bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
s4lim3    7

Witam,

 

na 90% pytan odpowiedzial post wyżej kolega aletes ...

 

nie jestem ekspertem w sprawie jarego, więc jak napisze cos nie tak to prosze żeby ktos poprawił, ogólnie jary a ozimy różni się tym, że zimowy siedzi w ziemi od wrzesnia i dopiero wychodzi w polowie lutego, jary sadzisz od polowy marca. Zimowe są odmiany z pędami, jary takiego czegoś nie ma, a zbiera się pewnie zarówno jedne jak i drugie w podobnej sytuacji, jak 2-3 liscie od dołu więdną. Pryskasz pewnie tym samym co ozimego, czyli na grzyba (topsin, rovral, signum itd) i na robaka (dursban, diazol, bi) + odzywki

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

dziś patrzyłem w biedronce po 19.99 czosnek portugalski albo był inny portugalski po 3 zł za 3 sztuki

 

edit zdj z wczoraj 22.02

post-81730-0-13536600-1393157761_thumb.jpg

Edytowano przez gracz10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

Gracz10 - i tak tylko ,,tyle,, twój wyrósł.............. mój harnaś ma już ok. 10cm , jak teraz przyjdą mrozy i jeszcze wiatry do tego to mi wyczyści harnasia do zera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal126    0

U mnie harnaś juz tez w calości wyszedł i niektóre okazy siegają ok 10 cm :D własnie najgorzej jak przyjdą mrozy . Ja jeszcze bym sie wstrzymał z jarym to znaczy ja czekam jak tylko bedzie mozna spokojnie wjechac w pole to bede sadził :D Planuje ok 10-15 sadzić. O tej porze zazwyczaj jeszcze śnieg leży jakby nie było jest jeszcze luty i nie wiadomo co tej pogodzie odbije :D

Edytowano przez rafal126

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Witam- kupiłam do posadzenia niby harnasia- ale jeden pęczek zostawiłam sobie w domu- i zesechł się prawie zupęłnie-- to normalne?Czy może mój harnaś tylko udaje harnasia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

To fajnie -dzięki za odp. :) Bo już zwątpiłam---a jeszcze życzliwi komentowali--jednak teoria nie równa się praktyce... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

moj harnas którego nie zdazylem wyrzucic tez wysechł na popiół, natomiast ten sam który był obierany w tym samym momencie i byl wstawiony do chłodni ładny i twardy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2005    5

Jak sobie poradzi czosnek jary na glinie? mam działkę 0,3 h z możliwością nawadniania.

Ma ktoś w ogóle na sprzedaż jarego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

kwinto tylko ze mój sadzony poźno bo 9.11.2013 :) Ale to tylko 5 ar na próbę. Zobacze co z tego wyjdzie . Dzis sprawdzalem ma 7-8 cm .

 

Jaki nawóz pod zimowy>>? . Kiedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Witam po raz pierwszy na tym forum

Mam ok.6 ar "harnasia"

Sadzony 25-27.10.2013. Ma już 6-8 cm. Wczoraj posypałem saletrą amonowa ok.4kg na ar gdyż jesienią dawałem tylko fosforowo-potasowe + mikroelementy.

Dalsze nawożenie chcę prowadzić wraz z nawadnianiem kropelkowym nawozem kristalon pomarańczowy NPK 6-12-36 oraz saletrą wapniową.

Mam pytanie ,czy ktoś z was stosuje takie nawożenie (fertygację) i jakie stosujecie nawozy, dawki i terminy ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michelz    2

u mnie sprawdzałem i dopiero zaczyna wychodzić nie wiem czy coś z nim nie tak jak u was już taki duży na jaką głebokość sadzicie u mnie korzenie takie nie za duże tylko ze pole na północną strone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Na chwasty stosuję Stomp 330 EC jesienią po posadzeniu oraz wiosną po ruszeniu wegetacji.

Na chwasty jednoliścienne w czasie wegetacji dawałem Fusilade.

Ważne przy oprysku na jednoliścienne jest to żeby oprysk wykonać po kilku dniach bez deszczu tak by czosnek wytworzył ochronną warstwę woskową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy na tym forum

Mam ok.6 ar "harnasia"

Sadzony 25-27.10.2013. Ma już 6-8 cm. Wczoraj posypałem saletrą amonowa ok.4kg na ar gdyż jesienią dawałem tylko fosforowo-potasowe + mikroelementy.

Dalsze nawożenie chcę prowadzić wraz z nawadnianiem kropelkowym nawozem kristalon pomarańczowy NPK 6-12-36 oraz saletrą wapniową.

Mam pytanie ,czy ktoś z was stosuje takie nawożenie (fertygację) i jakie stosujecie nawozy, dawki i terminy ?.

 

Kolego tez mam podobną powierzchnie zasadzoną na próbę i właśnie interesowałem się ostatnio nawadnianiem kropelkowym na początek może bez nawożenia sama woda. Masz już jakiś plan na tą instalacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morfeuss    0

Moge pomieszać preparaty na grzyba, na chwasty i na robaki i opryskać za jednym razem?

czy musze pojedyńczo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam forumowicze ,mam pytanie czy nawóz polimag s nadaje się teraz jak posieje pod czosnek jary i czym go zaprawiacie a i jeszcze jedno czy kredę nawozową czyli wapniak koszelowski jak posieję przed sadzeniem to czy się nic nie stanie .pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Planu jako takiego na instalację do nawadniania nie posiadam.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowałem nawadnianie kropelkowe.

Ze względu na deszczową pogodę czosnek podlałem tylko raz , ale po czosnku miałem posadzoną kapustę czerwoną i pekińską z rozsady. Obie dzięki podlewaniu z równoczesnym nawożeniem wyrosły pięknie mimo upałów i mniejszych od zalecanych dawek nawozów.

Moją instalację zrobiłem z taśm kroplujących 16 mm T-Tape oraz z przeznaczonych do ich montażu złączek skręcanych.

Jako że posiadam własną studnię głębinową napełniałem nią basen o pojemności ok. 5000L. Z basenu poprzez pompę o regulowanym ciśnieniu ,filtr dyskowy i reduktor ciśnienia zasilałem taśmy kroplujące. Koszt taśmy T-Tape przy zakupie całej rolki 3000 m to ok.18 groszy za metr.

Trójnik 4 zł

Kolanko 2 zł

Korek 1,5 zł

filtr dyskowy 3/4" 60zł

Czosnek sadzę w trzech rzędach co ok. 25 cm i co 10 w rzędzie. Na trzy rzędy dawałem jedną taśmę z emiterami co 30 cm (trochę nie symetrycznie ale woda w miarę równo podsiąkała)

Co do szczegółów dotyczących długości linii nawadniających to trzeba poszukać w necie na stronach producentów i dystrybutorów taśm (google i t-tape)

Edytowano przez xlleon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Polimag s teraz jak najbardziej przed sadzeniem i to jak najwcześniej i dobrze wymieszać z glebą.

Co do zaprawiania jutro sprawdzę etykiety środków które używałem w ubiegłym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok. to bardzo bym prosił a powiedz ile trzeba kg na ha chodzi i wiosenny jaki rozstaw rzędów i jaka odległość w rzędzie czy sadzarka do warzyw może być do sadzenia bo mam zamiar posadzić 60 ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Wiosennego nie sadzę, ale z tego co pamiętam to gęściej niż zimowy 6-8 cm w rzędzie w zależności od wielkości ząbków.

Odległość między rzędami 20-30 cm.

Co do maszyn niech wypowiedzą się inni.

Ja na razie te 6 arów sadziłem ręcznie.

Myślę w przyszłym sezonie posadzić ok 30 arów tak że sam muszę pomyśleć o jakiejś sadzarce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Co do zaprawiania to własnie odnalazłem zapiski z tymi środkami.

Używałem łącznie Rovral Aquaflo 500sc i Vitavax 200fs

Ten drugi środek nie jest co prawda zarejestrowany do czosnku czy cebuli, ale substancje czynne w nim zawarte są w innych środkach polecanych do cebuli i czosnku.

Proporcji i jego stężenia nie podam trzeba obliczyć według proporcji substancji czynnych

Rovral Aquaflo 500sc według etykiety.

W roztworze tych środków moczyłem ząbki ok 20 min po czym po odsączeniu sadziłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj