Gramgro

Grupa producentów w mleczarstwie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gramgro    15

 

Witam,

Czy ktoś jest w grupie producentów mleka? Chodzi o kilku rolników razem oddających mleko np. jako jeden podmiot? Chodzi mi po głowie pomysł utworzenia z sąsiadami takiej grupy. A jakby to dobrze szło to nawet wybudowania wspólnej obory. Tutaj chyba możnaby wziąć dofinansowanie na budowę. Czy mleczarnia by pozwoliła na coś takiego? Wiem że do rejestracji grupy i dofinansowania na działalność trzeba by przynajmniej 5 członków. Ciekawi mnie mocno wspólna obora. Tutaj myślałem że można się podzielić udojem, np. każdy by doił po tydzień, co już jest dużym plusem. Prace polowe wykonywane w kilku to nie praca samemu, dużo sprawniej by szły. Cena mleka też by była wyższa ( ilościowe). Środki produkcji też tańsze. Najtrudniejszy problem to finanse. Jak podzielić się żeby każdy był zadowolony. Gospodarstwa prócz mojego w miarę na równym poziomie ( ok. 30 sztuk dojnych- ja 50). Mi nie pasuje dzielić się równo, lepiej procentowo jakoś. Np. wycena rzecoznawcy i procentowy udział według wyceny? Kwestia jeszcze pracy ludzkiej. Jakaś stawka godzinowa pracy? Nie każdy pracuje tyle samo h i tutaj jakoś też to warto byłoby rozwiązać. Np. Jeśli ja mam dobrze wyposażony warsztat i tak czasem naprawiam z tatą sąsiadom sprzęty to przy grupie naprawa i konserwacja to jednak dużo roboczogodzin. Czy macie pomysły na takie funkcjonowanie grupy? Może macie własne doświadczenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Hehe tak tak... Sąsiadowi przyszło doić, zrobił syf, wlał antybiotyk a wszyscy dostali po kieszeni i się pokłócili a kredyt trzeba spłacać... No ale powodzenia
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    15

Jak ktoś woli na **ja zrobić niż zarobić to może i się pośmieje z tego. Wiem że te dogadanie z ludzmi to dużo, ale każdy ma z tego korzyści. Dostawać więcej kasy a doić tydzień w miesiącu? Dlatego się Was pytam czy ktoś jakieś doświadczenie ma? Wydaje mi się że to przyszłościowy pomysł jest, dużo osób zrezygnuje z mleczarstwa bo młodzi nie chcą całe życie w oborze siedzieć albo nie ma pieniędzy na rozwój ( zakup ziemi, budowa obory). Z tych 30 krów ciężko uciułać na powiększenie gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    3009
Czyli sąsiad ma zamiast 30 krów doić 150? Jeżeli nie chcesz dzielić się zyskami po równo, to jak będziesz dzielił się kosztami np za paliwo, nawozy, prąd itd. Pamiętaj że czasami z 30 można dać więcej mleka jak niektórzy z 50 i gdzie sprawiedliwość? I najważniejsze pytanie, na czyjej ziemi miałaby powstać obora? Najrozsądniejsze jest aby kupić wspólnie (po równo) ziemię i na niej wybudować, a w razie przejęcia obory to jeden drugiego udziały spłaca i przejmuje. A najbardziej rozsądne jest, żeby każdy swoje obrabiał ale to do pierwszej wpadki by była grupa, bo jeden drugiego by oskarżał dojąc nawet we wspólnej oborze. Mleko to nie owoce....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28764

jest takie przysłowie "powiedziały jaskółki że nie dobre są spółki"

macie już coś na spółkę, np. jakąś maszynę z sąsiadami??? jeśli nie to kupcie, poużytkujcie razem, najlepiej do pierwszej awarii, i wtedy wszystko wyjdzie na jaw

i lepiej utopić 20tys.zł w np. prasie, niż 500tys.zł w oborze

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12213
jeżeli chodzi o wspólną sprzedaż mleka to słychać o grupach ale nie każdy podmiot może na to się godzić bo grupa w spółdzielni nie ma prawa istnienia to coś w rodzaju związku zawodowego a wspólna produkcja to ciężko wszystko pogodzić trzeba by przeliczać majątek jaki wnosimy na udziały i podział obowiązków i wtedy placa za wykonywaną prace i na koniec zysk z udziałów a to bardziej już jako spółdzielnia produkcyjna a tak szczerze niewykonalne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    15
2 godziny temu, kris91 napisał:

Czyli sąsiad ma zamiast 30 krów doić 150? Jeżeli nie chcesz dzielić się zyskami po równo, to jak będziesz dzielił się kosztami np za paliwo, nawozy, prąd itd. Pamiętaj że czasami z 30 można dać więcej mleka jak niektórzy z 50 i gdzie sprawiedliwość? I najważniejsze pytanie, na czyjej ziemi miałaby powstać obora? Najrozsądniejsze jest aby kupić wspólnie (po równo) ziemię i na niej wybudować, a w razie przejęcia obory to jeden drugiego udziały spłaca i przejmuje. A najbardziej rozsądne jest, żeby każdy swoje obrabiał ale to do pierwszej wpadki by była grupa, bo jeden drugiego by oskarżał dojąc nawet we wspólnej oborze. Mleko to nie owoce....

Jeśli ktoś ma 30 sztuk doić przewodówką (tylko ja z sąsiadów mam gale udojową) a na nowej oborze i 200-300 to ja bym wolał więcej i w lepszych warunkach. Fajnie byłoby mieć więcej ale trzeba to też wyżywić. Przy wspólnej organizacji pracy na polu to idzie duźo sprawniej. Ogólnie trochę sobie pomagamy jak możemy. Z jednym dziele się zgrabiarką a biore od niego beczkowóz. Kilku pomaga mi przy zbiorze traw i kukurydzy (własna sieczkarnia ale brak kierowców i niedobór ciągników). No właśnie te rozliczanie. Najlepiej byłoby jakby każdy dał tyle samo i wtedy po równo każdy dostaje. Jeśli chodzi o środki produkcji to już by były wkalkulowane w koszta i np. miesięczne zyski były by pomniejszone o przykładowo 10% na rozwój i podzielowe według % wkładu z początku. Wiem sam że z spółkami różnie było ale jak mam się wykończyć sam pracując po 12h dziennie i po kilku latach przyjdzie mi rzucić to bo za mała skala i się nie opłaca to wolałbym spróbować razem coś zdziałać. Każdy jest sceptyczny, dlatego chcę wielu opinii i znaleść rozwiązanie które by pomogło w skutecznym wdrożeniu takiego pomysłu. Kiedyś były kółka rolne ale tam każdy miał osobno własne gopodarstwo i do niego wynosił zbędne rzeczy. A jak pracujesz na własny dochód to zmienia postać rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez vw141998
      Witam. Ma może ktoś konto na UNIROL'u ??
    • Przez Wici
      Chciałbym stworzyć nieformalną grupę osób, które współpracując ze sobą mogłyby dokonywać wspólnie zakupów.
      Poszukuję dlatego osób, którym zależy na zmniejszaniu kosztów produkcji.
    • Przez dawid1983
      witam ponownie zaczne od tego wyjmowalem 2 tygodnie temu akumulator i znowu to samo dzisiaj tez go musialem wyjasc i go ponownie zalozylem   gdy chcialem ruszyc do przodu grupa biegow A to nie moglem ruszyc  ta wajche od tej grupy  cofalo ja spowrotem  a na grupie B  wporzadku to wzialem wyregulowalem na tym przegubie i teraz jest wporzadku jaka moze byc przyczyna pomocy nigdy mi to sie wczesniej nie zdarzylo NIE WIEM JAK JUTRO BEDE GO CHCIAL ODPALIC  I ZOBACZYMY CZY DZIALA
    • Przez rolwnik
      Mam oferte na wapno granulowane z Polska Grupa Nawozowa, 300 zł/ tona, platność na pazdziernika,  mam próbkę i rozpuszcza się od razu i całkowicie, granulacja twarda. Macie doświadczenie z tym wapnem?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj