Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Witam wszystkich. Chce się dowiedzieć jaką kategorie prawa jazdy trzeba mieć, żeby mieć uprawnienia na jazde dużymi ciągnikami rolniczymi bez ogranicznika prędkości

Opublikowano

jeśli zarejestrujesz traktor na samochód ciężarowy to musisz mieć C (ale tak to chyba można tylko JCB) a jeśli "traktor jest traktorem" to śmigasz na T lub B+E, (ale tu ( B+E ) są chyba ograniczenia że tylko z jedna przyczepą)- oczywiście jak się mylę to mnie poprawcie! aha i w PL ograniczenie prędkości traktora wynosi 30 km

Opublikowano

ja mam na B+E i można jeździc ciągnikiem z przyczepami,i ze wszystkimi maszynami przyłączanymi do ciągnika, słyszałem też ze są ograniczenia co do ładowności ale tj bujda, na zachodzie nie ma takiego zamiennika że można jeżdzić ciągnikiem na kat. B+E lub ...+E. Ograniczenie wynosi 40 km/h

Opublikowano

Całkowicie się z przedmówcą zgadzam B+E daje możliwość jazdy z jedna przyczepą a nie jak to często na kursach na prawko mówią " B+E to to samo co T", w przepisach jest, że tylko z jedną przyczepą można jeździć a długość takiego składu poniżej 7,5m.

Pozdrawiam

Opublikowano

a jak dla mnie to te przepisy sa niejasne i tyle

wedlug mnie nie powinno byc ze b+e to tak samo co T bo jazda samochodem z przyczepa a ciagnikiem z przyczepami to nie to samo

 

niby pisze ze pod kategorie B podlegaja "pojazdy samochodowe do 3,5T"(cytat z kodeksu) a niektore ciagniki maja wiecej jak 3,5

 

ale znow gdzie indziej jest:

"kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami)."

 

czyli wyraznie pisze ze B+E uprawnia do jazdy ciagnikiem z przyczepami

 

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial4.html#rozdzial1

tutaj jest kodeks on-line

 

ja tam bede robil T a w ostateczności jak kursów nie bedzie to zrobie B+E

Opublikowano

heheh wy chorzy jestescie B+E waszym zdaniem z 1 przyczepą tak? hehe kto wam takich bajek naopowiadał kategoria B+E to samo co T i normalnie mozna smigac z 2 przyczepami i czym tylko chcesz:) sam niedawno zrobilem prawojazdy na kat B+E ;)

Opublikowano

Nie wiem czy niektórzy z was nie umiął czytać ze zrozumieniem :P:D . Kat. co maja dodatek +E uprawnia do kierownia wszelkimi ciągnika mi z 2 przyczepami- ale w niektórych przypadkach nie można się poruszać takimi zestawami jednak ograniczają to inne przepisy typu: nacisk na oś, dł. zestawu, wysokość itd. (nawet kategoria T nie pomoże ;) )

Niektórzy próbóją zwas za mocno filozofować. Porostu łączycie dwa pojęcia do jednego np. B uprawnia do kierowania pojazdu do 3,5t i według was T też. Jak czytakiście kodeks drogowy to jeżeli jest adnotacja do danego punktu to jeżeli nie powtarza się teks to on nie dotyczy adnotacji. Przykład:

http://www.v10.pl/prawo/Kodeks,drogowy,-,Dzial,IV,-,Kierujacy,6.html#rozdzial1

ART.88 > pkt.2 > ppkt.3 > c (w A i B jest wyszczegulniona masa a w C już nie)

Wedłuk niektórych powinno to brzmieć tak:

ART.88 > pkt.2 > ppkt.3 > c.ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

Czaicie o co chodzi, karzdy punkt lub podpunkt musi być wyszczególniony!

Opublikowano

paranoja ;)

jakieś 5 lat jeździłem z 2 przyczepami na karcie rowerowej

teraz robię prawko C potem C+E i to tylko ono oprócz oczywiście typowego T pozwala jeździć ciągnikiem z 2 przyczepami o dł zestawu max 22 metry.na B+E można jeździć z dzieckiem w wózku na spacer :P albo do max dł zestawu do 7,5 metra

Opublikowano

Nie ma żadnych adnotacji dotyczących uprawnień do kierowania co do prędkości. Ograniczaja to inne przepisy typu że ciągnik może poruszać się max 30km/h (chyba że homologacja danej maszyny zezwala na więcej np. nowe ciągniki w polsce maja 40km/h)

 

@gregor7 to nie pisz bzdur ludzie chcą się tu dowiedziec czegoś na ten temat a ty niepotwierdzone niczym rzeczy wypisujesz wyssane z palca

 

EDIT: nie wiem co jest z tym linkiem ale wystarczy go skopiować

Opublikowano

Tylko gdzie, nie w polsce. A to że kupisz ciągnik (z zachodu) z inna homologacja która zezwala na jazdę 50km/h i wzwysz (bo i takie ciągniki są). Jeździc można ale jak cie policja na radar złapie to zabulisz :P , ale chyba rzadko kiedy "suszą" ciągniki rolnicze ;)

Opublikowano

Ciągniki które jada szybciej niż nakazane 30 km/h i maja to napisane w dokumentach tak jak JCB potrzebne jest prawko kat C, a jesli chcemy z przyczepami to C+E. Tyle ze ciagnik nie podlega opłatom i podatkom jak cieżarówki

Opublikowano

http://www.naukajazdy.pl/kodeks_ruchu_drogowego/dzial_4.html#rozdzial1 kodeks drogowy dział IV "kierujący" rozdział pierwszy art.88 punkt 3, podpunkt 4:"kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)." także ma nadzieje, że wszystko jest jasne:) a tak dodając to przeczytajcie z tego punkt 2 podpunkt 3: kategorii B:

 

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

 

2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

 

ja interpretuje to że kategoria B uprawnia nas do kierowania ciągnikiem bez żadnego ograniczenia co do masy bo ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym:) bynajmniej tak mi się wydaje

Opublikowano

Czemu wszyscy upierają sie żeby robić B+E??? Wystarczy zrobić kat.T i można sobie śmigać traktorkiem z przyczepami ;) Co do prędkości to przepisy wyraźnie mówią, że w Polsce ciągnikiem rolniczym można się poruszać z prędkością max.30km/h a kto się do tego nie stosuje może skończyć jak pewien traktorzysta z mojej okolicy http://panorama.media.pl/content/view/272275/9/

Opublikowano

Ciągniki które jada szybciej niż nakazane 30 km/h i maja to napisane w dokumentach tak jak JCB potrzebne jest prawko kat C, a jesli chcemy z przyczepami to C+E. Tyle ze ciagnik nie podlega opłatom i podatkom jak cieżarówki

A co mamy wbite w dowodzie w takim wypadku:ciągnik rolniczy czy samochód ciężarowy? Jeżeli jest wbite że ciągnik to nie ma takiego przepisu że trzeba mieć kat.C- mogę sie mylić ale jakoś w kodeksie tego nie ma (mam go właśnie przed soba czerwiec 2009r.)

 

Czemu wszyscy upierają sie żeby robić B+E??? Wystarczy zrobić kat.T i można sobie śmigać traktorkiem z przyczepami :D Co do prędkości to przepisy wyraźnie mówią, że w Polsce ciągnikiem rolniczym można się poruszać z prędkością max.30km/h a kto się do tego nie stosuje może skończyć jak pewien traktorzysta z mojej okolicy http://panorama.media.pl/content/view/272275/9/

Kolego u mnie cięzko zrobic kat.T- porostu nie ma ciągnika na szkoleniu, ale w reklamie juz ma że można u niego T zrobić :P - tylko warunek własny ciągnik, ale nie widzi mi się zdawanie egzaminu na zetorze a uczyć się na ursusie (nie mówie tu o nowszych i lepszych technologicznie markach ;))

 

Wpadłem na pomysł. Zwróce się do redakcji "Poradnika Rolniczego" o napisanie jakiegoś artykułu w tej sprawie. Może macie jakieś specjalne pytania związane z tym temate: czyli "Jakie prwko zezwala na jazde ciągnikiem rolniczym"- czekam na propozycje :D

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez mikad
      Jeżeli ktoś jeszcze o tym nie słyszał to UE od września zakaże producentom wędzenia wyrobów wędliniarskich. Nasi włodarze mieli czas na ustosunkowanie się do tego przepisu i być może wynegocjowali by jakieś odstępstwa ale jak zwykle dali doopy. Więcej tu http://www.agronews....rzesadzony.html
    • Przez odszkodowaniarolne
      Cześć wszystkim,
      Dzisiaj przychodzę z tematem, który regularnie wywołuje potężną frustrację i poczucie niesprawiedliwości u każdego, kto prowadzi gospodarstwo. Chodzi o sytuację, w której rolnik – jako właściciel – ulega wypadkowi przy pracy, chce skorzystać ze swojej obowiązkowej polisy OC i... odbija się od ściany.
      Wielu gospodarzy żyje w przekonaniu: „Płacę co roku niemałe składki na OC gospodarstwa, więc jak zatnie mi się prasa, urwie wałek i stracę zdrowie we własnym ubiegłym roku czy kwartale, to ubezpieczalnia wypłaci mi odszkodowanie”.
      Niestety, rzeczywistość prawna w Polsce jest brutalna.
      Polisa OC rolnika chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym osobom (pracownikom, pomocnikom, sąsiadom, a nawet członkom rodziny). Jednak z punktu widzenia prawa: rolnik nie może sam od siebie żądać odszkodowania. Jeśli jesteś właścicielem ubezpieczonego gospodarstwa i to Ty ucierpisz, ubezpieczyciel odmówi wypłaty z OC z automatu. Zostaje Ci wtedy tylko (zazwyczaj skromne) świadczenie z KRUS-u lub prywatne NNW, o ile je dokupiłeś.
      Czy to oznacza, że właściciel gospodarstwa jest zawsze bez szans na odszkodowanie z OC? Nie do końca. Istnieją bardzo rzadkie, specyficzne sytuacje (np. gdy współwłaścicielem jest małżonek, a winę ponosi druga osoba), gdzie przy odpowiedniej konstrukcji prawnej udaje się wywalczyć środki.
      Ponieważ temat jest skomplikowany i pełen prawnych haczyków, opisałem tę pułapkę szczegółowo na blogu, wyjaśniając, kto dokładnie może liczyć na pieniądze, a kto zostanie z niczym: 👉 https://odszkodowaniarolne.pl/blog/czy-rolnik-mo%C5%BCe-skorzysta%C4%87-z-w%C5%82asnej-polisy-oc-wyja%C5%9Bniam-pu%C5%82apk%C4%99-prawn%C4%85
      Mieliście już sytuację, że ubezpieczalnia odmówiła Wam lub Waszym znajomym wypłaty z OC, bo poszkodowanym był "właściciel"? Jak Waszym zdaniem powinny wyglądać te przepisy? Zapraszam do merytorycznej dyskusji!
    • Przez Kuki19
      Jak to obecnie wygląda, było to poruszone w innym temacie o zmianach w krus więc kontynuując, opłaca się całą składkę tak? skończyłem szkołę i obecnie zarejestrowany jestem jako bezrobotny czy zyskam coś więcej jak uebzpiecze się jako domownik w krus? Przez jaki czas musiał bym opłacać składki żeby mieć prawo do emerytury? Czy można potem zamiennie rejestrować się jako bezrobotny i jako domownik w krus?
       
      Proponwał ktoś żeby wydzierżawić 1 ha i opłacać za siebie składkę jako rolnik, czy w ten sposób nie zamknę sobie możliwości uzyskania premi dla młodego rolnika?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v