryskam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dzwoniłem dzisiaj do Botta i stwierdzili że w moim przypadku najlepszy będzie kolor niebieski. Chciałbym wylewać od 150 do 300L Wcześniej zastanawiałem się czy czasem czerwone nie będą lepsze bo grubsze krople by były. Ale mam chyba troszkę za małą pompe bo 170l i belke 18m. A ja to 300L będę lał tylko na kukurydzę, jedna dawka i tyle. Najwięcej będę lał w granicach 200-220l. I tak nie wiem teraz jaki kolor tych albuzów.

 

 

6we3.jpg

 

Może to pomoże w wyborze rozpylaczy ESI albuz ja brałem brązowe

pozdrawiam

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

No to pompa prawie taka jak moja ale belka sporo krótsza :/ Także chyba ja czerwonymi chyba nie popryskam...

 

pompę mam jednak 120l

Ale jak pryskaliśmy od innego na 230-250l na ha, wiem że gęstość RSMu jest większa, ale aby aż tak że pompa ma nie dać rady? do 3 bar przy czerwonych to powinna bez problemu wytrzymać, przy wydatku 220-230l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

 

pompę mam jednak 120l

Ale jak pryskaliśmy od innego na 230-250l na ha, wiem że gęstość RSMu jest większa, ale aby aż tak że pompa ma nie dać rady? do 3 bar przy czerwonych to powinna bez problemu wytrzymać, przy wydatku 220-230l/ha

 

Właśnie nie wiem czy da rade, niby pryskam po 250l przy prędkości ok 6,5 km/h Teraz jeszcze troszkę pozmieniałem ustawienia i być może dało by rade szybciej, a pryskam niebieskimi również od albuza.

 

6we3.jpg

 

Może to pomoże w wyborze rozpylaczy ESI albuz ja brałem brązowe

pozdrawiam

 

Brązowymi?? To z jaką prędkością pryskasz jaką masz pompe i jaką belke?? I jak oceniasz jakość, skuteczność ESI? Warto?? Jakie zalety i wady? Myślisz że ja przy pompie 170l i belce 18 dam rade pociągnąć czerwone? Gdybym np chciał pryskać od 180 do 280l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie chce robić kryptoreklamy firmy albuz, pryskałem kiedyś kołpakami innej firmy i też było dobrze. Ale tak jak pisałem stosuje teraz saletrę. Kolego jest wzór na obliczenie ilości cieczy z 1 koncówki: (ilość litrów na 1ha) x (prędkość robocza) x (szerokość robocza u nas to jest 50cm) wszystko dzielimy przez 60000 i wychodzi Ci ilość płynu z 1 końcówki. Jeśli nie masz komputera który automatycznie pilnuje dawkę to musisz z tabeli odczytać ciśnienie i go pilnować w czasie zabiegu.

Ilość płynu z 1 końcówki mnożysz przez ilość rozpylaczy i wychodzi Ci wydatek cieczy na 1 minutę.

Bez problemu dasz radę bo ESI są niskociśnieniowe, przy dużych prędkościach pracuj bez mieszadła. U mnie belka 21m pompa 250l/min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

No to nawet żeby przy 300l/ha wychodzi mi 63L... A dlaczego pompa miała by nie dać rady to nie wiem, pewnie jest w tym jakiś haczyk...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No to nawet żeby przy 300l/ha wychodzi mi 63L... A dlaczego pompa miała by nie dać rady to nie wiem, pewnie jest w tym jakiś haczyk...

 

dokładnie kolego haczyk jest i to nie mały, wydajność pompy spada drastycznie wraz ze wzrostem ciśnienia. Podam przykład: Jak pompujesz z rzeki wodę zwykłą pompką, lustro wody jest wysoko wtedy wydajność będzie prawie maksymalna, ale z kolei jeżeli tą samą pompkę wstawimy do studni np 30 metrów to wydajność się zmniejszy. 10 metrowy słup wody to prawie 1 bar(0,98). Producent do każdej pompy cieczy daje wykres na którym można odczytać zależnosći pomiędzy ciśnieniem a wydajnością. Masz na szybciocha jakieś 3 pompy nie wiem nawet od czego: http://www.oczkawodne.net/files/aquamax-gravity-eco-15000.jpg

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

ja stosuje do 2 lat wachlarzowe lechlera na powierzchni 200ha i polecam . Czasami może być problem z zastosowaniem końcówek, gdyż wystąpi samooprysk belki. Jednak poza tym mają jedną istotną zaletę. Rozkład powierzchniowy niezależny od wysokości belki. Poza tym równomierne rozprowadzenie kropel. Niekótrzy mówią ze krople są nierówne...

Ale co istotne:

 

Kropla musi być duża a czy będzie równa czy nie , nie ma znaczenia. Ma być duża.

Poza tym prędkość pozioma kropli jest znacznie mniejsza niż w końcówkach rozlewających pionowo. W wachlarzowych krople są wyrzucane przeciwnie do

kierunku jazdy. Czyli ich prędkość względem podłoża= V (ciągnika)- V(wypływającej kropli, wzlędem belki) . Dla opryskiwaczy z komputerem :

Im szybcieej jedziemy przy zachowaniu stałej dawki na ha, wzrasta ciśnienie . Wówczas wypływ ma większą prędkość w zględem belki

Suma sumarum=== W dużym przybliżeniu utrzymana zostaje prędkość kropli względem podłoża, nawet jak jedziemy szybciej.

 

 

Wadą końcówek FD lechlera to możliwość wystąpienia samooprysku belki. Jednak są specjalne przedłużki które niwelują problem..

 

 

Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasjonat40    2

ja mam czerwone z albuza rozlewają dobrze opryskiwacz krukowiak 612 samooprysku belki brak zastanawiam się czy ich nie sprzedać bo trudno nimi wylać 100l na ha na drugą dawkę [zbyt małe ciśnienie i duża prędkość] wylałem nimi ok 1500 l rsm gdyby ktoś był chętny to na pw mam 25 szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

ja mam czerwone z albuza rozlewają dobrze opryskiwacz krukowiak 612 samooprysku belki brak zastanawiam się czy ich nie sprzedać bo trudno nimi wylać 100l na ha na drugą dawkę [zbyt małe ciśnienie i duża prędkość] wylałem nimi ok 1500 l rsm gdyby ktoś był chętny to na pw mam 25 szt

 

 

Wylewasz tylko 100l na drugą dawkę? Ja mierzyłem wczoraj u siebie belkę tzn czy nie będzie samooprysku. I wydaje mi się że bez zastosowania przedłużek się nie obędzie niestety :// Z jakimi prędkościami jeździsz przy jakiej belce?

 

ja stosuje do 2 lat wachlarzowe lechlera na powierzchni 200ha i polecam . Czasami może być problem z zastosowaniem końcówek, gdyż wystąpi samooprysk belki. Jednak poza tym mają jedną istotną zaletę. Rozkład powierzchniowy niezależny od wysokości belki. Poza tym równomierne rozprowadzenie kropel. Niekótrzy mówią ze krople są nierówne...

Ale co istotne:

 

Kropla musi być duża a czy będzie równa czy nie , nie ma znaczenia. Ma być duża.

Poza tym prędkość pozioma kropli jest znacznie mniejsza niż w końcówkach rozlewających pionowo. W wachlarzowych krople są wyrzucane przeciwnie do

kierunku jazdy. Czyli ich prędkość względem podłoża= V (ciągnika)- V(wypływającej kropli, wzlędem belki) . Dla opryskiwaczy z komputerem :

Im szybcieej jedziemy przy zachowaniu stałej dawki na ha, wzrasta ciśnienie . Wówczas wypływ ma większą prędkość w zględem belki

Suma sumarum=== W dużym przybliżeniu utrzymana zostaje prędkość kropli względem podłoża, nawet jak jedziemy szybciej.

 

 

Wadą końcówek FD lechlera to możliwość wystąpienia samooprysku belki. Jednak są specjalne przedłużki które niwelują problem..

 

 

Pzdr

 

U mnie mimo zastosowania przedłużki końcówa będzie lała po belce. Chyba że masz jakieś ekstra długie to może wtedy nie ale ja już dłuższych nie znalazłem... A tak w ogóle to ciekawe to co mówisz. Na pewno się komuś przyda, ja chciałem u siebie założyć wachlarzowe ale no niestety nie da rady. A jaki mają u Ciebie kolor końcówki? Jaką masz pompe i jaką belke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki17    0

Mieszał ktoś rsm z siarczanem magnezu lub inymi nawozami i czy daje to jakies efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Koledzy ja stosuje Wachlarzowe Czerwone i jest według mnie Najlepsze rozwiazanie :) Ja nie spotkałem sie z laniem po belce :) Ładnie Laja duże krople . Nie mieszam RSM :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasjonat40    2

PanJoker na pierwszy oprysk poszło150l i na drugi 100 to jest 105kg N /ha na pszenżyto V kl ziemi to i tak za dużo jak będzie sucho w kwietniu i maju to przypali belkę mam 12m prędkość 8km ciśnienie 1.5 atm wydatek 150l/ha wychodzi , rsm wylewany 28.02 już zaczyna działać samoprysku belki nie ma ale i tak nie sposób uniknąć kontaktu rsm z belką przy nalewaniu zawsze coś pryśnie na ramę tak że po oprysku karcher i porządne mycie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ile litry rsm 32 można dać na pierwszy oprysk na przenice na glebie kl.2 stanowisko po fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

nie wiem w jakim stanie ta pszenica ale ogólnie to między 150-200 litrów. 150 litrów RSM32 to już ponad 60 kg N i jeśli jest ładna to powinno jej wystarczyć na 1 dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

myśle o drugiej dawce na przenica ma 15 cm i chce dać 1kwietnia tez 140l rsm nie będzie zadużo na 2 raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

u nas nie ma w tej chwili RSMu

Zboża są w fazie już w połowie pierwszego kolanka.

I ja mam pytanie- czy nie będzie za późno zastosowanie RSM 32 w ilości około 220l/ha na pszenżyto i pszenice w fazie pierwszego kolanka, a nawet może trochę później ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj