Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ThePerkins    934

Ja w tym roku nie daje, wszystkie ziele co było w łanie wybujało a lucerna jak było zimno to słabo rosła ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrZet    7

Lucerna potrzebuje ciepła 7-8 stopni w dzień i ciepłej nocy i będzie rosła w oczach. Zadbać tylko o P,K,Mg,S, Ca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

U mnie po jęczmieniu ozimym siana w tamtym roku, może źle ale i obornik pod pług poszedł, a na jesieni po pokosie pielęgnacyjnym gnojowica bydleca, P średni, K średni mg średni pH 6,3 badane 2lata temu i czy może tylko wapnem granulowanym nawieść żeby chwasty nie rosły zbyt bujnie a po pierwszym pokosie potasem i siarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrZet    7
6 minut temu, marek530053 napisał:

U mnie po jęczmieniu ozimym siana w tamtym roku, może źle ale i obornik pod pług poszedł, a na jesieni po pokosie pielęgnacyjnym gnojowica bydleca, P średni, K średni mg średni pH 6,3 badane 2lata temu i czy może tylko wapnem granulowanym nawieść żeby chwasty nie rosły zbyt bujnie a po pierwszym pokosie potasem i siarka

Wstawił byś zdjęcie jak na dzien dzisiejszy wygląda lucerna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934
Dnia 13.03.2023 o 14:25, zetorr6441 napisał:

Ja daję 150kg saletrosan 26 na ha tyle że moja siana jesienią 

Chwastów nie miałeś ?, u mnie po jęczmieniu to o cholera. Jeszcze nie padało na dobitke .. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grwroblewski    15

U mnie na lucernie pH 6,9 idzie: 300 kg polifoska 6, 100 kg siarczan potasu, 500 kg kreda. Do tego odżywianie dolistne aminokwasami. Na lucerne na wiosnę max 20 kg azotu.

Edytowano przez Grwroblewski
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Lądujecie kasę w nawożenie lucerny i koniczyny a to jedyna uprawa na której można najwiecej zaoszczędzić właśnie na nawożeniu w tych ujowych czasach.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Na n napewno ale p,k,Ca,s średnio można zaoszczędzić .

Ja na siana we wrześniu dam  najmniej 40kg albo i 50n 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grwroblewski    15
4 godziny temu, Dodi napisał:

Lądujecie kasę w nawożenie lucerny i koniczyny a to jedyna uprawa na której można najwiecej zaoszczędzić właśnie na nawożeniu w tych ujowych czasach.

Nie wiem gdzie się takich głupot naczytałeś.... na azocie można zaoszczędzić jednak na potasie, fosforze i przede wszystkim wapnie nie, I nie mówię tutaj o pH tylko o zawartości wapnia w glebie. Jeżeli chcesz mieć jakość kiszonki i przyzwoite zbiory to nie możesz oszczędzać na nawozie, tak samo jest przy każdej uprawie. My wynajęliśmy agronoma który dopiero pokazał nam jak uprawiac lucerne bo mieliśmy takie podejście jak ty. I dlatego dzięki jego pomocy w tamtym roku który był mega ciężki w zbiorach sianokiszonki(w moim terenie) udało nam się zebrać w ciągu roku 62 szt beli z 1 ha lucerny po prasie McHale waga 600 kg co uważam za bardzo dobry wynik. 

 

14 godzin temu, Kvl napisał:

@Grwroblewskipo tych aminokwasach widać jakąś różnice? 

To wszystko zależy jakie aminokwasy stosujesz, bo jest ich od groma. I napewno na jednej aplikacji nie możesz oczekiwać jakiś dobrych wyników My pryskamy ja  3 razy w ciągu jednego odrostu i efekt widać w przyroście masy, jak i w jakości co pozwoliło nam na ograniczenie stosowania paszy treściwej. Przy utrzymaniu wydajności mlecznej na poziomie 11,500 l. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrZet    7
1 godzinę temu, Grwroblewski napisał:

Nie wiem gdzie się takich głupot naczytałeś.... na azocie można zaoszczędzić jednak na potasie, fosforze i przede wszystkim wapnie nie, I nie mówię tutaj o pH tylko o zawartości wapnia w glebie. Jeżeli chcesz mieć jakość kiszonki i przyzwoite zbiory to nie możesz oszczędzać na nawozie, tak samo jest przy każdej uprawie. My wynajęliśmy agronoma który dopiero pokazał nam jak uprawiac lucerne bo mieliśmy takie podejście jak ty. I dlatego dzięki jego pomocy w tamtym roku który był mega ciężki w zbiorach sianokiszonki(w moim terenie) udało nam się zebrać w ciągu roku 62 szt beli z 1 ha lucerny po prasie McHale waga 600 kg co uważam za bardzo dobry wynik. 

 

To wszystko zależy jakie aminokwasy stosujesz, bo jest ich od groma. I napewno na jednej aplikacji nie możesz oczekiwać jakiś dobrych wyników My pryskamy ja  3 razy w ciągu jednego odrostu i efekt widać w przyroście masy, jak i w jakości co pozwoliło nam na ograniczenie stosowania paszy treściwej. Przy utrzymaniu wydajności mlecznej na poziomie 11,500 l. 

Można wiedzieć z jakiej firmy ten agronom? Bo nie ukrywam też przydała by się taka pomoc. Jaki rejon polski jesteś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Doradzi ktoś czym można chwasta ubić w lucernie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

3x oprysk w jednym odroscie + potas , do tego wiosna jakiś azot + wapno,   masz ścieżki technologiczne ?   Bo jeden przejazd obok drugiego to pol pola zjezdzone... 😲

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Może krótko ale od siedmiu lat się w to bawię i im mniej azotu dostarczanego przez rolnika tym lepiej. U mnie idzie korn kali i kreda. Zero azotu. Jeśli mam dobrze przepalony obornik to kładę go na jesień i nic poza tym. 

4 godziny temu, Grwroblewski napisał:

Nie wiem gdzie się takich głupot naczytałeś.... na azocie można zaoszczędzić jednak na potasie, fosforze i przede wszystkim wapnie nie, I nie mówię tutaj o pH tylko o zawartości wapnia w glebie. Jeżeli chcesz mieć jakość kiszonki i przyzwoite zbiory to nie możesz oszczędzać na nawozie, tak samo jest przy każdej uprawie. My wynajęliśmy agronoma który dopiero pokazał nam jak uprawiac lucerne bo mieliśmy takie podejście jak ty. I dlatego dzięki jego pomocy w tamtym roku który był mega ciężki w zbiorach sianokiszonki(w moim terenie) udało nam się zebrać w ciągu roku 62 szt beli z 1 ha lucerny po prasie McHale waga 600 kg co uważam za bardzo dobry wynik. 

100szt z 1,6ha w sezon i pierwszy pokos 900-1000kg bele po McHale bez agronoma i bez  żadnego nawożenia. To normalny wynik. Typowe łąki zostawiam sobie tylko na dzierżawach na które nie składam dopłat żeby do pastewnych kasy nie tracić . Na swoich gruntach tylko lucerna i koniczyna. 

49B525AA-D9B1-45DD-8921-BDF6CDE15F66.jpeg

1563C995-0C11-4762-A94B-DAA7BE3190F9.jpeg

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrZet    7
20 minut temu, Dodi napisał:

Może krótko ale od siedmiu lat się w to bawię i im mniej azotu dostarczanego przez rolnika tym lepiej. U mnie idzie korn kali i kreda. Zero azotu. Jeśli mam dobrze przepalony obornik to kładę go na jesień i nic poza tym. 

100szt z 1,6ha w sezon i pierwszy pokos 900-1000kg bele po McHale bez agronoma i bez  żadnego nawożenia. To normalny wynik. Typowe łąki zostawiam sobie tylko na dzierżawach na które nie składam dopłat żeby do pastewnych kasy nie tracić . Na swoich gruntach tylko lucerna i koniczyna. 

49B525AA-D9B1-45DD-8921-BDF6CDE15F66.jpeg

1563C995-0C11-4762-A94B-DAA7BE3190F9.jpeg

Potas dajesz też po 1 pokosie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Tylko wiosną przed pierwszym pokosem. Potas z analizy średni. Fosfor wszędzie wysoki. Obornik opór przed pszenice, która jest przedplonem. Słoma na polu zastaje. Kreda na słomę, gruber, orka, siew i wał. Nigdy nie odchwaszczałem. Azotem nawoziłem dwa lata, i szybko motylkowe wypadły. Nikomu nie daje do myślenia, że  Lucernik najdłużej utrzymuje się w gospodarstwach ekologicznych…

Edytowano przez Dodi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dantur96    314
48 minut temu, Dodi napisał:

100szt z 1,6ha w sezon i pierwszy pokos 900-1000kg bele po McHale bez agronoma i bez  żadnego nawożenia. To normalny wynik. Typowe łąki zostawiam sobie tylko na dzierżawach na które nie składam dopłat żeby do pastewnych kasy nie tracić . Na swoich gruntach tylko lucerna i koniczyna. 

Na jakich glebach uprawiasz lucerniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Dodi też od kilku lat sieje lucernę ake przeważnie z jakąś domieszką trawy np Dsv 2056 bądź coś w podobie ,  teraz mam czysta posiana we wrześniu. Wcześniej planeta solo miałem 5 lat 

Kiedy siejesz i jak sobie radzisz z tasznikiem ? W 2020 siane po żniwach to 1ha całkowicie mi zniszczył lucernę i gdyby nie ta domieszką traw było by wiosna puste pole a tak zrobiłem wczesny podsiew i jest niezły użytek ale bez lucerny. Dlatego w tamtym odwlekalem zasiew 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Tasznik to w trzecim/czwartym sezonie się rzuca, ale nie zauważyłem żeby była jakaś duża presja. Życica się bierze, babka lancetowata, jakieś fiołki i szczaw w takich mokrych punktach zazwyczaj. 
Motylkowe do 15sierpnia nawet jakbym musiał siać w popiół. W 21 roku zasiałem dsv 2026? Z koniczyną w połowie września i myślałem że będzie do przesiania bo na wiosnę ledwo rzędy było znać. Jednak jakoś się wybiła, ale pierwszy pokos był w czerwcu dopiero. Nie sprawdza się u mnie siew wiosenny traw i motylkowych. No totalna tragedia była. Zimno, wiatr. Erozja wietrzą po wale gładkim taka, że na jednym kawałku z lucerny miałem futertrio z dsv bo sąsiad miał przez miedze zasiane. Długie wschody. Presja chwastów większa. Jak trzeba to skracać w lipcu to leje i się nie da wjechać na taki użytek. Wole po żniwach w takim schemacie jak wyżej. I choćby lucerka miała te 20cm to zostawiam na zimę bez koszenia. Im więcej substancji zapasowych zgromadzi w szyjce korzeniowej tym lepsza zimnotrwałość. Pomijając że jakaś literatura fachowa ma takie treści to na kanale „Powrót do korzeni” coś takiego jest praktykowane. A on chyba jest w ekologii.


W tym roku będę chciał spróbować Pioniera bo chwalą tu chłopaki

Edytowano przez Dodi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226

Dokładnie ja również nie rzucalem nigdy azotu i mam lucernę teraz chyba 4-5 rok i wygląda super na pierwszy półoś jest tasznik od roku. W tym roku na jednym kawałku więcej trawy się nasilało (chyba podczas zbioru zbierająca trochę przywiozła 😁) to mam nadzieję że pomoże zagłuszyć tasznik. 

No i z tego powodu że tej trawy trochę jest planuje rzucić 150 kg saletry chociaż. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Tez skusiłem się na tego Pioneera , mimo późnego siewu początkiem marca wyglądał nieźle po zimie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Ja w tym roku nie rzucam N pod 1 pokos, rzucałem 2 lata pod rząd to katastrofa, urosło wszystko oprócz lucerny ...

 

Też powielę pytanie o oprysk na chwast w lucernie. Mam nowy zasiew z lipca i mam somsiadów co nie pryskają i takie pasy od miedy po 3m to samo ziele i nie mam pojęcia jak to wytępić ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj