Propozycje na ochronę fungicydową T2 w pszenicy ozimej - aktualizacja 2020

Witam wszystkich!

Kolejna część aktualizacji zabiegów proponowanych przeze mnie na T2. Wpis z T1 można zobaczyć tutaj:

Tak jak i we wcześniejszych wersjach, pomijam warianty opisane we wcześniejszym wpisie o T2

 

 

1. Azoksystrobina 125-175 g/ha, Difenokonazol 100-125 g/ha Tebukonazol 100-125 g/ha

Klasyczny w miarę budżetowy zabieg. Najmocniejszą stroną będzie na pewno skuteczność na rdze. DTR-ka na przyzwoitym poziomie, ale bardziej zabezpieczająco. Pod względem septoriozy nie będzie tu wielkiej rewelacji – średnia, w miarę dobra skuteczność. Co do ceny dość korzystnie 130-160 zł/ha. Na średnio intensywne plantacje zabieg śmiało wystarczy. W przypadku pszenżyta i żyta dla cięcia kosztów można pozostać przy azoksystrobinie i tebukonazolu. W takim wypadku dawkę tebukonazolu dobrze byłoby podciągnąć do przedziału 150-200 g/ha

 

2. Krezoksym metylu 125g/ha, eposkykonazol 125 g/ha

Zabieg skutecznością zbliżony do pierwszego, z lepszą skutecznością na septoriozę, nieco słabiej na rdze. Bardzo dobry stosunek cena/jakość. Koszt ok 130 zł/ha.

 

3. Azoksystrobina/pikoksystrobina 100-150 g/ha, protiokonazol 100-150 g/ha

Wariant do niedawna nie możliwy do złożenia, ale jako że jest już protiokonazol solo, to nie stanowi to problemu. Klasyczne połączenie strobiluryny z triazolem i to silnym triazolem. Septorioza nie powinna stanowić większych problemów, mniej skutecznie może być pod kątem DTR i rdzy, aczkolwiek azoksystrobina powinna dość dobrze zabezpieczyć i od tej strony. W porównaniu do opcji zawierających SDHI na pewno nie będzie aż tak skutecznie, ale jak na tą cenę nie jest źle. Koszt 140-180 zł/ha. Wersja z pikoksystrobiną wyjdzie drożej.

 

4. Benzowindyflupyr 75 g/ha, protiokonazol 150 g/ha

"Magiczny" solatenol który powinien czynić cuda. Nie wiele o nim jeszcze jest w różnych testach ale udało mi się znaleźć co nieco. Wysoka skuteczność przeciwko septoriozie, duża ingerencja w fuzariozy, mączniak jak na T2 na przyzwoitym poziomie i….. Rozczarowanie… W jednym teście wariant ten nie wykazał żadnego oddziaływania na rdze. O ile sam protiokonazol na rdze działa o tyle w połączeniu z solatenolem takiego działania nie wykazuje. Wariant ten testowany był tylko raz (w tym teście) także nie wiadomo co będzie z biegiem czasu, ale nie wykluczone, że zachodzi tu jakiś antagonizm pomiędzy tymi dwiema substancjami. W innym teście, substancje wykazały działanie na rdzę, ale kosztem zerowego zwalczania mączniaka. O ile mączniak w tych fazach nie jest już tak ważny, o tyle środek powinien go trącić chociaż trochę. Jak dla mnie biorąc pod uwagę cenę wariantu, brak działania czy na mączniaka czy na rdzę, jest po prostu nie do przyjęcia. Cena ok 240 zł/ha jest dla mnie, na T2 sporym „przegięcie pały”. Inne rozwiązania (nawet z podanych tutaj) wcale nie będą mniej skuteczne a będą sporo tańsze.


 

5. Piraklostrobina 150-180 g/ha, fluksapyroksad 75-90 g/ha

Skuteczność zabiegu na bardzo dobrym poziomie zarówno na septorioze jak i rdze. Co do działania, zabieg będzie raczej zabezpieczający, także do wykorzystania na typowe T2. Cenowo wygląda całkiem dobrze 140-170 zł/ha i jak na zawarte w nim substancje jest to na chwilę obecną bardzo dobra cena. W przypadku silnych infekcji przed zabiegiem dodatek czegoś bardziej interwencyjnego będzie tu raczej wskazany, o czym mowa trochę dalej


 

6. Biksafen 65-78 g/ha, fluopyram 65-78 g/ha, protiokonazol 130-156 g/ha

Wariant o którym wspominałem w propozycjach na T1. Nadaję się również na T2. Co do działania, powinien załatwić wszystko. Charakterystyka zabiegu skierowana nieco bardziej w stronę zabezpieczającą, aczkolwiek interwencyjnie powinno być zadowalająco. Cenowo trochę gorzej, 200-240 zł/ha. Niestety 2 x SDHI dyktuje cenę.


 

7. Piraklostrobina 105-135 g/ha, fluksapyroksad 52-67 g/ha, protiokonazol 100-150 g/ha

Działanie w znacznym stopniu zostało omówione wcześniej. Dodatek silnego triazolu uzupełni wariant o interwencyjne działanie. Można by w to miejsce zastosować tebukonazol lub metkonazol, ale jako że proponuję tu silny zabieg to i triazol musi być silny. Cenowo coś około 170-220 zł/ha. Jak dla mnie bardzo korzystny stosunek cena/jakość. Zabiegi jak najbardziej nadający się też na T2/T3.


 

8. Protiokonazol 120-150 g/ha, fluoksastrobina 60-75 g/ha, biksafen 48-60 g/ha

W tym wariancie raczej nic nie powinno stanowić problemu. Mamy tu wszystko co potrzeba, silny triazol, strobiluryna i SDHI. Polecałbym ten wariant na tereny gdzie występuje problem z fuzariozami (pomimo że nie jest to T3). Działanie środka zarówno interwencyjne jak i zabezpieczające. Będzie nadawał się też na T2/T3. Cenowo dość wysoko - 190-240 zł/ha. Przy typowym T2 dolny zakres dawek będzie wystarczający.

 

Tak na prawdę można by złożyć pewnie jeszcze wiele zabiegów. Nie mniej jednak, nie do końca ma to sens, abym wymieniał tu wszystko co możliwe. Większość będzie podobna w działaniu do podanych powyżej.

Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim wysokich plonów ;)

Pozdrawiam losktos ;)

 

Cały wpis ma charakter orientacyjny i jest raczej własna opinią. Informacje przedstawione oparłem na wiedzy zdobytej z ogólnodostępnych testów i własnej praktyki. Nie należy traktować tego jako "wyrocznie".

losktos
  • Thanks 1


3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Chlorotalonil - w czym to zużyć i z czym? Bo przeglądam i tak mam z 10 litrów protiokonazolu, 15 epoksykonazolu, 8litrów gwarantu o ile dwa pierwsze to z azokstystrobiną to ten gwarant tak nie bardzo wiem z czym i w jakiej dawce (uprawy to pszenica ozima i jara i jęczmień jary).

Edytowano przez Nikita_Bennet

chlorotalonil mógłby być dodany do wszystkiego. Zarówno z samym triazolem jaki i z azoksystrobiną. Chlorotalonil zwiększa skuteczność w stosunku do septoriozy

  • Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj