Gość marekfarmer

Pasza treściwa dla Opasów

Polecane posty

soltys48    19721
10 minut temu, KarolGo napisał:

hmm. jakby to Ci zobrazować... jak dawałem słome siano sianokiszonkę i qq do oporu a troszeczkę śrutu z witaminami to byki po 2latach miały 580 lepszy w genach 620kg do tego wariacja i obientościowej szło że nie nadążyłem nosić. po dobrej treściwej masz 750kg po 23miesiącach życia są spokojne a obiętościowej idzie pół dlatego że w paszy jest dużo białka co powoduje że nie muszą szukać jej w słomie której nie daje od długiego czasu ani nawet sianie. 

Teraz ja napiszę Tobie

Kiedyś karmiliśmy buraki+sieczka+śruta zbozowa+witaminy+siano i byki rosły , u nas do 24 mies. waga??Różnie od 600 przy zdychach do ponad 900 przy sztukach rewelacyjnych(jest taka u mnie w galerii)KRMIENIE NIE BYŁO ZŁE JEDNAK  kosztowało kupę pracy i robiliśmy tak jak było do 20 szt bydła

Teraz karmimy kiszonka z kukurydzy do oporu+śruta+witaminy+sianokiszonka bydło rośnie równie dobrze jak wcześniej , jednak kosztuje to dużo mniej pracy, na tą chwilę trzymam juz sam ok 60 szt bydła

Nie daje żadnych koncentratów do śrutu zbozowego(owies+żyto w tej chwili)dodaje śrutę rzepakową lub łubin w zależności co kupię

Przyrosty??

od kupna

byczek MO ok 1,36kg/doba

-bliźniak SM ok 1,47kg/doba

-mały MM ok 1,06kg/doba

-byczek AN 1,68kg

takim było liczone od 25 lipca 2016 do 15 lutego 2017

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
7 minut temu, soltys48 napisał:

Teraz ja napiszę Tobie

Kiedyś karmiliśmy buraki+sieczka+śruta zbozowa+witaminy+siano i byki rosły , u nas do 24 mies. waga??Różnie od 600 przy zdychach do ponad 900 przy sztukach rewelacyjnych(jest taka u mnie w galerii)KRMIENIE NIE BYŁO ZŁE JEDNAK  kosztowało kupę pracy i robiliśmy tak jak było do 20 szt bydła

Teraz karmimy kiszonka z kukurydzy do oporu+śruta+witaminy+sianokiszonka bydło rośnie równie dobrze jak wcześniej , jednak kosztuje to dużo mniej pracy, na tą chwilę trzymam juz sam ok 60 szt bydła

Nie daje żadnych koncentratów do śrutu zbozowego(owies+żyto w tej chwili)dodaje śrutę rzepakową lub łubin w zależności co kupię

Przyrosty??

od kupna

byczek MO ok 1,36kg/doba

-bliźniak SM ok 1,47kg/doba

-mały MM ok 1,06kg/doba

-byczek AN 1,68kg

takim było liczone od 25 lipca 2016 do 15 lutego 2017

 

 

piszesz że tak było kiedyś a ile dziś ważą Twoje byki bez koncentratu i żadnych witamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721

przeczytaj jeszcze raz dokłądnie chociaż od drugiego akapitu i słów TERAZ

 

 

 

nie cytuj poprzedniego posta^_^

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
1 minutę temu, soltys48 napisał:

przeczytaj jeszcze raz dokłądnie chociaż od drugiego akapitu i słów TERAZ

 

 

 

nie cytuj poprzedniego posta^_^

 

to napisz ile byczki miały kg przy zakupie i czym odpajałeś bo to też istotne jak długo i czy krowim mlekiem. i czy wszystkie takie ładne są bo nie chce mi się wierzyć że nie dając witamin i białka do oporu można coś osiągnąć bo od wczoraj byków nie trzymam. mam od mamki lm byka to nie ma sobie równych i wiem że gdybym mu nie ładował w pyszczek to zwykły hf by go przerósł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721

trzy pierwsze od jednego właściciela  MO i SM w wadze ok 100kg, MM 60kg, AN ok 100kg

Odpajane mlekiem zastępczym z piasta https://www.olx.pl/oferta/preparat-mlekozastepczy-dla-cielat-mlekopan-piast-milk-2-CID757-IDdGqbh.html

od zakupu przez ok 2 miesiące-wszystkie równo, wszystkie w jednym kojcu trzymane do ostatniego ważenia -małego trochę odganiały od żarła i dlatego słabszy przyrost.Teraz jak są na łańcuchach to MO i SM prawie dogania, do AN niema szans.Czy ja napisałem ,ze białka nie daję??A łubin?A śruta rzepakowa??Dawać do oporu białka?Po co?Za dużo pieniędzy??Piszesz o LM-czy to taka super rasa do chowu intensywnego??

 

edit

Czy wszystkie są ładne??Powiem tak mam uwiązane 6 obok siebie -2MO, SM, 2MM(z SM)i AN(też mm)i są naprawdę ładne.Po drugiej stronie mam młodsze i też takie odpajane przy mamkach i wyglądają też ładnie ale słabiej od tych pierwszych bo po pierwsze słąbsze MM-2 z LM 1 z SM i 1 z AN, 1 MO,1 SM

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
6 minut temu, KrowieBieszczady napisał:

@KarolGo pamiętasz może jak cenowo wychodził ten sanbull?

kurde nie pamiętam bo dawno dawno już nie kupowałem a tych co mi wożą sano to tylko telefonicznie pytam jak to wychodzi cenowo a nie chce wprowadzić w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@KarolGo ktoś chyba Ci trochę namieszał, @soltys48 dobrze napisał, że nie ma sensu pakować białka ile się da, zbędne wydawanie pieniędzy. Nawet schodząc z tematu bydła, gdy dzisiaj trwa moda na siłownie i fit sylwetkę przeprowadzono badania, że człowiekowi wystarczy 2g białka na kg masy ciała, sprawdzono to w przypadku podwójnej dawki i efekt pozostawał taki sam :) 

Edytowano przez KrowieBieszczady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
43zl/25kg sanbull

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
6 minut temu, soltys48 napisał:

trzy pierwsze od jednego właściciela  MO i SM w wadze ok 100kg, MM 60kg, AN ok 100kg

Odpajane mlekiem zastępczym z piasta https://www.olx.pl/oferta/preparat-mlekozastepczy-dla-cielat-mlekopan-piast-milk-2-CID757-IDdGqbh.html

od zakupu przez ok 2 miesiące-wszystkie równo, wszystkie w jednym kojcu trzymane do ostatniego ważenia -małego trochę odganiały od żarła i dlatego słabszy przyrost.Teraz jak są na łańcuchach to MO i SM prawie dogania, do AN niema szans.Czy ja napisałem ,ze białka nie daję??A łubin?A śruta rzepakowa??Dawać do oporu białka?Po co?Za dużo pieniędzy??Piszesz o LM-czy to taka super rasa do chowu intensywnego??

lm nie jest zły wg ansusa czy simentala czy innych. białko białkiem a witaminy? każdy daje witaminy nie spotkałem nikogo żeby nie dał czegokolwiek jakiś premiks coś co pozwoli zwierzętom uzupełnić całą tablice witamin A D3 itd itp. jesteś chyba dobrym bajkopisarzem bo znam też takich w rejonie którzy na kiszonce z żyta i słomie z odrobiną śrutu uchodowali 1100kg hf tylko szkoda że nikt nigdy tego nie widział ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721
5 minut temu, KrowieBieszczady napisał:

@KarolGo ktoś chyba Ci trochę namieszał, @soltys48 dobrze napisał, że nie ma sensu pakować białka ile się da, zbędne wydawanie pieniędzy. Nawet schodząc z tematu bydła, gdy dzisiaj trwa moda na siłownie i fit sylwetkę przeprowadzono badania, że człowiekowi wystarczy 2g białka na kg masy ciała, sprawdzono to w przypadku podwójnej dawki i efekt pozostawał taki sam :) 

Dokładnie pewnych rzeczy sie nie przeskoczy a opas to nie krowa dojna,ze trzeba jej walić nie wiadomo ile, tu liczy się wyprodukowanie jak najniższym kosztem kg żywca, już pomijając przyrosty może wyjść tak,ze ten co karmi w letnim sezonie trawą a w zimie samym sianem więcej zarobi na bydlaku niż ten co wali białka do oporu i widzi tego efektyB|

 

edit

@KarolGo przeczytaj proszę jeszcze raz bo dyskusja z Tobą bez obrazy jak z dzieciakiem z przedszkola

Edytowano przez soltys48
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
2 minuty temu, soltys48 napisał:

Dokładnie pewnych rzeczy sie nie przeskoczy a opas to nie krowa dojna,ze trzeba jej walić nie wiadomo ile, tu liczy się wyprodukowanie jak najniższym kosztem kg żywca, już pomijając przyrosty może wyjść tak,ze ten co karmi w letnim sezonie trawą a w zimie samym sianem więcej zarobi na bydlaku niż ten co wali białka do oporu i widzi tego efektyB|

 

edit

@KarolGo przeczytaj proszę jeszcze raz bo dyskusja z Tobą bez obrazy jak z dzieciakiem z przedszkola

czy uraziłem dumę sołtys48? wiesz nie po to żywieniowcy biorą ode mnie próby paszy treściwej żeby pisać tu bajki jak Ty piszesz o przyrostach z łubinu jak się tanio kupi. tu się kupuję duże ilości bez względu na cenę żeby byki miały caly czas to samo a nie że sobie raz kupisz łubin z chwastem a raz rzepakową bo nie ma w ogłoszeniu nikt. więc chłopie nie pisz bajek znajdź inne tematy na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721

Spokojnie bez  nerwów pewnie Ty wiesz lepiej bo masz żywieniowców nie będę się z Tobą sprzeczał ja tylko prosty chłopak ze wsi co z bydlakami ledwo parenaście lat ma do czynienia . Na koniec Ci życzę jak najlepszych żywieniowców żeby tak Ci ułożyli dawkę pokarmową aby tam było i z 40% białka-w końcu więcej białka lepsze przyrosty.

A i jeszcze jedno ci super ekstra żywieniowcy z treściwej tylko próby biorą?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
2 minuty temu, soltys48 napisał:

Spokojnie bez  nerwów pewnie Ty wiesz lepiej bo masz żywieniowców nie będę się z Tobą sprzeczał ja tylko prosty chłopak ze wsi co z bydlakami ledwo parenaście lat ma do czynienia . Na koniec Ci życzę jak najlepszych żywieniowców żeby tak Ci ułożyli dawkę pokarmową aby tam było i z 40% białka-w końcu więcej białka lepsze przyrosty.

A i jeszcze jedno ci super ekstra żywieniowcy z treściwej tylko próby biorą?

widzę że nigdy nie miałeś przyjemności rozmawiać z firmami paszowymi.... w sumie się nie dziwię preparat mlekozastępczy z piasta dajesz to i po co żywieniowiec.. Żywieniowiec pobiera wszystko z koryta jakbyś nie wiedział szyli siano sianokiszonkę słomę nawet te buraki którymi żywiłeś też by pobrali... na glupie pytanie masz moją pełną odpowiedź 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

bykowi powyżej 12 miesiecy wystarczy 600-800 gram białka na dobe i bedzie ładnie przyrastał 

teraz tak

zakładajac ze taki byk zje w ciagu doby 15 kg kiszonki (30% sm) z kuku daje nam

15000g x 0.3 x 0.08 = 360g białka

dokładajac do tego 1 kg sruty sojowej 87% sm

1000g x 0.87 x 0.46 = 400g białka

razem = 760g białka

plan wykonany

żywieniowcy celowo robią kombinacje alpejskie zeby zarabiac na rolnikach :D

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721
1 minutę temu, KarolGo napisał:

widzę że nigdy nie miałeś przyjemności rozmawiać z firmami paszowymi.... w sumie się nie dziwię preparat mlekozastępczy z piasta dajesz to i po co żywieniowiec.. Żywieniowiec pobiera wszystko z koryta jakbyś nie wiedział szyli siano sianokiszonkę słomę nawet te buraki którymi żywiłeś też by pobrali... na glupie pytanie masz moją pełną odpowiedź 

MIałem i mam z nimi cały czas do czynienia jednak jak wcześniej napisałem mam swój rozum, słucham analizuje i wybieram to co jest dla mnie najbardziej ekonomiczne.Preparat z piasta szału nie robi na pewno SANO ma lepszy .

@ozzborn odnosząc sie do Twojego postanie bierzesz pod uwagę sianokiszonki/siana??Czy karmisz samą kukurydzą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Każdy żywieniowiec z firm paszowych,chce sprzedać rolnikowi jak najwięcej od premiksów po pasze dla cielaków. Genetyki nie przeskoczysz jeden byk na tym samym żywieniu może ważyć 900 kg a drugi 600 kg. Jeżeli sołtys sprzedawał byki które ważyły 900 kg to znaczy że jego żywienie jest efektywne i żaden żywieniowiec nie jest mu potrzebny. Najważniejszy to zysk. Jeżeli żywieniowiec zrobi ci idealną dawkę z masą dodatków to jaki zysk możesz uzyskać z takiego żywienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4416
1 minutę temu, KarolGo napisał:

widzę że nigdy nie miałeś przyjemności rozmawiać z firmami paszowymi.... w sumie się nie dziwię preparat mlekozastępczy z piasta dajesz to i po co żywieniowiec.. Żywieniowiec pobiera wszystko z koryta jakbyś nie wiedział szyli siano sianokiszonkę słomę nawet te buraki którymi żywiłeś też by pobrali... na glupie pytanie masz moją pełną odpowiedź 

On wie o tym.Ale próbuje ci uświadomić ze nie liczy sie  że walił im będzisz wiadrami,bo byki wykorzystają tylko potrzebną ilośc do pobrania.Ale chyba najbardziej chodzi mu o to ze możesz dawac co chcesz i ile  tylko potem co ci z tego całego,,biznesu'' zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe2    13

A ja też nie kupuję żadnych dodatków tylko śruta zbożowa owies + pszenżyto + groch , kiszonka z kukurydzy ,ziemniaki niewiele , siano , słoma , witaminy tylko w lizawkach , i jakoś nie ma problemu aby 22 miesięczny byk ważył w granicach 700-750 kg .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
2 minuty temu, soltys48 napisał:

 

@ozzborn odnosząc sie do Twojego postanie bierzesz pod uwagę sianokiszonki/siana??Czy karmisz samą kukurydzą ?

od wieku 12 miesiecy tylko kiszonka z qq z soja

dostep do siana maja ale za bardzo ich ono nie interesuje :D

nie wiem czy zjedza z 1 kg siana na sztuke na dobe przy takim układzie 

raczej mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19721

Jak co ?Garb i kupa obornika/gnojowicy zależy jak kto trzyma.

Panowie tylu co dziadów ŻYWIENIOWCÓW teraz jeździ po domach to aż głowa boli a co jeden to lepsze teorie głosi.....

do moich wypocin zapomniałem dodać jeszce jedną ważną skłądową mojej pseudo dawki żywieniowej a mianowicie w jednym boksie na 15 szt do tego co wyżej jest jeszcze melasa dodawana w ilości ok 8kg dziennie na boks, a i jeszcze jedno moja kiszonka z kukurydzy w tym roku jest wymieszana z wysłodkami buraczanymi bo dzikusy i pogoda trochę mi napsuły i tzreba było czymś uzupełnić mam to tak,ze na pryzmę z 5 ha dałem dwa auta wysłodek

 

edit

@ozzborn długo tak żywisz??

moja jedna partia z przełomu 2016/17 była karmiona kiszonką z kukurydzy +kiszone gniecione ziarno kukurydzy+witaminy+sianokiszonka i naprawdę fajnie mi to wychodziło , teraz nie mam do ziarna dostępu to nie daję ale na przyszły rok planuje ze 2-3 ha na ziarno i zakiszę

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Pamietasz oszoloma ktory skasowal konto bo sie zblaznil  ? Wlasnie z nim rozmawiasz ...myslisz ze on cos hoduje ? Haha...na kartce papieru sobie rozrysowal pewnie  

 

To koma 666 , kreforca itp i diabel wie jak tu jeszce sie zwal haha ozzbornek hehe hodowca na 5 ha jednego hf- a 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
7 minut temu, marko-kolo napisał:

Pamietasz oszoloma ktory skasowal konto bo sie zblaznil  ? Wlasnie z nim rozmawiasz ...myslisz ze on cos choduje ? Haha...na kartce papieru sobie rozrysowal pewnie  

 

To koma 666 , kreforca itp i diabel wie jak tu jeszce sie zwal haha ozzbornek hehe hodowca na 5 ha jednego hf- a 

no co ty powiesz :D

a co sie stało z osobnikiem kozulek2 ? :D

kto ci skasował konto ? :D

daj se chłopaku siana i nie łaz za mną po forum bo za cienki jestes, a ta bajka o tych 5 ha to juz na prawde jest nuuudna

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj