Polecane posty

marekk1988    0

Witam wszystkich ;)

jestem nowicjuszem na forum więc się trochę boje. Przez przypadek trafiłem na to forum i mnie to wciągło. Mam zamiar budować nową oborę na 280 krów a mam taki problem jak rozwiązać system utrzymania czy legowiska ze słomą i wygarniać to turem, piaskiem czy może maty i ruszta :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Na tyle sztuk to naprawdę porządna inwestycja

Co do systemu utrzymania to sam posiadam na 100szt na ruszcie i nie narzekam, nie ma nadzwyczajnych problemów z racicami, praktycznie bezobsługowa, ale nad matami bym się zastanowił po raz drugi;/ jakoś mi się nie podobają, wolałbym styropian pod beton


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko mnie jest gospodarstwo po dawnym PGR-e i oni mają ok 330 krów które chowają na materacach i bardzo sobie chwalą taki system utrzymywania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Znajomy ma oborę na 150 sztuk i utrzymuje je na ściółce i wygarnia tur-em i nie może narzekać na stan racic i nie narzeka na choroby więc jest spoko a myślałeś nad rusztami i zamiast mat piasek ponoć są lepsze niż maty...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetror    0

Witam. ja mam oborę ściółkowa i wypychanie turem i też nie narzekam. co do racic to prowadzę systematyczne kąpanie racic. Co do piasku to słyszałem że strasznie się brudzą wymiona i słyszałem ze komuś się popsuła dojarka. pozdro. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Też mam w planach rozbudowe obory i chyba zrobie na ściółce... Do @zetror jk duże masz stado krów??


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Aktualnie posiadam 100 krów o wydajności 11 200L rok. Jak na razie myślałem o legowiskach ze słomą i wypychanie turem to chyba najprostsza wersja i najlepsza poza tym mam dosyć areału ze by scielic słomą, wolałbym piasek ale poco kupować jak słomy wystarczy. Niedaleko mnie jest kombinat rolny i ma 2 obory po 500 krów i mają legowiska ze słomą i wypychają ładowarką, nie umią sie na chwalić tym systemem utrzymania

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ale po co ściółka? Policzcie sobie ile jest więcej pracy na ściółce

 

Na ruszcie nie trzeba rozwalać bel słomy, na dużym stadzie to około 1h dziennie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetror    0

Obora jeet przeznaczona na 50 sztuk ale nie mam pełnej obsady bo 30 sztuk bo nie pozwala mi zwiększyć obsady bo mam za mało limitu :D. Ale jak ktoś nie chce wypychać turem może zainwestować w zgarniacz obornika tez to nie jest głupi pomysł ;)

 

Dobra ruszt niech będzie ale zaraz większy koszt budowy i musisz mieć mieszadło do gnojowicy i obornika na pole nie masz. a jak jak ktoś ma dużo słomy to nie ma problemu ja mam mało słomy ale dużo obornika to mam sąsiada co jest w odwrotnej sytuacji i ja mu daje obornik a on mi słomę B) . A jak komuś naprawdę się nie chcę ścielić słomy to niech sobie kupi rozwijacz bel i sprawa załatwiona :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja mam uwięziówke, ale wg gazet i tak jak mnie w szkole uczą znakomitym rozwiązaniem jest piasek na stanowiskach i ruszta. mniej pracy zdecydowanie. :D

 

Tylko krowy na słomie są czystsze co wpływa na zdrowsze nogi i mniej zapaleń co wpływa niejako na mniejszą liczbe komórek som. itd itd ;)

 

ale nie ma co bronić sie przed nowymi technologiami i mimo to ruszta bedą raczej lepszym rozwiązaniem, wystarczy o wszystko dbać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Ściółka po to żeby krowy dobrze się czuły, nie oszukujmy się ale chyba wszystkim wiadomo ze na słomie krowa czuje sie najlepiej, poza tym mam wystarczająco dużo słomy więc poco kupować piasek. Na stado 280 krów kupie sobie ścielarkę .

 

 

 

Powiedzcie mi jaki system doju będzie dla mnie najlepszy???

 

 

 

Do Zetror Skoro nie masz tyle limitu to sobie umiesz dokupić, jest przecież taka możliwość, można tez dostać z rezerwy co prawda nie dużo ale zawsze coś no tak ale trzeba też przekroczyć swój limit ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Tak tylko piasek i ruszt to nie najlepsze rozwiązanie. Na płytkiej oborze ścielonej słomo można dosypać piasku ale nie na ruszcie.

Ja polecam robot koszt duży ale ogólnie sprzęt pierwsza klasa. Licząc że musisz zatrudnić ludzi to bardziej opłaca się robot. No i jakość doju najlepsza.

Tu jest sporo ciekawych info : http://www.agrofoto.pl/forum/topic/24065-obora-marzen/page__st__120__gopid__473261entry473261


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Co do systemu doju to na taką ilość krów to tylko roboty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No na jeden robot przypada ok 60 szt. A np nie było by lepiej zamiast ruszt zainstalować zgarniacz? Na pewno taniej by było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Przeglądnijcie sobie temat o robocie, tam wypowiedziałem sobie

na 280szt musisz kupić 5-6 robotów ;) czyli cena około 2,5mln zł a przy takim stadzie nie wszystkie będą Ci wchodziły, zawsze zdarzy się jakiś problem wiec i tak będziesz musiał iść

 

Ja bym polecał karuzele, wyjdzie zdecydowanie taniej


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Na 280 krów potrzeba max 4 roboty. Starcza na 65 - 70 sztuk. Poza tym nigdy nie będą wszystkie krowy w laktacji. @statek a znasz cenę karuzeli? Podejrzewam że też nie jest niska. No i nie masz takiej jakości doju co robot.

@FarmerPawlos tylko sobie policz cenę zgarniacza plus cena zbiornika plus energia i wtedy ruszty są całkiem konkurencyjną ofertą.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena będzie ok 2,5mln ale można zamontować system "Feed First" czyli jedzenie przed dojem. Nie będziesz musiał ani doić ani nic innego robić(np. napędzać krowy do doju), tylko jakiś weterynarz czy ktoś do pilnowania porodów i stada. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Dokładnie robot doi, weterynarza zatrudniasz i pilnuje całe stado, odbiera porody, a właściciel martwi się tylko by obrobić pole. Piękna sprawa ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A w sprawie tych ruszt to na nie można zamontować specjalne gumowe maty by krowom było wygodniej a racice nie ścierałyby się tak szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Też to widziałem... Ciekaw jestem ceny, podejrzewam że w granicach 150zł za metr kw a to sporo. Poza tym ciekaw jestem czy odchody dobrze przez to się przeciskają ;)

P.S. A ile masz ha że jeszcze starczy Ci na zasianie zbóż??


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Aktualnie mam 180 ha ale ciągle się zwiększa. Co do systemu doju to jestem nastawiony na karuzelę byłem zobaczyć w paru większych gospodarstwach i wyglądało to super jedyny mankament to duj z boku, więc wybrałem westfalie autorotor performer jest to karuzela na której doi się od tyłu, niema lepszego doju. Jedyne co mnie zmartwiło to narzekanie właścicieli na awaryjność sprzętu znacznie większa nisz na przykład na hali bok w bok, a wiecie ze to nie są żarty krowa musi być wydojona, a co za tym idzie spadek mleka no i koszta naprawy, tym bardziej ze w nowej oborze chcę doić 3 razy na dobę. Co do robotów nie był bym taki pewien czy są takie dobre w praktyce wygląda to całkiem inaczej ,wiemy ze to są krowy ze nie jest różowo.

 

aktualnie mam 180 ha ale ciągle się zwiększa. Co do systemu doju to jestem nastawiony na karuzelę byłem zobaczyć w paru większych gospodarstwach i wyglądało to super jedyny mankament to duj z boku, więc wybrałem westfalie autorotor performer jest to karuzela na której doi się od tyłu, niema lepszego doju. Jedyne co mnie zmartwiło to narzekanie właścicieli na awaryjność sprzętu znacznie większa nisz na przykład na hali bok w bok, a wiecie ze to nie są żarty krowa musi być wydojona, a co za tym idzie spadek mleka no i koszta naprawy, tym bardziej ze w nowej oborze chcę doić 3 razy na dobę. Co do robotów nie był bym taki pewien czy są takie dobre w praktyce wygląda to całkiem inaczej, wiemy ze to są krowy ze nie jest różowo.

 

przepraszam ze dwa razy to samo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Jeśli chodzi o ściółkę to słomy mam dość dużo i dokupuje trochę więc z tym nie ma problemu... a z rusztami to musiałbym kupić beczkę a z transportem na pola to gorzej bo większość pól mam w odległości 11-20km więc obornik ładuje na przyczepy i jadę a zaś z pola na rozrzutniki i rozworze... A ruszta to znowu wyższy koszt budowy+ zbiornik i większa beczka żeby tyle razy nie ukręcać w te i spowrotem a to też wyższe koszty bo paliwo pójdzie...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A znasz cenę orientacyjną karuzeli? Zamierzasz doić samodzielnie krowy czy pracownicy? Co się psuje w karuzeli? A co odstrasza od robota? To zawiele ze 180ha Ci nie zostanie na zboża

@Stachux A policz sobie jaki koszt zebrać słomę i potem rozesłać. Jeśli będą odpowiednie kanały pod rusztem to nie trzeba zbiornika. Tylko że na 2 przyczepy masz z 10-12 ton obornika + paliwo na ładowanie tego dwa razy. A masz ruszta beczka 16 tysi, robisz 4 kursy i masz już konkretną dawkę na 1ha


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Cenę znam to około 1 miliona za autorotor performer 30 stanowisk. Jasne ze mam sam zamiar doić zresztą co to za hodowca który nie chce chodzić do obory. Chyba każdy kto hoduje krowy to robi to co lubi i to co sprawia mu przyjemność, mam 3 braci i 2 siostry no i rodziców to jest rodzinny interes. Nie wiem co się psuje tylko mówili ze poprzednio doili na zwykłej rybia ość i nie było problemów z awariami a teraz się zdarzają. A od robota odstrasza cena no i nie wszystkie krowy nadają się na robota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

To racja byłem u faceta co ma robota i mówił że tylko spokojne krowy mogą iść bo te co są zbyt impulsywne mogą narazić nas na koszty związane z naprawą robota...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj