Zaloguj się, aby obserwować  
Wiesiek123

Producenci ziemniaków skrobiowych - prośba o kontakt

Polecane posty

Wiesiek123    0

Witam

Nie jestem rolnikiem, ale zajmuję się sprawami rolnictwa, między innymi analizą rynku ziemniaków. Unijne regulacje rynku skrobi ziemniaczanej się zmieniają, zmienia się system dopłat do uprawianych ziemniaków - niedługo znikną kwoty produkcyjne. Jak widzicie to WY, rolnicy, jakie są Wasze dotychczasowe doświadczenia i co myślicie o proponowanych zmianach ? Na zlecenie Komisji Europejskiej jest realizowany projekt badawczy, który ma pomóc ocenic dotychczasowe i przyszłe skutki reform tego systemu w Polsce i innych wybranych krajach Unii.

Mam prośbę do rolników z woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, którzy uprawiają ziemniaki skrobiowe, aby zechceli się podzielic swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na ten temat. Tych, którzy zechcieliby poświęcic ok. 45-60 minut swojego cennego w dogodnym dla Państwa terminie prosiłbym o kontakt mailowy.

 

Pozdrawiam

 

w.dzwonkowski@gmail.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hans334    0

czy to oznacza ze przestaniemy byc importerem skrobi ????

"zmienia się system dopłat do uprawianych ziemniaków" moze to Pan rozwinac ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesiek123    0

czy to oznacza ze przestaniemy byc importerem skrobi ????

"zmienia się system dopłat do uprawianych ziemniaków" moze to Pan rozwinac ???

Witam

Skrobię pewnie dalej będziemy importowac, bo zwiększa się zapotrzebowanie krajowe. 80% wykorzystywanej skrobi i produktów skrobiowych to produkty ze zbóż. Maleje znaczenie skrobi ziemniaczanej, nie tylko w Polsce.

Zmiana systemu dopłat do uprawianych ziemniaków - mam na myśli płatności uzupełniające, od sezonu wypłacane również w formie tzw. płatności niezwiązanej, czyli nie trzeba uprawiac ziemniaków skrobiowych by ją otrzymywac. W innych krajach UE, gdzie produkuje się ziemniaki skrobiowe, rolnicy 60% doplta uzupełnijących otrzymują w formie płtanosci za dostarczone ziemniaki do krochmalni, a 40% w formie płatności niezwiazanej (czyli niezwiązanej z produkcją) - otrzymują te płatnośc bo wcześniej produkowali ziemniaki skrobiowe. Jest to płatnośc na gospodarstwo.

 

Od sezonu 2012/13 prawdopodobnie zostaną zniesione kwoty produkcyjne, zostanie zniesiona cena minimalna, obowiązek kontraktacji, a dotychczasowe dodatkowe płatnosci uzupełniające będa wypłacane jako płatnośc niezwiązana, czyli na gospodarstwo. Dostaną ją ci, którzy wcześniej produkowali ziemniaki skrobiowe i nie będa musieli ich produkowac, by płatnośc tą dostac. Obecnie płatnośc niezwiązana jest wypłacana dla tych, którzy mieli umowy z krochmalniami i dostarczali ziemniaki skrobiowe w sezonie 2007/28. Przetwórcy skrobi stracą dopłaty prwadopdobnie juz od sezonu 2011/12.

 

Wszystko to w ramach Reformy Wspólnej Polityki Rolnej, by oddzielic płatności bezpośrednie od produkcji. Akurat w przypadku reformy na rynku skrobi nie jest to chyba dobre rozwiązanie, bo może się skończyc nawet upadkiem przemysłu ziemniaczanego. Trzeba by to dłuzej rozwijac....

 

Wielokrotnie na prośbę Ministerstwa Rolnictwaw wyrażałem swoją negatywną opinię na ten temat. Komisja Europejska chce wiedziec jakie sa dotychczasowe doświadczenie rolników w tym zakresie i jak oni to widzą. Ale by mogła sie dowiedziec, musiałbym sie z Państwem spotkac, by Wasze opinie mogły byc dalej przekazane.

Proszę zatem jeszcze raz plantatorów ziemniaków skrobiowych z wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego o możliwośc kontaktu. Dla naszego wspólnego dobra.

 

Pozdrawiam

 

czy to oznacza ze przestaniemy byc importerem skrobi ????

"zmienia się system dopłat do uprawianych ziemniaków" moze to Pan rozwinac ???

Witam

Skrobię pewnie dalej będziemy importowac, bo zwiększa się zapotrzebowanie krajowe. 80% wykorzystywanej skrobi i produktów skrobiowych to produkty ze zbóż. Maleje znaczenie skrobi ziemniaczanej, nie tylko w Polsce.

Zmiana systemu dopłat do uprawianych ziemniaków - mam na myśli płatności uzupełniające, od sezonu wypłacane również w formie tzw. płatności niezwiązanej, czyli nie trzeba uprawiac ziemniaków skrobiowych by ją otrzymywac. W innych krajach UE, gdzie produkuje się ziemniaki skrobiowe, rolnicy 60% doplta uzupełnijących otrzymują w formie płtanosci za dostarczone ziemniaki do krochmalni, a 40% w formie płatności niezwiazanej (czyli niezwiązanej z produkcją) - otrzymują te płatnośc bo wcześniej produkowali ziemniaki skrobiowe. Jest to płatnośc na gospodarstwo.

 

Od sezonu 2012/13 prawdopodobnie zostaną zniesione kwoty produkcyjne, zostanie zniesiona cena minimalna, obowiązek kontraktacji, a dotychczasowe dodatkowe płatnosci uzupełniające będa wypłacane jako płatnośc niezwiązana, czyli na gospodarstwo. Dostaną ją ci, którzy wcześniej produkowali ziemniaki skrobiowe i nie będa musieli ich produkowac, by płatnośc tą dostac. Obecnie płatnośc niezwiązana jest wypłacana dla tych, którzy mieli umowy z krochmalniami i dostarczali ziemniaki skrobiowe w sezonie 2007/28. Przetwórcy skrobi stracą dopłaty prwadopdobnie juz od sezonu 2011/12.

 

Wszystko to w ramach Reformy Wspólnej Polityki Rolnej, by oddzielic płatności bezpośrednie od produkcji. Akurat w przypadku reformy na rynku skrobi nie jest to chyba dobre rozwiązanie, bo może się skończyc nawet upadkiem przemysłu ziemniaczanego. Trzeba by to dłuzej rozwijac....

 

Wielokrotnie na prośbę Ministerstwa Rolnictwaw wyrażałem swoją negatywną opinię na ten temat. Komisja Europejska chce wiedziec jakie sa dotychczasowe doświadczenie rolników w tym zakresie i jak oni to widzą. Ale by mogła sie dowiedziec, musiałbym sie z Państwem spotkac, by Wasze opinie mogły byc dalej przekazane.

Proszę zatem jeszcze raz plantatorów ziemniaków skrobiowych z wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego o możliwośc kontaktu. Dla naszego wspólnego dobra.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hans334    0

zaklad do ktorego rolnicy z mojej okolicy kontraktowali ziemniaki obiecal ze " moze znajda sie pieniadze zeby wyplacic 50% sumy za dostarczone ziemniaki w czerwcu" - czy to jest dobry interes ??????

doplata do skrobi z arr- owszem jest to znaczaca kwota czego o doplacie niezwiazanej juz powiedziec nie mozna... przy areale ok 5 ha wyniosly odpowiednio okolo 10 tys i 700 zl

kontraktacja - pieniadze zarabia sie za ziemniaki pow plonu 30 ton z ha- w "moim" zakladzie nikt wiecej nie chcial zakontraktowac - wiec przy plonie 45 ton te 15 ton w dupe jeza..... po 130 zl/t

aa i ocena zawartosci skrobi np.- 15 % skrobi i 10 zanieczyszczen bo pani Krysia miala zly dzien........ :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, w mojej okolicy wielu rolników sprzedewała ziemniaki do P... w Wielkopolsce północnej i ich płatności są już słwane w całym regionie. Aby nie mieć problemów finansowych sprzedałem ziemniaki do zakładu koło Inowrocławia i tu ROZCZAROWANIE po 90 dniach zmiana terminu na 180 a teraz, że niewiadomo kiedy będzie kasa. Wszystkim chcą wypłacić po połowie sumy ale kiedy??? Do bani z takim interesem. I też potwierdzam, że pow. 30ton to napewno pan nie będzie miał, a jak im przywozimy 50t/ha i skrobia 24,5% to skrobię liczą do 23% i to że jest więcej to się nie liczy. Ja myślę nad rezygnacją z tej produkcji dobrze gdyby jakieś dopłaty zostały tak jak do buraków:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj