Polecane posty

Aktis    319

Witam,

Muszę już kupić rozsiewacz do nawozów na mały areał (~10 ha), który będzie współpracował ze starym ciągnikiem ursus C360.

Rozważam dwa modele: z Woprol i z Langren. Może ktoś z Was już rozważał taki wybór albo ma doświadczenie z jednym z tych (lub obydwoma) rozsiewaczy (równomierność wysiemu, dokładność tabeli wysiewu, łatwość regulacji, łatwość obsługi, łatwość podpinania do ursusa C360, rdzewienia po kilku latach użytkowania, inne problemy).

Poniżej faworyzowane dwa modele (bazowałem na dostępnych opiniach z agrofoto) wraz z ofertami, które dostałem na nie. Zastanawiam się też czy C360 nie będzie miała problemu z tymi rozsiewaczami i czy może nie lepiej wziąć wersję 600l (zapotrzebowanie na moc niby te same; jedynie skrzynia trochę mniejsza).

Zastanawiam się też czy warto dopłacać do skrzyni z kwasówki (Langren) czy też tego dna z kwasówki w Woprol'u. Dopłata jest dość duża.

Ten mechanizm do siewu granicznego w Woprol'u jest bardzo drogi. Czy wie ktoś co to a mechanizm i czy warto aż tyle za niego dopłacać?

 

1) Woprol Junior II 800l

  - cena za rozsiewacz z hydraulicznymi zasuwami i oświetleniem (skrzynia malowana): 5400 PLN

 - plandeka ze stelażem : 400 PLN

- aparat do siewu granicznego: 2300 PLN (hydrauliczny)

- dopłata do wersji z dnem z kwasówki: ~2000PLN (ta wersja ma też trochę inny kształt)

 

2) Langren RS-800

  - cena za rozsiewacz z hydraulicznymi zasuwami  (skrzynia malowana; bez oświetlenia): 5400 PLN

 - plandeka : 100 PLN

- łopatki do siewu granicznego: 300 PLN

- dopłata do skrzyni z kwasówki: 1500PLN 

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

mialem strumyka 800l wytrzymal 3 sezony- nie polecam polskich rozisewaczy w zadnym wypadku. jedyne na jakie mozna zwrocic uwage to sipma mysle ze ok7tys i przeceniony brzeg ok10. lepiej poszukac raucha-kuhna, amazona... do 4,5zl jeszcze w ladnym stanie sie znajdzie- 360 da sobie spojnie z nim rade. u mnie rauch 900l z bb 75km ciagnik rozsiewa ale tez c330 na waskich kolach bez wiekszego problemu, jedynie balast tj okolo 50kg zakladam na zaczep przedni na bolec. jesli chodzi o rozsiewacze te za okolo5 tysi to nie mal kazdy zachodni uzywany w tych pieniadzach moim zadniem bedzie lepszy. nie wspomne o jakosci rozsiania nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

Dziękuję za opinię.

Problem z zachodnimi rozsiewaczami jest taki, że w mojej okolicy (przynajmniej to co widzę na OLX), to pojawiają się tylko mocno wypracowane sztuki, często kwalifikujące się do kompletnego remontu.  Szukanie coś dalej, to trzeba się liczyć już z kosztami raz jeźdźenia, a dwa transportu, co sumarycznie może wynieść i połowe wartości tego rozsiewacza (jak kupowałem ciągnik, to opłacało się jeździć kilkaset kilometrów za nim; w przypadku rozsiewacza chyba nie warto?).

 

Myślałem, że nowe to nowe i przy moich potrzebach, to i te polskie starczo mi na wiele, wiele lat. Niemniej sporo osób wypowiada się, że tylko zachodnie używki. Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad tym zachodnim sprzętem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242
Dnia 7.03.2018 o 07:35, Aktis napisał:

 

2) Langren RS-800

  - cena za rozsiewacz z hydraulicznymi zasuwami  (skrzynia malowana; bez oświetlenia): 5400 PLN

 - plandeka : 100 PLN

- łopatki do siewu granicznego: 300 PLN

- dopłata do skrzyni z kwasówki: 1500PLN 

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Piotr

Drogo, chociaż sprzedawca mówił, że ceny ostatnio przed sezonem poszły w górę (w co akurat jestem skłonny uwierzyć bo z kupnem ciężkiej brony polowej było podobnie). W zeszłym tygodniu (chyba stara dostawa jeszcze) położyłem za taki 4,9 tys brutto - plandeka w cenie.

o Woprolu nie pomogę.

ogólnie te nowe polskie budżetowe to jednak popelina a przyzwoicie zachowany zachodni to jak dzień do nocy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    576

Z powyższych wariantów moim zdaniem lepszy jest Langren , wzorowany on jest na Rotinie . Popularne przekładnie w Woprolu są badziewne . Trwalsza przekładnia jest w Langrenie , dodatkowo posiada on  jednokomorowy zbiornik i mieszadło mimośrodowe. Malowanie trochę pozostawia do życzenia ( egzemplarze  Langrena jakie ogladałem korodowały na placu ) wiec warto dołożyć na kwasówkę. Jak dla mnie to w obydwu jest małoprecyzyjna regulacja dawki wysiewu i te intuicyjne "tabele wysiewu ". Osobiście też się zastanawiałem nad langrenem, ostatecznie kupiłem Rauch Mds 61, za ponad 4 tys.. Musiałem tylko wymienić łożyska i uszczelniacz wałka mieszadła + nowy olej . Jest godny polecenia : wysiew graniczny, regulowane łopatki, jednokomorowy zbiornik , wolnoobrotowe mieszadło, bardzo dokładne tabele wysiewu i równy wysiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

Przepraszam, moja pomyłka - cena malowanej wersji rozsiewacza Langren RS-800 to 4200 PLN. Reszta się zgadza.

@Shaun, @andrzej78 - dziękuję za podzielenie się opiniami.

Wygląda na to, że 2:0 dla Langrena.

Rozsiewacz zachodni chętnie bym rozważył, ale u mnie w okolicy (pn-ws. mazowieckiego) ciężko o nie, a szczególnie ciężko o dobrą sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142

na plus dla langrena czy altro to jednokomorowy zbiornik no i oczywiście cena w porównaniu do woprola, tu z kolei mamy stelaż z plandeką

ceny mocno skoczyły, za zielone 800l langrena w styczniu zapłaciliśmy mniej niż teraz kosztuje 600l

mimo że u nas będzie głównie pracował z 360 wybrałem 800l, dopłata niewielka, możliwość rozbudowy do 1200l, w przyszłości można uspawać jakiś wózek lub spiąć do większego konia


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie kupuje wooprola mam takiego 3 sezony i rdzewieje, choć zawsze myty po pracy i konserwowany na zimę lepiej coś zachodniego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

@izydor9280  - a jak sprawuje Ci się ten rozsiewacz? czy równomiernie rozsiewa?; czy tatwo go wyregować (czy tabela wysiemu jest coś warta)?; czy łatwo go podpiąć do C360 (czy jest wystarczająco dużo miejsca między rozsiewaczem a ciągnikiem)?; czy sama nie przestawia się dawka podczas rozsiewu?; czy nie rdzewieje?

Z Altro kupiłem niedawno owijarkę i powiem, że dużo miejsc (wnętrze profili) nie ma malowania. Dodatkowo, załączona instrukcja obsługi, to jakaś pomyłka (niska jakość druku; brak niektórych informacji dotyczących ustawień/regulacji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    36

Każdy po jakimś czasie podda sie korozji na to nie ma siły. Miałem Raucha MDS 701 siał w miare, przekładnia chodziła cichutko bez problemu ale kosz miał już dziury (1996r). Po sprzedaży stałem przed wyborem Sulky DPX czy Brzeg z nierdzewną skrzynią  (oba używane w podobnej cenie - no moze brzeg troche tańszy) - wybrałem Brzeg i mam świety spokój. Dodalismy nadstawki z nierdzewki, przerobilismy mocowanie dołu też na nierdzewkę. Stalowa została tylko rama. Pomalowanie ramy to żaden problem ale ze skrzynia jest o wiele gorze (o czym sam sie przekonałem).

Moze i zachodnie  rozsiewacze są lepsze ale dlaczego żadnej z nich nie ma nierdzewnej skrzyni? Czyżby producenci obawiali sie że takie maszyny posłużą zbyt długo?

Wracając do tematu ja wybrałbym Langren z nierdzewną skrzynią.


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142
19 godzin temu, Aktis napisał:

@izydor9280  - a jak sprawuje Ci się ten rozsiewacz? czy równomiernie rozsiewa?; czy tatwo go wyregować (czy tabela wysiemu jest coś warta)?; czy łatwo go podpiąć do C360 (czy jest wystarczająco dużo miejsca między rozsiewaczem a ciągnikiem)?; czy sama nie przestawia się dawka podczas rozsiewu?; czy nie rdzewieje?

nic nie powiem bo jeszcze nie używany, fakt farba na ramię nie wygląda rewelacyjnie, ale na zbiorniku już o wiele lepiej

zasuwy nie będą się przestawiać, teraz robią blokadę na sworzeń i kiedy dociśnie to sprężyna nie ma bata aby się ruszyło

Znalezione obrazy dla zapytania langren


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

@izydor6280 - czy ten mechanizm pozwala na całkowite odcięcie wylotu na jedną tarcze. Widziałem zdjęcia rozsiewaczy Langren z jednym i z dwoma siłownikami otwierania zasuw. I zastanawiam się jaka jest między nimi różnica.

Druga sprawa - wygląda że ten rozsiewacz Altro to jakby bliźniak tego Langren, tylko chyba skrzynia jest w nim ponoć z trochę grubsze blachy. czy dobrze mi się wydaje?

Edytowano przez Aktis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142

tak możesz zamknąć ręcznie lewą stronę a hydrauliką lub ręcznie nadal sterować prawą zasuwą

 

oba to kopia rotiny, nie wiem czy blacha jest grubsza, ale wagowa jest o jakieś 50kg cięższy od langrena no i skrzynia spawana do kąta, nie "łamana" na rogach


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1430

Altro ma też inne tarcze rozsiewające- a dokładnie łopatki

Edytowano przez MF675ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
dowiedziałem się też, że do Altro nie ma opcji siewu granicznego. By móc wyłączać jedną ze stron trzeba dokupić taką opcję za 400 pln (dodatkowy siłownik). Nie wiem jak to jest w Langren bo tam też jest jeden siłownik standardowo. Altro tez jest droższy o 400 pln względem podobnego rozsiewacza Langren. Nie dopytam się czy jest opcja kosza z kwasowki i za ile.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
@MF675ursus - a widzisz wygląda, że dealer jest nie doinformowany i wprowadził mnie w błąd. Na stronie producenta też widziałem info, że siew graniczny jest w opracowaniu. Dzięki za info.
Trochę ten rozsiewacz z tą opcją siewu granicznego kosztuje. W Langren wysiew graniczny realizowany jest przez specjalne łopatki, za które dopłaca się 300 pln. Ciekawe czy warto tu extra dopłacać za to rozwiązanie w Altro (wychodzi tak ok. 1400pln). Coś podobnego widziałem, że jest do woprol/akpil i w kuhn. Miał ktoś może doświadczenie z tego typu mechanizmem do siewu granicznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1430

Dopłacasz za wygodę- wymiana łopatek a machnięcie rozdzielaczem zajmuje trochę inny przedział czasu. Czy aby na pewno jest Ci niezbędny siew graniczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142

nie trzeba zmieniać łopatek, zakładasz te regulowane i już,  później tylko regulujesz jedną śrubą ich długość

Znalezione obrazy dla zapytania łopatki do siewu granicznego langren


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
Na początku założyłem, że tak. Że "siew graniczny" może się przydać by nie siać nawozu sąsiadowi. Wcześniej używałem lejka więc nie mam doświadczenia z używaniem ani tych specjalnych łopatek, ani tego czegoś na podobne telimatu(?). Mogę tylko wyobrazić sobie jak działają te łopatki (poprawcie mnie jeśli się mylę) - zmieniając długość łopatek zmienia się odległość na jaką rozrzucają nawóz. By jednak utrzymać stałą dawkę nawozu trzeba by proporcjonalnie zmniejszyć otwór przez który wlatuje nawóz na tarczę. Podsumowując - rozwiązanie to wydaje się trochę karkołomne i mało prezyzyjne. Jak działa to drugie rozwiązanie do siewu granicznego - nie wiem. Będę wdzięczny jak ktoś mi wytłumaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    576

Równomiernie siejący rozsiewacz dorzuca nawóz do sąsiedniej ścieżki technologicznej , czyli na zakładkę . Telimat jest po to aby bez przestawiania  łopatek rozsiewany nawóz wytracił prędkość   i zmienił kierunek  oraz  aby obszar wysiewu został zawężony .Nic nie trzeba manipulować przy nastawie dawki nawozu.Osobiście mam rozsiewacz z siewem granicznym ustawianym łopatkami i rozwiązanie to jest jak najbardziej skuteczne.

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
@andrzej78 - ale w opisanym przypadku wysiejemy tą samą dawkę nawozu tylko w węższym pasie. Więc zwiększy nam się jednostkowa dawka nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    576

Przeanalizuj powyższy rysunek. Zwróć uwagę że pasy wysiewu z kolejnych przejazdów nakładają się na siebie i dopiero wtedy wyrówna się dawka jednostkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez artur1295
      Witam
      Ostatnio kupilem rozsiewacz nawozu firmy amazone za-s o pojemności 400l i czy ma moze ktos tabele wysiewu do tego rozsiewacza i jak ustawic łapki żeby wysiewały 12m o ile sie da 
      z gory dzięki
    • Przez kamil255
      Witam, posiadam ten rozsiewacz i jest ustawiony na 12m bo takiej szerokości mam ścieżki. Chciałbym dowiedzieć sie od osób uzytkujacych ten sprzet jak ustawić łopatki na 15m do nawozów przedsiewnych NPK typu polifoska,zawsze to jakaś oszczędność czasu przy większej szerokosci rozsiewu.
    • Przez karol210589
      Szanowni koledzy. Post na prośbę kolegi ale bardzo proszę o pomoc. Kolega kupił rozsiewacz Kvernelanda ale nie ma do niego instrukcji. Rozsiewacz nie posiada nalepek żadnych jedynie tabliczkę znamionowa która wysyłam pod postem. Rozsiewacz posiada wagę i sterownik. Proszę o pomoc...
      Dodam że na stronie internetowej nie znalazłem instrukcji, również dealer nie wykazał się odpowiednią kompetencją. Gdy np potrzebowałem instrukcji w języku polskim od Hardiego wystarczył jeden telefon do serwisu głównego i dostałem na email w formie pdf.



    • Gość
      Przez Gość
      Sprzedam polski rozsiewacz 600 l z plandeką. Skrzynia wykonana z nierdzewki. Rozsiewacz nabudowany na ramę z kołami więc nadaje się do małego ciągnika.  3800 do negocjacji 
      Kultywator polski 3 m z wałkiem strunowym . 2000 do negocjacji 
      Zainteresowanym podeślę zdjęcia 
    • Przez podol21
      Witam. Sprzedam sadzarke cramer junior S. Sadzarka sądzi w rozstawie od 62cm do 75cm. Regulowana gęstość sadzenia 15 opcji. Taśmy w bardzo dobrym stanie. Posiadam 2 sztuki. Jedna 3500 druga 3200. Ceny do lekkiej negocjacji. Bulkowo. Powiat płocki. 513702448 







×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj