Jak stosować preparat Encera? Kilka praktycznych wskazówek

Encera - praktyczne wskazówki

E

ncera może być stosowana w wielu gatunkach roślin. Zawarte w niej bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus to uniwersalny endofit, zapewniający stałe źródło dodatkowego azotu w optymalnych warunkach uprawy oraz alternatywne, wyłączne w warunkach niemożności pobrania przez roślinę tego pierwiastka. Jak stosować preparat, aby zabieg przyniósł oczekiwane korzyści?

Częstotliwość stosowania

W większości gatunków wystarczy jednorazowa aplikacja preparatu Encera. Wyjątkiem są gatunki ozime – zboża i rzepak. W tych uprawach zalecamy pierwszy zabieg wykonać jesienią, aby w szczególnie niepewnych warunkach jesieni rośliny miały zapewnione dostawy azotu budulcowego, celem dobrego przygotowania się do spoczynku zimowego. Następnie wskazany jest zabieg powtórny – na wiosnę, po ruszeniu wegetacji.

Fluorescencyjnie znakowane bakterie ENCERA SC aplikowane na korzenie pomidorów. Tworzą biofilm (7 dni po aplikacji).jpg

 Fluorescencyjnie znakowane bakterie ENCERA SC aplikowane na korzenie pomidorów. Tworzą biofilm (7 dni po aplikacji)

Najlepsza pora dnia na zabieg

Rośliny najlepiej opryskiwać rano lub wczesnym popołudniem. Ważne, aby temperatura w tym czasie oscylowała powyżej 10°C oraz aby zabieg był wykonany przynajmniej na 2 godziny przed spodziewanym deszczem. Po wniknięciu bakterii do rośliny opady deszczu i obniżenie temperatury nie mają wpływu na aktywność mikroorganizmu i jego efektywność.

Dawki Encery i wody

Zalecana jednorazowa dawka preparatu Encera to 100 ml/ha. Zalecana dawka wody to 200–400 l/ha, optymalnie 200–250 l/ha. Jeśli chodzi o temperaturę wody, generalnie nie ma znaczenia. Jednakże dr inż. Jakub Wyrostek oraz dr Daniel Zawada z Działu Rejestracji i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland na podstawie swoich doświadczeń zalecają uprzednie rozprowadzenie preparatu w mniejszej ilości wody (np. 10 l) o temperaturze 25°C i dopiero potem przelanie do zbiornika opryskiwacza przy włączonym mieszadle. Unikać jednak należy wody chlorowanej. Generalnie chlor działa destrukcyjnie na mikroorganizmy.

14 dni po aplikacji bakterie ENCERA SC skolonizowały komórki roślinne.jpg

14 dni po aplikacji bakterie ENCERA SC skolonizowały komórki roślinne

Kompatybilność z nawozami i środkami ochrony roślin – czyli możliwość mieszania

Badania dowiodły, że preparat Encera SC z powodzeniem można mieszać z niektórymi środkami ochrony roślin. Testowana była z sukcesem mieszanina Encery z Mospilanem 20 SP (acetamipryd), Encery z Inazumą 130 WG (lambda cyhalotryna + acetamipryd), Encery z Kendo (cyflufenamid) oraz Bushi (piraklostrobina), Encery z herbicydem Flame Duo (tribenuron metylowy + florasulam), czy biostymulatorem Kaishi (aminokwasy) i oczywiście Encery ze Slippą. We wszystkich przypadkach nie dochodziło do negatywnego wpływu na żywotność i aktywność bakterii. 

Bakterie najbezpieczniej jest dodawać na końcu do mieszaniny zbiornikowej, pamiętając o tym, żeby nie dodawać Encery do stężonego środka ochrony roślin.

 

Encera wskazana z adiuwantem

Slippa powoduje lepsze rozprowadzenie roztworu po roślinie. Zastosowanie adiuwantu przy okazji lepszego pokrycia rośliny wpływa również na zwiększenie tempa i ułatwia bakteriom kolonizację rośliny poprzez aparaty szparkowe, mikrouszkodzenia czy enzymatyczne wnikanie do wnętrza rośliny.

Kolonizacja rośliny przez bakterie GD.png

Kolonizacja rośliny przez bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus

Zabiegi następcze po zastosowaniu Encery

Oczywiście po wniknięciu bakterii do rośliny wszelkie zabiegi innymi preparatami, nawozami czy środkami ochrony roślin są już możliwe. Przy czym przestrzegając dobrej praktyki, warto odczekać pewien czas – 12 do 24 godzin, w przypadku miedzi – 6 dni. Im jest to dłuższy okres, tym oczywiście lepiej.

Podkreślić należy, że Encera nie jest substytutem, ale stanowi uzupełnienie nawożenia azotowego i gwarant stałego źródła pierwiastka w stresowych sytuacjach, dlatego też zalecane jest pełne optymalne nawożenie uprawy zgodnie z jej zapotrzebowaniem. Dodatkowym atutem i wyróżnikiem bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus jest niska wrażliwość na formę azotanową nawozu związana z brakiem ekspresji reduktazy azotanowej, dzięki czemu dodatkowe nawożenie azotanowe nie wpływa hamująco na działanie bakterii.

 

Źródło: informacja prasowa - Sumi Agro Polska

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

yacenty


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj