Okres pożniwny to najlepszy czas na nawożenie gleby siarką i wapniem

Nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa to doskonałe źródło łatwo przyswajalnych składników pokarmowych, takich jak wapń i siarka, dostępnych w formie chemicznej pobieranej przez rośliny jako kation wapnia Ca2+ i anion siarczanowy SO42-.

AgroSulCa to źródło łatwo przyswajalnego wapnia Ca2+ - 21 % oraz siarki w formie siarczanowej SO4 2- - 17 %.

Właściwy poziom wapnia zapewnia prawidłowy rozwój roślin w zakresie:

  • prawidłowego wzrostu roślin ponieważ jest odpowiedzialny za proces podziału komórek, pączków wzrostu zarówno korzeni jak i pędów nadziemnych,
  • reguluje tempo wzrostu systemu korzeniowego,
  • kontroluje gospodarkę azotową rośliny jako nośnik sygnałów hormonalnych,
  • kształtuje formowanie się tkanek rośliny jako składnik blaszki środkowej komórek,
  • zwiększa zdrowotność roślin, jako składnik blaszki środkowej komórek hamuje inwazyjność patogenów, głównie grzybów,
  • kontroluje gospodarkę wodną rośliny regulując wespół z potasem i chlorem dzienny rytm aparatów szparkowych,
  • stymuluje zawiązywanie się brodawek korzeniowych przez rośliny strączkowe oraz motylkowe pastewne.

Pole_mini-af2.jpg

Właściwe nawożenie wapniem zapewnia wysokie plony oraz zdrowe rośliny, co można osiągnąć stosując regularnie nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa.

Dostarczona z nawozem siarka spełnia w roślinie funkcje strukturalne (jest składnikiem aminokwasów, białek i tłuszczów) oraz metaboliczne - bierze udział w syntezie tłuszczów i białek. Przykładowo niedobory siarki powodują pogorszenie jakości zbieranych plonów, tj. zmniejszenie zawartości tłuszczów w nasionach roślin oleistych lub białka w nasionach zbóż.  Siarka bierze udział w syntezie ligniny, jej niedobór osłabia tkanki mechaniczne, przez co  zwiększa podatność roślin na choroby grzybowe.  Siarka, oprócz funkcji odżywczych, spełnia również ważną rolę środowiskową a mianowicie bierze udział w gospodarce azotem. Niedobory siarki w glebie prowadzą do znacznego ograniczenia wykorzystania przez rośliny azotu nawozowego. Wg. profesora W. Grzebisza brak 1 kg siarki w glebie przekłada się na zmniejszenie pobrania azotu przez roślinę od 1-3 kg. Azot niewykorzystany spływa z opadami do zbiorników wodnych prowadząc do ich zanieczyszczenia.

Kolejnym aspektem środowiskowym stosowania nawozu AgroSulCa jest usuwanie toksycznego glinu Al3+ na glebach kwaśnych wynika to z obecności anionu siarczanowego, który wiąże go w siarczan glinu oraz kationu wapnia będącego antagonistą glinu w procesie pobierania przez rośliny.

Nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa wpływa na żyzność gleby. Zawarty w nawozie wapń na glebach lekkich powoduje łączenie elementarnych cząstek koloidalnych ilastych i próchniczych tworząc agregaty, które łączą się w gruzełki. Na glebach ciężkich, zbitych wapń powoduje rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi, co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz powoduje zmniejszenie ryzyka zbrylania się ziemi. Właściwa struktura gleby odgrywa niezmiernie ważną rolę ponieważ wpływa na prawidłowy wzrost korzeni roślin uprawnych a to prowadzi do prawidłowego pobierania nawozów z całego profilu glebowego oraz decyduje o zagospodarowaniu wody opadowej. Dobrze ukorzeniona roślina to lepsze plony oraz efektywne pobieranie składników pokarmowych, szczególnie tych o małej ruchliwości jak potas i fosfor. Pośrednim skutkiem dobrej struktury gleby są mniejsze koszty wykonania zbiegów uprawowych, np. orki.

P1280162-af2.jpg

Okres pożniwny to najlepszy czas na stosowanie nawozu siarkowo wapniowego AgroSulCa

Celem stosowania nawozu siarkowo wapniowego AgroSulCa jest dostarczenie składników pokarmowych dla roślin, jak i poprawa warunków wzrostu poprzez podniesienie żyzności gleby. 

Ogólna zaleta stosowania nawozu AgroSulCa, wynikająca z bardzo niskiej wartości indeksu solnego,  polega na tym, że nawóz można stosować w dowolnym terminie agrotechnicznym jednak  najkorzystniejszym terminem stosowania nawozu AgroSulCa jest okres pożniwny.

Zastosowany nawóz należy możliwie wielokrotnie wymieszać z glebą. Ogólna zasada stosowania nawozu AgroSulCa polega na jednokrotnym zastosowaniu nawozu pod (najlepiej) 2 kolejne rośliny uprawne.

Terminy i dawki nawozu AgroSulCa

Gleby bardzo lekkie:

  • po zbiorze przedplonu:          0,5-0,7 t/ha.
  • orkę zimową:                            0,7-1,0 t /ha;
  • wiosną przed sadzeniem:      1,0-1,2 t/ha.

Gleby lekkie:

  • po zbiorze przedplonu:           0,8-1,0 t/ha;
  • pod orkę zimową:                     1,0-1,2 t /ha;
  • wiosna (bardzo wcześnie):      1,0-1,5 t/ha.

Gleby średnie: 

  • po żniwach:                                 1,0-1,25 t/ha;
  • pod orkę zimową:                       1,25-1,5 t /ha;
  • wiosna (bardzo wcześnie):        1,5-2,0 t/ha.

Im później po zbiorze przedplonu stosujemy nawóz AgroSulCa, tym należy zastosować większą dawkę nawozu, aby uzyskać odpowiednią zawartość składnika przyswajalnego w glebie w okresie pełnej wegetacji roślin.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj